Full page pond2

הכן בריכתך לקיץ

שם הכותב/ת: איתן הנדל

צילום:מערכת חיות הבית

חורף ישראלי ממוצע ייחשב במקרה הטוב כאביב ברבות ממדינות אירופה. אנחנו יודעים לקטר כשקר ולהתגעגע לחום הקיץ, וכמובן שבלהט השרב אנחנו מייחלים למשבי הרוח הקרירים של החורף. באזורים ההרריים של מעל 600 מ׳ מעל פני הים או באזורים פנימיים שאינם מושפעים מהשפעתו הממזגת של הים, החורף נשכני יותר והטמפרטורות עלולות לרדת גם מעבר לנקודת קיפאון וכולנו מכירים את ההנחיות למפעילי התנורים (שנועדו דווקא להגביר את העננות והגשמים). אך לא מדובר בכתבה בנושאי מזג האויר כי אם בדרך הנכונה להכין את בריכות הנוי שממש כעת מתחילות לצאת מקיפאונן. על פי חדשי השנה, מחצית (ט״ו) בשבט מסמן את תחילת הצמיחה המחודשת לאחר תלאות החורף ואכן ללא ספק זוהי התקופה היפה בארצנו המתכסה במרבדי ירוק והעצים הנשירים שבים ללבלב בגוונים בהירים. גם במקווה המים הצמחים מתחילים צימוח מחודש.

במהלך החורף, בריכת הנוי מושפעת מירידת הטמפרטורות וירידת המשקעים. דיירי הבריכה יכולים לשרוד את הטמפרטורה הקרה. הם מפסיקים לאכול כמעט לגמרי וממעטים בפעילות. גודל הבריכה הוא בהחלט גורם משמעותי בהשפעת מזג האויר עליה וכאשר הבריכה אינה גדולה יש להקפיד על זרימת קבועה של אויר ומים. את האויר רצוי לשאוב מסביבה מחוממת וכך להחזיר למים מעט מהטמפרטורות שאובדות במהלך הימים הקרים. קיימים אביזרי חימום אך השפעתם מקומית בלבד. משקעים שיורדים במהלך החורף מוסיפים לפני המים בבריכה ויש לבחון הוצאה של מים מהבריכה לאחר ימי גשם מרובים. מי גשם מרובים ועליית מפלס יכולים לסכן את הדגים שלכם הן מהבחינה שהבריכה עלולה לעלות על גדותיה והדגים יכולים לצאת ממנה או שפני המים העולים יכול לאפשר לחתול מזדמן לשלוף את אחד מהדיירים. חשוב לשמור על פני מים של כ-50 ס״מ מתחת לשפת הבריכה משימה המחייבת מעקב צמוד על מפלס המים וניקוז לעיתים יומי של מי הבריכה. אין מה לדאוג לאיכות המים מאחר ומי גשמים הם מים נקיים והוספתם למי הבריכה אינה מזיקה ולרוב משפרת את איכותם.

אמנם המים קרים והטיפול בבריכה יכול לגרום לצמרמורת אך חשוב ביותר לשמור על נקיון הבריכה ככל שניתן. סחף ועלים הנישאים ברוח עלולים להוסיף למשקע בקרקעית הבריכה. הרקב עלול לסתום במהירות רבה יותר את המסננים ובהעדר מערכת ניקוי יעילה המשקע ילך ויערם. בחלוף הימים הוא הופך למעין שכבת רקב בוצית המהווה מצע להתרבות בקטריות ומשחרר אל המים תרכובות רעילות. מרבית הבריכות מחופות בחומרים פלסטיים כהים יחסית ומאחר והחורף הישראלי משופע בימי שמש הטמפרטורה יכולה לעלות ותופעת הרקב תואץ. לפני החורף מומלץ להרחיק צמחיה הנושקת לשפת הבריכה ולגזום את צמחי המים למינימום. גם אם טמפרטורת המים נמוכה תהליכים לא בריאים אלו מתפתחים ואם היה חשוב להוציא עלים מרקיבים מהמים במהלך החורף, לפני בוא הקיץ הופכת המשימה לחשובה שבעתיים. מערכת המסננים והמשאבה חייבים להיות במיטבם ויש לנקותם בצורה יסודית. חב׳ האגן הקנדית מייצרת ומשווקת את מוצרי לגונה וכאן המקום להזכיר את היתרון הגדול ההופך את הכנת המערכת לפשוטה ביותר.

ישנו יתרון גדול למשאבות ולפילטרים של ״לגונה״ ובתום החורף הם מאפשרים ״חזרה לשגרה״ בדרך הרבה יותר מהירה מכל פילטר אחר. הפילטר הוא פילטר לחץ, ויכול להיות מותקן בכל מקום בסמוך לבריכה; הוא מבצע 3 פעולות: מנורת u.v. המותקנת בתוכו משמידה אצות המרחפות במים; מערכת של ספוגים המסננים חלקיקי לכלוך ופסולת; ומצע ביולוגי (Bio Balls) המכיל חיידקים המפרקים אמוניה מפרק את האמוניה שבמים לניטריט וניטראט.

אחד מהכללים הבסיסיים באחזקת מסננים היא מינימום התעסקות ופתיחה. החלק הביולוגי של המשאבה ייטיב לפעול אם לא נתעסק בו יותר מדי. המשאבות והפילטרים של לגונה לקחו נקודה זו בחשבון והם מצוידים במערכת שטיפה עצמית המאפשרת ניקוי ושטיפה ללא פתיחה. לפילטר של ״לאגונה״ רכיב ייחודי (מוגן פטנט) הנקרא ״Back Wash". רכיב זה מאפשר את שטיפת המסננים שבפילטר ובעת שמעבירים את הפילטר למצב Back Wash (מבלי לפרק או אפילו להרטיב את הידיים) מסבים את זרימת המים הפוך לכוון בו הם הם נכנסים והלכלוך שהצטבר נהדף לאחור, ומוזרם בצנרת נפרדת להשקיית הגינה. בעזרת ידיות מיוחדות מבצעים תוך כדי פעולת השטיפה פעולת ניקוי המסירה את הלכלוך שהצטבר גם אם אחיזתו קשה. ניקוי מסוג זה רצוי שיתבצע בחורף על בסיס דו שבועי. כפי שכבר הזכרנו, לא רצוי לפתוח את הפילטר לעיתים תכופות אך פעמיים בשנה יש הכרח לפתוח את הפילטר ולבצע ניקוי פנימי יסודי (במיוחד לבדוק אם יש צורך בהחלפה של הספוגיות). המלצתינו לבצע ניקוי זה לפני החורף ועם בוא האביב. המסננים והמשאבות של לגונה מיוצרים באיטליה והם היחידים המעניקים אחריות של 3 שנים לכל מוצריהם. המשאבות של ״לגונה״ חסכוניות, אמינות, עוצמתיות וחרישיות ומתמודדות גם עם הבעייתיות שמזמן לנו החורף.

במידה וקיים מפל או מזרקה קרוב להניח שבחורף ביטלתם את פעולתם וכעת יש לבחון כי הם תקינים ועובדים כדרוש. המזרקות של לגונה מציעות מבחר המתאים לפי גודל הבריכה. אין לכם מזרקה? עם בוא הקיץ תוכלו לחדש ולהתחדש במזרקה שאינה רק נאה לעין כי אם תורמת לחימצון מי הבריכה. מזרקות הן תוספת מרהיבה לכל בריכה אך יש לה תפקיד חשוב נוסף, היא משפרת את תהליך חימצון המים. למפל אפקט דומה והוא מתאים יותר לבריכות בהן ניתן לבנות מפלסים. חשוב לזכור כי אם בבריכה שלכם לא היו מותקנים מזרקה או מפל, יהיה עליכם לבחון את הספק המשאבה כדי שתתאים למטלה הנוספת. נקודה נוספת יהיה עליכם לקחת בחשבון: המזרקה והמפל מגדילים את שטח החימצון של המים אך חשיפה נרחבת זאת עלולה לגרום לאידוי מהיר יותר. תחזוקת בריכות עם מפל או מזרקה בימי הקיץ החמים תשפר מאוד את איכות חייהם של הדגים שלכם ורסס המים יקרר את סביבתה, אך יצריך הוספה קבועה של מים בכל פעם שפני מי הבריכה יורדים.

תקופת האביב היא התקופה בה היתושים מתרבים במקווי המים שהשאירו הגשמים. זהו הזמן להוסיף לאוכלוסיית הדגים שלכם (במידה ואינם משוכני הקבע) דגים הניזונים מזחלי יתושים (כמו גמבוזיה ורוזי בארב). דגי הזהב אינם מהדגים הזריזים ביותר וייקח להם זמן ״להפשיר״ מתלאות החורף. אם התקנתם בבריכה שלכם תאורה יש להניח שבמהלך ימי החורף התפתחה עליה ירוקת. בעזרת סקוצ׳ברייט נקי (הקפידו שיהיה שטוף ושלא נעשה בו שימוש באמצעות סבון או חומרים דטרגנטיים אחרים).כפי שבטבע בעלי חיים רבים מפסיקים לאכול ונכנסים למעין תרדמת חורף, כך גם הדגים בימים הקרים, כשהטמפרטורות יורדות הדגים אינם אוכלים ואין טעם להאכילם; חילוף החומרים מואט והם גוזרים על עצמם צום בו גופם ינצל את מאגרי השומן שצבר במהלך הקיץ. לכן חשוב להאכיל אותם בחדשי הקיץ בצורה סדירה; כך יגיעו אל הימים הקרים כשהם חזקים ויצלחו אותו בשלום. לעיתים באמצע החורף הישראלי אנו זוכים לימים חמים; אז גם הדגים מתחילים להראות פעילות ואז מומלץ להאכילם אך בכמויות לא גדולות. למרות התאבון שיפגינו, מערכותיהם פועלות באיטיות ומרבית המזון ישקע לקרקעית או למסנני הפילטרים. כשהימים מתחממים והולכים יחזרו הדגים לפעילות ואז יש לחדש את ההאכלה ורצוי בצורה איטית כשהמדד הוא כמות אוכל שהדגים אוכלים בתוך כ-30 שניות. מזון אחר ישקע ויהפוך לפסולת שתזהם את מי הבריכה ותסתום את מסנני הפילטרים שלכם.למרות התארכות שעות האור והעלייה בטמפרטורות כדאי להמתין עם דישון צמחי הבריכה ורצוי להמתין עד לעלייה של הטמפרטורות לכיוון ה-20°C. תהליכי הדישון מותנים בזמינות החומרים המזינים לצמח ותהליכים אלו אינם יכולים להתרחש בטמפרטורה נמוכה מדי. למרות שיכולים להיות ימים אחדים חמים, המים מתחממים יחסית לאט ובלילות שעדיין קרים ממתנים עוד יותר את עליית הטמפרטורה. במידה ואתם מגדלים דגי זהב גדולים או דגי קווי עליכם לבחון את עמידות העציצים בהם הצמחים נתונים. אם החורף גרם להתרופפות או הותיר אותם ללא מיגון, הם יהפכו מהר למדי לסלט קצוץ דק בפיהם של הדגים חובבי הירק. בדקו שהכל נמצא במקומו ושהצמחים נמצאים במצב המיטבי לצימוח מחודש. בוא הקיץ הוא גם תקופה מצוינת לארגון מחדש של הצמחים בבריכה ואם בקיץ הקודם לא הצלחתם לארגן פריחה של שושנות מים ביום ובלילה תוכלו לעשות זאת הפעם.הקיץ בפתח וזהו הזמן היפה ביותר של הגינה שלנו והבריכה היא ללא ספק גולת הכותרת בה. נסו לזכור לגרור כיסא נוח ולהתרווח מול הבריכה שלכם, להתמכר לפכפוך המפל וליהנות מפיסת הטבע הפרטית שלכם. •

לפרטים נוספים: מפעלי ים www.mwsea.co.il

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf