dorit3

הכל נשאר במשפחת הקיירן

שם הכותב/ת: דורית דמבין

צילום: גאל פרדו

“…נולדתי וגדלתי בתל-אביב. בת בכורה לזוג הורים צעירים. אחי צחי צעיר ממני בשנה. אני חושבת שאהבתי לכלבים התחילה עוד ברחם אימי…”

כל מי שמכיר את דורית דמבין יודע שלא יכולה להיות פתיחה אחרת לסיפור. אמה של דורית, אחות במקצועה, הביאה הביתה את ערכי העזרה לזולת והאיכפתיות ועמם את הנקיון והסטריליות, ואם עקבתם אחרינו עד כאן, גם אתם הבנתם שיש כאן סתירה מסויימת בין הרצוי למצוי.

בקיצור, דורית נדנדה ונידנדה אך רק כשהיתה בת 14 הצטרף למשפחה קנטו (באיטלקית – שיר), כלב רועים גרמני יפיפה שהיה שופע ביצר הגנה וחייב אילוף. בשנת 1985 הצטרפה דורית לחוג להגנה והצלה ונשאבה אל האילוף ויכולותיו לשנות את חיי הבעלים, כלבו ומשפחתו. השינוי היה מדהים והמשפחה הסכימה לרכוש כלב נוסף וכך קיטי הצטרפה. עד מהרה קיטי התגלתה כמטאור בשמי האילוף ודורית סיימה עימה בהצטיינות את מבחני העבודה בכל הרמות

(שוצהונד II, I ו-III). ההמשך טבעי; גיוס לצה”ל ודורית וקיטי מגיעות ליחידת עוקץ ועוברות הכשרה באיתור וחילוץ נעדרים, יכולת שהפגינו השתיים בצורה מושלמת במלחמת המפרץ. השירות ביחידה התארך ודורית, בנוסף להיותה מפקדת, הפכה ליועצת המקצועית של היחידה. על הפרק באותה תקופה היה מציאת מבוקשים בשטחי איו”ש. המבוקשים הסתתרו בכוכים נסתרים בלב הכפרים. לאחר מספר תרגולים של יש מאין, התוצאות לא אחרו לבוא: לאחר חצי שנה של אימונים מפרכים איתרה את המבוקש מס’ 1 באיו”ש (באותה תקופה) ואחרים שהסתתרו בכוכים נסתרים ובקירות כפולים. מפקד איו”ש דאז בוגי יעלון העניק לדורית ולקיטי אות הצטיינות על הביצוע המדהים והיכולת המבצעית שהתווספה לסל הביצועים של היחידה.

לאחר השחרור טסה דורית עם קיטי לארה”ב והחלה בלימוד מדעי התנהגות בעלי חיים בקולג’. היא רכשה את “פיה” ו”סיירוס” ובזמנה הפנוי אילפה במועדון סמוך את “פיה” למבחן העבודה (שוצהונד I). באותה תקופה אביה של דורית עבר תאונת דרכים ורגלו נפגעה. "הוא ביקש שאחזיר את קיטי לארץ כדי שתצא עימו לטיולים ותסייע לו בתהליך השיקום. חזרתי עם קיטי לארץ וכך היא החזירה אותי לישראל,” מספרת דורית.

שנה מאוחר יותר הסתבר לה שהיה זה אחד המעשים הנבונים ביותר בחייה: ”כל שבת היה אבי שוחה בים וקיטי התלוותה אליו. באחת השבתות, תוך כדי שחיה, עשה אבי תנועה לא טובה עם הרגל הפצועה, איבד את ההכרה בתוך המים והתחיל לשקוע. קיטי באינסטיקט מדהים שחתה מתחתיו והרימה את ראשו מעל המים והחלה לשחות החוצה. אבי התעורר על הכלבה בדרכה לחוף. ללא קיטי אבי לא היה נשאר בחיים.”

בארץ משלימה דורית עם סיירוס את מבחני העבודה בכל שלושת הרמות (שוצהונד II, I ו-III) ומבחן גישוש ברמה הגבוהה בעולם (FH) וב-1997 היא וסיירוס אף ייצגו את ישראל באליפות העולם בספורט האילוף.

כבר חלפו כמעט שלושה עשורים, והיום דורית מאלפת את כל הגזעים ומתמחה בפתרון בעיות התנהגות, ובהצגה ובאימון והכנת כלבי תערוכות בארץ ובעולם. “אני דוגלת באילוף מתוך הנאה ומתן חיזוקים חיוביים לכלבים והטמעה של התנהגות רצויה.” דורית מתמחה במציאת פתרונות ותמיכה לכלבים שעברו טראומות נפשיות, אם כי מרבית עיסוקה ואהבתה הגדולה הם אילוף כלבים והתאמתם לחיים במשפחה. היא מכינה ומציגה כלבים מהארץ ומחו”ל, מחטבת ומעצבת, אך יותר מכל מתקשרת. עד כה זכתה דורית עם שני כלבים בתואר אלוף אירופה (השייכים למגדלים בחו"ל) ועם אחד בתואר אלוף עולם. “הסוד הוא פשוט – הכלב נכנס לזירה מלא ביטחון עצמי ונותן הופעה שקשה להתעלם ממנה”, מסבירה דורית.

בשנת 1997 נסעה דורית לגרמניה לסמינר בנושא אילוף. היא התארחה בבית חברים המגדלים דורות של כלבי רועים גרמניים, אך את ליבה שבה כלב קטן ופעיל מגזע קיירן טרייר. (טוטו – הכלב מהסרט הקוסם בארץ עוץ הוא מגזע הקיירן טרייר.) ודורית הבינה שזהו הגזע המתאים ביותר בעבורה – אותו רצתה; הוא מלא שמחת חיים וממלא כל בית באור וצחוק. אוהב ילדים, אמיץ, שומר – אך לא ינבח לשוא, אינו קנאי. רגישותו וסתגלנותו שוות ערך לחוכמתו ובלי מילים ידע לקרוא את שפת הגוף של בעליו. ניצוץ בעיניו, קשוב ואוהב לשחק אך גבולותיו ברורים. ותאמינו או לא – גם יודע להעסיק את עצמו (ולא בהריסת הבית).

“בית דמבין”, שמו של בית הגידול, הוא כשם נעוריה ונבחר כשהיתה בת 16. “גדלתי בבית חם, אוהב, מאפשר ותומך ורציתי לשמור שם זה ולאחל חיים כאלו לכלבים שלי וליוצאים מבית גידולי," מוסיפה דורית. הכלבים הראשונים הגיעו מבית הגידול הסקנדינבי המוביל (HJOHOO) והשאר היסטוריה. עד מהרה החלו הכלבים של דורית לעמוד על הפודיומים כמנצחי גזע, מנצחי קבוצה וככוכבי תערוכה. שניים אף ניצחו בתחרות אלוף האלופים וייצגו את ישראל בתערוכות בחו”ל. 6 כלבים הם אלופי אירופה (3 תוצרת בית דמבין כחול-לבן) ואחרים האוחזים בתארי אליפות של קפריסין, רוסיה, רומניה, קרואטיה, בולגריה, סלובקיה, סלובניה, ברזיל, ארצות הברית, מקדוניה וקנדה. גם ב-Inttera (אליפות העולם לכלבי טרייר) זכו קיירנים של דורית לעמוד על דוכן המנצחים. את שמותיהם של כל האלופים יהיה קצת קשה לציין מפאת חוסר המקום. הכלבים שנולדים אצל דורית כיום הם כבר דור רביעי ומשפחת הקיירן הולכת ומתרחבת. דורית היא גם רכזת הגזע של הקיירן טרייר ועורכת מפגשים משפחתיים מדי עונה לחברי בית הגידול וכלביהם. על הקשר האישי דורית לא מוותרת ושומרת בקנאות על הקשרים עם כל משפחות הכלבים. ”זוהי חברותא של ממש עם תמיכה הדדית, בדיוק כמו שהיית מצפה ממי שמגדל קיירן טרייר”.

בשנת 2004 הקימה דורית את המרכז הישראלי לכלבים, ממלכה כלבנית המעניקה מכלול שירותים; משלב בחירת הכלב, אילוף, אירוח, מעון יום ושיקום ושמירה על כושר גופני באמצעות מכשיר ההידרותרפי K-9 Underwater Treadmill (שהיה הראשון מסוגו בישראל). נושא הטיפוח והשיקום, שהמרכז הישראלי לכלבים הוא מחלוציו ומתמחה בו, העניק תקווה חדשה לבעלי כלבים שסבלו מבעיות אורטופדיות רבות ומגוונות תוך ניצול יתרונות המים: חוסר המשקל של הגוף וקלות וגמישות התנועה איפשרה להם לחזור לפעילות שלא יכלו לבצע מחד, ומאידך – ההתנגדות לזרם המים והקושי המוגבר הנובע מכך סייע בבניית שרירים והכוח לבנייה נכונה של השריר. "הפעילות השיקומית סייעה עד כה לרבים וכל אלו ואחרים מרגשים אותי עד מאוד וגורמים לי לסיפוק רב ושמחה בעבודתי,” מספרת דורית ועיניה נוצצות.

"הכלבנות הינה העבר, ההווה והעתיד שלי," מסכמת דורית.

דורית היא אם לשתי בנות, מאלפת כלבים ומומחית בהתנהגות כלבים, הבעלים של המרכז הישראלי לכלבים, משקמת כלבים הפגועים נפשית ופיזית ומגדלת כלבי קיירן טרייר “מבית דמבין” שזכו לתארים רבים בישראל ובעולם.

לפרטים נוספים: www.dog-center.co.il

מה אוכלים הכלבים של  דורית: ”רויאל קאנין כמובן, הקיירן הוא גזע אנרגטי והמזון מהווה רכיב חשוב מאוד בגידול בריא של כלבים בריאים. אמנם ניסיתי בעבר סוגי מזון שונים אך רויאל קאנין מהווה עבורי את התשובה המוחצת לכל שלבי הגידול ולכל גיל בדיוק כפי שתוכנן”.

מה אוכלים הגורים והאם המניקה: ”למעשה זאת הסיבה העיקרית שבגללה הגעתי לרויאל קאנין, אין תחליף למזון לאם המניקה ולגורים, כך שבכל המלטה הייתי מעבירה את האם והגורים לרויאל קאנין ובסוף גם לי ירד האסימון.” דורית מאכילה את האם מתחילת הייחום ועד היום ה-42 ב-HT42D ובשבועיים האחרונים מעבירה אותה לסטרטר. ”הנקבה מאוד אוהבת את האוכל וכך החלב שלה מתאפיין בריח המזון – עובדה שתקל על המעבר למזון מוצק בגיל 3 שבועות כשהגורים מתחילים לאכול דייסת סטארטר עד שיגמלו בסביבות גיל חודש וחצי. במקרה של חוסר חלב אני מוסיפה תחליף חלב של רויאל קאנין baby, והתוצאות ממש מצויינות!”

מי יכול לקנות גור: “כל אחד! רווקים, נשואים, משפחות צעירות, או מבוגרות, ספורטאים או מוגבלים פיזית או נפשיות. גודלו מאפשר לו להתמקם בנוחות גם בדירת סטודנטים, וגם בלופט רחב ידיים.הקיירן טרייר הוא גזע בריא, ללא בעיות גנטיות ותוחלת חייו מהגבוהות בעולם הכלבני – בין 18-16 שנה(!). פרוותו זיפית היפו-אלרגנית וכמעט שאינה נושרת, והוא מתאים גם לאנשים שבדרך כלל אלרגיים לכלבים".

טיפוח הכלבים:  "טיפוח הפרווה פשוט למדי, סירוק פעם בשבועיים, ומריטה פעם בחודשיים. לגזע צורת מריטה טיפוסית המתוארת בתקן וכלבים המגיעים לתערוכות נמרטים בהתאם.

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf