grreyhound

האמנות של פיטר קלארק

שם הכותב/ת: איתן הנדל

צילום:מערכת חיות הבית

יד קלה על המכחול, הומור במנות גדולות ומאגר נדיר של דימויים, צבעים וצורות מאפיינות את עבודותיו של פיטר קלארק, אמן אנגלי שהחל את דרכו כמעצב גרפי ומאייר. פיטר הוא יליד יורקשייר ואת ילדותו בילה באזור החקלאי של יורקשיר שבצפון האי הבריטי, באחד מהכפרים הקטנים. כבר אז נמשך לציור וסחב לכל מקום מחברת רישומים וצרור עפרונות צבעוניים. לאחר שסיים את התואר הראשון שלו בקולג' של מנצ'סטר, החל פיטר לעסוק באיור, אנימציה ועיצוב. סוף שנות השישים תחילת שנות השבעים היו השנים בהן הטכנולוגיה האיצה את מהלכה. פיטר מצא עצמו עוסק בנושאים רבים ושונים, "..דבר שהתאים מאוד לאופיי ולסף השעמום הנמוך שלי", הוא מודה בחצי חיוך במייל היתולי שבו ענה על סדרה די מתישה של שאלות בחביבות ראויה לציון. רשימת הנושאים בהם עסק בשנים אלו מקיפה את כל תחומי העיצוב, האיור והאנימציה, בפרסום בעיקר. הוא מצא עניין בכל והמשימות שנטל על עצמו הובילו אותו לתור ברחבי אנגליה, משם להולנד (אמסטרדם) ולבסוף לארה"ב שם התמקם בלוס אנג'לס. הוא אייר עיצב ועסק באולפני האנימציה של הוליווד בהנפשה של פרסומות ופתיחים לסרטים. "…המכנה המשותף לכל המטלות שלקחתי על עצמי הוא מוסיף, הוא הקצב והעניין. השיא היה איור של פורטרטים של אנשי עסקים בזמן אמת ל-Sunday Business. את האיורים הייתי מבצע ממש בחדר העריכה שעות לפני שהכל ירד לדפוס, מרתון ממש שאף פעם לא ידעתי כיצד או מתי יגמר…"

את גזירי הנייר גילה כבדרך אגב. אשתו, מעצבת האופנה קארן ניקול, עובדת בסטודיו נפרד הנמצא בשכנות לזה של פיטר. כאשר היא בשיתוף כמה עמיתים החלו לעבוד על עיצוב של תלבושות למחזה שהם תכננו להעלות, החליט פיטר שאת התלבושות למחזה ימחיש בקולאז'ים העשויים מנייר. עד מהרה מלבושי הנייר הפכו לשיחת היום בסטודיו והנסיון המוצלח פתח בפני פיטר אפשרויות עיצוביות שעדיין לא חקר ומיצה. כאן גם נפתח מסע צייד שאינו נגמר לעולם, אחר חומר גלם לעבודות. פיטר ואשתו קארן מבלים באופן קבוע בירידים שונים, שווקי רחוב ומכירות פומביות. אם נתבונן מקרוב בעבודות נגלה מגוון עצום של

צבעים, צורות ודימויים. מפות דרכים, מעטפות דואר אויר, כרזות ישנות, חומר פרסומי ועוד ועוד. "חלק מחומרי הגלם הוא בן מאה שנים ויותר", מספר פיטר. "זוהי דרכי להדגיש 2 נקודות חשובות בחיי. הראשונה מתייחסת למחשב שהשתלט על מרבית תחומי היצירה. אמנם ניתן לבצע כמעט כל עבודה בעזרת המחשב אך אין תחליף לחומר הגלם האמיתי, המספריים והדבק. הנקודה השניה נוגעת למסורת ולתפקיד של אותם חומרי גלם בחיינו. לאחר שסיימו את תפקידם הם איבדו את חשיבותם וגורלם נחרץ להפוך לחומר גלם מחדש או להתפרק ולהעלם בנסיבות אחרות. העובדה שהם משנים את ייעודם והופכים לחלק מיצירת אמנות למעשה מונעת מהם להעלם, הם מוכנסים אחר כבוד למסגרת וממוקמים מאחרי זכוכית לשנים רבות נוספות."

העבודות של פיטר צבעוניות ומגווונות ומרקמם מרתק ותמיד מפתיע. בצד עבודות המתארות בעלי חיים שונים ניתן להבחין בחלק נכבד שאותו מקדיש פיטר לעולם הכלבים. הדקויות והטיפוסיות של הגזעים השונים מוצאת ביטוי בבחירת הגזע וחומר הגלם המתאים לו. הפודל זוכה לצללית מהוקצעת ומצועצעת מלאת תנועה וחן ואילו הבוסטון טרייר מוצב על רקע פרחוני והבעתו טיפוסית כמעט כמו שכתוב בתקן.

מהיכן אתה שואב הדימויים שלך אני שואל, ומה הקשר לכלבים דווקא. " אני לא מגדל אך עולם הכלבים פשוט מקסים אותי; המגוון העצום של גזעים, וגדלים, האופי השונה של כל גזע וכל כלב והמגוון העשיר של הצלליות והצורות. הקשר היחיד שיש לי לעולם הכלבים היא הכלבה שלנו פגי, שאמא שלה היא הכלאה בין וויפט וג'ק ראסל והאב אינו ידוע אם כי על פי סוג הפרווה הצללית והצבע ניתן לנחש שהיה שנאוצר. פגי היא התוספת המשמעותית ביותר לחיינו, ומכניסה לשגרת יומנו המון הומור, חן ועניין…"

לאורך השנים התמודד פיטר עם גזעים רבים כשגזירי הנייר הם המכחול והצבעים, והדבק חברו הטוב ביותר. המרקם העשיר ורב השכבות של עבודות הקולאג' מעניק עובי וחומריות לכל עבודה ועד מהרה ניסה פיטר להתמודד עם המימד הנוסף. באותה קלילות שבה הוא יוצר את העבודות הדו מימדיות, החל ליצור פסלי קרטון תלת מימדיים כשהבסיס לשלד הוא קרטון גלי. דווקא הניגוד בין הצלעות התלת מימדיות לצלליות הגזורות ממלאות את הנפח שאנו משלימים במעבר בין החזית לצד, בין הצורה לצבע ובין הדימוי והמוניטין של הגזע. ביד אמן לוקח פיטר את הצבע והצורה, ויוצר את הבחירה המתאימה בין הצורה לגזע. הוא יוצר במחי מספריים ודבק איכות אומנותית נדירה המשלבת חן, הומור ואינטילגנטיות שלא משאירה אף אחד אדיש לעבודתו.

במהלך חודש נובמבר ודצמבר השנה מציג פיטר קלארק תערוכת יחיד תחת השם "כלבים הם גם לקריסטמס ולא רק לחיים". אם אתם במקרה בלונדון, אתם מוזמנים לבקר בגלריה:

Rebecca Hossack Art Gallery at Charlotte Street 28 Charlotte Street, London

או באתר של הגלריה: www.r-h-g.co.uk

וכמובן באתר של פיטר קלרק: www.peterclarkcollage.com

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf