Full page pond2

בריכת נוי ביתית

שם הכותב/ת: מאיר נעים

צילום: באדיבות האגן קנדה, ויקפדיה

החלום הישראלי של רבים הוא גינה פרטית מעוצבת ומטופחת ורבים משקיעים זמן ומשאבים להגשמת חלומם. אחד מהרכיבים ההופכים כל גינה לשכיית חמדה של ממש היא בריכת נוי. בשנים האחרונות אנו רואים יותר ויותר בריכות נוי בגינות פרטיות וקולות פכפוך המים העולות מגינת השכנים גורמות גם לנו לקנאאתם וודאי תאמרו כי זהו עסק מסובך ויקר להקמה ועוד יותר יקר ומסובך להחזקהאם תרשו לנו נשמח לספר לכם כיצד ניתן לעשות זאת בעצמכם, בתקציב לא גדול ואפילו להנות מכך.

עלינו למושב רמת רזיאל לפגוש מומחה לגינון בריכות מים, ושם בלב יער ירושלים, במושב רמת רזיאל בחוות ״נעים במים״ פגשנו את מאיר נעים, משופם וחייכני. מאיר היה בן הראשונים שבנה בריכות ואקווריומים וכמומחה בתחומו בנה עסק לתפארת. מאיר קצר רוח מושיב אותי במשרדו ומתחיל להרביץ את תורתו:

 

עקרונית ישנם 3 סוגים של בריכות נוי: הראשוןבריכה שיוצקים מבטון. בריכה זו מצריכה ידע בבנייה וחייבת להיות מחוזקת ברשת ברזל ורצוי שהבטון יהיה בטון עם תוספות פולימריות המתאימות לבריכות שחיההסוג השני הוא בריכה שדפנותיה וקרקעיתה מדופנות ביריעות אוטמות שאינן מאפשרות למים לחלחל מבעדם. את חלל החפירה יש לנקות היטב משורשים ומאבנים ולדפן בחול ים. אחר כך יש לפרוס יריעות גיאוטכניות שמטרתן בידוד נוסף ולאחר שהחפירה מדופנת היטב לפרוס את היריעות האוטמות. חשוב מאוד להשאיר שוליים מספיקים ולזכור לא למקם בבריכה או בסמוך סלעים או אבני חיפוי עם קצוות חדים, אלו הם מרשם כמעט בטוח לניקוב היריעות. סוג בריכה זה מתאפיין בגמישות רבה למדי לעיצוב ולתכנון. הביצוע אינו מסובך ויכול להיות בגדלים משתנים.

הסוג השלישיבריכות מפלסטיק יצוק בצורות גיאומטריות (מלבן, ריבוע, אליפסה) או חפשיות יותר (כמו הספרה 8 למשל). בריכות מסוג זה מהוות את הדרך הפשוטה והיעילה לבריכה למתחילים; ניתן למקם אותן מעל פני הקרקע עם חיפוי סוגר ותומך או שקועות בחפירה מתחת לפני הקרקע. היתרון הגדול בסוג בריכה זה הוא מיידיות ההתקנה והאיכות הגבוהה של החומר ממנו עשויה הבריכה. יש לקחת בחשבון כי כאשר מטמינים בריכה שכזאת באדמה, יש לחפור במדוייק מסביב ולהדק. האדמה שמסביב צריכה לתמוך בכל צידי הבריכה. ניתן להטמין את המחצית התחתונה בקרקע ואת המחצית העליונה לחפות בעץ או באבן.

 

את הבריכה רצוי למקם במקום מרכזי בקו ראיה עם הבית ומשולב היטב עם עיצוב הגינה. לא קרוב מדי לעצים ובמיוחד לא עצים נשירים. חישבו היטב היכן למקם את הבריכה מאחר ושינוי מיקום משמעו להתחיל הכל מחדש. גודל הבריכה שתבחרו צריך להיות פרופורציונאלי לגודל הגינה. אנו ממליצים לחשוב קצת יותר ב״גדול״ בזכות הסביבה שבריכה גדולה יותר יוצרת; מבחינת מערכת אקולוגית; אפשרויות מגוונות יותר לבית גידול לצמחים; עומק גדול יותר המאפשר שמירה על טמפרטורה קרירה של המים ומחסה לדגים מפני חתולים וציפורים. חשוב לקחת בחשבון לכמה שעות שמש היא תהיה חשופה ביום. שעות מועטות מדי של שמש לא יאפשרו התפתחות של צמחייה במיוחד לאורך גדות הבריכה.

 

חשוב להחליט איזו אוכלוסייה תחייה בבריכה שלכם; האם תהיה זו בריכה עם צמחיית מים בלבד או שתוסיפו דגי מים קרים למיניהם; דגי הזהב מתאימים למים קרים ויכולים להגיע לגדלים יפים. דגים המסוגלים להתמודד אף הם עם מים קרים הם דגי קוי. הקוי חי שנים רבות, הם צבעוניים ועמידים אך חייבים סביבת מים רבים כלומר בריכה גדולה מאוד עם מכשור חזק וכבד. דגי הקוי ניזונים גם מהצמחיה. אם תחליטו לגדל קוי יהיה עליכם להשתמש בעציצים ממוגנים לשמירה על שורשיהם.

 

הרבה ההחלטות יש לקבל וכעת כשאנו מגובשים, בואו ונצלול אל סודות בריכות הנוי. בריכת נוי היא מערכת אקולוגית שלמה. מערכת זו חייבת להיות מאוזנת בין כל רכיביה ולהתקיים באופן עצמאי. הדגים ניזונים מבעלי חיים קטנים מהם כמו חרקים, חדתאיים שונים דוגמת פלנקטון, אצות והמזון שהם מקבלים. הפרשותיהם של הדגים ורקב המזון שלא נאכל ישקעו וכתוצאה מהתפרקותם תיווצר אמוניה (NH3). אם האמוניה תעלה על ריכוז מסויים היא עלולה לפגוע בדגים. במערכת אקולוגית מאוזנת ישנם גורמים המאזנים זאת ושומרים על רמת אמוניה נמוכה.גורמים אלו הם חיידקים הניזונים ממנה; הם מפרקים אותה והופכים את האמוניה לניטריט (NO2). גם הניטרט עלול להזיק אם יעלה על ריכוז מסויים; חיידקים אחרים מפרקים אותו לניטראט (NO3). הניטראט הרבה פחות רעיל משני קודמיו, אך גם הוא בריכוזים גבוהים עלול להיות בעייתי. כאן נכנס לפעולה הפילטר המנקה את שאריות הפסולת ומחזיר מים נקיים אל הבריכה.

סעיף חשוב נוסף הוא הצנרת ומערכת החשמל. מאחר והתנאים הם תנאי חוץ כל מערכת החשמל צריכה להיות מוגנת מים ומותקנת בצורה בטוחה ע״י חשמלאי מוסמך. שימו לב שהחיווט נעשה כהלכה והחיבור להארקה תקין.

 

קבענו את מיקום הבריכה, החלטנו על גודלה ומה נגדל בה וכעת יש לבחור את הציוד והאביזרים הדרושים להפעלתה. בשוק הישראלי פועלים יבואנים רבים וההיצע גדול ומגוון. ״השיקול החשוב ביותר לפני שרוכשים ציוד ואביזרים מתרכז בנושא האמינות. תקלה במשאבה או בפילטר עלולים להעמיד את חיי אוכלוסיית הדגים שטיפחתם בסכנה״, מדגיש מאיר ומצביע על מוצרי ״לגונה״ של האגן הקנדית, "יש לי כאן מערכות של לאגונה שפועלות שנים כמעט בלי תקלות".

חברת האגן הקנדית שמקדישה את פעילותה בתחומי חיות המחמד, מזונם וציודם מפתחת ומייצרת מוצרים וציוד לחיות מחמד כבר כמעט חצי מאה. בשנת 1993 השיקה החברה במונטריאול קנדה את מרכז הייצור למוצרי אקווריום ובריכות נוי ושלוש שנים אחר כך את מרכז הפיתוח (HARS) העוסק במחקר, פיתוח ובמבחני שטח. בנושא בנוסף הוקם בשיתוף אוניברסיטת גואלף (קנדה) מרכז מחקר (אגמים וימים). לאחר שני עשורים של פיתוח וייצור ציוד ואביזרים לבריכות נוי ואקווריומים תפסה חברת האגן את הבימה המרכזית עם המותג ״לגונה״. תחת מותג זה ניתן להשיג את כל הציוד והאביזרים הדרושים לבריכות נוי או אקווריומים. מוצרי "לגונה" מיוצרים באיטליה והם היחידים מסוגם ומעניקים לפילטרים ולמשאבות שהם מייצרים אחריות של 3 שנים.

 

אנו נתחיל עם הרכיב המרכזי בבריכת נוי ואלו הם המים. בישראל המים חומציים ועשירים בסידן ("מים קשים"). האקלים הישראלי החם מרבית חודשי השנה גורם לאידוי. התוצר הבולט ביותר בשילוב זה היא היווצרות אבנית, ואבנית זו עלולה לפגוע במכשור ובצנרת. בנוסף, למערכות המים מוסיפים כלור שבריכוז גבוה עלול לפגוע בדגים. רצוי שהמים יהיו מים

מטופלים. ישנם ערכות רבות לטיפול במים. חשוב מאוד שחומרים אלו יהיו יעילים והמים המטופלים יתייצבו ברמת החומציות הנכונה ועם הרכיבים

 

 

המבטיחים התפתחות חיידקים מפרקי אמוניה. לאחר שהמים טופלו נניח לבריכה למשך כשבוע שבמהלכו ״נריץ״ את המשאבה והפילטר. המשאבה שואבת מים מהבריכה ומעבירה אותם אל הפילטר. המשאבות של ״לגונה״ חסכוניות בחשמל, אמינות, עוצמתיות ושקטות. על מנת לבחור משאבה מתאימה לגודל הבריכה יש לבחור משאבה בהספק הכפול מכמות המים שמכילה הבריכה (אורך x רוחב x עומק). במידה וקיים מפל או מזרקה יש לקחת זאת בחשבון ולבחור משאבה חזקה יותר. ישנן משאבות עליהן ניתן להתקין מפצל היוצר אפקט של מזרקה בבריכה. לשם כך יש לבחור משאבה בהספק שיאפשר זאת.

 

ל״לגונה״ מבחר סוגי מזרקות על פי גודל הבריכה. מזרקה אינה רק נאה לעין כי אם תורמת לחימצון של מי הבריכה ע״י חשיפת שטח מגע רב יותר לאויר. גם למפל אפקט דומה אך בשני המקרים הם יגרמו לאידוי גדול יותר. על כן יש לשים לב לבריכות עם מפל או מזרקה ולהוסיף מים בכל פעם שפני מי הבריכה יורדים.

 

הפילטר הוא פילטר לחץ, ויכול להיות מותקן בכל מקום בסמוך לבריכה; הוא מבצע 3 פעולות: מנורת U.V. המותקנת בתוכו משמידה אצות המרחפות במים; מערכת של ספוגים המסננים חלקיקי ליכלוך ופסולת; ומצע ביולוגי (Bio Balls). על הספוגיות ועל ה-Bio Balls יתפתחו חיידקים מפרקי אמוניה לניטריט וניטראט. לפילטר של ״לגונה״ רכיב ייחודי (מוגן פטנט) הנקרא ״Back Wash". רכיב זה מאפשר את שטיפת הספוגים שבפילטר. בעת שמעבירים את הפילטר למצב Back Wash (מבלי לפרק או אפילו להרטיב את הידיים) מסבים את זרימת המים, הפוך לכוון בו הם הם נכנסים והלכלוך שהצטבר נהדף לאחור, ומוזרם בצנרת נפרדת להשקיית הגינה. בעזרת ידיות מיוחדות תוך כדי פעולת השטיפה מבצעים פעולת הברשה המסירה את הלכלוך שהצטבר אחיזתו קשה. ניקוי מסוג זה יכול להתבצע על בסיס שבועי אך רצוי לפחות פעמיים בשנה לפתוח את הפילטר ולבצע ניקוי פנימי יסודי (במיוחד לבדוק אם יש צורך בהחלפה של הספוגיות).

 

לאחר שחיברנו את המשאבה הגיע זמנם של הצמחים. הצמחים מוסיפים אופי וצבע לבריכה ומעניקים לה אופי מעוצב. הימנעו משתילת צמחים אלימים מדי כמו קנה סוף. את הצמחים ראוי לשתול על פי תכונותיהם, טבולים במים כמו נימפאות (שושנות מים), צומחים בבוץ ממש מסביב ובסמוך לשפת הבריכה וצמחי גדה. בין הנימפאות יש הפורחות ביום ויש הפורחות בלילה, כדאי לשלב בניהן ולקבל פריחה 24/7. אחרון ברכיב התשתית תהיה התאורה, חיצונית או שקועת מים. התאורה יכולה להעניק לבריכה חזות שונה לחלוטין ושווה בהחלט שווה להשקיע בה מחשבה ומשאבים.

 

כעת נניח למערכת להתייצב; לאחר כשבוע שבועיים הבריכה מוכנה לקלוט את דייריה. אל תאכלסו את הבריכה בדגים רבים מדי, דגי הזהב יכולים לגדול לפי שטח המחייה שלהם (אוכלוסיה לא צפופה מדי תגדל למימדים גדולים יותר). בנוסף, כמות דגים גדולה מפיקה כמות גדולה יותר של פסולת. דגי הזהב למינהם יתמודדו היטב עם ירידת טמפרטורות בחדשי החורף. למניעת ״דיג״ בלתי חוקי ע״י שלדגים וחתולים מומלץ להתקין רשת מעל הבריכה או למתוח פסים צבעוניים לרוחבה או לאורכה כדי להפריע לשלדגים, ומסביב לבריכה להתקין ממטרות מים להרחקת חתולים. רצוי מאוד לבנות את הבריכה כך שפני המים יהיו נמוכים כדי 15 ס״מ משפתה כך שחתול מזדמן לא יוכל בעזרת כפתו לשלוף לו דג מהמים. אם חששתם מיתושים, תנוח דעתכם, הדגים ידאגו להוסיף אותם למנת היום, וכך גם את זחליהם.

מיד לאחר הכנסת הדיירים כדאי להימנע מהאכלה. הדגים נמצאים בסטרס כתוצאה מהמעבר ולא יאכלו. כעבור שלושה ימים לערך ניתן להאכיל את הדגים, אך רצוי פעם אחת ביום וכמות קטנה; זיכרו, העודף הופך לפסולת מזיקה. בימי החורף, כשהטמפרטורות יורדות הדגים אינם אוכלים ואין טעם להאכילם; חילוף החומרים מואט ולכן חשוב להאכיל אותם בחדשי הקיץ בצורה סדירה; כך יגיעו אל הימים הקרים כשהם חזקים ויצלחו אותו בשלום. לעיתים באמצע החורף הישראלי אנו זוכים לימים חמים; אז גם הדגים מתחילים להראות פעילות ומומלץ בימים אלו להאכילם אך בכמויות לא גדולות. חשוב לעקוב באופו יומיומי אחר הבריכה, להוסיף מים בכל פעם שהם יורדים. פעם בשבוע יש להוציא כ-10-15% ממי הבריכה. מים אלו מצויינים להשקיית הגינה ואנו נכניס מים טריים ורעננים במקומם.

 

רצוי מאוד לשמור על אוכלוסיה קבועה ומינימלית ולא להוסיף דגים חדשים חדשות לבקרים; אך במידה ואתן מכניסים דג חדש, הרגילו אותו תחילה למי הבריכה ע״י הוספה הדרגתית אל הכלי בו הוא שוהה. בתחילה מעט ואחר כך בכמות גדולה יותר. לאחר כחצי שעה, כשרוב המים הם מי בריכה ניתן להכניס את הדג החדש אל הבריכה.

"לסיכום", מוסיף מאיר, "חשוב מאוד לדעת לשבת ולהנות מכל מה שבניתם, שבו לכם והתבוננו בדגים ובצמחיה, מומלץ במיוחד בשעת בין הערביים".

 

לפרטים נוספים: "נעים במים": 02-5702211

מפעלי ים: www.mwsea.co.il

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf