bengal

הדברים המוזרים שחתולים עושים

שם הכותב/ת:מערכת חיות הבית

צילום:מערכת חיות הבית

אפילו אוהב החתולים הגדול ביותר עשוי למצוא את עצמו מופתע, שלא לומר נבוך, מהתנהגותו של החתול שלו, ולהגיע למסקנה ש"אין מה לעשות, כנראה שהחתול שלי מטורלל". לפניכם כמה התנהגויות חתוליות אופייניות ומשונות למדי; כאן תוכלו ללמוד על מקורותיהן וכיצד ניתן להתמודד איתן ואולי אפילו ליהנות מהן. ובמקרה הכי גרועפשוט צלמו את החתול בעיצומו של המופע והעלו לרשת. התשואות מובטחות.

 

פזצ"טות וגלגולים

האם החתול שלכם מתגלגל על הרצפהכלומר, נשכב לפתע על הקרקע ומתגלגל סביב עצמו כסביבוןללא סיבה נראית לעין? בהנחה שהוא לא מצא במקרה את מחבוא הקטניפ (צמח שידוע בהשפעותיו הכמונרקוטיות על חתולים, ראו עמ' 32), מה עשויה להיות הסיבה לפירואט? אם תשימו לב לפרטים תראו שהוא לרוב מחכך את גבו ואת ראשו ברצפה ומיילל. לרוב הוא יעשה זאת בשעות קבועות של היום או כתגובה לסיטואציה שגרתית יחד עם בעליו, למשל לפני שאתם יוצאים מהבית ולובשים את מעילכם. להבדיל מכלבים, שאצלם שכיבה על הגב הינה ביטוי לכניעה, חתולים ישכבו על גבם כדי לקבל מנת תשומת לב וכדי לפזר את ריחם בבית. חתולים הם אוהבי שגרה, ולכן תיווצר שיגרה של גלגולים כתגובה לפעולות קבועות שלכם. אם תתנו להם תשומת לב בעקבות הגלגול הם יקבלו אישור להתנהגות זו ויתמידו בה. רק אל תטעו לחשוב שהוא מבקש ליטוף בבטןטעות נפוצה, שעלולה לזכות את הטועה בשריטה או בביס.

נגיחות

ראיתם פעם חתול בדמות אילניגוח, המסתער על בעליו כשראשו מוטה קדימה ונוגח בו בעוז, ומיד לאחר מכן מחכך בו את גופו ואת זנבו? ובכן, זו אחת הדרכים של חתולים לתקשר זה עם זה ועם בני אדם.

כמו במקרה הקודם, גם כאן הכוונה היא פיזור הריח שלו ע"י חיכוך כחלק עיקרי מהתקשורת החתולית. לחתולים יש כמה בלוטות ריח המפוזרות על פני הגוף שלהם: בין הבהונות (כך שלכל שריטה יש גם חתימת ריח), מתחת לסנטר, בצידי הפה, בבסיס הזנב ולאורכו ובאוזניים. איננו יודעים אם לכל בלוטה ריח מאפיין משלה, אך לרוב חתולים יחככו את כל הראש שלהם, תלוי בגובה האובייקט המחוכך. בכל מקרה, נגיחה שכזאת היא סימן ידידותי ואין פירושה ביטוי לאגרסיביות, למרות שלפעמים הנגיחות עשויות להיות עוצמתיות יותר. חתול המחכך את פניו בפניך או נוגח בהן כשעיניו פקוחות לרווחה מביע את אמונו ובטחונו המלא בך.

 

הרמת הישבן

מדובר על תנוחה חתולית מוכרת ומשעשעת, בה החתול נח על גחונו ורגליו הקדמיות, בעוד רגליו האחוריות ישרות, ישבנו מורם אל על וזנבו זקוף. לרוב אנו מפרשים זאת כבקשה לליטוף בבסיס הזנב. אצל נקבות שלא עברו הליך עיקור, זוהי תנוחה האמורה להכניס את הזכרים שבסביבה למצב רוח רומנטי. אצל זכרים התנוחה הזו עלולה להיות מלווה גם בהשתנה. עם זאת התנוחה נשמרת גם אצל אלו שלא עברו עיקור או סירוס, והיא מהווה הזמנה לאינטראקציה וקירבה. ליטוף החתול כשהוא מבצע את התנוחה יעודד אותו לנהוג כך בעתיד לכשירצה קצת פינוק וליטופים.

 

הצגת הישבן מקרוב

בניגוד לתדמיתם המרוחקת והאלגנטית, נראה ששום אטיקט אינו מונע מבעד לחתול שלכם להרים את זנבו ולתחוב את אחוריו הישר אל תוך פרצופכם. גם כאן מדובר בתקשורת חתולית לגיטימית. בתהליך ההיכרות החתולי, אחרי שהסתיים שלב הנהימות וה"סססס", מתפנים הצדדים לרחרח זה את זה. בשלב הראשון מרחרחים את אזור הראש וצידי הגוף, ולבסוף מונף הזנב להרחה הסופיתחתימת הריח המזהה של החתול נמצאת בבסיס הזנב, בסמוך לפי הטבעת. חתול שאינו מכבד את רעהו בהרמת הזנב משול לאדם ביישן, המסתיר את פניו. הרמת הזנב פירושה חיבוק או לחיצת יד; ברור שהחתול שלכם חכם מכדי לצפות שתרחרחו את אחוריו, אך בכך הוא מסמן לכם את תחושת הקרבה אותה הוא חש כלפיכם.

 

הסתרת ראיות

האם כל החתולים מכסים את צרכיהם בחול? לא בהכרח. חתולי רחוב יקברו את צרכיהם רק לעיתים נדירות, ולרוב ישאירו אותם דווקא במקום בולט לעין. הם כן יכסו כאשר התוצרת הושארה בסמוך למקום מרבץ או אזור מחייה של גורים. אם מדובר במושבת חתולים מתורבתת יותר, הם עשויים לנהוג בצורה יותר מעודנת. חתולים הקוברים את צרכיהם בארגז עושים זאת מאחר ושטח המחייה שלהם קטן יחסית. באופן טבעי, חתול החי בחוץ מכסה טריטוריה של כשני ק"מ, שם יש שפע מקום להתפנות מבלי שתאלץ לפגוש את התוצרת לאחר מכן. מבחינת החתול הביתי, גם אם הארגז נמצא בפינה מרוחקת בבית הוא עדין "תקוע לו בעין".

לאורך השנים בהם בני האדם גידלו חתולים, הם עודדו את תכונת הניקיון שלהם וחיזקו אותה ע"י גידול מוכוון, אך למעשה חתולים שאינם קוברים את צרכיהם נוהגים באופן טבעי לחלוטין. חתול בית שהפסיק לקבור את גלליו מצהיר בפניך או בפני חיות אחרות בבית כי השטח נמצא בבעלותו.

 

אכילת פלסטיק

מדוע חתולים מסוימים מסתערים על שקיות פלסטיק ולועסים אותן? תסמונת אכילת חפצים וחומרים שאינם מיועדים למאכל נקראת (בחתולים כמו בבני אדם) תסמונת פיקה (Pica). מסיבות בלתי מובנות, חתולים מסוימים נהנים ללעוס חפצים וחומרים שונים, כשהחומר הנפוץ ביותר הוא אריגים לסוגיהם. חתולים מגזעים אוריינטליים נוטים לכך יותר מגזעים אחרים. בגורים מדובר במשחקשקית מרשרשת הינה צעצוע מהנה מאוד להתגושש עמו (יש לשים לב שהם אינם בולעים או מסתבכים עד כדי חנק). חתולים בוגרים יותר המצויים בסטרס או סובלים משיעמום ובדידות עשויים למצוא פורקן ע"י לעיסה או ליקוק חפצים, בדומה לכסיסת ציפורניים אצל בני אדם. אם אתם רוצים למנוע סיכון תוכלו לספק לחתול תחליף בטוח ללעיסה (צעצוע ייעודי), ואם אתם רוצים למנוע אותה יש לעצור אותה כשהיא מתרחש כבר מגיל צעיר.

 

אכילת עשב

חתולים נהנים לעתים לאכול עשב. הסיבה לכך אינה ברורה, מאחר והם קרניבורים מוחלטים ותזונתם נסמכת באופן בלעדי על בשר, והם אינם נסמכים כלל על ירקות או פירות. ניתן רק לשער מה הן הסיבות לכך: חתולי בר ניזונים לרוב מאוכלי עשב. כשהם צדים את טרפם, הקיבה שלו מכילה עדין את הירק שאכל, כך שהטורף נהנה מהערכים התזונתיים ומהוויטמינים שבעשב "על הדרך". תופעת אכילת עשב כמרפא מוכרת גם אצל טורפים אחרים, ויתכן כי חתולים צורכים עשב כדי להקל על העיכול; הסיבים התזונתיים מסייעים להם להיפטר מכדורי השיער בקלות רבה יותר דרך הצואה. ואולי, הטעם פשוט מוצא חן בעיניהם? בכל מקרה, שימו לב שבסביבת המחייה שלהם אין צמחים רעילים לחתולים (רשימה חלקית: אלווורה, אזילאה, אמריליס, בגוניה, גיבסנית, חרצית, חלבלוב, לפופית, נרקיסים לסוגיהם, סייפן, עגבניה, צבעוני, ציפורן, רקפת, שושן צחור) וצמחים הידועים כרעילים לאדם, כמו קיקיון, הרדוף, דטורה וכדומה).

 

הבעת גיחוך

חתולים יכולים לעטות לפעמים ארשת מוזרה שניתן לפרשה כהבעת בוז או גיחוך: הם מפשילים את שפתיהם כלפי מעלה כך ששיניהם חשופות, תוך כדי רחרוח ממושך והשארת הפה פתוחכדי לשאוב פרומונים פנימה. הבעה זו עלולה בטעות להתפרש כביטוי לאגרסיביות בדומה לחשיפת שיניים בכלבים, אולם כאן הסיבה לכך שונה. לחתולים יש מנגנון הרחה משני: איבר יעקובסון, הנמצא בחלקו העליון של החיך בסמוך למחיצות האף, מקושר להיפותלמוס במוח המתפקד כסוג של מרכזיה השולחת מסרים לאזורים שונים. כאשר פרומונים נלכדים בלשון ומשם עוברים אל תקרת הפה נוצרת ההבעה המשונה. היא נפוצה יותר אצל זכרים, העסוקים יותר כנראה בפרשנות האם הפרומונים שלכדו פירושם שיתמזל מזלם היום או לא. גם חתולים מסורסים ממשיכים לנהוג כך.

 

קריצות ועפעוף

האם כשהחתולה שלכם קורצת אליכם היא מפלרטטת? ניתן לדמות קריצה של חתול לנשיקה, והיא נפוצה מאוד בקרב חתולים. נעיצת מבט ממושכת ללא מצמוצים הינה מחווה מאיימת בין חתולים, ולרוב תגרום לחתול החלש יותר מבין השניים לעזוב את השטח. ביטוי אגרסיבי זה משמש חתולים לגרש זרים מהטריטוריה שלהם מבלי להיכנס לקרב של ממש. מצמוץ הינו ביטוי לחוסר עוינותאני חש בנוח במחיצתך, ולכן יכול להרשות לעצמי למצמץ. נסו זאת בעצמכם: בפעם הבאה שהחתול שלכם נועץ בכם מבט, הישירו אליו מבט בצורה מוגזמת, ועיצמו לאט את עיניכם ופיקחו אותן לאט בחזרה. רוב הסיכויים שתיענו במצמוץ או בקריצה בחזרה.

 

לישה

מדוע חתולים אוהבים כל כך ללוש? חתלתולים צעירים נוהגים ללוש את החזה של האם כדי לעודד ייצור ושחרור חלב. פעולת העיסוי הזו נשארת גם בבגרות, ואז היא מזוהה עם תחושת ביטחון ורוגע, כמו שחשו הגורים בסביבת אמם. חתולים רבים נוהגים ללוש חפצים רכים (או איברים רכים של בעליהם) כאשר הם חשים נינוחים ומרוצים. חתולים משתמשים בכפותיהם כדי לתהות על קנקנם של חפצים? האם הם בטוחים, האם הם חמים מדי או קרים מדי, יבשים או רטובים וכן הלאה. טפיחות חוזרות בכפות הרגלים האחוריות הינן חלק ממשחקי הציד, בבחינת "למקומות, היכון…"

 

טלפון ומחשב

מדוע חתולים מגיעים בריצה עם הישמע צלצול הטלפון ונצמדים למשוחח?

ככל הנראה, הצלצול מסמן להם שמשהו טוב עומד להתרחש: המשוחח, קרי הבעלים, הולך לשבת עכשיו למשך פרק זמן ולא לזוז ממקומו, כלומר: זמן לליטופים! מאחר והם אינם רואים את האיש מהצד השני של הטלפון הם מניחים שבעליהם משוחחים בעצם איתם. כך ששיחת טלפון פירושה זמן איכות ותשומת לב.

זאת גם כנראה הסיבה העיקרית מדוע הם אוהבים לשבת הישר על מקלדת המחשב (במיוחד אם זה לפטופאז המשטח גם חמים יותר). כך הם ממקמים עצמם מול פניו של בעליהם, דורכים מעדנות על דברים רכים שעושים רעש (כיף גדול) וזוכים לתשומת לב מקסימלית, במיוחד אם זה עתה מחקו לו קובץ או העלו סטטוס בסגנון "חגגףשחדבפשדשדדדדד כבפטן" (סיפור אמיתי).

כדי להתמודד עם  בעיה זו פיתח רואן האו, חובב חתולים וארכיטקט, שולחן מחשב מיוחד, ידידותי לחתולים, המבוסס על ההנחה שסקרנותו של החתול תגבר על הצורך שלו בתשומת לב, והוא יעדיף לזחול בין המעברים שבשולחן מלשבת על המקלדת (חפשו את השולחן הזה ב: http://lycs-arc.com).

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf