rylcnn 056

בשורה תזונתית לכלבים רגישים: דרמקומפורט

שם הכותב/ת: איתן הנדל

צילום: יגאל פרדו

ב-25 למאי, יום ג' פעמיים כי טוב, נערכה השקה של סדרת מזונות ייעודיים מבית רויאל קאנין. על פי מיטב המסורת הגיעו נציגי רויאל קאנין ללוות את ההשקה. במהלך היום עד לשעות הערב המאוחרות הגיעו בזה אחר זה בעלי חנויות אל אולם ההרצאות בבית ארז חוות מילטין. צוות בית ארז בניצוחה של ענת מילטין הכל-יכולה אירח, הסביר והגיש ואנחנו מקווים שמאות האורחים עיכלו היטב את המידע (ואת הכיבוד כמובן). רויאל קאנין מובילה היום את חזית המחקר בכל הקשור למזונות איכותיים לכלבים ולחתולים ושוקדת כל העת על פיתוחים חדשים.

"דרמָקומפורט" היא סדרה הבאה לפתור בעיות של רגישות לחלבון מן החי. קשה לספור את כמות המלל שנשפכה כבר על נושא כה מורכב ובעייתי כמו העור והרגישות הבאה לידי ביטוי בשלל בעיות רפואיות המדירות שינה מבעלי הכלבים מחד, ותורמת לרמת החיים של העוסקים בוטרינריה של העור מאידך. בחודש דצמבר 2009 נערך סקר שהקיף 365 כלבים מאיטליה, שבדיה וצרפת. הסקר העלה כי לכל כלב שני בעיות עור. 90% מהכלבים הסובלים מבעיות עור מתגרדים לעיתים כה תכופות עד שדומה שזוהי התנהגות נורמאלית.

עד כמה שהדבר נראה לנו מוזר, העור הוא האיבר הגדול בגופם של כל היונקים והכלב אינו יוצא מן הכלל. העור מתפקד כמחסום הראשון והחשוב ביותר בפני זיהומים מבחוץ. הוא שומר בשכבות הפנימיות שלו מים ושומן החיוניים לתפקוד השוטף של הגוף. העור משקף כבבואה את מצבו הגופני של בעל החיים ובעיות עור חייבות להילקח ברצינות הראויה. חלק מבעיות העור הינן תולדה של תגובה לטפילים. הכלב מפתח תסמינים של פריחה ועור מגורה כתוצאה מחשיפה לפעילותו של הטפיל, ומאחר והגירוד מציק הכלב מתגרד לעיתים עד כדי פציעה. פצעי גירוד אלו מזדהמים וככל שנדחה את הטיפול כך הבעיה תלך ותחמיר. חשוב להזכיר כי בכל מקרה של בעיה רפואית הבאה לידי ביטוי בעור חייבים לשלול את הנסיבות הטפיליות ורק אם לא מדובר בטפילים, ניתן לפנות לכוונים נוספים כמקור לבעיה. הטפילים חודרים מתחת לפני העור או עוקצים בכדי לינוק דם ובפעילותם זו מחדירים חומרים המסייעים להם בפעילותם. מערכת החיסון מגיבה לפעילות זו ולעיתים התגובה חריפה וחשוב יותר, יוצרת את מעגל הקסמים של גירוי-גירוד-פציעה-זיהום. עור יבש, קשקשים, עור שמן המדיף ריח לא נעים או פרוה חסרת ברק ההופכת לדלילה, כל אלו הם סימני התרעה לכל הקשור לבעיות עור על רקע אלרגי, אם כי גם מתח, חוסר התאמה בתזונה או תנאי מחייה יכולים לבוא אף הם לידי ביטוי בעור ובפרווה.

הרבה נאמר על רגישות העור ועל הקשר בין תזונה למצבו ומצב הפרווה. בסדרת המזונות הרפואיים של חברות רבות ניתן למצוא מזון המתאים לפתרון בעיות של עור ופרווה. במרבית המקרים רגישות הגוף לחלבון מהחי היא הסיבה המרכזית להופעות אלרגיה שונות. התופעות האלרגניות לעיתים חריפות באותה מידה כמו אלו שגורמים הטפילים. העיקצוץ והגירוד גורמים לפעילות גירוד מוגברת, העור נפצע ומכאן נגרם זיהום משני. ההמשך הוא הסתבכות המסתיימת לרוב במתן תרופות מבוססות סטרואידים, המשככים את התסמינים אך לא פותרים את הבעיה. כאשר אנו מנסים להחליף את המזון אנו מחליפים מזון המוגדר "בטעם עוף" במזון דומה "בטעם כבש". במרבית המקרים מה שהוחלף הוא הטעם, ואילו הרכיב הבסיסי היה ונותר אותו רכיב (בדר"כ איברים פנימיים של עוף). כאשר גם החלפה זו אינה עולה יפה והכלב ממשיך לסבול מהאלרגיה ומתגרד במרץ אנו פונים למזונות הרפואיים.

מרבית המזונות המתחרים מציגים פתרון האמור לנטרל את הרגישות לחלבון מן החי. הפתרון מושתת על חלבון המופק מבשר שהכלב אינו רגיל אליו, כמו בשר קנגורו או בעל חיים אקזוטי אחר. העיקרון המנחה סוג פתרון שכזה מוסבר בעובדה שהכלב עדיין לא פיתח רגישות לסוג החלבון החדש. כך ניתן לפתור את הבעיה או לדחות אותה עד למצב בו הכלב יפתח את אותה רגישות גם לסוג חלבון זה והמעגל יתחיל מחדש. לעיתים הפתרונות בהם חלבון ממקור "חדש" אכן פותר את הבעיה.

סדרת המזונות החדשה של רויאל קאנין "דרמָקומפורט" פותחה על בסיס עקרון שכבר נוסה בהצלחה בפתרונות בהם החלבון מקורו מהצומח, ללא כל סממן העלול לעורר את האלרגיה לחלבון מהחי, וחלבון זה עבר פירוק ראשוני ההופך את רמת הנעכלות שלו לגבוהה ביותר. תכונה זו הופכת את החלבון לרכיב שאינו מעורר גירוי, מערכת החיסון נרגעת והרגיעה מביאה להפסקת הגירוי והגרוד. רכיבים ייחודיים שהוספו למזון המורכבים מחומצת אמינו ואשכול ויטמינים (B) ייחודי מחזקים ומעוררים את העור להתחדש. רכיבים נוספים כמו חומצות שומן חיוניות (EPA-DHA) משלימות את תהליך ההתחדשות לפרווה ומחזירים את הברק והגמישות לשיער המתחדש.

הסימן הראשון המאפיין את המעבר להאכלה ב"דרמָקומפורט" מתבטא בהפסקת הגירוד והגרוי. סקר שנערך על 80 כלבים בהם נתגלתה רגישות למזון העלה כי כבר בחודש הראשון כמעט 90% מהכלבים הפחיתו בצורה משמעותית את מנהגם להתגרד ובכמעט אותו אחוז כבר בחודש הראשון נצפה שינוי חיובי במצב התחדשות הפרווה והעור. בחודש השני התוצאות הלכו והשתפרו גם אצל הכלבים בהם התגובה היתה איטית יותר. שימוש יומיומי ב"דרמָקומפורט" תורם בצורה משמעותית להפחתה ולבסוף להיעלמות של בעיות העור והפרווה הנובעות מרגישות לחלבון שבמזון. אשכולות הויטמינים והמינרלים הייחודיים המוספים מסייעים בהאצת תהליך השיקום וההחלמה.

לא כל הכלבים נולדו עם תכונות שוות. למעשה, הכלב הוא היונק עם השונות הרבה ביותר בין כל הגזעים בעולם. הבדלים אלו בין הגזעים והגדלים מציבה אתגר מורכב למדי בכל הכרוך בהתאמת כל פתרון תזונתי לכל כלב. את ה"דרמָקומפורט" ניתן להשיג בשלוש צורות; עבור כלבים קטנים (mini) באריזה של 1.5 ו-8 ק"ג. עבור כלבים בינוניים (medium) באריזה של 3 ו-10 ק"ג. עבור כלבים גדולים (maxi) באריזה של 3 ו-12 ק"ג.

 

כמה עובדות מפתיעות שאולי לא ידעתם על העור:

העור הוא האיבר הגדול ביותר בגופו של הכלב ומהווה 12% ממשקל גופו של הכלב.

העור מהווה את קו ההגנה הראשון והוא המחסום החשוב ביותר לבריאותו של הכלב;

מונע חדירת אלמנטים לא רצויים כמו בקטריות וגורמים מיקרוסקופיים אחרים ומאיט אבדן נוזלים

מייצר שכבה שומנית העוזרת במניעת התפתחות בקטריאלית על פני העור ושומר עליו גמיש ובלחות הנכונה.

רקמת העור מאחסנת שומנים, ויטמינים ומים לפעילות הגוף התקינה.

העור מעוצבב בנקודות חישה רבות המעבירות מידע הנוגעת לסביבה בה נמצא כמו: הטמפרטורה, קרבה, כאב, גירוי וכיוב'.

העור דורש תזונה איכותית של חלבונים איכותיים (בעלי נעכלות גבוהה), חומצות שומניות חיוניות (EPA-DHA), אוליגו-סכרידיים וויטמינים בכדי שיוכל למלא את שלל התפקידים שלו. חוסר באחדים מהרכיבים או בכולם עלול להוביל לבעיות עור ופרווה.

צוותי המחקר של רויאל קאנין עורכים כל העת מחקרים בשיתוף מגדלים מכל רחבי העולם ובודקים את ייעילותם של השומנים, הויטמינים והמינרלים בכדי למצוא את הרכיבים בעלי הערך התזונתי הגבוה ביותר לצרכיהם של חיות המחמד.

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf