גוקר 2015

הבית של דניאלה

שם הכותב/ת:מערכת חיות הבית

צילום:מערכת חיות הבית

סיפרה: דניאלה לרמן

 

למרות גילה הצעיר של דניאלה לרמן, מאחוריה יותר מעשור כלבני והשיגים שלא היו מביישים אף כלבן מקצועי. דניאלה נולדה בארה״ב ובגיל שנתיים עלתה לארץ. המשפחה התמקמה במעוז אביב. למרות שבפלורידה גידלו רועה גרמנית שענתה לשם דובה, בדירה במעוז אביב לא נמצא מקום לגדל כלב. לאחר מסע שכנוע מאומץ, ורק כשלדניאלה מלאו 11, נעתרה אמה ולמרות שבתחילה מעט הסתייגה מהרעיון הפכה גם היא לכלבנית מדופלמת. הגזע שנבחר היה קאירן טרייר, ומסיבות מעשיות בעיקר: נשירת שיער מועטה (היפואלרגני), בגודל נוח לדירה צנועה, עם מינימום ריח כלבי, פעלתן ומלא מרץ ומסתדר מצויין עם כל אחד.

זואי, הקאירנית הראשונה של דניאלה נפטרה בטרם עת ואת מקומה באו למלא יורו, זכר בוגר ופני, גורה אנרגטית. ככלבנית צעירה היה אך טבעי שדניאלה תשתלב בפעילות הנוהג הצעיר ואכן היא צללה אל הפעילות שהפכה להיות המרכזית בתחביביה. אמנם דניאלה השקיעה רבות בלימודיה, אך בד בבד הלכה ותפסה הכלבנות מקום מרכזי בעיסוקיה. ככל שהעמיקה והקדישה זמן רב יותר, נסחפה המשפחה אחריה עוד ועוד. עד מהרה נוספו כלבים לבית הגידול שדניאלה הקימה ושמו (איך לא) Daniela’s House. הכלבים הראשונים הגיעו מבית גידול ישראלי אך אלו שבאו אחר כך הגיעו משבדיה, אנגליה ופולין. לארבעת קוי הדם הקיימים כעת מתכוונת דניאלה להוסיף חמישי, משוויץ. כיום עיקר גאוותה הם ארבעה דורות, אב בן ונכד אלופים, והדור הרביעי, אלוף צעיר מבטיח מאוד שממשיך באותו כיוון בדיוק.

בית הגידול הוא תחביב בהיקף משפחתי מצומצם ולא נועד למטרות כלכליות. הנקבות ממליטות פעמיים בימי חייהן, וממשיכות להיות מוצגות בכיתות השונות, גם בכיתות הקשישים. למרות שלקאירן טרייר אין מחלות גנטיות מועדות מקפידה דניאלה על הרבעות בקוי דם מתאימים ובקירבה מזערית.

את כישוריה של דניאלה כמציגה מוכשרת ניתן היה לראות כמעט מיד. בסיועם של כלבנים ותיקים ממועדונים שונים בניהם ניל"י עמרני, אילנה בר טל, יוחאי ברק, ליהי פקר ואורית נבו, הלכה והתמקצעה. כאשר צצו קשיים או בעיות והיא בחרה לוותר או ״לעגל פינות״ היה ״תורן״ אחראי מטה כתף, נותן מילה טובה ומחזיר את דניאלה לנתיב הנכון. האימונים נשאו פרי: ב-2009 נסעה דניאלה לתחרות הנוהג הצעיר בברטיסלאבה (סלובקיה) וסיימה במקום הראשון עם שוקו, פודל ענק חום של ליהי פקר (תחרויות היום הראשון). ב-2010 התחרתה באליפות אירופה בעיר סלג׳י (סלובניה) ובהמשך אותה שנה,  כשלדניאלה מלאו 16 היא זכתה במקום הראשון בליגת הנוהג הצעיר הישראלית וב-2011 נסעה לתערוכה החשובה בעולם, הקראפטס (אנגליה) לייצג את ישראל. גם בשנה שלאחר מכן זכתה במקום הראשון ונסעה שוב לייצג את ישראל בתערוכת הקראפטס היוקרתית לצידם של 80 ילדים מ-80 מדינות מרחבי העולם.

מלבד תחרויות אלו השתתפה דניאלה בתחרויות הנוהג הצעיר בתערוכות נוספות בחו״ל בניהן גם אליפות העולם בצרפת (יולי 2011). היא הציגה בהצלחה לא מבוטלת כלבים בתערוכות בארץ ובחו״ל, צוברת נסיון מעשי וגם קוטפת הישגים. גם באג׳יליטי ניסתה דניאלה את כוחה, ובמשך כשנתיים הוכיחה כי כלבים מגזע קאירן טרייר מתאימים בהצלחה לכל, גם לאג׳יליטי (מסלול מכשולים ספורטיבי הבוחן את זריזותו של הכלב והקשר שלו עם הנוהג).

וכך, עוד לפני שמלאו לה 18 הוכיחה דניאלה מקצועיות, רצינות ומסירות הן כמגדלת וכמציגה. התוצאות לא אחרו לבוא אך כל זאת נעצר עם סיום הלימודים והגיוס לצה״ל. גם בנושא השירות הצבאי דניאלה לא הקלה ראש ובחרה לתרום בצורה משמעותית. לאחר טירונות מפרכת היא שרתה כשנה וחצי כלוחמת בגדוד ״קרקל״. היא נאלצה לעזוב את המערך הלוחם לאחר פציעה ואת שירותה סיימה ביחידת עוקץ ככלבנית. עם השחרור, חזרה דניאלה לפעילות הכלבנית וכבוגרת ליגת הנוהג הצעיר היא מלווה שתי נערות וילדה צעירה בשלבי הליגה השונים. במקביל, החלה את לימודיה כסטודנטית לקרימנולוגיה, סוציולוגיה ואנתרופולוגיה באונ׳ בר-אילן. ומסכמת דניאלה: ״כמנצחת ליגת הנוהג הצעיר, במשך שנתיים רצופות וכיום מציגת כלבים מקצועית ובעלת בית גידול שמעמיד כלבים אלופים מכל שגר, אני ממליצה לכל ילד שאוהב כלבים להשתלב בעולם הכלבנות כנוהג צעיר ולכל אדם שרוצה כלב פעלתני, אך ידידותי וממושמע, להכניס לביתו בן משפחה נוסף – קאירן טרייר״.

מה אוכלים הקאירנים של דניאלה: ”רק רויאל קנין ללא יוצא מן הכלל, מותאם לפי הגיל והמצב. הקאירן פעלתן ותזונה מתאימה ומאוזנת היא המפתח לכלבים בריאים ואנרגטיים ומביאה את הכלבים למימוש מלוא הפוטנציאל שלהם גם בגילאים מתקדמים”.

מה אוכלים הגורים והאם המניקה: ״רויאל קנין לאם המניקה ולגורים הוא ללא ספק הטוב מסוגו. אני מאכילה את האם מתחילת הייחום ועד היום ה-42 ב-HT42D וביום ה-42 היא עוברת לאכול סטרטר. הכלבים ״מתים״ על הסטרטר״ וכך חלב האם מקבל מאפייני טעם וריח של הסטרטר – ובגיל 3 שבועות כשהגורים מתחילים להיגמל, הם יאהבו את הסטארטר במהלך הגמילה. תחליף החלב של רויאל קנין baby, מהווה פיתרון תומך ולעיתים ממש מציל חיים״.

מי יכול לקנות גור קאירן: כל מי שמחפש חבר אמיתי, ומכיוון שהפרווה היפואלרגנית, גם אם הוא אלרגי לפרוות כלבים, או בקיצור, כל אחד! אמנם זהו גזע שיכול להיות מעט עקשן אך בתוך כל קאירן מסתתרת יישות קטנה כמעט אנושית והם קשורים מאוד לבעליהם. הקאירן הוא כלב ציד, כל דבר מעניין אותו ולצידם החיים אינם משעממים לעולם. הם מאוד עירניים ושומרים מצויין, אוהבים מאוד לשחק אך אינם נודניקים ויודעים מתי לחדול. פיקחים וקשה מאוד ל"עבוד" עליהם. רוב הקאירנים נוהגים לדבר עם הבעלים וכך גם להיפך. בקיצור כלב קטן עם נשמה ענקית״.

טיפוח הקאירנים: "לא מסובך אך דורש התייחסות (הכנה לתערוכה מורכבת יותר). קאירן טרייר נדרש לעבור מריטת שיער אחת לחודשיים שלושה, בכדי לאפשר צמיחה מחודשת של שיער. סירוק והברשה אחת לשבוע לפחות, וצחצוח שיניים 3 פעמים בשבוע. כנגד פרעושים וקרציות אנחנו משתמשים בפרונטליין בכל חודשי השנה.״

דניאלה לרמן היא בוגרת ליגת הנוהג הצעיר (מנצחת 2011 ו-2010), בעלת בית הגידול Daniela’s House לכלבי קאירן טרייר, ומציגה מקצועית.

לפרטים נוספים 052-4882789, Daniella132@walla.com ובפייסבוק www.facebook.com/Daniellalerman.

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf