DSC_4674B

הצייד שבקצה הרצועה

שם הכותב/ת: איתן הנדל

צילום: יגאל פרדו, ארכיון משפחת ניר

בעבר היו כאן הרבה יותר פוינטרים, גרמניים בעיקר, שהיוו את הגזע המועדף על מרבית הציידים. האופנות השתנו והפוינטר הגרמני כמו גם גזעי ציד נוספים החלו להעלם מהנוף. כיום הגזע משתייך למועדון הישראלי לכלבי הציד המונה גם את הפוינטר האנגלי, הסטר האירי והאנגלי, הויסלה והווימרנר.

ניר נולד ברחובות, עבר לנס ציונה, חזר לרחובות בגיל 6 וגדל בין כלבים מקטנות. כשהיה בן 8 הגיע למשפחתו הפוינטר הראשון וניר נשאר "מקובע על הגזע" כמעט חצי מאה (פרט לתקופה קצרה בשנות השמונים בה גידל זוג דוברמנים, הוא חצי מתנצל). אין מה לעשות אומר ניר, הפוינטר הגרמני הוא כלב עבודה ממדרגה ראשונה אך באותה נשימה כלב משפחה מעולה שהיכרות עימו מטביעה בך רושם בל ישכח ו"נכנסת לך לנשמה".

השנתון של ניר גויס לאחר מלחמת יום הכיפורים. ניר הצטרף לנח"ל ובהמשך לשירותו הצבאי עד לתחילת 1982 היה חבר קיבוץ אפיק שבדרום רמת הגולן. בתקופה זו ניר וחבריו היו יוצאים באופן קבוע לצוד חזירי בר. היה זה ציד שהתבסס על מרדף והפוינטרים התאימו בזכות יצר ההתמדה שלהם, חוסנם, יכולת התמצאות וזריזותם שאפשרה להם לחמוק מניביהם של החזירים. "הפוינטר הגרמני הוא כלב חסון, עמיד ובריא בעל יכולת התמדה וסיבולת יוצאי דופן", מציין ניר. בשנת 1974 בעת שניר היה חייל נח"ל ושירת בפיתחת רפיח הוא הביא עימו את הפוינטר שלו לבסיס. יום בהיר אחד נעלמו עקבותיו. ניר וחבריו חיפשו בכל מקום בסביבה הקרובה והרחוקה אך הכלב נעלם כלא היה – פשוט "התאדה". לאחר חצי שנה הופיע בריא ושלם בבית ההורים ברחובות, מהלך של כמאה ק"מ או אפילו יותר. (הערת המערכת: שלא כמו בסיפורים דומים שקשה להביא להם סימוכין, סיפור זה הינו אמת לאמיתה ומופיע גם בבלוג של ד"ר רפי שחף, שהיה הווטרינר של בני משפחת ניר ובדק את הכלב עם שובו). הכלבים שגידלו בני משפחת ניר היו ללא יוצא מן הכלל כלבי פוינטר שעסקו בציד, אך מאחר והצד ה"בירוקרטי" לא היה תמיד בראש מעייניהם, לא היו להם תעודות.

בתחילת שנות השמונים חוזרים בני משפחת ניר מקיבוץ אפיק לעיר, והפויינטרים מוכנסים הביתה. "גם כאן", משחזר ניר, "הם הפכו מרכז הבית וכאשר אשתי חנה ז"ל ניהלה משפחתון תוסס הילדים התרכזו מסביב לכלבים שהיוו ללא ספק ערך מוסף".

בתחילת שנות ה-90 מחליט ניר לעלות מדרגה ולהכנס לתחום המקצועי ומברר היכן ניתן למצוא כלבי פוינטר איכותיים. לאחר חיפושים ברחבי הארץ הוא מגיע לאילן סלומון שהציע לו לרכוש את ספייק, פוינטר מרשים המלווה אותו קרוב ל-10 שנים. לאחר 5 שנים בהם ספייק היה רווק רוכש ניר את ליידי. לאחר שזו מגיעה לפירקה, הוא מנסה להרביע אותה עם ספייק. ההרבעות אינן מביאות לתוצאות הרצויות, בכל פעם מסיבה אחרת; בפעם אחת ליידי מפתחת תסמינים של הריון מדומה, בפעם השניה מתפתחת רעלת הריון ובעקבותיה דלקת רחם חריפה. מרבית העמיתים ייעצו לניר להרים ידיים ולבצע ניתוח יזום של הסרת הרחם אך ניר מעדיף להקשיב לד"ר סמדר טל, מטפל במסירות בכלבה ומשאיר את הרחם במקומו. המאמצים נשאו פרי, באיחור מה אמנם, אך לפני כשלושה חודשים ספייק וליידי הביאו לעולם תשעה גורי פוינטר גרמני קצר שיער לתפארת, 5 זכרים ו-4 נקבות.

כפי שכבר הזכרנו, בשנים עברו היתה בישראל קהיליית ציידים פעילה שעם הצטמצמות השטחים הפתוחים והשינוי בחוקי הציד התמעטה. כיום ניתן למצוא בנוסף לפוינטר הגרמני בארץ גם ווימרנר, ויסלה, סטר אירי ומעט כלבי ציד נוספים כמו סטר אנגלי ופוינטר אנגלי.

גזעי הפוינטר נחשבים בעולם לגזעים פופולריים למדי וניר מוסיף שלא בכדי, "אלו הם כלבים אידיאליים למשפחה פעילה, יכולים לחיות בדירה ממוצעת, להסתגל היטב לתנאים צנועים ומסתדרים מצויין עם טיולים קבועים". ניר מעיד על שני טיולים ארוכים יותר בבוקר ובערב ושני טיולים קצרים במהלך היום לחילוץ עצמות וצרכים דחופים.

ההמלטה הנוכחית של ספייק וליידי בביתו של ניר שוברת בצורת של 5 שנים (כמה זה בחיי כלב?) וראשונה לבית הגידול שלו Nirhanna, שם המשלב את שמו ושם חנה ז"ל אשתו, שהלכה לעולמה לפני כשנתיים לאחר מחלה קשה. ניר הוא רכז הגידול של הפוינטר הגרמני ולאורך השנים, בצד היותו איש לוגיסטיקה ותפעול, טיפח תחביב שימושי כרצען והוא מייצר רצועות ואביזרי עור ייחודיים לחיות מחמד בעיקר.

במה מאכיל ניר את הפוינטרים שלו: גודלו של הפוינטר נע מסביב ל-60 ס"מ וניר מאכיל את הכלבים הבוגרים באוכל מסוג מדיום ועל פי הצורך והגיל. צ'ופרים יש אבל במסגרת הסביר, לא שאריות.

מה אוכלים הגורים והאם המניקה: ניר – איש לוגיסטיקה ותפעול ביסודו מאמין בתשתית מוצקה. בכל תקופת הריון הוא האכיל את ליידי בסטארטר של רויאל קאנין וכך גם לאחר ההמלטה. התוצאות מדברות בעד עצמן הוא מוסיף. בגיל 3 חודשים הגורים עברו למזון מדיום גורים וליידי חזרה למזון הבוגרים. הסטארטר הוא מזון הנותן את הבסיס הטוב ביותר לבניית מערכות חדשות ולשיקום מערכות שחוקות כאלו שכילכלו 9 גורים והמלטה. הסטארטר הוא מזון מעולה, והכלבים "מתים" עליו.

מי יכול לקנות גור: הפוינטר הוא כלב חסון, לא גדול מדי אך לא ננסי, בריא ועמיד ללא בעיות מיוחדות. ספייק בן 10 ונראה הרבה פחות מגילו הכרונולוגי. כל משפחה אוהבת כלבים יכולה לגדל פוינטר. לא צריך להיות אצן למרחקים ארוכים, אלו כלבים היודעים להוציא את המרץ בעצמם וכושר ההסתגלות שלהם לתנאים משתנים מעורר הערצה ממש.

טיפוח הכלבים: הפרווה הקצרה של הפוינטר היא בבחינת מתנה לכל מגדל. לא מספרים, לא מסרקים שעות בכדי לפתוח קשרים; בהחלטה של רגע יכולים לקחת את הכלבים לים, אחרי שיצאו נכנסו ויצאו שוב מהחול ומהמים, ניעור קל, סירוק קליל והם מוכנים. המזון של רויאל קאנין יוצר ברק עמוק ויפה לפרווה שהופכת לזוהרת.

פרעושים וקרציות מדבירים בפרונטליין, בלי להתעצל, מדי חודש בחודשו. אמנם כשהם חוזרים מריצה בשטח הפתוח מול הבית (חולות חולון האחרונים) ניתן לראות שהפרעושים אכן לא נכחדו מהעולם אך הם לא נשארים, הפרונטליין מעלים אותם. מאחר ואצלינו הם חיים בבית חשוב הטיפול כנגד הקרציות והפרעושים פעמיים. את ההמלטה עברנו בקיץ, באמצע התקופה הקשה ביותר והפרונטליין סגר לנו את הפינה בצורה יפה, גם לגורים מגיל שלושה שבועות!

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf