myFleaTrap print

…הקיץ בפתח – הבעלים במתח

שם הכותב/ת:מערכת חיות הבית

צילום:מערכת חיות הבית

החורף הזה היה חורף כהילכתו ואפילו באמצע האביב, בחול המועד פסח עוד הספקנו להתפעל מתעתועי אפריל, עם סוף שבוע גשום וקר. בעיות של קרציות ופרעושים נשכחות בתקופות אלו ומאחר ואלו שקועים בתרדמת החורף שלהם אנו לא עוסקים בהם. אך כשמגיע האביב מקיצים הפרעושים והקרציות מתרדמת החורף שלהם, והם רעבים מתמיד. לטובת אלו שחיכו לרגע האחרון אנו מביאים סקירה קצרה משוק התכשירים כנגד פרעושים וקרציות.

 

ההתמודדות עם קרציות ופרעושים בעייתית מסיבות רבות; קרציות מהוות מטרד לא קטן אך ניתן לניטרול אך פרעושים יכולים להיות מכה שההתמודדות עימה קשה מנשוא.

 

נתחיל עם מחזור החיים של הפרעוש, הפרעוש בוקע מביצה והשלב הראשון בחייו הוא כזחל. אורכו מילימטרים ספורים והוא חי במרווחים שבין סיבי השטיחים וניזון משאריות חומרים אורגניים הנקרים על דרכו. לאחר פרק הזחל בחייו (יכול לארוך שבועות עד חודשים) מתגלם הפרעוש בתוך מחסה דמוי סיליקון והופך מזחל לפרעוש בוגר. גופו יעבור שינוי קיצוני, יתקשה ויקבל את צלליתו ארוכת הגפיים של הפרעוש. מבנה גופו הקשיח עמיד כעת בפני פגיעה גם של  ציפורניים או שיניים. לאחר שהפרעוש סיים את תהליך ההתבגרות שלו בתוך הגולם הוא ממתין לשעת כושר או לבעל חיים מזדמן עליו יוכל לטפס ולמצוץ את דמו. לפרעוש מנגנון מורכב הערוך להזדמנויות מעין אלו. הוא חש בפליטת דו תחמוצת הפחמן, הוא מסוגל להבחין בשינוי הטמפרטורה המתרחש כאשר כלב או חתול חולפים בסביבתו הקרובה והוא מבחין באור וצל כאשר החתול או הכלב חולפים בסמוך. כאשר אחד מהמנגנונים מופעל, הפרעוש מפעיל את כישוריו האתלטיים ומזנק אל גופו של הפונדקאי שאיתרע מזלו וחלף בסמוך. לא משנה גודל הכלב או המרחק ממנו הפרעוש היה, רגליו מקפיצות אותו כאילו היה טיל בליסטי והוא מזנק אל הכלב או החתול, ונאחז בפרוותו.

 

הפרעוש ימצא את הדרך בין שערות הפרווה עד לעור. כשיגיע אל העור ינעץ את לסתותיו ויתחיל למצוץ את הדם של קורבנו. בכדי שהדם לא יקרש בעת שהפרעוש סועד את ארוחתו, הוא מפריש (בעת שהוא יונק) חומר המעכב קרישה. חומר זה מבוסס על בסיס חומצי וחודר אל זרם הדם. הוא עלול להכיל טפילים מסוכנים ובשל חומציותו עלול לעורר תגובת נגד אלרגית. פרעושים רבים על כלב או חתול בגודל קטן עלולים לגרום למחסור בדם ובמצב מסוים עלול חוסר דם זה לפגוע בתפקודם התקין של מערכות הגוף. לאחר שסעד יחפש הפרעוש נקבה להזדווג עימה וזו בתורה תטיל בכל יום כמה עשרות ביצים שלא תשארנה על הכלב או החתול כי אם תתגלגלנה מטה אל הרצפה שם יבקע ממנה זחל שאורכו מילימטרים ספורים והוא חי במרווחים שבין סיבי השטיחים וניזון משאריות חומרים אורגניים הנקרים על דרכו. מחקרים שניסו לאמוד את עמידותו של פרעוש גילו כי גם אם ימנע ממנו חמצן במשך 24 שעות (שהייה מתחת למים) הוא יחזור לחיים לאחר תקופת ״הפשרה״ של כמה שעות. גם לחץ שיופעל על פרעוש (למשל צביטה של אצבעות) לא יגרום לו נזק. עמידותו מהווה אתגר לא פשוט למדענים המחפשים דרכים יעילות לעצירת התרבותו של הפרעוש.

 

המאה ה-21 היא המאה עם המודעות הגבוהה ביותר לחומרים ירוקים ולפתרונות ידידותיים לסביבה. התכשיר האולטימטיבי במלחמה כנגד פרעושים הוא ללא ספק הפרונטליין פלוס. פרונטליין פלוס מהווה פתרון יעיל מאין כמותו בהיותו לא רעיל ליונקים וניתן ליישום על כלבים קשישים או חולי סכרת או כשל כלייתי ובגורים מגיל שלושה שבועות. פרונטליין פלוס מכיל חומר הנקרא פיפרוניל המשבש את האוריינטציה של הפרעוש ולאחר שטיפס על הכלב הוא לא מסוגל לינוק מדמו, ונופל ממנו ומת. את החומר מטפטפים על עורפו של הכלב והחומר מתפשט ושוקע אל נקבוביות העור. שם יצפה כל שערה בשכבה מקרוסקופית של הפיפרוניל וכאשר הפרעוש יאחז בפרוות הכלב החומר יבוא עימו במגע ויחל את פעולתו. זו הסיבה שיש להקפיד ולטפטף על הכלב מדי חודש בחודשו את החומר, כך השיערות של הכלב או החתול מצופות לאורך כל השנה מהפרעושים וכאשר הם מתעוררים באביב הם נפגעים מחדש. לגורים בני שלושה שבועות יש להשתמש בחודשי חייהם הראשונים בפרונטליין בתרסיס מאחר ונקבוביות העור שלהם לא יכולות לקלוט את החומר ופיזורו לא יהיה יעיל. הפרונטליין פלוס משווק באריזות המתאימות בגודלן ובהרכבן לגדלים שונים, חתול, כלב קטן, כלב בינוני, כלב גדול וכלב ענק.

מרבית הישראלים מעדיפים לא להשתמש בחומר בחודשי החורף (אין פרעושים אין דאגות) וכך באביב כולם נתפסים לא מוכנים. למרות יעילותו של החומר, לאחר טיול מחוץ לבית יכול הכלב לחזור הביתה כשעל גופו פרעושים שאסף בדרך, אך אלו לא יוכלו להחזיק מעמד זמן רב על פרוותו מצופת הפיפרוניל של הכלב. בנוסף, הפיפרוניל המצפה את שערותיו של הכלב בא במגע עם השטיחים ומכן מגיע אל הזחלים של הפרעוש. הפיפרוניל משבש את השעון הביולוגי שלהם והם מתחילים להתגלם כשגופם אינו מוכן לשינוי. כתוצאה מכך כאשר יסיימו להתגלם גופם לא ישרוד את תהליך השינוי ומהגולם לא יבקע פרעוש. אך פעולתו של הפיפרוניל אינה מיידית ויחלוף זמן עד שהפרעוש ייפול חלל.

המראה של פרעושים חיים על כלב שטופל בפרונטליין פלוס תרם לא מעט לטענות המושמעות כנגד התכשיר, אך יודעי דבר נוקטים בדרך הנכונה, לא חושפים את הכלב שלהם לחומרי הדברה חריפים מדי העלולים להזיק להם בטווח הארוך, ובכל פעם שהכלב חוזר מטיול מסירים ממנו בעזרת שואב אבק את הפרעושים.

 

בשנים האחרונות הושק בישראל חומר נוסף, גם הוא בטפטוף על העורףהסרטיפקט. זהו חומר היעיל מסוגו לא רק כנגד פרעושים כי אם גם כנגד קרציות. בנוסף לפיפרוניל התווסף לסרטיפקט אסמטופרן ואמיטראז, ההופכים את הסרטיפקט ליעיל ביותר כנגד פרעושים וקרציות, אך חורגים מעט מהקטגוריות הידידותיות לסביבה. הסרטיפקט אינו מתאים לכן לחתולים ומשווק בארבעה גדלים: כלב קטן, כלב בינוני, כלב גדול וכלב ענק.

 

בשנה האחרונה הושק בישראל פתרון נוסף וידידותי לסביבה התוקף את הבעיה מזווית חדשה ומעניינת; לאחר מחקר שנערך באוניברסיטת קנזס הושקה מלכודת פרעושים קלה להפעלה ויעילה מאין כמוה. המלכודת אינה עושה שימוש בחומרים רעילים והפרעושים נתפסים בה מאחר והם נמשכים לתאורת הלדים שהמלכודת מפיקה. תאורה זו מדמה מעבר של בעל חיים אל מול האור ויוצרת אשליה של צל המוטל לעבר הפרעוש. כך מופעל אחד המנגנונים הגורמים לפרעוש להתעורר ולזנק על קורבנו. המלכודת מופעלת ע״י חיבור לחשמל או באמצעות 4 סוללות אצבע רגילות, וניתן למקמה בכל מקום בחדר (אם כי ההמלצה למקם את המלכודת בפינת החדר). בתחתית המלכודת נייר דביק אליו נדבקים הפרעושים וכאשר הנייר מתמלא, הוא מוחלף באחר. על פי הוראות היצרן המלכודת עובדת במיטבה באזורים חשוכים ויכולה להיות מונחה לפעול בצורה רציפה או בשעות החשיכה בלבד. במבחני השטח שנערכו למלכודת היא הוכיחה יעילות רבה בכל קנה מידה והצליחה לאסוף 87% מהפרעושים שנתפסו ע״י כלל המלכודות במבחן.

 

להשיג בחנויות המובחרות לחיות מחמד

לפרטים נוספים: www.mwsea.co.il

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf