Norvegien

האם אתם באמת יודעים מתי החתול שלכם זקן?

שם הכותב/ת: אורי שמעוני, מדריך לתזונה של כלבים וחתולים - רויאל קאנין

צילום:מערכת חיות הבית

לפני אלפי שנים כאשר החתוליים והכלביים חיו בטבע הם אימצו לעצמם אורח חיים אשר התאים ליכולתם וסייע להם לשרוד, מי בלהקה, מי כזוג ומי בבדידות מזהירה. כל עוד הבריאות היתה תקינה, השיניים חדות ועמם שאר החושים, התקיים לו החתול או הכלב באין מפריע. כאשר מלאו ימיו, והחלה ירידה בכישוריו, ונאלץ להסתפק בפחות ובפחות עד שתש כוחו וסיים את חייו בצורה טבעית או כארוחה לאחר…

כיום אנו מגדלים חתולים וכלבים ומספקים להם את כל מחסורם, והם מלווים אותנו במשך שנים. הזמן אינו עומד מלכת ואנו הולכים ומזדקנים ולצידנו גם בעלי החיים שאיתנו.

כיצד נדע כשהחתול שלנו נעשה זקן? האם חתול בן 6 הוא חתול זקן? אולי 7? האם השפם מלבין כשהחתול מזדקן או אולי הוא היה לבן מלכתחילה? עובדה ידועה ששנת חיים של אדם שקולה כנגד 7 שנות חיים של כלב. השנה הראשונה היא יוצאת דופן ולמעשה בסיומה הכלב הוא בוגר מבחינה מינית – גיל השקול לגיל 14-15 אצל בני אדם. מה החישוב אצל החתול? האם יש בכלל קשר בין שתי התפיסות הללו?

רויאל קאנין מובילה כבר זה עשור שלישי את המחקר המדעי בתזונה לחיות מחמד ופרי מחקריה נלעסים, בתאבון רב יש לומר, בכל רחבי העולם. ההתמקדות דווקא כעת באוכלוסיית החתולים המתבגרת אינה מקרית; אוכלוסיית העולם האנושית מתבגרת גם היא. תוחלת החיים מביאה היום רבים מבני האדם להגיע לגילאים מופלגים והמדע ממשיך לספק פתרונות רפואיים המאפשרים חיים ארוכים עוד יותר. מה שנכון לבני האדם נכון גם לחיות המחמד שלהם. התזונה טובה יותר. הטיפול הרפואי מתקדם יותר וכך יותר ויותר כלבים וחתולים מגיעים לגילאים מופלגים. בעוד שתוחלת החיים בכלבים נעה מסביב לעשור הראשון, חתולים יכולים להגיע לגילאי 19-20 ואף יותר. במהלך חייו של החתול (חתולי רחוב חיים שנים ספורות בלבד) משתנים גורמים רבים והתזונה צריכה להשתנות בהתאם.

השנה הראשונה היא השנה בה החתול גדל וממצה את פוטנציאל הגדילה שלו. הוא זקוק לרכיבי מזון מאוזנים ולמענה אנרגטי המתאים לאופיו ולגילו. בתקופה זו הוא מנסה את כישורי הציד שלו ומפגין את כישרונו האתלטי. בשעות הערות הוא יוציא אנרגיה רבה. שעות שינה רבות מאפיינות את תהליך הגדילה והשינה מהווה חלק חשוב ממנו. בתום השנה הראשונה לחייו החתול שלכם יגיע לגודלו המירבי ולבגרות מינית.

רויאל קאנין היא הראשונה לפתח את מזונות החתולים הגזעיים המעניקים מענה תזונתי לפי דרישת הגזע. נכון לעכשיו ניתן למצוא בארץ מזונות ייחודיים לחתול בריטי קצר שיער, חתול פרסי, חתול סיאמי, ומיין-קון. מלבד המזונות הגזעיים קשת רחבה של מזונות נוספים מאפשר התאמה מדוייקת למאפייני החתול שלכם על פי אורח חייו, נטיותיו, גודלו וכיוב’.

בתום הגדילה, מתייצבים מרבית המאפיינים של החתול אך אין כאן אפילו יום אחד של חסד, תהליך ההזדקנות יתחיל מיד ויתקדם לאיטו ככל שהחתול ילך ויזדקן. תהליך ההזדקנות מתאפיין במספר לא מבוטל של בעיות רפואיות שחלקן יהפכו בסופו של דבר לכרוניות.

אז כמה זה בשנות חתול?

חתול בן שנה = לאדם בן 15

חתול בן 7 שנים = אדם בן 44

חתול בן 12 = אדם בן 64

אז כמה זה בשנות כלב?

כלב בן שנה = לאדם בן 14

כלב בן 7 = לאדם בן 50

כלב בן 12 = לאדם בן 90

 ככל שגיל החתול מתקדם יותר, כך גדלה השכיחות לבעיות בריאותיות המחריפות עם הגיל ולהלן מספר דוגמאות:

• כשל כלייתי מקיף כ-10% מהחתולים בגיל 7 שנים או יותר, הוא מקיף בחתולים בני 12 שנים או יותר כ- 33%, פי שלושה!

• התדלדלות השרירים ובעיות מפרקים הן תופעות המקיפות כ-20% מהחתולים בני 7 שנים ויותר אך תכלול יותר משלושת רבעי אוכלוסיית החתולים בני ה-12.

• כ-50%-28% מאוכלוסיית החתולים בני ה-12 ומעלה סובלים מהפרעות קוגנטביות והתנהגותיות.

• מרבית החתולים מגיל 7 ומעלה יפתחו בעיות במשנן ובמערכת העיכול. לבעלי חתולים החיים בבית ארגז הצרכים מהווה "ספר פתוח" לאיתור בעיות עיכול. הפרשות שאינן מוצקות, דם בצואה או בשתן או תצפית על החתול שלכם המתאמץ לעשות את צרכיו (אך מתקשה בשל עצירות למשל) מהווים מידע חשוב ומתריע להתחיל ולטפל בבעיה. חתול החי בבית והיוצא גם לחצר אינו יכול לספק לכם מידע זה. יהיה צורך לעיתים בהרבה מזל או במבצע בלשי של ממש בכדי ללקט את הנתונים הדרושים.

• כ20%- אחוז מאוכלוסיית החתולים עד גיל 7 שנים (ויש הטוענים שאף יותר) יסבלו מהיווצרות גבישים במערכת השתן. בחתולים בני 12 ויותר השכיחות גבוהה יותר והבעיה תפקוד כל חתול שלישי.

• בגילאים מתקדמים יותר אנו נתקלים בשינויי בהתנהגות היוצר דפוסים חדשים של התנהגות בחתולים שהכרנו כל החיים ובהדרגתיות מתחילים להתנהג בצורה שונה. חתולים שהיו חברתיים והתרועעו עם חתולים אחרים הופכים למתבודדים או להיפך, מתבודדים הופכים לחברותיים יותר. ההדרגתיות של שינויים אלו עשוייה להטעות מאחר ואנו מסתגלים אליהם ולא חשים בהתקדמותם. בעקבות החלשות החושים מתחילה גם ירידה בהתמצאות במרחב. חוסר בהערכת מרחקים וגבהים, תגובה מאוחרת בעיקר בתנועה ושינוי ביכולת להפיק קולות (המיאו שהכרתם הופך למיאו אחר לגמרי…)

– אצל מרבית החתולים מעל גיל 10 שנים העור מאבד מגמישותו, והם יסבלו מבעיות שונות בפרוותם; והיא תדלדל, צבעה ידהה וכך גם הברק שאפיין אותה.

• לא רק הפרווה תדלדל, גם מסת השריר מתדלדלת, תופעה הגוברת בעקבות ירידה בפעילות.

• חתולים רבים (ובחלקם מסורסים) יהפכו לגרגרנים דווקא ויוסיפו למשקל באופן העלול לסכן את בריאותם.

ע”מ לספק פתרונות לבעיית ההזדקנות של החתולים פותחה סדרת מזונות המעניקה מענה לקשת בעיות המאפיינות את תהליך ההזדקנות בחתולים. העיקרון המנחה בכל מזונות אלו הוא הוספה של רכיבים המיועדים לחזק את הגוף המזדקן והוצאה של רכיבים היכולים להחמיר נטיות כרוניות. למשל, מרבית המזונות דלים באופן יחסי במגנזיום וקלציום הנחשבים למחוללים המרכזיים בהיווצרות גבישים בדרכי השתן. במקביל, הוספו למזון רכיבים המעודדים שתיה, ובשל כך תמיסת השתן מתדלדלת, ורכיבים אחרים משנים את חומציותו של השתן. שינוי חומציותו של השתן ודילול תמיסת השתן בכמות מים גדולה מפחיתות בצורה משמעותית את היווצרות הגבישים גם אצל חתולים בהם כבר התגלו גבישים בדרכי השתן.

חשוב לזכור כי חתול מתבגר בעל צרכים מיוחדים כמו עודף משקל, מסורס/מעוקרת רגישות לכדורי שיער , רגישויות בנושא עור ופרווה וכיוב’ ימשיך לקבל את אותו מזון שקיבל כל השנים.

המאפיין הראשון של מזון לחתולים מבוגרים הוא הטעימות. בשל ירידה בחדות החושים נפגע גם חוש הטעם. חתול עושה שימוש רחב בחוש זה והטעם הוא אחד המדדים החשובים ל”הסכמתו” לאכול. חתולים מבוגרים יאכלו מעט מאחר שהטעם אינו עשיר דיו וכך יתחיל תהליך שבו מערכת העיכול הולכת ומצטמצמת, החתול מאבד ממשקלו ונפגע מחוסר ברכיבי מזון, ויטמינים ומינרלים, נחלש, ישן שעות רבות ולמעשה הולך ודועך. כאשר המזון הוא בעל טעימות גבוהה, עשיר וריחני, החתול אוכל יותר, הוא אינו מאבד ממשקלו והופך פעיל יותר. הפעילות הגופנית מניעה את מערכת השרירים ואת מחזור הדם וכך למרות גילו המתקדם הוא עדיין פעיל ובריאותו תקינה.

המאפיין השני הוא רכיבי “מיקרו תזונה” יחודיים; קוקטיילים של מינרלים וויטמינים שערכם הסינרגטי עולה פי כמה על ערכם כרכיב בודד. בדומה לתוספי מזון לבני אדם, המופק ממכלול של צומח ודומם, המזונות של רויאל קאנין ייחודיים בהרכבים של נוגדי חימצון, ויטמינים ומינרלים המסייעים לגוף החתול להתמודד עם תהליכי ההזדקנות. הקוקטיילים הינם פרי פיתוח מחקרי של רויאל קאנין ובהיותם מוגני פטנט נמצאים באופן בלעדי רק במזונות אלו. בין הקוקטיילים ניתן למצוא חומרים שאנו מכירים מהתוספים האנושיים והוכחו כיעילים בדיוק לאותן מטרות ממש אצל בני אדם; את הרשימה של תוספים מועילים אלו פותחים קוקטיילים ייחודיים של נוגדי החימצון עשירים בויטמינים, פוליפנולים (המופקים מחרצני ענבים), ליקופן (הצבע האדום בעגבניה) ונוסחאות מופחתות זרחן לחיזוק תפקודי הכליה.

מלבד נוגדי החימצון ניתן למצוא קוקטיילים המסייעים לשמירה על הקוגנטביות שינה/ערות (סרטונין ומלאטונין למשל) ועוד. ע"מ לסייע בהתדלדלות מסת השריר ניתן למצוא קוקטייל נוסף (עשיר בליאוצין לדוגמא) וכמו כן תוספת של EPA-DHA, המסייעים בשיקום ושמירה על גמישותו של העור ובריאותה של הפרווה וכמובן כונדרטין וגלוקוזמין המסייע בשמירה על המפרקים.

מגוון המזונות שהזכרנו עד כה מתאפיינים בכופתיות בעלות צורה ודחיסות שונה הבאה לענות על מגוון של לסתות ויכולות לעיסה. חתול אינו בולע את מזונו כמו כלב, כי אם לועס היטב ועל כן לגודל הכופתית וצורתה חשיבות רבה. אבן שן ובעיות משנן מאפיינות אף הן חתולים מבוגרים. החידוש האחרון מבית רויאל קאנין הוא ה-pillow kibbel, כופתית הדומה מאוד לדגני הבוקר שאנו מכירים בשם “כריות”; ציפוי פריך מבחוץ ומילוי רך מבפנים. ממקורות חתוליים יודעי דבר נמסר כי הכופתיות החדשות התקבלו בהתלהבות רבה ונרשמה התעניינות גם בקרב חתולים אדישים ובררניים במיוחד.

AGING +12 – מזון ייעודי לחתולים קשישים מגיל 12 שנה ומעלה

הרכב תזונתי מקיף לשמירה על בריאות תקינה ואיכות החיים

ה-Pillow kibbel

המבנה הייחודי של הכופתית מאלץ את החתול לפצח את הציפוי הפריך ובכך הוא מפעיל חיכוך על צידי השן ומסיר בעצמו חלק מאבן השן שהצטברה שם. הכופתית הייחודית מחקה את התחושה, הצליל והצורה של ה”דבר” האמיתי ומשלבת בין הטעם, המרקם, הצליל והגודל לבין החויה אותה החתול חווה כאשר הוא מכרסם את ה”ציד”שלו.

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf