GFresnoy2011 210

גרנד פרסוני – בית גידול לבורוזוי ולבוסטון טרייר

שם הכותב/ת:מערכת חיות הבית

צילום:מערכת חיות הבית

כתב וצילם: פרנק היימן

מארי הלן קומביס (Marie-Helene Combis)  נחשבת לאחת המגדלות הוותיקות והטובות בצרפת ובמהלך שני העשורים האחרונים הציגה לעולם מנצחים רבים משני גזעים שהם הפכים גמורים זה מזה מורפולוגית, אך חולקים את אותה הברה הפותחת את שמם; בורוזוי ובוסטון טרייר. ודאי תשאלו מה הקשר בין כלב רוח הנחשב לגזע עתיק יומין מאצולת הגזעים הרוסיים, ולכלב המשתייך לקבוצת הכלבים הזעירים ונוצר במרכזו של ה"עולם החדש" בעיר בוסטון במאה ה-19. רבים מהמגדלים של גזעים גדולים (הבורוזוי הוא בהחלט כלב גדול) מחפשים גזע קטן וחביב להתכרבל עימו, וכך נפל הפור על הבוסטונים הממלאים את התפקיד על הצד הטוב ביותר. הבורוזוי יכול לעיתים להיות מעט קשוח אך אל מול אופיים המפייס של הבוסטונים הכל מתרכך והופך נוח יותר. בכל תערוכה אליה מגיעה מארי הלן היא גונבת את תשומת הלב עם הכלבים הייחודיים והמרשימים; בגובה העיניים עם הצללית האצילית וההמיוחדת של הבורוזוי ומתחת, בטלאיהם הסימטריים הבוסטונים החביבים.

את שם בית הגידול בחרה מארי הלן על שם אחת מהעיירות הציוריות שלאורך נהר הסום, וזאת לאחר ששמות אחרים מהאזור לא העניקו את הניחוח המקומי הנדרש. לבסוף מארי הלן נזכרה ב"פרסוני לה גרנד" (Fresnoy-le-Grand), עירבלה קצת וזהו. (וכמובן שבצרפתית זה נשמע הרבה יותר טוב).

בתערוכות ניתן להבחין במארי הלן ובכלביה לא רק בשל הצלליות הייחודיות של הכלבים כי אם גם בשל מראה שלה היוצאת דופן, בשמלות ערב מוקפדות והופעתה העשויה טיפ טופ. יהיו מי שירימו גבה ויש לא מעט המשגרים חיצים של לעג להופעתה המעט אנכרוניסטית אך יש לומר שהדברים שיש למארי הלן לומר, נשמעים הגיוניים להפליא; מדובר במסורת, היא אומרת, בעבר הארועים הללו התבססו על מפגש חברתי ואנשים כיבדו את המעמד והתלבשו בהתאם. כיום ניתן לראות מציגים שנראה שהגיעו מהשדה עם בוץ על נעליהם ובגדיהם סתורים ולא מתאימים למעמד (ואף מביישים אותו). השופט והמציגים האחרים ראויים להופעה מכובדת, תרבותית ומוקפדת וכל זאת היא אגודה אחת היא מסכמת. אין ספק שצלליותהם של שני הגזעים מעוצבות ומתמזגות בצורה מושלמת אל התדמית המאוד אצילית של מארי ובית גידולה.

הבורוזוי היה גזע חלומותיה של מארי הלן ואין ספק שהיא אחת הסיבות לעליה במספר הרישומים של הגזע בספר הגידול הצרפתי. בשנת 2011 נרשמו 255 גורים חדשים ובשנת 2012 נסגרה הרשימה על יותר מ-300. אין זהו נתון של מה בכך מאחר ומדובר על גזע נדיר למדי ברוב מדינות העולם ואפילו ברוסיה ארץ מולדתו אינו מופיע במספרים גדולים. על הבורוזוי מספרת מארי הלן: ״חלמתי עוד כשהייתי ילדה. היה זה גזע ששבה את דמיוני ובסיפורי הילדות שלי נמשכתי אל התאורים של הכלבים הללו״. אין מה לומר, רומנטיקנית חסרת תקנה, אך חייבים להודות שהטעם של הגברת משובח; כלבי הבורוזוי בעלי אופי מעט מחוספס ונחשבים לקשוחים "קילרים" של ממש, מרוחקים ולעיתים אפילו עויינים לזרים אך עבור בעליהם יצאו לצוד אפילו את הרוח.

את הבוסטונים "גילתה" מארי באחת התערוכות ונפלה בקסמם מהרגע הראשון. ההתאמה היתה מושלמת, וכך שני הגזעים המיוחדים הללו נכנסו לתוך חייה. הבוסטון טרייר נחשב כקרוב רחוק של הבולדוג הצרפתי הזוכה בצרפת (אם לא שם אז היכן?) להימנות על אחד הגזעים הפופולריים עם יותר מ-6,000 המלטות בשנה והמספרים ממשיכים לעלות. הבוסטונים נדירים למדי בצרפת עם כ-500 גורים בשנה. מארי הלן דווקא מרוצה ששני הגזעים אותם בחרה לגדל הינם גזעים נדירים יחסית מאחר והיא מודעת היטב לרמת הנזק שמגדלים לא אחראים יכולים לעולל במקרה של גזעים פופולריים.

רבים מרוכשי הבוסטונים של מארי הלן גידלו בעבר בולדוגים צרפתיים אך נואשו משלל הבעיות הבריאותיות המתלוות לגזע ובמיוחד על רקע הפופולריות שלו. הבוסטונים דומים למדי לבולדוג הצרפתי אך "טבעיים" יותר, ולרוב לא מציגים בעיות בריאותיות. מארי מקפידה מאוד על גידול בריא ובמיוחד שמה דגש על בעיות הנשימה של הבוסטונים. את הגידול בבוסטונים היא התחילה עם כלבים שייבאה מקווים מובילים מארה"ב, והיא מקפידה להכניס לגידול בפרקי זמן קצובים זכרים ונקבות מקווים חדשים ובעצם הימים הללו שבהם נכתבה הכתבה עמדה להגיע גורה חדשה ומבטיחה מארה"ב.

הבוסטונים והבורוזוי של גרנד פרסוני עשו להם שם מצויין ברחבי אירופה כשמארי הציגה בתערוכות אירופאיות שונות ועד מהרה הגיעו ההזמנות. כיום מארי גאה על אלופים ביותר מ-50 מדינות מכל חלקי הגלובוס; פינלנד, שבדיה, דנמרק, גרמניה, בלגיה, ארה"ב, ברזיל והרשימה הולכת ומתארכת. מארי גאה על כל אלוף שיצא מבית הגידול שלה ובשנת 2011 היא אפילו "מכרה קרח לאסקימוסים" כששלחה שלושה גורי בורוזוי למגדל במוסקבה.

מארי ובעלה חיים מוקפים בחבורה מגוונת של בעלי חיים, כלבי בורוזוי, בוסטונים, וחיות משק אחרות בניהן חמור, פוני, עיזים יונים, ברווזים, תרנגולות וזוהי רשימה חלקית.

"בחדר המגורים יש מול האח שלוש ספות, אחת עבורינו בני האדם ושתיים עבור שאר המשפחה", היא צוחקת. מארי ובעלה החליטו להקיף עצמם בבעלי חיים ולהקדיש את חייהם להם וזוהי המשפחה שלהם. המשפחה המורחבת מונה קצת יותר וכוללת את מרבית רוכשי הגורים שנותרו בקשרים אמיצים. מארי ובעלה מתגוררים באחת העיירות הציוריות כ-100 ק"מ מערבית לפאריס ועורכים מדי פעם ארוחות משפחתיות רבות משתתפים למשפחה המורחבת המגיעים מקרוב ומרחוק.

״הקשר הזה עם האנשים שבחרו לגדל את אחד מהכלבים שלנו הוא קשר משפחתי לכל דבר ואנחנו גאים מאוד על כל אחד ואחד.״

בורוזוי ובוסטון הם שני גזעים מאוד "מעוצבים" ועל כן ניתן למצוא את דיוקניהם של רבים מהכלבים מתנוססים בעיתוני האופנה בעיקר לצידן של דוגמניות מצודדות. באתר של "גרנד פרסוני" תוכלו להתרשם מהתוצאות האופנתיות והמעוצבות על רקע הנופים הצרפתיים המעודנים.

לפרטים נוספים: http://du-grand-fresnoy.chiens-de-france.com

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf