16504

המיילל שבא מן הכפור – החתול הסיבירי

שם הכותב/ת:מערכת חיות הבית

צילום:מערכת חיות הבית

חתול מלכותי למראה זה, הנחשב לגזע לאומי ברוסיה, הינו גזע טבעי קדום שיש הסבורים כי הוא אביהם של כל החתולים ארוכי הפרווה המודרניים. הגזע פיתח את מאפייניו הפיזיים כחלק מהסתגלותו לתנאי הסביבה ומזג האוויר הקשוחים בהם הוא חי מזה מאות שנים. שם נוסף לגזע הוא סיבירסקאיה קושקה.

חתולים הינם פופולריים מאוד ברוסיה ובאוקראינה, ובמולדתו רוסיה יש לגזע לפחות שבעה מועדונים פעילים. זהו חתול ידידותי ונעים לגידול, כשהבונוס העיקרי המיוחס לו הוא שהוא נחשב היפואלרגני; ממחקרים שנעשו בשנים האחרונות עולה כי החתול מייצר הרבה פחות Fel d1 – החלבון המופיע ברוק ובתאי עור של חתולים, הנחשב כמחולל אלרגיות – מאשר חתולים אחרים. עם זאת כמו תמיד ההמלצה שלנו לסובלים מאלרגיות היא לא להתחייב לגידול חתול לפני שמתנסים בשהות עימו במשך כמה ימים.

הסטוריה

החתול הסיבירי חי באזורים טבעיים ברחבי רוסיה מזה מאות ואולי אלפי שנים. ייתכן והוא תוצר של שילוב בין חתולים מבוייתים שהגיעו מסיביר ומאוקראינה לבין חתולי בר. החתולים ככל הנראה נהגו להצטרף לרועי הצאן, נהנו להתחמם לצידם מול המדורה ומדי פעם לקבל שאריות מזון. עם המעבר לחוות החקלאיות הם שימשו כציידי מכרסמים מצויינים, בזכות חוזקם ויכולת הניתור המרשימה שלהם. יכולתם להיקשר לבני אדם ולשהות במחיצתם ובמחיצת בעלי חיים אחרים בהרמוניה, הוטמעה גנטית, בדיוק כמו הפרווה העבה שלהם שהגנה עליהם בתנאי קור קיצוניים.

למרות שהוא היה בשטח הרבה מאוד זמן, קיים מעט מאוד תיעוד על הגזע, והוא הופיע לראשונה בכתובים בספרו של האריסון וויר, "החתולים שלנו" – ספר המתאר את החתולים שהופיעו בתערוכות באנגליה באותן שנים – שיצא בשנת 1889. גם ברוסיה עצמה ניתן למצוא תיעוד שלו רק החל  משנות השמונים של המאה הקודמת. התקן הראשון לגזע נכתב בסנט פטרסבורג בשנת 1987. עם הורדת מסך הברזל וסיומה של המלחמה הקרה בין ברית המועצות לארצות הברית, החלו החתולים להופיע יותר ברחבי אירופה, כשלארה"ב הגיעו השלושה הראשונים ע"י הגברת אליזבת טרל ב-1990. עם זאת, בגלל הגבלות ייצוא של הגזע מחוץ לרוסיה, חתולים אלו אינם נפוצים מחוץ למזרח אירופה וארצות הברית. תקן הגזע אושר ע"י Fife ב-1997, ושנה מאוחר יותר ע"י TICA.

בגלל שחתולים אלו נדירים ויקרים מחוץ לרוסיה, ישנם מגדלים המשתמשים בזכר אחד להרבעות חוזרות ותכופות. כתוצאה מחוסר בגיוון גנטי הם מפתחים מחלות גנטיות ומאפיינים פזיולוגיים שאינם בריאים ואינם עונים על תקן הגזע. בשושלות היוחסין של חתולים גזעיים מחוץ לרוסיה חייב להופיע המקור הרוסי ממנו הגיעו.

ראש ממשלת רוסיה הנוכחי, דימיטרי מדבדב, מגדל חתול סיבירי העונה לשם דורופיי, שירש את תואר "חיית המחמד הראשונה" מהלברדור השחור של פוטין. לפניו, גם מיכאיל גורבצ'וב גידל חתול מגזע זה. חובבי המדע הבדיוני ישמחו לדעת שבספר "האנטרפרייז, הרפתקאה ראשונה" מסדרת "מסע בין כוכבים", חתולו של ספוק הוא חתול סיבירי גאה.

מאפיינים

החתול הסיבירי מרשים ביותר, הן במראהו ותכונותיו הפיזיות והן באופיו. הוא אינטיליגנטי מאוד והוא לומד במהירות לפתור בעיות, כמו למשל איך לפתוח את ידית הדלת או להגיע לשק המזון שהוחבא מפניו. הוא קשור מאוד לבעליו, נהנה לשחק ומחברת בני אדם וילדים, ואפילו חתולים אחרים. הוא מסיבי וחזק, מראהו עגלגל, מבנה גופו גלילי ("מבנה "חבית"), אך למרות גודלו וכובד משקלו, חתול זה מסוגל לזנק לגבהים מרשימים והוא זריז תנועה, בזכות רגליים אחוריות חזקות במיוחד. חתולים אלו מתבגרים לאט מאוד ומגיעים לבגרות מלאה רק בגיל חמש.

הפרווה של החתול הסיבירי הינה עבה, תלת-שכבתית (מותאמת לחורף הרוסי) ומגיעה בשלל צבעים, כולל קולור-פוינט. הפרווה משתנה בהתאם לעונות השנה; עבה וסמיכה בחורף וקלה וקצרה יותר בקיץ. זוהי פרווה קלה לטיפוח – סירוק פעמיים בשבוע יישמור עליה יפה ובריאה, למעט באביב – עונת הנשירה – אז יש להבריש את החתול מדי יום.

תקן הגזע

חתול בגודל בינוני עד גדול, מרשים מאוד, בעל מבנה גוף איתן והבעת פנים "מתוקה". הזכרים גדולים יותר מהנקבות. המאפיין העיקרי במראה החתול הוא מבנה מעוגל, כבד ורך.

הראש בצורת משולש מעוגל בקצותיו, בגודל בינוני התואם את גודל הגוף. האוזניים בינוניות, רחבות בבסיסן, ממוקמות במרווח שווה בין צידי הראש לקודקוד, עם העדפה לקצוות מצוייצים ("לינקס"). העינים עגולות ומרוחקות זו מזו, בצבעים: ירוק, ירוק-כחול, זהב, אגוז ונחושת. עיניים כחולות או בעלות צבע שונה זו מזו מותרות בחתולים לבנים בלבד. בחתולים בעלי פרווה בצבע קולור פוינט צבע העיניים כחול.

הסנטר מעוגל, הצוואר שרירי. הגוף באורך בינוני, שרירי, במבנה "חבית", כשהגב קמור מעט לעומת הכתפיים. הרגליים חסונות ועבות, עם כפות מעוגלות וגדולות, עדיף עם ציצות שיער.

הזנב בינוני, קצר מאורך הגוף בעל בסיס עבה, בעל פרווה עשירה.

הפרווה באורך בינוני על הכתפיים וקצרה יותר בחזה, עם שכבה תחתית צפופה. כל הצבעים וצורות הכיתום מותרים.

שגיאות: משקל נמוך, פרופיל ישר, זרבובית צרה, עיני שקד, רגליים ארוכות או רזת מדי, אוזניים קטנות.

הרבעה עם גזעים אחרים אסורה.

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf