843FD0B8D1BC2BA25574EE89FE6A62

החתול בעל שני הפרצופים

שם הכותב/ת: מערכת חיות הבית

צילום:מערכת חיות הבית

אם חתול נולד עם שני פרצופים ומקבל שני שמות – יהיו לו 18 נשמות?

פרנק ולואי (Frank and Louie) הינו חתול רגדול כחול עיניים שנולד בספטמבר 1999 במילבור, מסצ'וסטס וזכה להיכנס לספר השיאים של גינס בשנת 2012 בזכות העובדה שהוא החתול כפול-הפנים שהצליח להאריך ימים יותר מכל חתול אחר וככל הידוע גם כל בעל חיים אחר במצב זה.

בעליו של פרנק ולואי (תודו שזה שם די מגניב) היא מרטי סטיבנס, אחות וטרינרית במקצועה. יום אחד הגיע למרפאה שבה עבדה מגדל מקומי ובזרועותיו גור בן-יומו, אותו ביקש להרדים. מרטי הביטה בחתול והחליטה לקחת אותו אליה ולהצילו ממות. הפרוגנוזה הייתה גרועה למדי; חתולים אלו, המכונים חתולי ג'אנוס (Janus) על שמו של האל הרומי בעל שני הפנים (ראו מסגרת) הנם נדירים ביותר, ולעתים רחוקות בלבד יצליחו להגיע לגיל מופלג של יומיים – שלושה. לרוב הם ימותו תוך שעות ספורות. הם סובלים לרוב מחך שסוע שמקשה עליהם לינוק ולעיתים קרובות הם גוועים ברעב, או שהחלב נכנס להם לתוך קנה הנשימה והריאות וגורם להם לדלקת קשה ממנה הם אינם מחלימים.

מרטי לקחה את החתלתול איתה לכל מקום בקופסת נעליים, והאכילה אותו מדי שעתיים בעזרת מזרק בפורמולה וטרינרית לחתולים יונקים. והוא שרד. "וטרינרים שהתייעצתי עימם לגביו אמרו לי לא לפתח ציפיות גבוהות מדי, אך הוא התחזק מדי יום וניצח כנגד כל הסיכויים", אומרת מרטי.

לפרנק ולואי שני פיות, שני אפים, שתי עיניים תקינות ואחת בלתי-מתפקדת ביניהן. "זו הייתה העין הראשונה שהוא פקח כשהיה בו ביומיים, כך שלמשך זמן מה הייתי הבעלים הגאים של קיקלופ קטן", אומרת מרטי.

זהו אינו מחזה קל לעיכול, וכמו שקורה לרוב עם בעלי חיים או בני אדם שאינם בעלי מראה שגרתי, גם פרנק ולואי מעורר תגובות עזות בקרב רואיו. "אנשים ניגשים אליו בחיוך רחב כדי ללטף את הפרווה הסמיכה והיפה שלו. אתם צריכים לראות איך החיוך הופך לאימה כשהם מגלים שיש לו שני פרצופים", היא צוחקת. עם זאת, הרושם הראשוני חולף במהרה. "הוא כל כך אוהב אנשים, כל כך מתוק ומרעיף אהבה, שהוא שובה את ליבם תוך שניה", היא אומרת.

לפרנק ולואי יש אומנם שתי פנים, אך הגולגולת היא אחת והמוח הוא אחד, כך שהפנים מגיבות בתיאום ביניהן ולא מביעות תחושות נפרדות. למרות שיש לו שני פיות, רק צד ימין שלו – הצד של פרנק – מחובר לושט ולמערכת העיכול, כך שהוא אינו אוכל בשביל שני חתולים. זו, אגב, כנראה הסיבה לכך שהוא הצליח לשרוד.

אם מסתכלים עליו מימין, הוא נראה רגיל לחלוטין, וכך גם כשמסתכלים עליו משמאל. רק כאשר מביטים עליו במרכז הראש ניתן להבין עד כמה יוצא דופן שהוא.

פרנק ולואי התפרסם לראשונה לפני כשמונה שנים. הוא לכד את תשומת ליבו של הקריפטוזואולוג הבריטי קארל שוקר שפירסם ספרים העוסקים בעיקר במיסתורי ובמוזר שבממלכת החי. תפקיד נוסף שלו הוא היועץ המדעי לשיאי גינס, והוא זה שהכניס את פרנק ולואי למהדורת 2012.

השיא הקודם לאריכות ימים של חתול ג'אנוס הוא 6 שנים. "כל יום איתו הוא סוג של ברכה – להגיע לבגרות ולתוחלת חיים צפויה נורמלית, כשהממוצע לחתולים אלו הוא מקסימום ארבעה ימים", אומרת מרטי, "אני מודה לאלוהים על כל יום שהוא איתי". פרנק ולואי הוא חתול בריא ומטופח, שכיאה לגזע הרגדול גם הוא נהנה להתכרבל בחיקם של קרוביו ולגרגר. יש לו אופי נינוח, הוא יוצא לטיולים בשכונה כשהוא קשור ברצועה ונהנה מאוד מנסיעות ברכב.

תסמונת דיפרוסופוס – חתולי ג'אנוס

למרות מה שמקובל לחשוב, תופעה זו אינה מתרחשת כתוצאה משני תאומים הנטמעים זה בזה, אלא בגלל פגם גנטי הגורם לשיחרור מוגבר של חלבון מסויים. חלבון זה הנקרא SHH (ראשי תיבות של סוניק הדג'הוג הומולוג, על שמה של דמות ממשחקי וידאו משנות ה-80). לחלבון זה ולגן התואם שלו תפקיד מפתח בתהליך התפתחות העובר. בין השאר, חלבון זה אחראי על המימד הרוחבי של תווי הפנים. במצב של עודף הוא יגרום להתרחבות תווי הפנים, עד להכפלתם, כמו במראה. תופעה זו הודגמה במעבדה על עוברים של עופות שהזריקו להם את החלבון, ובקעו כשלהם שני מקורים. מחסור בחלבון זה עלול לגרום לחוסר התפתחות של תווי הפנים ולתופעות כמו ציקלופיה (עין אחת). תפקיד אחר של חלבון זה הוא לכוון את תאי העובר להתארגן באזורים מסויימים, שיהפכו אחר כך לרקמות עצבייות, ובכך הוא משפיע גם על גודלו ומבנהו של המוח.

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf