oriental

בריאות או ריהוט – מה עושים עם הציפורניים שלהם?

שם הכותב/ת:מערכת חיות הבית

צילום:מערכת חיות הבית

בנובמבר 2011 אישרה מליאת הכנסת את הצעת החוק שתאסור לראשונה בישראל עקירת ציפורניים לחתולים שלא למטרות רפואיות, בתמיכת חברי כנסת מכל הקשת הפוליטית. העובר על החוק צפוי למאסר של שנה ולקנס של עד 75,000 ש"ח.

ניתוח עקירת ציפורניים שלא למטרות רפואיות התבצע לרוב בגלל רצונם של בעלי החתולים להגן על הריהוט בבית או על ילדי המשפחה. הניתוח גורם סבל רב לחיה והוא בלתי הפיך, מאחר שבמהלכו מתבצעת כריתה של המפרק האחרון של האצבע. תקופת ההחלמה מהניתוח ארוכה יחסית, כשבמהלכה כפות רגליו של החתול יהיו חבושות ויקשו על התניידותו.

עקירת ציפורניים פוגעת בחתול בכמה מישורים: היא פוגעת ביכולת התנועה, ההגנה והמשחק שלו ובשיווי המשקל. גירוד ושריטה אינם רק פעולות גופניות טבעיות לחתול, אלא נחוצים לו גם מבחינה נפשית. חתולים מסמנים בעזרתם את הטריטוריה שלהם ומתקשרים באמצעותם עם חתולים אחרים. פגיעה בפעולות אלו עשויה להוביל לשינוי התנהגותי לרעה של החתול ולפגיעה בתחושת הבטחון שלו. מגדלים מדווחים כי חתולים שעברו את הניתוח הפכו לפחדנים יותר ואף פיצו על היעדר הציפורניים בנשיכות מרובות יותר.

החוק החדש יאפשר לבצע את הניתוח רק במקרים בהם יש בכך כדי לשמור על בריאותו של החתול או המגדל שלו (במידה והוא סובל ממצב בריאותי העשוי להחמיר עקב שריטה של חתול), ויותנה בהצגת אישור מרופא. בנוסף, בגלל פגיעותו של החתול המנותח, הדבר יתאפשר רק במידה והחתול ישאר סגור בתוך הבית וללא אפשרות לצאת החוצה.

אז מה אפשר לעשות?

אין ספק שציפורניו של החתול מהוות סכנה לשלמות הרהיטים והוילונות. ניתן לפעול באחת מהדרכים הבאות:

גזירת ציפורניים: מדובר בתהליך פשוט, שאין צורך לבצע את כולו בבת אחת; ניתן לגזור בכל פעם ציפורן אחת, וכך להרגיל את החתול לתחושה ולכך שאין לו ממה לפחד. מאחר וחתולים אינם אוהבים ש"מתעסקים" להם בכפות הרגליים, כדאי להרגיל אותם לתחושה מספר ימים לפני הגזירה עצמה ופשוט לעסות מעט את כפות הרגליים שלהם תוך כדי ליטוף. לאחר תקופת התרגלות לתחושת המגע, המתינו לרגע בו החתול שלכם רגוע ונינוח, לטפו אותו ודברו אליו בקול מרגיע. לחצו בעדינות על כרית אחת האצבעות כדי להוציא את הציפורן החוצה וגיזרו אותה במספריים מתאימים מהר ככל האפשר. אם אתם חוששים לבצע את הפעולה בקשו מהווטרינר שלכם שידריך אתכם. מטבע הדברים, גזירת הציפורניים לא תעלים את השריטות לחלוטין, אך תפחית באופן משמעותי את הנזק הנגרם.

עמוד גירוד: בחנויות ציוד לחיות מחמד תוכלו למצוא עמודי גירוד; חתולים רבים אוהבים את העמודים הללו וקל להרגיל אותם להשתמש בהם. ניתן להכין אותם לבד מחומרים שונים כמו עץ, שטיחים ישנים וקרטון. אם סוג אחד זכה להתעלמות נסו סוג אחר ומקמו אותו באזור שונה של הבית. בכל פעם שהחתול מגרד או מטפס על העמוד שבחו אותו והעניקו לו חטיף. תוכלו גם לגרד את העמוד בציפורניכם כדי לעודד אותו לעשות כך. אל תנסו להכריח את החתול ואל תאחזו בכפותיו ותגרדו עימן את העמוד כי זה יביא דווקא לתגובה הפוכה. ניתן גם לנסות ולרסס את העמוד בחומר מושך חתולים (Catnip).

מגיני ציפורניים: ניתן לרכוש כיסויי ציפורניים אותם ניתן להדביק באופן עצמאי אחרי הדרכה של הווטרינר. הם בטוחים ונוחים לשימוש, עשויים ויניל והחתולים כמעט שאינם מרגישים בהם. הם מחזיקים מעמד 4-6 שבועות עד שהציפורן גדלה והם נושרים מעצמם. חסרונות השיטה הם שיש חתולים שאוהבים ללעוס אותם, הם אינם נושרים כולם ביחד (ואז תהליך ההדבקה אינו מסתיים אף פעם) ותהליך ההדבקה עצמו עשוי להיות מאתגר בחתולים בעלי מזג טמפרמנטי.

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf