cocker spaniel

האם נמצאה הדרך להאריך את חיי הכלבים שלנו?

שם הכותב/ת:מערכת חיות הבית

צילום:מערכת חיות הבית

מערכת ״חיות הבית״

אם המשאלה שלכם היא שתוכלו לבלות יותר שנים כשכלבכם האהוב לצידכם, הרי שמשאלתכם עשויה להתגשם, ואולי קרוב מכפי שאתם חושבים.

חיות מחמד מלוות את האדם מתקופות קדומות. כלבים, חתולים, קופים, ציפורים ובעשורים האחרונים גם זוחלים. מרביתם בעלי תוחלת חיים מוגבלת והצער והכאב של הפרידה מהם אינה מתעמעמת גם כאשר אנו מאמצים חיית מחמד חדשה. קשה הדבר במיוחד על ילדים צעירים במשפחה ויש הורים לא מעטים שאינם מסכימים לאמץ חיית מחמד נוספת בשל המשבר והצער שחווים הצעירים שבמשפחה.

כל היצורים החיים, פיל או חיידק חיים על זמן שאול. התאים הבונים את גופם ילכו ויתחלקו לאורך שלבי החיים השונים. בסופו של דבר, המערכות יתחילו להזדקן ופעולות שבעבר נעשו בזריזות ילכו ויתארכו ולעיתים לא יוכלו להתבצע כלל. לכל בעל חיים תוחלת חיים טיפוסית ושבע ימים ככל שיהיה יגיע אל סופו. בטיפול מסור, תזונה נכונה ומאוזנת בהתאמה לגיל ולפעילות, ועם לווי רפואי ובקרה לאורך החיים יאפשר לכל חיית מחמד לשמור על בריאות טובה ולהגיע לגילאים מופלגים. לצערינו, תהליך ההזדקנות הוא תהליך מנוון ולרוב השנים האחרונות אינן כה טובות וכרוכות בקשיים המעיבים על איכותם. אובדן ראיה שמיעה והתמצאות ועוד רעות חולות המאפיינות חיות מחמד בגילאים מופלגים מצערות את כל הסובבים ומקשות על הטיפול בהן.

מדענים עדיין חלוקים בדעתם בדבר הסיבות מדוע צב יבשה יכול לחיות יותר ממאה שנים ואילו עכבר חי (בשבי) שנתיים-שלוש. אריסטו סבר כי הגודל ותכולת הנוזלים האצורים בגוף בעל החיים, הם המדד לתוחלת החיים ועם השנים נוזלים אלו הולכים ומתייבשים עד שבעל החיים מת. סברה אחרת העלתה את קצב חילוף החומרים ומהירות דופק הלב כסיבה לאריכות ימים. אכן, קצב חילוף חומרים מהיר מאוד עלול להתיש את הגוף יותר מאשר בעל חיים שקצב הלמות ליבו ותהליך חילוף החומרים שלו איטי יותר. אך תוכים מגזע מקאו למשל שקצב ליבם מהיר ביותר חיים לעיתים קרוב ל-100 שנים או אפילו יותר. הסיבות לתוחלת חיים ארוכה כפי הנראה מורכבות הרבה יותר, יש משמעות למספר משתנים כמו גודל בעל החיים, אויבים טבעיים או אם הוא חי בגפו (וחשוף פחות לזיהומים אקראיים מצד בעלי חיים אחרים) וכפי הנראה עוד סיבות אחרות נסתרות מן העין.

גם בני האדם מנסים להאריך את חייהם ומדענים סבורים שלא ירחק היום ועל כדור הארץ יתהלכו בני אנוש בני מאות שנים. בשנים האחרונות אנו עדים למאמצים הולכים וגוברים מצד הקהילייה המדעית למצוא פתרונות שיידחו את תהליך ההזדקנות האנושי. תנועת האנטי אייג׳ינג כבר רשמה מספר הישגים אך עלות הטיפול גבוהה מאוד ורק האלפיון העליון יכול להרשות זאת לעצמו. למרות מחירי הטיפולים האסטרונומיים, ברחבי העולם אנשים בעלי אמצעים משקיעים זמן וכסף במימון מחקרים ובפיתוח תגליות פורצות דרך.

בני האדם החותרים להאריך את חייהם היו רוצים שגם חיות המחמד שלהם יאריכו ימים לצידם. חשוב לציין כי כאשר אנו עוסקים בהארכת תוחלת החיים, הכוונה היא לא להאריך את התקופה בה כלבכם מתקשה להדביק את הקצב כי אם להאריך את תקופת חייו כבוגר ולשמור על חיוניותו באיכות חיים טובה למשך מספר שנים ארוך מכפי שאנו מכירים כיום.

לעיתים לא צריך להשקיע בלהמציא את הגלגל ותגליות מדעיות מפתיעות מתגלות בצורה אקראית. כך קורה שתרופות מוכרות המיועדות לטפל בבעייה אחת מתגלות כיעילות להפליא בטיפול בבעייה אחרת.

חוקרים באוניברסיטת וושינגטון החלו במחקר העוסק בתהליך ההזדקנות בכלבים. במהלך המחקר נבדקה השפעת תרופה בשם Rapamycin ושבמקורה משמשת ברפואה ההומנית למניעת דחייה של כליות לאחר השתלה. Rapamycin המוכרת לעולם הרפואה מזה שנים מספר היא תרופה בעלת תכונות אנטי דלקתיות המסייעת בפינוי יעיל יותר של חומרי פסולת מן הגוף.

כאשר התרופה ניתנה לעכברים היא האריכה את חייהם ב-25% והחוקרים סבורים כי במקרה של כלביים, היא תוכל להאריך את חייהם של כלבים גדולים בשלב הראשון בכ-3 שנים וכלבים קטנים בכ-5 שנים ואולי אף יותר. כעת המחקר עבר לשלב שני בו הוחל בבדיקות קליניות של 32 כלבים בוגרים משלושה גזעים נפוצים: לברדור רטריבר, גולדן רטריבר וכלבי רועים גרמניים.

מינונים שונים של Rapamycin תינתן להם במזונם למשך שלושה עד שישה חודשים והמחקר יבדוק את התפקודים השוטפים של המערכות השונות: תפקודי לב, מערכת חיסון, רמת פעילות וכושר גופני, משקל גוף תקין, ותפקודים קוגניטיביים. החוקרים ציינו כי המחקר יארך לפחות כשלוש שנים. המחקר אמנם עוסק בכלבים אך החוקרים שואפים ליישום עתידי על בני אדם.

כמגדלים המתמודדים עם תוחלת חיים שלעיתים הולכת ומתקצרת בגזעי הענק בעיקר, תוצאות המחקר בהחלט עשויות לנו להאריך את תוחלת החיים של הכלבים שלנו אם כי הפתרונות הגידוליים של הרחבת הבסיס הגנטי ושקיפות בכל הקשור לתופעות גנטיות מנוונות צריכות עדיין להוות את היסוד של כל גידול בריא.

 

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf