ofrArel 091

האקדמיה של איב סן ברנרד – מסגרת לימודית ייחודית בדרך לישראל

שם הכותב/ת:מערכת חיות הבית

צילום:מערכת חיות הבית

בתחילת חודש פברואר נערכה בבית ארז סדנא ייחודית למגדלים, ספרים, בעלי חנויות ווטרינרים. הגב' מוניק ואן דר ואן, הטכנולוגית הראשית של איב סאן ברנרד, הדגימה את שיטות הטיפול והשימוש בתכשירים ובכלי הטיפוח הייחודיים שמייצרת החברה. איב סאן ברנרד נחשבת לאחת החברות המובילות בקוסמטיקה לחיות מחמד. כל התכשירים הינם על טהרת החומרים הצמחיים ומשאירים אחריהם שובל של ריח נפלא ופרווה מטופחת.

כאשר אנו מטיילים ברחוב ומוליכים ברצועה כלב מטופח עם פרווה בריאה, שופעת וריחנית, קרוב לוודאי שנזכה למחמאות ורבים ירצו ללטף או לפחות יתייחסו לכלב ולבעליו. מה קורה אם לכלב בעיית עור או פרווה? קרחות או גרוי עור?

העור הוא האיבר הגדול ביותר במרבית היצורים. זהו איבר בולט וכאשר אינו בריא, מגורה או פגוע הוא יוצר אי נעימות ורתיעה. לרוב ירחיקו אחרים את כלביהם או ילדיהם מהכלב או החתול שלנו לא לפני שישאלו "זה מידבק?"

הסטטיסטיקה מלמדת שלא מעט מקרים של אלרגיה ובעיות עור חריפות שאינן מגיעות לפתרון מביאות את הכלב אל דרכו האחרונה. מבין מוכי הגורל (או נסיבות, כפי שנראה בהמשך) קרוב למחצית הם דווקא בעלי הפרווה הקצרה. העור והפרווה מהווים את שכבת ההגנה הראשונה במערכת החיסון של כל אורגניזם והכלב והחתול אינם יוצאי דופן בעניין. פרווה בריאה עם שיער שופע תבודד את הגוף מטמפרטורות חיצוניות, תרכך מכות ותמנע חדירת גופים זרים (קוצים, אבנים או ניבים) ותהווה שטיח טבעי ומבודד מצויין לעת לילה.

אנו מבחינים בשלושה סוגי פרווה: קצרה, בינונית וארוכה. הפרווה הבינונית מאפיינת את כלבי הבר. שתי הפרוות האחרות- הארוכה והקצרה נוצרו ע"י האדם בתהליך הביות והגידול המוכוון. פרוותו הבינונית של כלב הבר סיפקה הגנה ובודדה מצויין. כאשר הכלב נרטב, השיער העיקרי אינו מאפשר לטיפות המים לחדור פנימה והפרווה המשנית שומרת על האויר שבין השיער הראשי למשני ומבודדת את הגוף מפני הקור. כשהכלב מגיע למקום יבש, ניעור הגון אחד והפרווה יבשה.

העור עליו צומחת הפרווה מורכב משלוש שכבות: העור העילי (אפידרמיס) המהווה את חלק החיצוני של העור ומורכב בצידו העליון מתאים מתים ההולכים ונדחפים מהשכבות שמתחתיהן, שכבת הביניים הדרמיס, והשכבה התת-עורית, ההיפודרמיס. הפרווה צומחת מתוך נקבוביות הפזורות לאורכו ולרוחבו של הגוף. בכלבים ניתן להעריך את מספרן של הנקבוביות בכ-500-200 נקבוביות לסמ"ר בעוד שבחתולים 800-400 לסמ"ר. הפרווה בחתולים עדינה יותר מאשר אצל כלבים וצפופה יותר. באותה מידה היא גם תלישה יותר וזאת גם הסיבה להיווצרות כדורי פרווה בדרכי העיכול של החתולים, ומכאן גם החשיבות התזונתית של רכיבים מעשירים ומחזקי שיער. הפרווה צומחת בכוון משתנה לאורך הגוף. לאורך הגב הפרווה צומחת לאחור (למעט מקרים כמו ברודז'יאן רידג'בק המציג מקטע לאורך עמוד השדרה הצומח לכוון הנגדי). לאורך הגפיים צומחת הפרווה בהמשך לאורך הרגל וכך גם בחלקים הפנימיים. חשוב מאוד שנבריש את הכלב או החתול לפי כיוונים אלו. ההברשה חשובה בעיקר בכדי לעזור בהתחדשות תאי העור המתים ומניעת קשרים. להברשה גם חשיבות בבניית הקשר עם הכלב.

במהלך מאות השנים בהם הכלב מלווה את האדם התפתחו מאות של גזעים, צבעים וצורות. כל סוגי הפרווה התפתחו מהפרווה הבינונית שמאפיינת כאמור את כלבי הבר מהם כל תהליך הביות התחיל. הפרווה של כלבים וחתולים (ולמעשה מרבית היונקים) מורכבת משיער ראשי (או בשמה המוכר יותר פרווה חיצונית) ופרווה משנית (או "פרווה תחתית" בפי עמך) הפרווה הראשית מורכבת משיער ארוך יותר מזה של הפרווה המשנית. השיער הראשי צומח בנקבובית ובוקע מתוך זקיק השיער. בסיום גדילתו ימות השיער וינשור, ושיער אחר יצמח תחתיו. במהלך השנים מחליף הכלב או החתול את פרוותו מספר פעמים. כאשר אנו מטפחים את הפרווה (תזונה, נקיון והברשה) אנו מאפשרים לה להגיע לאורכה המירבי, וכך הכלב נראה "מלא יותר". תזונה לא מאוזנת, לחץ סביבתי או טיפול לא נכון יגרום לשיער להיפגע, להשבר לעיתים ואף לנשור טרם זמנו. מאותה נקבובית צומחות שיערות עדינות יותר, הנקראות פרווה משנית. לכל סוגי הפרווה פרווה משנית אך בפרווה הקצרה השיער המשני כה מועט עד שאינו בא לידי ביטוי. בחילופי העונות, הפרווה המשנית נושרת ומאפשרת לעור של הכלב להתמודד עם טמפרטורות גבוהות יותר. כך גם יקרה כאשר נקבה עומדת לפני ייחום והמלטה. טפילי עור וחרקים כמו פרעושים וקרציות הם אחת מהסיבות המרכזיות לאלרגיות ובעיות עור העלולות להפוך כרוניות בהעדר טיפול מתאים.

השיער הראשי בכל סוגי הפרווה שונה במרקמו מזה של השיער המשני. בולט הדבר במיוחד בפרווה הזיפית שבה השיער הראשי קשיח וגס למגע, ומהווה שכבה קשיחה ועמידה מאוד מפני הסביבה. שיער זיפי הינו בינוני באורכו ודומה יותר לפרוותן של חיות הבר. הוא אינו כה נעים ורך כמו שיער משיי ועל כן כלבים בעלי שיער זיפי אינם כה פופולריים כמו כלבים בעלי שיער משיי נעים ורך. שיער זיפי יעיל מאוד בתחזוקה, וניעור אחד יחזיר אותו למצבו הראשוני, כלומר נקי ויבש.

בכל נקבובית עור ממנה צומח השיער הראשי והשיער המשני בלוטות המפרישות חלב המסייע בבניית סביבה פרוביוטית המקיימת מערכת של אורגניזמים המסייעים בהדיפת חומרים וחיידקים העלולים לגרום לזיהומים. כאשר אנו רוחצים את הכלב או החתול אנו מסלקים שכבת שומן זו, וגורמים לעור לייצר כמות כפולה של חלב, דבר המגביר את הריח שבעטיו חפפנו את הפרווה. טיפול בבלזם ירגיע את העור ויספק לו את השומן שהעור איבד במהלך השטיפה. השמפו של איב סן ברנרד מיוצר מחומרים טבעיים, מאוזן לצרכי העור ומכיל רכיבים הפועלים בצורה שאינה סותרת את פעילות הגוף או כזו הפוגעת בשכבת ההגנה שלו. כלבים המיועדים לעבודה במים (לברדור רטריבר, ניופאונדלנד, כלב מים פורטוגזי וכיוב') מציגים פרווה שומנית במיוחד המיועדת לעמוד במים. פרוות אלו זקוקות לטיפוח מיוחד בשל אופיין השמנוני ולמוצרי איב סן ברנרד סדרה ייחודית רק להם.

הפרווה הארוכה מצריכה טיפוח יום יומי בשל הנטייה שלה ליצור קשרים ולהסתבך. היא מורכבת משיער ראשי ארוך ושיער משני ארוך באותה מידה. באופן זה השכבה ארוכה מאוד אם כי השיער הראשי מעט יותר גס מהשיער המשני העדין ממנו.

הבלזם מיוצר על פי אורכי הפרווה. לכל סוג; קצר בינוני וארוך-הבלזם המתאים לו. לאחר השטיפה אנו נמרח את הבלזם המתאים על הפרווה ולאחר השטיפה, השיער ישאר נקי, ריחני ומבריק ללא ריח הגוף הלא נעים שייצורו המוגבר של החלב יוצר.

מוצרי איב סאן ברנרד מרוכזים יחסית ועל מנת לעשות בהם שימוש נכון תמיד נדלל אותם במים. תדירות החפיפות אינה צריכה להיות יותר מאשר פעם בחודש. מדי תקופה, ניתן להשרות את הפרווה בבלזם לפני החפיפה ע"י מריחה על פרווה לחה וכיסוי למשך כ-10 דקות במגבת פושרת ולחה. הבלזם יעשה את פעולתו לפני החפיפה, החפיפה תנקה את הפרווה והבלזם בסיום החפיפה ישיב לעור ולפרווה את השומן שאבד בתהליך החפיפה. תהליך זה (שזכה לכינוי "ספא") יעיל במיוחד לבעלי פרוות ארוכות. ניתן להוסיף לבלזם חומרים נוספים המסייעים בהתרת קשרים או המחזקים את הפיגמנט בשיער.

ואחרון אחרון חביב וחשוב לא פחות; נושא התזונה חשוב מאוד לשיער בריא. בעבר, הכלב צד למחייתו. הצייד שלו היה בדרך כלל יונק אוכל עשב שאמנם סיפק לכלב חלבון אך למעשה הכיל את כל המינרלים המצויים בטבע אותם קיבל מהמזון הצמחי שצרך. התזונה שהיתה על טהרת החלבון מן החי היתה מאוזנת, ללא כל חומרים או תהליכים העלולים לקלקל רכיבים אלו או לעכב את ספיגתם. תזונה נכונה לרמת האנרגיה שהכלב צורך, והמתאימה לצרכי גופו תבנה פרווה בריאה שהטיפוח יהפוך למושלמת.

מגוון המזונות של רויאל קאנין לחתולים ולכלבים שמים דגש כבד על רכיבי החלבון ועל מינרלים וויטמינים המשלימים את מכלול התזונתי הדרוש לבריאות טובה ופרווה מבהיקה. במזונות החתולים ובמיוחד בתזונה לחתולים גזעיים, מקבלת הפרווה התייחסות מיוחדת בנוסחאות מיוחדות המחזקות את שורש השיער ובכך מקטינות את תופעת כדורי הפרווה הנוצרים במהלך תהליך ההתלקקות והניקוי.

הסדנא של רויאל קאנין נגעה בחלק קטן מהנושאים אותם יעברו חניכי "האקדמיה של איב סן ברנרד", העומדת להיפתח בקרוב בבית ארז. לסיום הסדנאות עטתה מוניק ואן דה ואן את סינר עור הנמר (כן, לא במטפורה כי אם בד וצבע) והדגימה את השימוש הנכון בחומרים. לנגד עיננו ממש הפכו כלבים וחתולים פרווה ודם, לבעלי חיים מהאגדות עם פרוות זוהרות והופעה של כוכבי יופי.

לאיזה כוון להבריש?

אין להבריש כנגד כוון צמיחת השיער! יש להבריש עם כוון צמיחת השיער וכך לא נפגע בשיער ונשבור אותו או נפצע את נקבוביות העור. הברשה עם כוון השיער תסייע בסילוק השיער המת, תעזור להפטר מתאי העור המתים ולא תיצור גירוי קשה לעורו של לכלב.

האם יש לספר את שפמו של החתול?

בשום ואופן! זהו כלי התמצאות חשוב ובעזרתו החתול מודד את הפתחים דרכם יוכל/לא יוכל לעבור, מתמצא בסביבה בה הראות מוגבלת ורגיש לכל תנועת צמחיה, אויר או אחרת בסביבתו.

האם בקיץ יש לגלח פרוות ארוכות?

בשום ואופן לא! הפרווה מבודדת את הגוף מהקור ומהחום; גילוח וחשיפת העור לקרני השמש ובמיוחד בארץ כמו שלנו, עלול לגרום לכוויות לעור ולנזק בלתי הפיך לפרווה. יש להבריש בעזרת מברשת מיוחדת להסרת הפרווה התחתית בעיקר ובכך לאוור את פרוותו של הכלב אך בשום אופן ופנים אין לגלחו.

קשקשת?

אחת מהסיבות העיקריות להברשה היא סיוע בהתחדשות העור והפרווה. אם אנו מבחינים בקשקשים תוך כדי הברשה יש לבדוק את גודלם ומצבם (יבשים או רטובים); קשקשים יבשים וקטנים מעידים על מצב נורמאלי ומצביעים על העובדה הפשוטה שלא הברשנו מספיק. קשקשים רבים אך לחים או רטובים עלולים להצביע על בעיית עור כלשהיא השווה בדיקה לעומק.

איך כלבים מזיעים?

שתי נקודות למי שאמר "מלחיתים" (נשימות רדודות המקררות את כלי הדם הנמצאים בפה ובלשון)!

לכלבים ולחתולים בלוטות זיעה על פני העור אך הן פעילות בעיקר באזור הבטן וכפות הרגליים. בלוטות הזיעה הנמצאות על פני הבטן באזור הפטמות מסייעות לגורים הצעירים למצוא את דרכם אליהן. יש להניח שכך גם מוטבעת בהם טביעת הריח של אימם.

איך חתולים מזיעים?

גם לחתולים בלוטות זיעה על פני העור הפעילות בעיקר באזור הבטן והפטמות וכמו אצל הכלבים מסייעות לחתלתולים הצעירים למצוא את דרכם אליהן. החתול מלקק את הפרווה. הרטבת הפרווה מסייעת בהורדת חום הגוף.

האם בעור מצויים שרירים?

בוודאי! כל שערה ראשית מחוברת לשריר המסוגל להניע אותה ממצב שבו היא צמודה לעור למצב שבו היא מרוחקת ממנו (כך השיער סומר) תופעה זו מתרחשת גם בגוף האדם כאשר קר לנו והשיער סומר (עור ברווז) או כאשר אנו חווים ארוע מרגש המעורר בנו את האינסטינקט הקדום שבו השיער סומר. יש לכך תפקיד שימושי ויעיל; במקרה של קור, נכלא יותר אויר בין שכבות השיער (הראשי והמשני) וכך הבידוד טוב יותר, בנוסף, כאשר בעל החיים מרגיש מאויים או רוצה לאיים, השיער סומר וצלליתו גדלה ומאיימת יותר (דמיינו חתול סומר או רעמתו של כלב מאיים/מאויים).

מה עדיף, פרווה ארוכה, בינונית או קצרה?

לכל פרווה ייתרונות וחסרונות אם כי הפרווה הבינונית היא זו שהטבע אימץ כצורה המועדפת בתהליך האבולוציה; נקודה מעניינת לגבי הפרווה הבינונית ניתן למצוא בכלבי בר להם הפרווה בינונית אך כה צפופה וסבוכה עד שטפילים כמו פרעושים וקרציות אינם מצליחים לחדור בעדה ומתייבשים ומתים מרעב בדרך.

מה החומציות המתאימה לעור כלבים וחתולים?

נקודת האמצע, כלומר 6.5. חומציות זו דומה לחומציות של הסבונים המתאימים לתינוקות. בכדי להרגיל גורים מגיל צעיר מומלץ להתחיל את החפיפה בגיל כמה חודשים ותמיד להקפיד על טמפרטורה נכונה של הסביבה והמים ועל ייבוש יסודי. עבור גורים פותח סבון שאינו מגרה את העינים. סבון זה מומלץ לכלבים בהירים שהפרשות מהעיניים והפה משאירים סימנים חומים אדמדמים על קפלים בפרווה, מסביב לפה ולעיניים.

חורף, קור ופרווה בריאה

מוניק ואן דה ואן

החורף הגיע ועימו הלילות הארוכים, כשכל המשפחה יושבת בסלון המחומם היטב ומקשיבה לסערה שבחוץ. על הכיריים במטבח מתבשל מרק חם, תחת השגחתו הצמודה של כלב המשפחה, המצפה לאיזה נתח שייפול בטעות… החורף מביא עמו את הרוח, הרטיבות והקור; אנו עוטים עלינו שכבות של בגדים ודבר לא יגיע אל עורנו. המצב שונה אצל הכלבים והחתולים שלנו. הם זקוקים לפרוותם הבריאה שתגן עליהם מפני כל אלה. וכיצד יש לשמור על בריאות הפרווה? על-ידי הברשה, רחצה וטיפוח, יותר מאשר בכל עונה אחרת של השנה. במיוחד אלו שיש להם פרווה דו או תלת שכבתית, בהן יש לדאוג לכל סוג שיער לפי הצורך, כדי שיהיו במצב אופטימלי. פירושו של דבר, מניעת קשרים והצטברות שיער מת.

הכלבים והחתולים סיימו בסתיו את החלפת הפרווה מפרוות קיץ לפרוות חורף, כלומר כמות גדולה של פרווה תחתית. פרווה זו עשוייה משיער רך וצפוף הנחבא מן העין, והוא קצר יותר מהפרווה העילית. שיער הפרווה העילית מוליך את טיפות הגשם, משבי הרוח ופתיתי השלג הלאה מהגוף ומהעור. הפרווה התחתית מעניקה בידוד ומסייעת לשמור על טמפרטורת הגוף. כשפרוות החורף בריאה, לא תוכלו לחוש בחום גופו של הכלב במגע ידכם: הפרווה התחתית מספקת בידוד דו-כיווני מושלם. הפרווה העילית תהיה בטמפרטורת הסביבה. רק באיזור הבטן, הפנים והאוזניים תוכלו לחוש בחום הגוף; הדרך הטובה ביותר לדעת אם לכלבכם יש חום היא לגעת באוזניו. במידה והכלב נרטב בגשם או ששלג ירד עליו, ניעור קל יסיר את כל אלו והפרווה התחתית תישאר יבשה.

כדי לשמור על הפרווה במצב אידאלי לחורף, יש ראשית לסדר את הפרווה התחתית על-ידי הברשה במברשת מתאימה. בתנועות קצרות, לאט לאט, מסירים את השיער המת של הפרווה התחתית, עד שרואים בבירור את שני סוגי הפרווה זה מעל זה. הכינו תערובת משני שליש של Pek קונדישנר לפי בחירתכם מסדרת Fruit of the groomer, יחד עם שליש PH Balance. אם לכלב או לחתול פרווה דלילה או פגומה, הוסיפו מעט K101. ערבבו היטב את הרכיבים, ומרחו עם כיוון השיער את התערובת על הפרווה הלחה. עיטפו את הכלב או החתול במגבת, והשאירו על שולחן הטיפול למשך כרבע שעה. עשו זאת כמובן רק באווירה נינוחה ורגועה.

הכניסו את המטופל לאמבט ושפכו מים חמימים על הפרווה (אל תשטפו את המסכה עדיין). לאחר מכן חפפו עם שמפו Mineral H בתוספת 6-12 טיפות שמן זית שעבר אוזוניזציה. בזמן שתערובת זו על הפרווה, הכינו את הבלזם מ-Balsam type of coat, מעורב עם K101, PH Balance ואותו הקונדישנר שבו השתמשנו ליצירת המסיכה בשלב הראשון. השאירו למשך 5 דקות ושיטפו היטב. יבשו תוך הברשה במברשת עם שיער טבעי. בצעו את הטיפול אחת לשבועיים – חודש, בהתאם לסוג הפרווה.

הברישו מדי שבוע והוסיפו מדי פעם H270, ובימים קרים וגשומים במיוחד מרחו SIL PLUS על כפות הרגליים והבטן. חומר זה ירחיק את המים בקלות מהפרווה.

כעת, תוכלו ליהנות מהחורף גם בביתכם החמים וגם בטיולים בחוץ – אתם וכלבכם מוגנים!

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf