bonito 021

גינה לי, גינה לי, גינה לי חביבה…

שם הכותב/ת: איתן הנדל

צילום:מערכת חיות הבית

רבים מאיתנו אינם ערים למכלול הבעייתי העלול להתעורר כשחיית המחמד שלנו יוצאת לגינה או לגג העמוס בעציצים.

בערבו של יום, כשהשמש סוף סוף מגרדת את האופק, נעים לצאת החוצה למרפסת, לגג או לגינה ולנשום את האויר המתחיל להתקרר לאחר יום שלם של אויר מזגנים. עצים ופרחים מרחיבים דעתו של אדם. הירוק הוא צבע מרגיע. ביום קיץ חם צל העצים יכול להיות מפלט של ממש. הבעיה האמיתית מתחילה עם האינטרסים. לנו יש תכניות לגבי הגינה, הדשא, הפרחים. אבל אם אנחנו מגדלים כלב, ניתן לשים את כל האינטרסים בצד, ולעיתים זאת הופכת להיות מלחמה. חתולים לעומת זאת אינם מהווים איום של ממש, למעט העובדה שהם אוהבים להתכרבל בעציצים ותוך כדי התהליך יכולים לשטח את פריחת נץ החלב שלה חיכיתם כמעט שנה. נעסוק גם בצד אפל שעלול להתעורר מצד צמחי הגינה שאנו כה אוהבים; אותם צמחים תמימים עלולים להיות סביבה לא ידידותית למחמדינו ואף מסוכנת לכלבים ולחתולים כאחד.

למה הם חופרים לעזאזל?

ישנם גזעים שלחפור זה אצלם בדם. טריירים למשל נולדו לחפור. הבעיה היא שמרבית הכלבים מעדיפים לחפור בדיוק היכן ששתלתם דשא או ממש באמצע ערוגת הפרחים. יש מספר אפשרויות להסבר מדוע הם חופרים. לעיתים ישנו בעל חיים, חרק, זוחל או יונק (חולד למשל) שעובר ממש מתחת לגינתכם והכלב שלכם חייב לתפוס איתו שיחה. אמנם בדרך יעופו השתילים הנדירים שהבאתם מהמשתלה בשבוע שעבר, ידוללו הפרחים שאך הנצו ופרחי השמש הצנועים שהסתפקו ברצועה צרה בשולי המדשאה ייפרדו משורשיהם. הסיבה השניה יכולה להיות חיפוש אחר קרירות, האדמה הלחה קרירה יותר בעומק, והסיבה השלישית, חיסכון מטמון לעתיד; הכלב שלנו חסכן מאין כמוה וישתדל להטמין את העצם שמצא, לזמן כרסום מתאים יותר. הבעיה שאחר כך אינו זוכר בדיוק היכן הוא באמת הטמין אותה ואז מתחיל הנזק האמיתי. הוא יעבור כמחפרון על ויחפש ויחפש ויחפש…

מה בדיוק ניתן לעשות בכדי למנוע חפירה בדיוק במרכז המדשאה? אם לומר את האמת – מעט מאוד. ישנם גזעים שיחפרו ע"מ ליצור תלולית שתשמש אותם גם בחיפוש אחר קרירות וגם כעמדת תצפית טובה. אם אתם מחפשים פתרון של אילוף, התניה עונש או כל צורה אחרת שתסדיר את העניין הרי שבנקודה זאת צפויה לכם אכזבה. כלבים חופרים כי הם כלבים. משא ומתן אינו אפשרי. אם אין ברירה יש לבצע הפרדת כוחות; כלומר להקצות לכלבים חלק מהגינה, חלק שבו ניתן יהיה לאפשר להם לנוע בצורה חפשית, עם הצללה של עצים בוגרים או חיפוי מלאכותי. מאחר ואנו עומדים בתקופה בה המים אינם בשפע, זוהי השקעה משתלמת למדי לרכוש עצים בוגרים. רשתות צל יעילות גם הן וניתן להצל בעזרתם גם במפתחים גדולים.

ברבות מהגינות הולכת המדשאה ומאבדת את מקומה לטובת צמחים עמידים המסתפקים בהשקייה מועטה. אך ניתן לשמר את המדשאות גם בתקופות קשות. מומלץ לבנות מדשאות ע"ג יריעות פלסטיות המוטמנות בעומק של כ-30 ס"מ העוצרות את מי ההשקייה מלרדת לעומק ומאפשרים לדשא ולצמחים לנצל טוב יותר את המים גם בכמויות קטנות. בדרך זו ניתן להגיע לתוצאות יפות עם מעט מאוד מים, והמדשאה נותרת ירוקה. חשוב לתכנן את הנחת היריעות בצורה אלכסונית. אלכסון שכזה יסיע לעודף המים לזרום לנקודת ניקוז וימנע הצפה. שטחים מדושאים מהווים בקיץ את הסיבה העקרית לשמירה על טמפרטורה סבירה גם בחום כבד ובמיוחד בשעות הערב.

היום, בחלק לא מבוטל מהישובים בארץ עוברים להפריד אשפה. בחלק מהגינות ניתן למצוא קומפוסטרים, מיכלים המיועדים לאשפה אורגנית, קליפות, שאריות אוכל, קליפות ביצים וכיוב'. התערובת המרנינה מושארת לתסוס ולהפוך לזבל אורגני שאיתו מזבלים את ערוגות הגינה. חלק מהמתקנים מהווים מוקדי תסיסה ומשיכה לזבובים, והריח – עדנים. דווקא אז, מוצא כלבינו עניין לעסוק בו, חופר מסביב או מתחת וגורם לכל העיסה הצבעונית להתפזר בתזמון לא נוח במיוחד. מאחר וניתן להציב את הקומפוסטר בגדרה סגורה, העסק נפתר, אך מצאנו פתרון אלגנטי הרבה יותר; ניתן להציב קומפוסטר הבנוי ככדור, מתקן המנצל את היתרונות של החלל העגול ומייצר קומפוסט בכל מקום בו הוא מתגלגל מבלי חשש שמחמדינו יפזר את תכולתו שלא על פי התכנית. המתקן נקרא אקומפוסטר וממציאו – ישראלי חובב כלבים מושבע מייצר אותו במספר נפחים ומספר שהאקומפוסטר ובוניטו (שזה שמו של הכלב שלו) חברים מאז שהוא הציב את האקומפוסטר על הדשא בחצר ביתו. המבנה

העגול נראה כמו לוויין, מערבל את הרכיבים בעת התגלגלותו ובכך מאיץ את תהליך ההתפרקות, אינו יכול להפתח באקראי ומבנהו מאפשר לאויר טרי לחדור פנימה, מונע ריחות ומצמצם את המפגע עד למינימום אפשרי.

חתולים אינם כה הרסניים. הם סקרניים מאוד ויבדקו כל דבר. את צרכיהם הם מטמינים בחול, אך בדרך כלל בארגז הפרטי שלהם. במידה והחליטו ל"העיז" ולהתפנות בחיק הטבע, הרי שהנזק הוא ריחני בלבד. אך האדמה בגינה, לא כמו בארגז הצרכים אינה מתגבשת והריח ישאר ויעיק. מומלץ לגרף את המקום ולפנות את הגללים היבשים בשקית ניילון לפח האשפה. מצבור עשיר מדי של גללי חתולים ימשוך חתולי גינה אחרים ואז הריח יהפוך בלתי נסבל. אמנם לא הרסניים אמרנו, אך הם נוטים לחפש לעצמם פינה נאה לנימנום של בוקר. חלקם ממש אוהב להתכרבל בעציץ, דבר העלול לעלות לצמח בחייו. אמנם עליו לא יתלשו, אך הוא ימות מוות איטי, במעיכה יסודית עד לייבוש מוחלט. הפטנט היעיל ביותר כנגד הפיכת העציץ האהוב לעריסה מועדפת היא נעיצת מוטות דקים, בדומה למוטות שניתן למצוא בכל משתלה והמיועדים לאפשר לצמחים מטפסים תשתית לצמיחה וטיפוס. חתול אינו פקיר הודי ויעדיף לעבור למקום אחר. שום נזק לא נגרם, והעציץ שלנו ניצל.

הצד האפל של הגינה

גינה על גג, בפטיו צר או בחצר נרחבת יכולה להיות סביבה מאוד לא ידידותית לחיות מחמד. צמחים מושכים בדרך כלל חרקים. חשוב לשים לב לתקופות הפריחה או הבשלת פרי (גם פרי סרק) מאחר ובתקופות שכאלו השפע הפורח או הפרי הבשל מושך שלל חרקים ומלבד זבובי פרי מגיעות צרעות ודבורים. ככל שהחרקים מזמזמים יותר במעופם כך הם מעניינים יותר ומהווים מוקד ועניין לעסוק בו. הבעיה שאם הכלב שלכם יתפוס צרעה שכזאת, יש להניח שהיא תעקוץ אותו בשפה או בחלל הפה. לעיתים עקיצה שכזאת מעוררת תגובה אלרגית חריפה שגורמת גם למגדל המנוסה ביותר להכנס לאוטו ולחוש לוטרינר. מניעה של המפגע תחסוך לנו את התענוג, או שהכלב ישאר בבית לכמה ימים או שנדאג לאיסוף יומי ומסודר ונצמצם את המפגע למינימום הכרחי. חתולים אינם מחוסנים ונמשכים לחרקים אף יותר מכלבים ולכן עצה זאת תקפה בעבורם שבעתיים.

זוחלים בארצינו מצטמצמים באזורים המיושבים ללטאות ולשממיות אך לעיתים (במיוחד בישובים חדשים) מזדמן בעל חיים אקזוטי יותר כמו נחש. חשוב שנשים לב להתנהגותו של הכלב או החתול שלנו, ולא נתעצל לצאת לסיור מדוקדק במוקד הנביחות או תשומת הלב החתולית יכול למנוע מצב חירום או להציל איזה קיפוד חסר ישע.

אך לא רק חרקים עוקצים תוקפים בגינה: הגינה היא המקום בו מסתתרים מרבית הטפילים. הטיפול בגינה צריך להיות חלק מהטיפול השוטף בטפילים. טיפול חודשי בפרונטלין או בפרונטליין פלוס יעיל לגבי הכלב אך לא סביבתו. כאן כדאי לבצע פעם בשנה הדברה יסודית ע"י מדביר מקצועי. מאחר והחומר בו מתבצעת ההדברה בשטחי החוץ בגינה הוא על טהרת חומרים העלולים להחליש את מערכת החיסון של הכלב או החתול, מומלץ להרחיקם למשך מספר ימים מהאזור המטופל. חשוב לזכור שגם אם טיפלתם בכלבכם ובחתולכם, יש סיכוי סביר שפרעושים או קרציות הצליחו לטפס על חביביכם במהלך הטיול היומי. סירוק ולעיתים שאיבה יומית של הכלב וסביבתו יכולים לעזור לשמירה על נקיון מושלם. זיכרו – הפרעושים והקרציות אינם נעלמים בחורף, אלא נכנסים לפעילות באביב, ולכן טיפול חדשי במשך כל השנה יבטיח הרחקה יעילה גם בעונת הקיץ כשפעילותם בשיא. פרעושה בודדת יכולה להטיל יותר מ-1000 ביצים במהלך כשבועיים ואם ממחצית מהביצים הללו תבקענה פרעושיות נקבות הרי שתוך דור אחד אנו צפויים לחצי מליון פרעושים נוספים.

חתולים וכלבים נוטים לאכול עשבים הצומחים בגינה ומכך מעוררים את מנגנון ההקאה. הסיבות לכך מגוונות ובדרך כלל מהוות חלק מהדרך בה החתול מתמודד עם כדורי פרווה שהוא בולע, והכלב פותר לעצמו אי נוחות בקיבה. כאשר אנו מודעים למנהגם הבלתי אסתטי, אין מה להבהל כשהוא מתרחש, אך מנהג זה של אכילת עשב עלול להיות מזיק אם העשב רעיל. כאן אולי ניצבת הבעיה החריפה ביותר בגינה, והצמחים התמימים, ירוקי עד ופורחים, עלולים להיות רעילים מאוד עד לדרגה של פגיעה במערכות פנימיות כמו כליות וכבד, ובמקרים קיצוניים אף לגרום למוות. בדומה לנזק אותו עלולות לגרום סוגי פטריות אצל בני אדם, ישנם מספר צמחים קטלניים לחתולים וכלבים. חלק מהירקות שאנו צורכים על בסיס קבוע כמו בצל (כזה שאנו מתבלים בו את הסלט) ידוע כרעיל ביותר לחתולים ולכלבים והרשימה ארוכה. חתולים החיים בבית ולא יוצאים לחצר, חשופים לעציצים המוצבים בתוך הבית. מאחר וזוהי האפשרות היחידה שלהם ללעוס עלים בכדי להקיא את כדורי הפרווה שבלעו, הם לועסים את מה שבנמצא, ולמעשה אנו מספקים להם את האפשרות להרעיל את עצמם. מה עושים? ובכן חשוב להיות מודע לעניין ולשים לב לסוגי הצמחים הנפוצים. באינטרנט קיימים אתרים עם שמות הצמחים אך מאחר ואין אתר ישראלי שעוסק בכך מרבית הצמחים המופיעים שם אינם רלוונטיים לנו בישראל. ניסינו לאסוף מספר צמחים נפוצים ולהרכיב עבורכם מילון צמחים ראשוני. כדאי להתרגל לשאול במשתלות לפני שרוכשים צמחים חדשים הביתה לגינה אם מדובר בצמח תמים או ברעלן מסוכן. מרבית הצמחים הביתיים מיובאים מחו"ל ועל גבי תויות הפלסטיק הנעוצות במצע עליו הם צומחים מצויין שם הצמח ולרוב אינפורמציה נוספת. צמחים רעילים הצומחים בעציצים בתוך הבית חייבים להיות מורחקים מאחר והם מהווים הזמנה להרעלה שחייבים למנוע.

לסיכום: מפו את הגינה שלכם והיו ערים להרכב הצמחים שבה ולרמת הסיכון. במקרה של גורי חתולים צעירים וגורי כלבים זהו סיכון ודאי. פורומים של מגדלים יספקו מקור אינפורמציה יעיל.

לפרטים נוספים על צמחים רעילים אתם מוזמנים לבדוק את האתרים הבאים:

landscaping.about.com/…/poisonouslandscapeplants/Poisonous_Plants_for_ Cats_Dogs_Humans.htm

aspca.org/pet-care/poison-control/plants

ttlntl.co.uk/2/Health/poisonplants.htm

lowchensaustralia.com/health/pplants.htm

naturalhealthtechniques.com/veterinary_stuff/poisonous_plants1.htm

לפרטים נוספים על האקומפוסטר העגול: ecomposter.co.il

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf