800px-kornnatter

הנחש הראשון שלכם

שם הכותב/ת:מערכת חיות הבית

צילום:מערכת חיות הבית

מערכת ״חיות הבית״

נחש הוא בעל חיים מרתק שההיסטוריה שפטה אותה לשבט כבר מספר בראשית כאשר פיתה את חווה לטעום מפרי עץ הדעת האסור:

״וַיֹּאמֶר ה' אֱלֹהִים אֶל הַנָּחָשׁ: כִּי עָשִׂיתָ זֹּאת אָרוּר אַתָּה מִכָּל הַבְּהֵמָה וּמִכֹּל חַיַּת הַשָּׂדֶה עַל גְּחֹנְךָ תֵלֵךְ וְעָפָר תֹּאכַל כָּל יְמֵי חַיֶּיךָ. וְאֵיבָה אָשִׁית בֵּינְךָ וּבֵין הָאִשָּׁה וּבֵין זַרְעֲךָ וּבֵין זַרְעָהּ הוּא יְשׁוּפְךָ רֹאשׁ וְאַתָּה תְּשׁוּפֶנּוּ עָקֵב.״ וכך הוכרזה מלחמה תמידית בין בני האדם לנחש גם אם הוא מביא תועלת לאדם. ספר הספרים מתאר כיצד נענש הנחש ומסביר כיצד, אך למדע שונה מעט בדבר התגלגלותו של הנחש להיות ייצור הזוחל על גחונו. מליוני שנים של אבולוציה יצרו את הנחשים שאנו מכירים היום והם מסתדרים עם זה בצורה מצויינת. חוסר בגפיים לא מהווה עבורו מכשלה, נהפוך הוא, יש סוגי נחשים המסוגלים לעבור מרחקים לא מבוטלים במהירות רבה. גופו הגמיש מותאם למשימות רבות וכטורף הוא נחשב לטוב מסוגו: נחשי אנקונדה מגעים לאורכים העולים על 10 מ׳ ומסוגלים להכריע בעלי חיים הגדולים מהם פי כמה. יחס האדם כלפי הנחש היה ונשאר מלא ניגודים פחד ורתיעה בצד הערצה וסקרנות. אך לא רק אלו הפכו את הנחש לאחת מחיות המחמד המבוקשות ביותר בקרב חובבי בעלי החיות הצעירים (אם כי בקרב ההורים, פחות). יופיים המהפנט בשפע צבעים ודוגמאות, תנועתם גמישת הקשקשים והיותם טורפים חרישיים יצרה סביבם תדמית אפופת מסתורין. בעולם מיני נחשים רבים, חלקם מצויידים בשיני ארס ומסוכנים מאוד לאדם ואחרים לא ארסיים. העובדה שקשה להבדיל בין אלו לאלו הופכת את כל הנחשים למסוכנים בעיני ההדיוטות וטוב שכך. אם נפגוש נחש בשטח, יש להניח כי הוא יעדיף להימלט על נפשו וטוב שנעשה כך גם אנחנו.

נחשים המוצגים בגן חיות הם מחזה מרתק ובמיוחד המסוכנים שבהם. הרצון של ילדים לגדל נחש נובע ממספר סיבות אך לפני שאתם אומרים לא לבקשה המי יודע כמה של חובב בעלי החיים הצעיר הפרטי שלכם הרשו לנו להכיר לכם נחש שדווקא יכול להתאים מאוד לתפקיד ללא בעיות מיוחדות: כרכן התירס (Corn snake). מקורו מצפון אמריקה (פלורידה) והוא שייך למשפחת הזעמנים הנחשבת לגדולה מבין משפחות הנחשים ומרביתה אינם ארסיים (עם יוצאים מן הכלל מועטים). את שמו קיבל מסביבת מחייתו, שדות תירס ואסמים, שם צד מכרסמים קטנים בעיקר אך גם ציפורים, לטאות וצפרדעים. יש התולים את שמו בדוגמת הקשקשים שעל גחונו המזכירה את גרעיני התירס. יש מספר סיבות ההופכות את כרכן התירס למועמד מוביל למשבצת נציג עולם הזוחלים במחלקת חיות המחמד. זהו נחש נוח לגידול, ללא צרכים מיוחדים המחייבים השקעה בציוד יקר, הוא נפוץ למדי בקרב מגדלי הנחשים גם בארץ, וכאשר יגדל לא יגיעו למידות גוף מאיימות. כרכן התירס מציג מגוון צבעים וצורות ההופכים אותו לאטרקיבי במיוחד. כבעל חיים אופיו נוח למדי והוא סתגלתן ועמיד, תכונה המתאימה מאוד למגדלים מתחילים.

למרות שזוהי חיית מחמד ואתם תמציאו לה שם מתאים ותפתחו אליה רגשות חמים צריך לזכור כי נחשים אינם מתקשרים לבעליהם וכל מה שירצו זה להימלט. אם הנחש מיועד לילד צעיר הוא חייב לעבור הדרכה ע״י מגדל נחשים ותיק. וודאו לפני שאתם מביאים את הנחש הביתה כי ילדכם אכן מתאים למשימה. לוו אותו ותנו לו להתנסות בטיפול אצל המגדל. אם אתם משוכנעים שיעמוד במשימה לוו אותו בשבועות הראשונים והיו מעורבים ככל שניתן למניעת שגיאות, פזיזות וחוסר זהירות.

דגים חיים באקווריום, זוחלים חיים בטרריום. התאימו טרריום המאפשר ניקוי קל ללא חשש שהנחש שלכם יצא לטייל בחוץ. המיכל צריך להיות מאווורר מחד אך מאובטח מאידך כך שלא כל פתיחה בשוגג תסתיים במרדף בכל הבית. אחד הפתרונות המומלצים מגיע מחברת האגן הקנדית. תחת המותג ״אקזו-טרה״ מייצרת החברה מגוון גדול של טרריומים בגדלים המתאימים לסוגי זוחלים שונים. לנחש צעיר אנחנו נמליץ על טרריום בגודל של 40x30x30 וכשיגדל ניתן להחליפו בטרריום בנפח כפול (40x60x30). הטרריומים של אקזו-טרה מצטיינים במשקל קל, פתחים מאובטחים ונוחים לתפעול, ותשתית נוחה ומובנת להעברת כבלים ואביזרים לצרכי תאורה, בקרה וחימום. פתחים מובנים ומכסה רשת מאסיבי מבטיחים אוורור. לבחירתכם מגוון רחב של אביזרים בערכות נושאיות לעיצוב חלל הטרריום שיהפכו אותו לרהיט מרהיב המעשיר כל חלל מגורים.

הנחש הגיע סוף סוף הביתה. השקיעו מחשבה היכן למקם את הטרריום כך שיהיה במקום שקט יחסית ללא תנועה מרובה ולא קרוב למקור חום או קור כך שהחימום שתתקינו בטרריום יהיה זה שיקבע את הטמפרטורה ולא קרבה לתנור או מזגן.

זוחלים אינם יכולים לשלוט ולווסת בעצמם את חום גופם ועלינו לנטר אותו באמצעים חיצוניים. ניתן לחמם בצורות שונות: מנורת חימום, פלטת חימום או כבל חימום. אביזרי החימום של אקזו-טרה עומדי בתקני הבטיחות המחמירים בעולם, חסכוניים בחשמל ונחשבים לטובים מסוגם. תשתית הטרריום מותאמת להתקנתם והם קלים מאוד לשימוש. לא רצוי לחמם בעזרת מנורות ליבון רגילות מאחר ושעות האור המרובות עלולות לשבש את מחזוריות היום והלילה של הנחש. זיכרו, לנחש שלכם אין לאן לברוח במידה והטמפרטורה אינה מתאימה. מרבית הבעיות המתפתחות בגידול נחשי מחמד נוגעות לטמפרטורה מתאימה. כאשר הטמפרטורה נמוכה מדי הנחש יסרב לאכול, חילוף החומרים שלו יואט ולאורך זמן לא ישרוד.

עלינו להכין את הטרריום כך שיותאם לחום קבוע של 32-28 °C בצד אחד ואילו בצד השני C° 26-22. רצוי שבכל צד נמקם מסתור שבו יוכל להתכרבל ולהסתתר לפי העדפתו באותו זמן. מסתור חיוני מאוד לנחשים וחסרונו של מסתור עלול לגרום לנחש להפוך חסר מנוחה. מסתור יכול להיות כל כלי דמוי ספל שפתח כמידת עובי גופו של הנחש קרוע בחזית. באקזו-טרה תוכלו למצוא ערכות מוכנות המיועדות לזוחלים עם מסתורים מעוצבים המעניקים אוירה ציורית ומעשירים את החוויה הגידולית. מסתור המיוצר מפלסטיק מהווה פתרון יעיל ואסתטי והעובדה שהוא רחיץ מעניקה לו יתרון על כל מחסה מחומר טבעי. לאחר שמיקמתם את המחסות יש לקבוע בסמוך להם מד טמפרטורה שיחווה במדוייק את החום בכל צד של האקווריום לניטור מדוייק ומעקב.

חשוב מאוד להניח לנחש להתרגל לביתו החדש. בימים הראשונים יש להתנהג באיפוק. אל תתעסקו יותר מדי עם הנחש והניחו לו לנפשו.

הסבירו זאת במיוחד למגדל הצעיר שלכם שיש להניח יפתח במרוץ להראות לכל החברים. בתחילה הניחו אותו בטרריום שלו ואפשרו לו לתור את סביבותיו. יש להניח כי בתחילה יסתתר אך כאשר יסתגל ירגע ויצא לבחון את סביבותיו. לאחר כשלושה ימים האכילו אותו ולאחר כשבוע ניתן להתחיל להרגילו אליכם אך עליכם לעשות זאת בעדינות ובאיטיות. עדיף לא להרימו או להטרידו בכלל אלא רק בעת שמנקים את הטרריום שלו. הקפידו בתקופה הראשונה להיות מאופקים במיוחד אך אם אינכם מתאפקים, אל תושיטו את ידכם לעברו בפתאומיות. בצעו תנועות איטיות, אחזו אותו בעדינות במרכז גופו ובעזרת שתי ידיכם והרימו אותו בעדינות. השתדלו לא להפוך את ההוצאה שלו למפגן העובר מיד ליד. מתינות ועדינות צריכים ללוות את כל צעדיכם.

כל נחש וכרכן תירס אינו יוצא מן הכלל הזה, זקוקים ללחות וכלי המאפשר לנחש להיכנס מלוא אורכו יתאים מאוד. את כלי המים אנחנו נציב בחלק הטרריום הקריר יותר. רצוי שהמים יוחלפו לעיתים קרובות שכן לעיתים יעשה בו הנחש את צרכיו. המים חשובים לנחש גם בכדי לנטר את חום גופו וגם בתהליך ההתנשלות עליו תקראו בהמשך. מאחר ואנו ממקמים כלי למים במרכז הטרריום, יש לקחת בחשבון שהמצע עלול להרטב וכדאי שיותאם לספיגה של נוזלים. רצוי שהמצע שתבחרו יצטיין בכושר ספיגה, יהיה נוח לניקוי גם באזורים מוגבלים ולא יסכן את הנחש. פתרונות אסתטיים יעילים ובטיחותיים ניתן למצוא באקזו-טרה המציעה מבחר מצעים מחומרים טבעיים בעלי כושר ספיגה מעולה קלים לתחזוקה החלפה וניקוי. מאוד לא רצוי להשתמש בנסורת או חול לארגזי צרכים של חתולים, אלו עלולים לפגוע בנחש. קחו בחשבון שאחת לשלושה חדשים לערך יהיה צורך בניקוי יסודי של הטרריום והחלפה של המצע. פינוי ״מקומי״ של גללים או מפגעים אזוריים שהנחש שלכם ישאיר וניקוי אזורי ומוגבל של המצע עשויים לדחות מעט את הניקוי היסודי. התייעצו עם המגדלים הוותיקים ביחס לאופן ההחלפה ולתדירות.

נחש שתזונתו תקינה גדל. שלא כמו אצל יונקים, הנחש אינו יכול לגדול בתוך עורו והוא חייב להחליף אותו. בתהליך מרתק זה נפרד הנחש מהעור הישן שלו ומצמיח תחתיו עור חדש ומבהיק. העור הישן נקרא נשל ובטבע אנו נמצא אותו בסבכי הקוצים שם הנחש עבר השאיר אותו מאחור. בכדי לעבור תהליך זה בשלום הנחש זקוק לטמפרטורה מתאימה וללחות מספקת. התהליך אורך כשבועיים ויתחיל בשינוי התנהגותי, הנחש מרגיש פגיע ועל כן ימנע מכל מגע ומרבית זמנו הוא יבלה במסתור. נחשים צעירים גדלים מהר ויתנשלו פעם בחודש וחצי חודשיים. נחשים גדולים יותר יתנשלו כל 3 חודשים ויותר. כדאי לציין בלוח השנה את תאריכי ההתנשלות וכך תוכלו לצפות אותם מבעוד מועד. כאשר התנאים מתאימים, ההתנשלות תעבור ללא בעיה אך חוסר בלחות מספקת או טמפרטורות נמוכות מדי עלולות לגרום להתנשלות לא מלאה ואנו נראה חלקי נשל הנשארים צמודים לגופו של הכרכן שלנו. במקרה שכזה נלך מן הקל אל הכבד, בתחילה נרטיב מעט את המצע ונמתין מעט (יום). במידה ושיירי הנשל עדיין אינם יורדים נכין לנחש שלנו אמבט פושר ונניח לו למספר דקות. לאחר האמבט נעזר במגבת לחה ונאפשר לו לזחול דרכה כך שהנשל ירד במהלך ההחלצות שלו ממנה. בכל מקרה אין לנסות לקלף את הנשל בעזרת האצבעות.

אנו ממליצים בחום על אימוץ חיית מחמד ככלל, זוחל בפרט ונחש במיוחד לילדים צעירים המתעניינים בגידול בעלי חיים אקזוטיים. גידול של נחש מחייב אחריות, נסיון וידע ומחנך למשמעת עצמית, מילוי משימות ודאגה לאחר. הקפידו ללוות את השלבים הראשונים ולא להתבייש להעזר במגדלים וותיקים לייעוץ והכוונה. מגוון המוצרים של אקזו-טרה יאפשרו לכם לבנות סביבת מחייה נוחה לנחש ולכם ותהפוך את הגידול לתחביב מספק מעשיר ומחנך.

לפרטים נוספים:  1-700-500-488 www.mwsea.co.il

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf