arel ymldt 061

ג'חנון, בירה ונקניקיות

שם הכותב/ת: אלי אברהם

צילום: יגאל פרדו

אלי אברהם הוא בן הזקונים במשפחה תימנית דתית-מסורתית מראש העין, שאת אהבתו לבעלי חיים ולכלבים בפרט הוא פיתח מגיל צעיר מאוד. למרות וכנגד כל הסיכויים הוא ניסה להגשים את אהבתו, אך נאלץ לוותר ולוותר. עם זאת, לאט לאט הנחישות והעקשנות עשו את שלהן וכיום אלי אברהם נחשב לאחד המגדלים הצעירים והמבטיחים, המבסס את מעמדו כמגדל איכותי של כלבי רועים גרמניים. כל ההתחלות קשות וגם ההתחלה של אלי היתה לא פשוטה.

כשהוא בגן חובה, נתקל בגורה מוזנחת שנאספה מיד לביתו. היא זכתה לשם “ליידי” והפכה לחברתו הטובה ביותר. למרות טענות הוריו כנגד הכלבה, הוא המשיך בעקשנות לגדל אותה. שלוש שנים מאוחר יותר והוא רק בן 8, נאלץ להיכנע ללחץ הוריו ומסר את הכלבה. היה זה שברון לב אמיתי. לאחר תקופת משבר בעקבות הפרידה המאולצת מליידי, נשבע אלי שכאשר יעמוד ברשות עצמו יגדל כלבים ויהי מה.

במהלך כל שנות ילדותו סייע אלי ואסף כלבים עזובים בנסיון לשכנע את הוריו להרשות ולהחזיק בכלב. סיפור מצחיק נקשר באחד מהכלבים הללו. היה זה כלב מגזע גולדן רטריבר מעורב בלברדור רטריבר ששמו הרשמי היה TAIKO. חבריו של אלי קראו לו ג’חנון (אולי הם ראו דמיון בין צבעיו לאלו של המאכל הלאומי התימני). באחד מהביקורים אצל הוטרינר נשאל לשמו של הכלב ואחד החברים השיב בטבעיות -”ג’חנון”. לאחר מספר חודשים קיבל אלי לביתו גלויית זימון לחסן את הג’חנון…

למרות כל נסיונותיו של אלי לשכנע את הוריו, לא צלחה המלאכה ואת ילדותו עבר ללא כלב משל עצמו.

את האהבה שלו לכלב הרועים הגרמני פגש אלי לגמרי במקרה, כאשר בעת השירות הסדיר שלו משפחה מהיישוב שערי תקווה ירדה מהארץ והשאירה מאחור את כלב הרועים הגרמני שלה. הידיעה אודות כלב רועים גרמני משוטט עזוב בשערי תקווה עשתה לה כנפיים ומייד עם היוודע העניין אלי יצא למסע חיפוש שנסתיים במציאת הכלב ובאימוץ מיידי. היה זה כלב מדהים ביופיו, גדל מימדים אך עם נפש עדינה. לאחר תקופת הסתגלות הפך לחבר אמיתי אך לצערו של אלי נגנב כאשר הושאר אצל חבר לצורך הרבעה. המפגש עם הגזע המיוחד הזה גרם לאלי להחליט שזהו הגזע שלו – ולעולמים. את הבחירה בגזע מסביר אלי: ”זהו ה-גזע, הבסיס לכל שאר הגזעים, גזע שמשלב את כל הטוב שיש לכלב להציע, נאמנות, ביטחון, עוצמה. לא בכדי הוגדר ככלב הישראלי ביותר וכמובן נחשב לגזע הפופלרי ביותר בעולם.” שם בית הגידול שבחר אלי הוא “עולם הרועים”, ו"הוא צופן בחובו את האני מאמין שלי", מוסיף אלי. "כלב הרועים הגרמני הוא עולם ומלואו בשבילי – ואני עובר עולם ומלואו בעבורו”. כפי שתווכחו אכן אלי מאוד מסור לגזע והויתורים שעשה למענו אינם פשוטים כלל עיקר.

בשנים האחרונות מייבא אלי לארץ כלבים מקווי גידול מובילים מרחבי העולם במטרה ליצור כאן בארץ גידול איכותי שישפיע על הגידול בארץ ואולי גם בעולם.

לאחר שנשבע שכלבו הבא יהיה כלב רועים גרמני עם תעודות יוחסין החל לתור את הארץ והגיע ל”בית ארז”. בבית ארז פוגש אלי את רמי שרעבי, “ניסים גרמה בגירסה הכלבנית”, הוא צוחק. רמי זיהה את הפוטנציאל הטמון אצל אלי והחליט להשקיע בבחור הצעיר והנלהב. אלי נאלץ להמתין עד להמלטה משובחת כפי שרמי המליץ ובתוך חודשים אחדים הצטרף למשפחת אברהם – אלי, סיוון ואופק הבכור – גור החלומות Taiko. אלי נשבה בקסמי הגזע והחל פוקד את זירות התערוכות. במקביל עבד ואימן את Taiko. ולאחר מספר תערוכות החל עולה על דרך המלך שתוביל אותו אל תואר אלוף ישראל, “עוד לפני שמלאו לו שלוש שנים”, זוקף אלי אצבע (וכך המשיך את המסורת המשפחתית של אב, אם וסב אלופי ישראל).

לאחר כשנה וחצי אל המשפחה הקטנה מצטרפת (מבית ארז כמובן) Toka, גורת רועים גרמנית (והמחיר, ויתור על תוכי מגזע ג’אקו שהיה קשור לאלי בצורה ייחודית). המשפחה גדלה, ומצטרף בן נוסף, איתי. גם אופק וגם איתי גדלים עם כלבי רועים גרמניים מגיל אפס וכבר כעת הם רואים עצמם ככלבנים בדם.

בשלב זה מזמין אלי מגרמניה כלבה נוספת; Nadja. השגרים של Taiko ו-Nadja זכו להצלחה יפה ועודדו את אלי להמשיך ולהרחיב את בית הגידול שלו. אל הנבחרת הוא מצרף את Baros שהגיע גם הוא מגרמניה וממש באותו יום בו חזר החייל החטוף גלעד שליט לישראל, חגג אלי שמחה כפולה – את החזרה של החייל החטוף והגעתה של Puma, נקבה נוספת והפעם מפולין. שתי נקבות נוספות הגיעו לארץ, ג'סי מיוון ופאביה מסרביה. גם עם Baros החל אלי לעבוד בצורה מסודרת, והתוצאות בהתאם. תואר cac אחד חסר להשלמת תואר “אלוף ישראל”, ו-cacib ראשון לתואר בינ”ל כבר נרשם בדרך. בית הגידול “עולם הרועים” מתחיל לאט לאט לקבל נפח והרצינות והמסירות המלווים כל החלטה שאלי מקבל – מאפיינים את המהלכים הכלבניים בבית הגידול ומחוצה לו. אלי מצטרף לחבר הנהלת החוג הישראלי לכלבי רועים גרמניים ונותן כתף לכל ארוע, ויד לכל חבר.

אלי, ידו בכל ויד כל בו, מלא תכניות כרימון. הכיוון הכללי הוא כלבים איכותיים העונים על הגדרות התקן. הרועה הגרמני הוא גזע רב-תכליתי שהבסיס לייחודו הוא יכולת העבודה המרשימה שלו. אלי עובד עם הכלבים שלו באופן הגורם לחיבור מושלם בין הנוהג לכלבו. הכלבים רגועים, מטופחים וכרוכים אחריו כפי שרק כלב רועים גרמני יכול להיות כרוך אחר בעליו. כיום מציג אלי מספר שגרים של “עולם הרועים” וההצלחה מאירה לו פנים. את הכלבים שלו הוא מעריך מבחינת האופי ובוחן היטב את מקורותיו. גזע הרועים הגרמני הוא גזע שאינו חף מבעיות גנטיות. הוא בודק היטב מהיכן ומאיזה בתי גידול הוא מייבא את הכלבים שלו וכל הכלבים עוברים מבחן התאמה לגידול בחוג הישראלי לכלבי רועים גרמנים.

"העתיד?" מצטחק אלי, “אני גאה להיות שייך למשפחת הרועים גרמני בארץ, ואני רוצה להמשיך ולגדל, להציג ולגרום לכמה שיותר אנשים להצטרף למשפחת הרועים הגרמניים", הוא אומר. "להפוך לבית גידול עם דגש על איכות ולא על כמות. ובהזדמנות זו אני רוצה להודות למשפחתי, לסיוון רעייתי ולאופק ואיתי בניי, לכל חבריי בחוג ובכלל על האמון והפרגון אשר אתם נותנים בי. תמיד אהיה שם לצדכם ולשירותכם, שוב תודה”.

מה אוכלים הכלבים של אלי: ”רויאל קאנין, כמובן. רויאל קאנין הם חלוצי המזון לפי גזע. המזון שפותח במיוחד עבור גזע הרועה גרמני הוא מסוג המזונות האיכותיים ביותר הקיימים ועוצב בדיוק על פי הצרכים המיוחדים של הגזע. לכל גיל ולכל סוג הפעילות. הכלבים “מתים” על האוכל, הפרווה שלהם עשירה והם מלאי אנרגיה”.

 

מה אוכלים הגורים והאם המניקה: ”גורי רועים גרמניים אנרגטיים מגיל מאוד צעיר. אני מאכיל בדיוק כמו שכתוב בספר: HT42D יום לנקבה בעת ההריון ורויאל קאנין סטרטר מההמלטה. הנקבה מאוד אוהבת את האוכל וכפי הנראה החלב שלה מתאפיין בריח המזון – דבר היוצר היכרות אצל הגורים בגיל 3 שבועות כשהם מתחילים לאכול דייסת סטארטר עד לגמילה בסביבות גיל חודש וחצי. כלבות רועים גרמניים הם אמהות מצויינות אך כאשר ישנם הרבה גורים אני עוזר עם תחליף חלב של רויאל קאנין baby, כמו הדבר האמיתי!”

 

מי יכול לקנות גור: "כל אדם יכול לגדל את כלב רועים גרמני – גזע חכם, נאמן, חזק ועדין. זהו כלב שמסוגל לבצע כל מלאכה; מסוגל לרתק פולש או אויב ומצד שני כלב אשר יכול לשמש עיניים לעיוור. חשוב שהאדם האוחז ברצועה אכן תהיה לו שליטה על הכלב, יפגין אסרטיביות, וישקיע באילוף הכלב, דבר היוצר את החיבור בין הנוהג והכלב ומונע בעיות התנהגותיות".

 

טיפוח הכלבים: “רועה גרמני הוא כלב עבודה עם פרווה באורך בינוני או ארוך. חובה להבריש את הפרווה ולרחוץ את הכלב לא יותר מאשר פעם בחודש. בעונות המעבר, הברשה מאסיבית להסרת הפרווה התחתית תשמור על הבית משיער מיותר ותקל על הכלב. כנגד פרעושים וקרציות אני מטפל כל חודש בקביעות עם פרונטליין פלוס, גם נקבות מניקות וגם על גורים מגיל צעיר מאוד”.

אלי אברהם חבר בחוג לכלבי רועים גרמנים ואב גאה לשני בנים.

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf