primodog

האם מחלת הפרוו משנה דמותה ומופיעה מחדש?

שם הכותב/ת: ד"ר חגי ידין

צילום:מערכת חיות הבית

כולנו שמענו את השם מחלת הפרוו של הכלב, המוגדרת כמחלה מסוכנת לכלבים – אך מהי בדיוק ולמה היא גורמת. פרוו זו מחלה נגיפית הנגרמת על ידי נגיף ממשפחת הפרוו. השם בא מלטינית ופרושו parvus קטן, גודלו רק 20-26 ננומטר בקוטר (נגיפים גדולים יותר קוטרם פי 4 או 5) הנגיף חסר מעטפת ומכיל שרשת בודדת של חומר גנטי DNA. המכיל  5000 נוקליאוטידים, בסיסים ( שרשרות קצרות של חומר תורשתי).

מה מקורה ואיך התגלגלה להיות גורם מזיק ומסוכן לידידנו הכלב?

נגיף הפרוו של הכלב מאד דומה וקרוב לנגיף הגורם למחלת החתלתלת בחתול 98% דמיון, דומה גם לנגיף הגורם למחלת מעיים בחורפן ולמחלת הפרוו בשועל וברקון. בתחילה חשבו כי מקור נגיף הפרוו של הכלב, המכונה באנגלית CPV2, הוא נגיף החתלתלת  מהחתולים או נגיף דומה מטורפי בר.

מתי התגלתה לראשונה מחלת הפרוו של הכלב?

דיווחים ראשונים על הופעת המחלה החלו כבר בשנות ה-70 המאוחרות.

ב-1978 הוכרה המחלה והתפשטה תוך שנתיים בכל העולם וכונתה CPV2. בשנת 1979 וב-1984 זוהו שני זנים חדשים של פרוו הכלב וכונו CPV2a ו-CPV2b, ומאז רוב אירועי מחלת הפרוו בכלבים נגרמים על ידי שני זנים אלה. ב- 2008 התגלה באיטליה ובספרד זן חדש של פרוו אשר כונה CPV2c, בארגנטינה דווח על מקרי פרוו מזן CPV2c בכלבים מחוסנים. זן זה דווח גם בישראל ב-2011 והוא מהווה את הרקע לכתבה זו.

כיצד מתבטאים סימני המחלה ומה השוני עם הזן החדש?

מחלת הפרוו בכלבים הינה מחלה חריפה, אקוטית, מדבקת מאד ומועברת בקלות מאחר והנגיף מאד עמיד לחומרי חיטוי ולתנאי יובש וחום. לכן הנגיף שורד בהפרשות חודשים רבים. הבעלים או הכלב הדורכים על שאריות הפרשה נושאת נגיף מכניסים אותו הביתה שם כלבנו מנקה את כפות רגליו או בוחן בהרחה וליקוק את נעלינו היכן בילינו את היום וכך נדבק.

משך דגירת המחלה מחשיפה להתפרצות הסימנים הקליניים היא 4 עד 14 יום. הסימנים הקליניים מתבטאים בשני מופעים.

מופע של מערכת העיכול; המתחיל בתופעות של דיכאון ואדישות העובר להקאות ושלשולים, השלשול הוא צהוב עד צהוב אפור והופך במהרה לאדום כהה מלווה בריח חריף אופייני של צואה עם דם ומכיל שאריות של רקמת ריריות מהמעי. הבטן קשה וכואבת בלחיצה. בחלק מהכלבים החולים יש עלייה חריפה בטמפרטורת הגוף ל- 41°C ובחלקם אין חום ולהפך טמפרטורת הגוף נמוכה מהרגיל עקב הפסד נוזלים והתייבשות.

מחלת הפרוו פוגעת ברוב מקרים בגורים בגיל 6 עד 20 שבועות, גזעי הפינצ'ר, הרוטוויילר הדוברמן, סטפרודשייר אמריקאי (אמסטף) ורועה גרמני, הם הרגישים ביותר. גזעים אלו עוברים את המחלה בצורה הקשה ביותר ורובם אף לא שורדים.

מופע לבבי; גורים החולים בפרוו בגיל עד 8 שבועות עלולים להיפגע בשריר הלב; דלקת מתפתחת בשריר הלב הגורמת למוות תוך זמן קצר. גם גור המראה סימני התאוששות מדלקת המעי עדיין עלול להיפגע בשריר הלב ולהתמוטט בפתאומיות.

סימני המחלה נובעים מתכונתו של הנגיף להתרבות בתאי רקמות הנמצאים בהתרבות וחלוקה מהירה, אלה הם התאים של ריריות מערכת העיכול ותאי שרירי הלב הצעיר. הרס הריריות הופך את המעי לרגיש לחדירה של זיהומים משניים של חיידקים העוברים מהמעי לרקמות הגוף, כבד, טחול, כליות ומוח וגורמים לדלקות.

מה ניתן לעשות?

מניעה תמיד עדיפה על טיפול. חיסון מוקדם של גורים בתרכיב יעודי ויעיל ימנע את המחלה אם יינתן לפני חשיפה לנגיף. חברת "מריאל" מייבאת לישראל תרכיב בשם פרימודוג (Primodog) המיועד להקנות לגורים צעירים החל מגיל 6 שבועות עמידות תוך 3 וחצי ימים בפני חשיפה לנגיף הפרוו לסוגיו השונים. יעילותו של הפרימודוג מתבטאת ברמה הגבוהה במיוחד עד פי 5 יותר של חומר החיסון בתרכיב.

גם התרכיב לחיסון ראשוני של כלבים צעירים כנגד מחלות הכלבים השונות, המכונה חיסון משושה, מכיל חומר חיסון יעיל כנגד נגיפי הפרוו השונים. ניתן לחסן בו החל מגיל 7 שבועות תוך בנייה הדרגתית של עמידות סולידית כנגד מחלות הכלבים השונות בשני חיסונים עוקבים עד גיל 3 חודשים. על חיסון זה יש לחזור מדי שנה כדי לשמור על רמת חסינות והגנה מרבית כנגד מחלות הכלבים במיוחד חשובים בהקשר זה הפרוו והעכברת.

תרכיב הוריקן (Eurican DHPPI2-L ) של חברת מריאל מביא לבניית הגנה יעילה כנגד מחלת הפרוו ומחלות הכלבים האחרות.

זן הפרוו החדש CPV2c אינו שונה ביסודו מזני הפרוו הקודמים והתרכיבים הקיימים אמורים להגן בפניו, אך נדרש ריכוז גבוה יותר של חומר החיסון בתרכיב כדי להשיג הגנה זו. תשובה לכך מספקת חברת "מריאל" הנותנת בתרכיבי הכלבים את הריכוז הגבוה ביותר של חומר חיסון לעומת תרכיבים אחרים.

בתי גידול, בשבועות הראשונים לאחר המלטה ולפני חיסון ראשוני, טוב יעשו אם יימנעו מכל מגע עם כלבים זרים הן אצל מגדלים אחרים והן בתערוכות.

טיפול

במקרה של מחלה אין תרופה יעילה, אך אבחון נכון של הרופא הוטרינר וטיפול תומך מלווה במניעה של זיהומים משניים יעזור לכלב החולה להתגבר על המחלה.

דר' חגי ידין, רופא וטרינר

סיים לאחרונה את ניהול

החטיבה לוירולוגיה

במכון הוטרינרי ע"ש קימרון

בבית-דגן

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf