Img3698

הבורמילה – מפגש מעניין ומוצלח בין הבורמזי לצ'ינצ'ילה

שם הכותב/ת: נורית פאל

צילום: באדיבות השופטת ומגדלת הבורמילות השבדית הגב' בארבו הלמר Mrs. Barbro Helmer

שם בית הגידול:  Baheras

הבורמילה – יפהפה ושובה לב

גזע הבורמילה חדש יחסית, וקשה להישאר אדישים למראה יופיים שובה הלב של חתולים אלה. פרוותם הכסופה-לבנה, בשילוב עיניהם הגדולות והירוקות, התחומות בפס שחור כמאופרות ב"איי ליינר", מעוררים, כבר במבט ראשון, תשומת לב והתפעלות רבה. נוסיף לכך את מראם האלגנטי, מעט אקזוטי, ומתקבלת תמונה מושלמת של חתול יפהפה ושובה לב. השם "בורמילה" נוצר משמות שני הגזעים שיצרו את הגזע הזה – הבורמזי והצ'ינצ'ילה, והסיפור, יוצא הדופן, בהתייחס לגזע זה, שהיה כך:

הסיפור מתחיל ב-1981 כאשר מגדלת חתולים אנגליה בשם מירנדה ביקפורד, קנתה מתנה לבעלה חתול זכר- צ'ינצ'ילה. זמן קצר לפני, כפי שתוכנן, סורס החתול הנחמד, הוא מצא את דרכו האסורה לחתולה בורמזית בצבע לילך. מזיווג מוזר זה נולדו ארבעה גורים, שניים מהם מיוחדים, מרהיבים. הגב' ביקפורד הראתה גורים אלה למגדלת הידועה הגב' טרז קלרק, ויחד החליטו כי זו חייבת להיות תחילתה של הדרך ל"יצירת" גזע חתולים חדש ומרהיב. אחד מהגורים האלה זווג שוב עם חתולה בורמזית יפה, וזווג זה הוליד בשנת 1982 גור אחד, יחיד ומיוחד. זו הייתה תחילתה של שושלת Kartush הידועה של חתולי הבורמילה. הדרך הייתה עדיין ארוכה שכן זיווג זה היה בין גזע ארוך פרווה (הצ'ינצ'ילה) לבין גזע קצר פרווה (הבורמזי) והיה ברור מייד שגזע הבורמילה חייב להיות קצר פרווה ובצבעים המוכספים שבאו מהצ'ינצ'ילה. קווי הראש והפנים היו אמורים להתקרב לאלה של הבורמזים והגוף היה אמור להיות מעט יותר אלגנטי מהבורמזי, אך הרבה יותר אלגנטי מהצ'ינצ'ילה העגלגלה.

עבודה התחלתית זו נעשתה באנגליה וב-1983 הוחלט לפצל את עבודת ההמשך ע"י התחברות לשני ארגוני חתולים מקומיים שונים וזאת בכדי להעלות את סיכויי הכרת גזע חדש זה. תוכנית גידול וסטנדרטים ראשוניים עובדו, והדבר הוביל להכרת ארגון ה-CA את גזע הבורמילה בשנת 1983. ה-GCCF הבריטי (הארגון השני) הכיר את גזע הבורמילה רק ב-1995 . בכדי לעודד גידול ויצירת קווי דם נוספים, הוקם מועדון גידול לגזע זה ב-1984. בשנה זו, יבאה גב' בירגיט ניהמר הדנית ומגדלת ידועה לגזע הבורמזים, בעלת בית הגידול Thamakan שני חתולי בורמילה לדנמרק והמשיכה שם את העבודה המאומצת לקראת הכרה בינלאומית, שכן צריך היה להראות חתולים לאחר 5 דורות של גידול בתוך הגזע עצמו לקראת ההכרה הרשמית. היא המשיכה את זיווגי הבורמילות דאז לחתולים בורמזים, אותם גידלה, והקדישה את חייה לעבודה זו שהובילה בשנת 1994 להכרה בינלאומית של הבורמילות, כגזע בעל פרווה קצרה, ע"י הארגון הבינלאומי – FIFe. מאז, הפך הסטנדרד, לגזע הבורמילות, שנכתב ועובד ע"י FIFe כסטנדרד המחייב ברחבי העולם כולל באוסטרליה. גם שם הוקם מועדון גזע לבורמילות, בשנים שלאחר מכן, ונעשתה עבודה מבורכת בעניין.

גב' בירגיט ניהמר, ברבות הימים, הזדקנה, והעבודה הקשתה עליה מאד. אז נרתמה לעניין חברתי, מגדלת שבדית של חתולים אבסיניים ושופטת FIFe – הגב' Barbro Helmer בעלת בית הגידולBaheras. סיפור הצלחתה של הגב' הלמר בקידום גזע זה הפך, בינתיים, לידוע ומפורסם בעולם החתולים. הכרותה הראשונה עם הבורמילות היתה בביתה של גב' ניהמר בדנמרק בשנת 1984 ומאחר שמקום מגוריה היה קרוב (מעבר לגבול), גב' הלמר הרבתה לבקר שם. בשנת 1994 היו אלה הגברות ניהמר והלמר שנסעו עם 6 בורמילות לאסיפה הכללית של FIFe  שנערכה בשנה זו בפרג, לקראת הצגתן והכרת הגזע. גב' הלמר נכנסה יותר ויותר לעובי הקורה בגידול הבורמילות עד שב 1999 קיבלה מגב' ניהמר את החתולה, שהתפרסמה מאז בשבדיה, כאשר הייתה בהיריון מתקדם. שמה של חתולה זו היה Thamakan Silver Adrienne. הגורים שנולדו כבר היו שבדים קטנים וזה היה השגר הראשון שנולד אצל גב' הלמר. אדריאן הוצגה מאז בתערוכות רבות וזכתה בתארים הגבוהים ביותר. היא הייתה לשם דבר בשבדיה ופרצה את הדרך לפופולאריות שהלכה וגברה לגזע זה. החתולה אדריאן נפטרה, בשיבה טובה, בגיל 18 וזה היה בשנה שעברה. לחתולה אדריאן נולדו, בהמשך הדרך, גורים יפהפיים ומוצלחים. גב' הלמר השאירה לעצמה מספר בנות, נכדות ובנות מנכדות אלה, איתן המשיכה את עבודתה הברוכה של גידול והצגה בתערוכות. גידול זה מוצלח ביותר וזוכה למחמאות תדיר. ההצלחות בתערוכות היו מרשימות לאורך הדרך והתארים הגיעו עד ל- Scandinavian Winner ו- World Winner שהנו התואר הנכסף ביותר.

אני עקבתי, ראיתי וגם שפטתי את חתוליה של גב' הלמר ולא יכולתי שלא להתפעל מהרמה, היופי והמיוחדות. פגשתי ושפטתי חתולי בורמילה, בינתיים, גם במקומות אחרים בעולם והתרשמתי מההתקדמות היופי והאופי של חתולים אלה.

אפיונים

חתולים אלה הנם בגודל בינוני עם מבנה עצמות חזק אך אלגנטי. רגליהם מעט דקות.

הראש עגלגל מעט בין האוזניים, ועם עצמות לחיים רחבות, אף קצר, וסנטר חזק, בסה"כ תצורת יתד קצרה. אוזניהם בינוניות עד גדולות ופתוחות בבסיס וממשיכות את קו הלחיים.

עיניהם הנם החלק המרהיב ביותר בחתולים אלה. הן גדולות ומלאות הבעה, מונחות מעט באלכסון. צבען ירוק עם פס מצויר מסביבן בצבע הבסיסי של החתול. לגורים עד גיל שנתיים מותר צבע עיניים זהוב עד להתפתחות המלאה לירוק. כמו כן לחתולים בקבוצת הצבעים האדומים למיניהם, לצבע העיניים מותר להיות זהוב עמוק כצבע הענבר, בכל הגילאים.

הפרווה הנה קצרה, מלאה, משיית וחלקה. צבע הפרווה: הפרווה התחתונה הנה לבנה כסופה לגמרי, ולפרווה העליונה קצוות בצבע הרלוונטי, מה שנקרה בלשון המקצועית – Tipping. כאשר אותן קצוות צבועות צפופות, יתקבלו צבעי ה- Shaded, וכאשר הנן דלילות יותר, יתקבלו צבעי ה- Shell היוצרים מראה יותר בהיר. בנוסף, כמו בגזעים אחרים להם צבע פרווה מוכסף, נוצר עם הזמן צבע בסיס נוסף. במקום המוכסף, צבע הזהב שגם הוא מוכר ומרהיב ביופיו. במקרה זה צבע הבסיס הנו זהב, ולפרווה העליונה קצוות בצבעים הרלוונטיים. אורך הזנב בינוני עד ארוך.

הטיפול והטיפוח הנם קלים ופשוטים כמו, בדרך כלל, לחתולים קצרי הפרווה, אולם רצוי לסרקם לעיתים תכופות על מנת לשחרר את הפרווה המתה ולאפשר לחדשה לצמוח. כל שאר הטיפוח תואם לטיפוח בכל החתולים.

אופיים חביב מאד ויחד עם זאת מיוחד בהתחשב בשילובי האופי השובבי של החתולים הבורמזים עם האופי השקט והרגוע של הצ'ינצ'ילות. הם אוהבים לשחק כגורים בכל גיל, הם אינטליגנטים מאד ורוחשים אהבה לבעליהם, פשוט קשה לעמוד בפניהם. הגב' הלמר תמיד מספרת ומתארת את שוני התנהגותם מזו, למשל, של החתולים האביסיניים. כאשר האביסיניים דורשים תשומת לב ויודעים לקבל אותה בדיוק אז שהם מעוניינים בה, הבורמילות עושים זאת בעדינות יתר. הן מבקשות תשומת לב ואם אתה עסוק באותו רגע, יעזבו כלעומת שבאו בשקט, אז יחכו להזדמנות לקפוץ על ברכי בעליהם ושם לקבל את תשומת הלב אותה ביקשו.

קשה לעמוד בפני יופיים, אופיים ובעיקר בפני המבט המיוחד והמרהיב.

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf