DSC_2895

גאווה ישראלית

שם הכותב/ת: מיקי דיאמנט

צילום: יגאל פרדו

למרות שאנו הישראלים חדורי גאווה לאומית ומתמלאים גאווה על כל מדליה באולימפיאדה או כל הישג כחול-לבן, אנו מודעים היטב לעובדה שבאופן גיאוגרפי, גיאופוליטי ומעשי אנחנו די מבודדים ממרבית ההתרחשות הבינלאומית בשטחים רבים.

בעולם הכלבני העולמי לישראל כמעט ואין דריסת רגל, אך כולם מכירים את דוד אפרת והפינצ’רים הננסיים שלו מ”בית המעיין”. עד לשנים האחרונות נחשבו (ובצדק) הפינצ’רים של דוד אפרת לטובים בעולם והביאו גאווה רבה לדוד (וגם לשאר הטרמפיסטים מהגזעים האחרים…). מסתבר שבעולם החתולאי ניתן למצוא מקבילה איכותית לא פחות עם גזע חתולים מרהיב ביופיו, הרגדול, כשמיקי דיאמנט מגבעתיים ובית הגידול שלו “גבעתול” נחשב – ובצדק – לבית הגידול הטוב בעולם לחתולי רגדול.

מיקי (מיכאל) דיאמנט גדל במשפחה גבעתיימית טיפוסית, משפחה של תעשיינים. בתור ילד נהג לאסוף בעלי חיים ולהביאם הביתה, אך כמעט תמיד ההורים נאלצו לטפל בהם בסופו של דבר. לאחר לימודי תואר ראשון החל לעבוד באחד התפקידים הניהוליים של החברה המשפחתית ואת אהבתו הרבה לבעלי חיים בכלל ולחתולים בפרט הפך מיקי להתחביב. עם השנים התחביב הפך למקצוע, וכיום מיקי הוא מגדל רגדולים מקצועי. בסוף שנות השמונים התאהב מיקי בגזע הרגדולים והחליט להשקיע את כל כולו בגזע המופלא והשליו הזה. הוא נוסע לארה”ב ומביא את הרגדולים הראשונים לישראל. במהלך השנים השתתף מיקי באין ספור תערוכות, בארץ ובחו”ל, זכה בכל תואר אפשרי ובשני העשורים האחרונים העמיד את בית הגידול “גבעתול” בראש רשימת בתי הגידול העולמיים כולם. “מי אינו זוכר", מוסיף מיקי, …"כאשר הופעתי אצל רפי רשף אחרי שחזרתי מאירופה עם גבעתול וולקן שהוכתר כרגדול הטוב באירופה”…

עם השנים רבים מהמגדלים פנו לגדל בהרכבי צבעים נוספים ואילו מיקי שמר בקנאות על תצורות הצבע המסורתיות. הרגדול הוצג לעולם עם שתי עיניים כחולות מהפנטות ובצבע פרווה חום שוקולד או בצבע כחול ובשלוש תצורות צבע: כפפות לבנות (Mitted), קצוות כהים (Pointed) ובשני צבעים (Bicolor). בהמשך הוסיפו שלל צורות ודוגמאות שטישטשו את טיפוסיותו של הגזע. לכך מיקי לא הסכים ושמר בקנאות על הצבעים המסורתיים. כיום הוא נחשב לאחד מבתי הגידול היחידים השומרים על הצבעים המסורתיים ומהווה מקור, לעיתים יחיד, לצבעים בהם הגזע החל את דרכו.

רבים מהחתולים של מיקי ובית הגידול שלו "גבעתול" מצאו את דרכם לחו”ל וממשיכים להיות מוצגים שם בהצלחה רבה. “תחושת הגאווה המספקת ביותר שחוויתי", מספר מיקי, "היא כאשר פגשתי מציג באחת התערוכות בחו”ל עם חתול רגדול מדהים ביופיו וכאשר שאלתי למקורו של החתול הוא ענה בגאווה כי מדובר בחתול מבית הגידול גבעתול כמובן”. הרגדולים של מיקי וצבעיהם המסורתיים שילהבו רבים וחלק לא מבוטל מהם מתנוסס על גבי לוחות שנה המופצים בכל העולם.

מיקי מחזיק בבית גידולו חתולים רבים אך לשאלתי אינו יכול לומר את מי הוא מעדיף. “כל חתול הוא עולם ומלואו. אני מתייחס אליהם כמו לילדים ועם ילדים והורים כולם אהובים באותה צורה."

גם הרגדולים כמו גזעי חתולים טהורי גזע אחרים סובלים לצערינו מבעיות גנטיות שונות ואצל הרגדולים קיימת תופעה מנוונת ומסוכנת Hypertrophic cardiomyopathy) HCM). תופעה זו גורמת לשריר הלב להתנוון ולדפנות החדרים להפוך לדקים יותר ויותר. תופעה זו הינה גנטית ויכולה להופיע גם בחתולים צעירים. התסמינים של המחלה הם בדרך כלל אפטיות, חולשה כללית, ירידה במשקל ובפעילות. חתול נושא את המחלה יכול שלא לפתח את התסמינים כלל, לסבול מחלק מהם או מכולם. הטיפול בחתולים הסובלים מהתופעה הוא באמצעות תרופות המאיטות את התקדמות המחלה אך הם חייבים להיות מורחקים מהגידול. כל החתולים של "גבעתול" נבדקו ונמצאו בריאים. מיקי מקפיד שכל חתול המוכנס לתכנית הגידול שלו יהיה “נקי” גנטית מהתופעה.

גם בנושא סרוס ועיקור מחזיק מיקי בדעה השונה מאוד מזו של שאר המגדלים: מרבית המגדלים בעולם ובארץ כמובן מוכרים חתולים טהורי גזע רק לאחר שעוקרו וזאת כדי למנוע תחרות. לעיתים הסירוס או העיקור מתבצעים כשהחתול עדיין צעיר מאוד ולא הגיע למלוא ההתפתחות המינית שלו. מאזן ההורמונים שאינו מגיע לכדי השלמה עלול לבוא לידי ביטוי בגיל מאוחר יותר ולגרום לשלל בעיות שהרקע שלהם הוא חוסר איזון הורמונאלי. מיקי ממליץ לא לעקר/לסרס לפני גיל 8-7 חודשים, גם אם לעיתים יש הרוכשים ממנו רגדולים "שלא למטרות גידול" והופכים "למגדלים פיראטיים".

לפני כשנתיים במהלך טיול בתאילנד עבר מיקי תאונה קשה שהותירה אותו פצוע קשה והתעורר חשש שלא יוכל ללכת יותר. על בית הגידול יכול היה מיקי באותן שעות קשות רק לחלום והיה חשש שיאלץ לסגור אותו ולהפסיק לגדל. לעזרתו נרתמו המשפחה התומכת, בן הזוג וחברים טובים, שממש העמידו אותו על הרגליים במטרה להחזיר אותו לעיסוקיו שלפני התאונה. בעידודם של החברים אך במיוחד בזכות החתולים שהינם כל עולמו, מיקי לא ויתר ועמד בתלאות השיקום. למרות הקשיים המרובים מיקי הולך ומתאושש. הזמן גם עושה את שלו והיום, אופטימי מתמיד, מיקי מביט קדימה וממשיך לעסוק במה שהוא אוהב יותר מכל, לגדל רגדולים.

חתולי הרגדול כבשו לבבות בעולם החתולים. מדובר בזן יחסית חדש שמקורו בקליפורניה בשנת 1960 וכיום הוא אחד הגזעים הפופולאריים ביותר ב-TICA. הסיבות המרכזיות לפופולאריות שלו נעוצות בחתול עצמו. הרגדול דומה באופיו לכלב ולרוב יוצר קשרים עמוקים עם בעליו. בנוסף, היות והם בעלי אופי עדין חתולים אלה בדרך כלל "בטוחים לילדים", ומשמשים במקרים רבים כחתולים לטיפול נפשי או לטיפולי שיקום. לעתים קרובות חתולים אלו עונים כשקוראים להם בשמם ובאים לבדוק מדוע קראו להם, או מברכים את בעליהם בדלת כאשר הם מגיעים הביתה. כך שללא מאמץ מיוחד ניתן לאלפם לתפקד כשעון מעורר ואפילו לאמן אותם להשתמש בשירותים.

האישיות המקסימה הזאת ארוזה בחתול יפיפה. חתולי הרגדול הם חתולים גדולים כאשר הזכרים לעתים קרובות עולים על 8 ק"ג, בעוד הנקבות בדרך כלל קטנות יותר. יש להם פרווה דמוית פרוות ארנבת, רכה באורך בינוני, והם מטפלים בעצמם, אך צריך להברישם במברשת שיער לפחות פעם בשבוע בכדי לשמור על מראה הפרווה שלהם.

חתולי הרגדול מתפתחים באופן ייחודי. הם נולדים לבנים ולאט לאט מתחילים לפתח את הצבע המיוחד להם. לעתים קרובות שינוי זה עלול לקחת עד כשנתיים לאחר היוולדם. ישנם שלושה דפוסי צבע עיקריים: "פוינט", "פוינט" עם כפפות ו"ביקולור" שמתאפיין בצורת V הפוך על המצח. כמו כן ישנם ארבעה צבעים מסורתיים: הצבעים הנפוצים, אפור וכחול, וישנם גם צבעים נדירים של שוקולד ולילך. בנוסף, לאחרונה החלו להופיע חתולי רגדול בצבעי אדום,  קרם וטרי-קולור.

חתולי הרגדול נחשבים לאחד הגזעים הבריאים ביותר היום והם אחד מן הגזעים הנושאים את המספר הנמוך ביותר של המחלות הגנטיות מבין כלל החתולים הגזעיים.

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf