PardoY201

האביב בפתח – כולם במתח

שם הכותב/ת:מערכת חיות הבית

צילום:מערכת חיות הבית

עונות השנה סובבות זו אחר זו ומביאות כל אחת בתורה את הברכות ואת הבעיות המתלוות אליה. כשגליון זה יגיע אליכם אנחנו נהיה עמוק בדרך אל הקיץ. רשמית, הקיץ מתחיל ב-21 ליוני ועד לתאריך זה העונה "האחראית" היא האביב. האביב נחשב לעונת השנה השמחה ביותר, בה הכל מתחדש ופורח. בארצות הצפוניות בהן החורף מעט מאתגר יותר מאשר החורף הישראלי, האביב מבשר על תחילת הפשרת הקרח והשלג ועל חזרת הטבע לחיים לאחר קיפאון החורף.

בארץ, האביב הוא עונת השרבים, הפריחה ובמיוחד של עצי ההדר ובשטחים הפתוחים, פרחי הבר בשלל צבעים. חלק מאיתנו הולכי על שתיים מצטרפים אל הטבע הפורח ומתחילים לפתח שלל פריחות; להתעטש, לדמוע ולפתח שלל תופעות אלרגיות כאלו ואחרות. העונה היפה בשנה עלולה להיות מטרד לא קטן ואולי כדאי שנתייחס לרגע ברצינות למה שהאביב עלול להביא עימו.

החורף הישראלי קצר וגשום במידה. המשקעים שמביא חורף גשום הופכים לצמחיה ירוקה המשגשגת בצידי דרכים ובחצרות ומהווה שדה משחקים מסתורי לחתולים וכלבים כאחד. הפריחה של חרציות, סביונים פרגים ושאר צמחי הבר שארץ ישראל משופעת בהם מושכים חרקים רבים וההמולה רבה. כלבים וחתולים יוצאים למרדפים אחר דבורה או צרעה, מרדף שעלול להסתיים בעקיצה. כאשר הכלב או החתול צעירים מאוד עקיצה שכזאת עלולה להיות מאוד לא נעימה ולגרור סיבוכים. כלב או חתול הנכנסים אל הסבך נסתרים מן העין ואנו לא נוכל לראות מה קורה שם בין הגבעולים. בחסות העשבייה הגבוהה יכולים לנוע בעלי חיים נוספים. כשהם נעים בתוך העשבייה הגבוהה הם עשויים להקים רעש ולהזיז את הגבעולים והעלים. צב קטנטן יכול לעורר מהומה בתלולית חרציות לפחות כמו טרקטור ממוצע. כל אלו מסקרנים מאוד כלבים וחתולים. רצוי מאוד לקצץ את הצמחיה גבוהת העלים ולהשאיר שטחים פתוחים וחשופים. כשכלב יוצא בעקבות תזוזה בשיחים רצוי לגשת ולבדוק במה דברים אמורים ואם הוא מתעקש במיוחד או מתעכב ליד מקום מסויים, רצוי לבדוק את הסיבה ולא להניח לבעיה להפתר מעצמה.

במשך החורף, הקיפודים למשל נמים שנת חורף ובמהלכה מואט קצב חילוף החומרים של גופם כך שהגוף מקיים פעילות מינימלית. כשמגיע האביב הם מתעוררים וחוזרים לפעילות. בתקופה שבין אפריל לחודש מאי, בשולי הערים ובאזורים הכפריים, אנו פוגשים בלא מעט קיפודים שלאחר שנת החורף שלהם הם מלאי מרץ, רעבים וכאוכלי כל ינסו להגיע גם אל שאריות מזון שמשאירים חתולים וכלבים. הקיפוד חמוש לכאורה בקוצים שירתיעו חתולים, אך כלבים יכולים לפגוע בהם, במיוחד מגזעים בהם חוש הציד מפותח. כאן עלינו לזכור כי חוסר שימת לב עלולה להוביל לטרגדיה כפולה; פעם אחת על גורלו של הקיפוד, ובפעם השניה בעקבות הפציעה של הכלב מקוציו של הקיפוד. במקרה השני הטיפול שינתן לכלב יהיה כנגד זיהום ויש להניח שהכלב יעבור זאת ללא בעיות מיוחדות אך גורלו של הקיפוד עלול להיות טרגי וסופני במובן הכואב של המילה.

גם חלק מהזוחלים שוקע בשנת חורף. וכשהטמפרטורות עולות הם שבים לפעילות. הנחשים בארצנו ארסיים בחלקם. הנחש המוכר והנפוץ הוא הצפע הארץ-ישראלי. לאחר שנת החורף, הצפע רעב והארס שהוא פיתח מרוכז מאוד. הכשה במקרה כזה יכולה להסתיים בפגיעה קשה. נחשים נוטים לנסות ולברוח מעימות וההכשה היא צעד חירום אחרון. בכל מקרה הסיכוי שנראה את הנחש במו עינינו קלוש. אין כל טעם בנסיון לאתר את הנחש (גם מסוכן, ויש להניח כי נמלט מהמקום). במרבית המקרים מדובר בצפע וחשוב יותר שהכלב או החתול יגיעו לקבל טיפול (נסיוב כללי שיעיל כנגד קשת רחבה למדי של הכשות). לא תמיד ניתן להבחין ברגע ההכשה; הארס חודר למערכת הדם, מתפשט מנקודת ההכשה ומשתק את מערכת העצבים. שינוי בהתנהגות, אפטיות ו”הירדמות” צריכים להדליק נורת אזהרה. לא תמיד ניתן לאתר את נקודת ההכשה במיוחד בכלבים או חתולים פרוותיים במיוחד. ככל שהכלב קטן יותר כך הסיכון גדול יותר, ומכאן גם הדחיפות. כלב גדל-גוף יכול להיות עמיד מעט יותר אך זמן התגובה הוא קריטי בתהליך ההחלמה ובנזקים שמשאירה הכשה שכזאת. במקרה של חשד להכשה – יש להביא את הכלב לטיפול בהקדם האפשרי. אין לטלטל או “לרוץ עימו לווטרינר”. יש לאלתר מנשא, להגביל את תנועותיו של הכלב או החתול ולשמור על חום גופו. אם ניתן לאבחן את האזור שהוכש, יש להניח עליו קרח. לפני שאתם יוצאים לדרך התקשרו למרפאה וודאו שיש ברשותם את הנסיוב ואם לא, בקשו שיפנו אתכם למרפאה הקרובה האפשרית.

לעיתים עקיצות של חרקים ארסיים דוגמת נדלים ועקרבים יכולה להיות מסוכנת באותה מידה לגזעים קטנים ועל כן חשוב מאוד להיות עירניים לכל שינוי בהתנהגות, גרירת רגל או נפיחות, במיוחד באזור הפנים והשפתיים. לעיתים אנו נהיה עדים לתגובות אלרגיות שישארו תקופה ארוכה גם לאחר העקיצה. שאלו את הווטרינר שלכם על התגובות העלולות להופיע.

ישנם תכשירים ומשחות היכולים להקל על תופעות אלו והצטיידות מוקדמת יכולה לחסוך ריצה לווטרינר, אך זיכרו – במקרה לא מזוהה או שינוי קיצוני בהתנהגות, בדקו לעומק ואם אתם לא בטוחים גשו לווטרינר.

הצמחיה הגבוהה והשופעת פורחת וכדרכם של פריחות, סופם להפוך לזרעים הנפוצים לכל רוח. הזרעים עוצבו ע”י הטבע להיות יעילים ולהבטיח את הגעת הזרע לאתר בו ינבוט, רחוק ככל האפשר מהצמח שיצר אותו. חלק מהזרעים מצויידים במצנחים משוכללים הנישאים ברוח למרחקים, אחרים מצויידים בזיזים הנתפסים בפרווה של הכלב או החתול. מעבר לעובדה המעצבנת והזמן הלוקח להסירם, הם יוצרים “פלונטרים” בפרווה ומסרק רק מסבך את העניין העלול להסתיים בגזיזה של המקום. במקרים קשים, יש להשתמש בסבלנות בעיקר ולנסות ולמולל את הפרווה. הסרה שוטפת של מטרדים צמחיים מעין אלו חיונית למניעת הסתבכות רצינית יותר.

חלק מהזרעים מסודרים במבנים דמויי שיבולת ועלולים להישאף אל אברי הנשימה או להיבלע בטעות. מאחר והם מצויידים במערכת זיזים המסייעת להם להיתפס בפרווה של בעלי חיים ולנוע עימם הלאה, הם נתפסים ומעמיקים לחדור פנימה ופנימה בלבד. זרעים שכאלו עלולים לגרום לזיהומים, לחסום את הנחיריים ולגרות לכלב או החתול אי נוחות רבה. חשוב לזכור; גם אם הצלחתם להוציא את השיבולת במלואה, עלולה להישאר רגישות או שרטת וכדאי להיות עירניים. במקרים בהם אתם מתחילים להאבק בכלב והוא משדר אותות של חוסר נוחות גוברת ומצוקה, גשו מיד לווטרינר.

האביב הוא עונת החמסינים. מזג האויר הופך מעיק ולח באזורי החוף ועומס החום עולה. חשוב לא להשאיר את הכלבים או החתולים סגורים בכלי רכב או באזורים בהם רמת עומס החום עלולה להגיע לגבול המסוכן. מים טריים ופינה מוצלת או ממוזגת הינם הכרח. לא פעם במסגרת ההכנות לקראת הקיץ עולה הרעיון לעשות תספורת לכלב, מעין “גז” כללי כמו שנהוג אצל הכבשים. למרות שאנו נמצאים בארץ חמה, הפרווה של הכלב מבודדת גם מחום וקיצוץ על לשורשי השערה אולי יתרום לאיוורור של הכלב בטווח הקצר אך ללא ספק יפגע בפרווה ובצמיחתה התקינה בטווח הבינוני והארוך. יתרה מזאת; העור שאינו חשוף בדרך כלל לאור השמש עלול להיצרב ולהפגע בדיק כמו העור שלנו בני האדם בשיזוף ארוך בשמש. כוויות אלו פוגעות בזקיקי השיער ועלולים להשפיע על גדילתה בעתיד.

לגזעי כלבים רבים פרווה כפולה; פרווה תחתית באורך קצר עד בינוני, רכה ושופעת המבודדת וכולאת אויר בטמפרטורת חום הגוף. מעליה, פרווה עליונה באורך בינוני עד ארוך המבודדת את הפרווה התחתית ושומרת על האויר הכלוא בה. בעונות המעבר משיר הכלב חלק מהפרווה התחתית וכך מכין עצמו לימי הקיץ החמים. ככל שהימים מתארכים והטמפרטורות עולות עולה קצב החלפת הפרווה. הפרווה התחתית נושרת והכלבים משאירים מאחריהם שובל של שיער (שאינו אהוד כל כך על עקרות הבית) ניתן לשלוט בתופעה ולהמנע מאותו “גז” מסורתי באותה פעולה; כל שעלינו לעשות הוא להצטייד במסרק מתאים ולהסיר את הפרווה התחתית. תהליך ההסרה יכול להיות גם זמן איכות שלכם עם הכלב, הסירוק וההסרה אינם כרוכים בכאב, וכך הפרווה העליונה נשארת ללא פגע והפרווה התחתית מצטמצמת לאזורים בהם היא צפופה בלבד. ניתן לבצע הסרה של הפרווה התחתית בשלבים, אך בסופו של תהליך ניתן להגיע למצב בו הכלב נשאר כמעט עם הפרווה העליונה בלבד.

ולבעלי ראש “ירוק”; השאירו את הפרווה שהסרתם במקום נגיש לציפורים, הם ישמחו לרפד בה את קינם!

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf