Drol_2

הכלבת עדיין כאן

שם הכותב/ת: ד"ר דן דוד, ד"ר רוני עוזרי

צילום:מערכת חיות הבית

מפירסומי השירותים הוטרינריים ובריאות המקנה, המכון הוטרינרי ע"ש קמרון, בית-דגן

לאחר מספר שנים בהן הכלבת היתה על אש קטנה, אנו עדים להתפרצות המחלה במיוחד באזור הצפון. רבות מהחיות הנדבקות מגיעות אלינו לאחר מגע עם חיות נגועות מעברו השני של הגבול. הנשאים העיקריים – חיות הבר – מדביקים כלבים ויונקים אחרים; לאחר שלוש שנים שבהן קטן בצורה ניכרת מספר מקרי הכלבת שנתגלו בישראל, אנו עדים להסלמה ושנת 2011 אינה שונה בהרבה מקודמותיה ומציגה עד לסוף חודש יוני 25 מקרים של כלבת (ובהמשך המגמה יש להניח שתסתיים בדומה לממוצע השנים 2010-2009 כ-50 מקרים). מקרי כלבת אלו נתגלו לאחר שבעלי החיים הנגועים (חיות בר, כלבים, חתולים ויונקים אחרים) נשכו בני אדם ובהתנהגותם התוקפנית והבלתי אופיינית הסגירו את מחלתם. מיותר להזכיר את הסבל של הננשכים שנאלצו לקבל טיפול רפואי מכאיב  אך מציל חיים, ולעיתים נאלצו להפרד גם מחיית המחמד האהובה שלהם.

מחלת הכלבת היא מחלה העוברת מיונקים לבני אדם ואם לא מקבלים טיפול לאחר הנשיכה, גזר הדין הוא מוות. נגיף הכלבת פוגע במוח, משבש את יכולת ההתמצאות, פוגע באופי ובהתנהגות וגורם לשינוי התנהגותי קיצוני. תן נגוע בכלבת עלול להכנס לאחת הרפתות ולהתנפל על פרה חולבת. הפרה המשתייכת למשפחת היונקים תדבק במחלה ועלולה להדביק במחלה אחרים. הנוהל במקרה שכזה הוא להכניס את בעל החיים שנפגע להסגר ומעקב לפחות של 10 ימים, פרק הזמן בו הסימפטומים מתפרצים.

משרד החקלאות והלשכות הוטרינריות המופקדות על הנושא מנהלות מבצעים לעצירת התפשטות הכלבת; מבצע המשלב פיזור פתיונות מהאויר, איסוף חיות משוטטות וכלבים עזובים ומבצעי עיקור וסירוס.

אך כל זאת אינו מספיק. חלק חשוב ממניעת הכלבת והורדת אחוז הסיכון להידבקות בנגיף הקטלני – מוטל עלינו, בעלי הכלבים והחתולים. מלבד החיסון השנתי חובה עלינו לשים לב היטב לאן אנו לוקחים את חיית המחמד שלנו. בטיולים בהם "המרחבים" קוראים לנו לשחרר את הכלב שלנו שישוטט לו להנאתו, חופשי ומאושר, עלינו לדאוג שישאר קרוב אלינו, מאושר אך מובל ברצועה, ותחת עיננו הפקוחה.

אין להתקרב לבעל חיים שאין אנו מכירים ואין להסתכן ולאסוף אותו הביתה. יונקים החולים במחלה שונים בהתנהגותם ויכולים להיות אדישים לחלוטין או תוקפניים מאוד. אתם לא צריכים להשאר בסביבה בכדי לברר זאת וחשוב שלא יווצר מגע ולו הקלוש ביותר. ראיתם בעל חיים חשוד משוטט, דווחו לרשויות, אל תשאירו את הדיווח "לאזרח טוב" אחר…

ובשולי הכתבה – מידע אודות הכלבת בישראל מגיע גם אל רשויות בריאות בעולם ובימים אלו בעלי כלבים היוצאים עם כלביהם לחו"ל צריכים להתמודד עם תקנות ונוהלים מחמירים למדי.

אם אתם מתכננים נסיעה לחו"ל עם חיית המחמד שלכם, כדאי שתבררו אילו בדיקות יהיה כלבכם חייב לעבור, ואילו מסמכים ואישורים יהיו דרושים לנסיעה.

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf