BA10

הזיגר – התערוכה השנתית של כלב הרועים הגרמני, נירנברג גרמניה, 4-2 בספטמבר 2011

שם הכותב/ת:מערכת חיות הבית

צילום:מערכת חיות הבית

האם הרוח יצאה ממפרשי

המערכת הכלבנית המובילה בעולם?

עולם כלבי הרועים הגרמניים מתכנס מדי שנה לתערוכת גידול מסכמת בת שלושה ימים. זו השנה השניה שהתערוכה נערכה באצטדיון ההיסטורי בנירנברג. השנה נפל דבר, מספר הנרשמים ירד, כמות המבקרים ירדה לכדי שליש כמעט ואפילו בביתנים המסחריים ניכרה מגמה ברורה של נסיגה. כמו רבים החיים בעולם הכלבני ובחוגי המגדלים והמציגים לא הופתענו מהנעשה, אם כי לרבים (כולל אותי) היה קשה להסתיר את האכזבה.

אחד מהסמלים המסחריים של תערוכת הזיגר המסורתית הוא ההמולה המלווה את לוח הזמנים המסורתי של התחרות; בשנים עברו, המעברים היו מלאים, הדוכנים המו וביום שבת – היום החפשי של מרבית האנשים בו מוצגים בתי הגידול – השתרכו תורים ארוכים במעברים, בכניסות, ביציאות וביציעים. רחש הקהל, מחיאות הכפיים והתחושה שכל מי שבא בשערי האיצטדיון לוקח חלק בארוע משמעותי הומרה בתחושת ניכור ושיממון. שורות המושבים הריקים באיצטדיון וארוחת הערב המסורתית ביום שבת בערב, בה האולם החגיגי היה חצי ריק (או חצי מלא – תלוי בזוית הראיה…) היו לשיחת היום בקרב הנוכחים. מר הייקו גרוב, קצין העיתונות של ה-sv מסר שיותר מ-150 בקשות לאישורי מעבר עיתונאיים הוגשו להנהלת התערוכה ו25,000- מבקרים ביקרו בשלושת ימי התערוכה. בפועל, בחדר העיתונות “הצטופפו” בקושי 50 עיתונאים ולגבי המבקרים היה ברור שהנתונים אינם בדוקים.

לכל מי שאינו “מקומי” ומכיר את כללי התערוכה, מדובר בארוע המרכזי השנתי של הגזע הפופולרי ביותר בעולם. לתערוכה זו יכולים להרשם כלבים מגיל 12 חודשים ומעלה ולכל מין 3 כיתות; 18-12 חודשים היא כיתת הצעירים, 24-18 חודשים היא כתת המתבגרים ומעל 24 חודש היא כתת העבודה. ביום שישי נערכים מבחני אופי ובהם נבחנות יכולות העבודה של כל המשתתפים בכיתת העבודה. להזכירכם, ע”מ להשלים תואר אלוף חייב כלב רועה גרמני בתואר עבודה. ביום שבת מוצגים בתי הגידול וביום ראשון נערך השיפוט בכיתות השונות ומוכרז המנצח על בסיס ההישגים של הימים הקודמים. בדרך כלל ביום שבת מתמלא האיצטדיון עד אפס מקום בקהל המעריצים. בשנות ה-80 וה-90 נכחו בתערוכת הזיגר למעלה מ-20,000 מבקרים ביום עם משתתפים מ-5 יבשות וסיקור עיתונאי שאינו נופל מהארועים הספורטיביים החשובים בעולם.

אחד השופטים הסביר את המושבים הריקים בעובדה הפשוטה שהתחרויות הועברו בשידור חי באמצעות האינטרנט לכל רחבי העולם, חינם אין כסף. בחישוב פשוט, במקום להוציא כסף על נסיעה, הוצאות לינה וכלכלה לשלושה ימים בחרו רבים להשאר מול המסך בביתם ולצפות בשידור חי במתרחש. המצב הכלכלי בחלק ממדינות אירופה היה ללא ספק אחד הגורמים ואם תימשך המגמה אנו נחוש את השפעתה בצורה קשה אף יותר.

היה זה הזיגר הראשון בו הופיע באופן רשמי הוריאנט של הפרווה הארוכה. מהראשון לינואר 2011 (וכפי שהרחבנו בגליון מס’ 11 שהופיע בחודש יולי השנה) הוא גזע שווה-זכויות הנשפט לחוד וצאצאיו נרשמים בספר הגידול הגרמני כקרוביהם בעלי הפרווה הרגילה. בזירה הראשונה בעולם לכלבי רועים גרמניים שיער ארוך שפט מר ווילפריד שילד (Wilfried Scheld) הוצגו 86 זכרים כשהמנצח הראשון בתולדות ה-sv הוא Idol Vom Hof ​​Holtkamp, זכר מרשים בן 4. סך הכלבים שנרשמו לתחרות עמד השנה על 1838 מ-52 מדינות – למעלה מ-35% מארצות שמחוץ לגרמניה (זאת מבלי לספור את הכלבים שנולדו מחוץ לגרמניה אך “הוחנו” בטריטוריית ה-sv.

מבחני העבודה בכיתות הזכרים התנהלו באופן דומה לשנים קודמות אם כי נרשמה הפתעה מסויימת כאשר שני זכרים איכותיים ובעלי מוניטין וסיכויים מצויינים למיקום טוב בתחרות כשלו במבחני העבודה. בכיתת הנקבות מספר הנכשלות הוגדר כ”קטסטרופה” ועורר שאלות לא פשוטות בקרב השופטים והצופים כאחד, בהתחשב בעובדה שכל הנקבות ללא יוצא מן הכלל בעלות תואר עבודה. רכיב האופי בגזע כלב הרועים הגרמני עומד כסעיף ראשון במעלה במדרג להערכת איכותו של הכלב והיקף הכשל היה חריג לכל הדעות ומחייב תשומת לב מיוחדת.

ביום ראשון הסתיים השיפוט בכיתות כשבכל כיתה מדורגים המשתתפים מראשון ועד האחרון כשהמדרגים יורדים מהדרג הראשון (va) לדרגים הנמוכים יותר (v,sg). בכל שנה מתנהלים ניחושים לגבי הדירוג הסופי בהתבסס על הישגי הזיגר הקודם ותוצאות שהשיגו הכלבים במהלך השנה. הפעם, ניתן היה למצוא הפתעות אחדות כאשר המדורגים במקומות הראשונים לא היו אותם כלבים שבהן דנו התחזיות. כצפוי Remo Von Der Fichtenschlag הזכר המצויין דורג ראשון והוכרז במנצח הגדול של 2011, אך חמשת המקומות המאוד מכובדים הבאים אחריו אויישו כולם על ידי זכרים צעירים יחסית ושניים מהם “פנים חדשות”, שלא היו מדורגים בסמוך אפילו לפסגות אותן כבשו הפעם.

יש המסבירים זאת בתופעה הגורפת בה הכלבים הזוכים בתחרויות נמכרים לשווקים מתעוררים וכך קרה עם המועמד הכמעט ודאי לנצחון בזיגר זה; Dano von der Ostfriesischen Thingstatte שלאחר שניצח בשנה שעברה את כיתת ה-24-18 ומוקם במקומות הראשונים נמכר למגדלים סיניים ועזב את גרמניה.

בקבוצות בתי הגידול נשמרה המגמה אותה היכרנו מהשנים האחרונות. את שלושת המקומות הראשונים מתוך 33 קבוצות בתי הגידול שהתחרו השנה (לעומת 30 בשנה שעברה) איישו כצפוי שלוש קבוצות של מנצחים “סדרתיים” Zampa Thermodos, Quen Lower Weg Vegas

ו-High Mansard, שלושה קוים שמופיעים שתי-וערב בקוי גידול בגרמניה ומחוצה לה.

לצערי, מעטים המגדלים הצרפתיים שהציגו בתערוכה השנה. בכיתות הזכרים לא נמצאה לי נחמה, כש-Cormack Von Der Odalrune מוקם במקום ה-44 בכיתת העבודה ו-Baron of Birds Sing מוקם במקום ה-129. אני תקווה שחלק מהזכרים הצרפתיים האיכותיים שלא הוצגו השנה יוצגו ב-2012 בזיגר הבא שיערך באולם (Ulm). כיתות הנקבות לא היטיבו עם המגדלים הצרפתיים כאשר Val d’Anzin Dana מוקמה רביעית בדרג השני (v) ו-Excalibur Serpenterie Lands דורגה אחריה (דרג שלישי) במקום ה-44, Djenne Domain’s Guardian Angels במקום ה-47 וסגרה את המדורגות הצרפתיות בדרג השני Chryss of Bastide du Val de Cagnes עם המקום ה-49.

למרות האכזבה, ואולי בגלל הציפיות והידיעה מה ניתן ומה היה, חייבים לעשות את השינויים הדרושים בכדי להתאים את רוח הדברים למציגים, לקהל ולרבבות אוהדי הגזע בגרמניה ומחוצה לה. בשנה הבאה הנגישות תהיה טובה יותר למציגים מחוץ לגרמניה ואולי יהיה קאמבק יפה של הארוע החשוב ביותר בעולם כלבי הרועים הגרמניים, הגזע המוביל בעולם.

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf