sektor2

בית הגידול של איציק יעקובוב ואורלי וייסמן

שם הכותב/ת: אורלי וייסמן ואיציק יעקובוב

צילום: אדם הזימה ומארכיון המשפחה

הסקטור חי!

שם בית הגידול של איציק יעקובוב ואורלי וייסמן הוא סקטור חי. הכוונה מאחורי השם היתה להגדיר את השטח בו בעלי החיים שהם מגדלים. בין שלל בעלי החיים שהם מגדלים ניתן למצוא כמעט את כל חיות המשק שאתם יכולים להעלות בדעתכם, וגם כלבי רועים קווקזים ואסיאתיים, וכלבי צ׳או צ׳או.

איציק ואורלי נישאו לפני קצת יותר מעשור והקימו במשותף את בית הגידול. לאורלי כמו גם לאיציק שורשים כלבניים עמוקים; איציק ובני משפחתו עלו לארץ מבוכרה בסוף שנות השישים. במולדתם חיו כמשפחה גדולה על פי כל כללי המסורת הבוכרית המפוארת, וגידלו דורות של כלבי רועים קווקזים ואסיאתיים ששמרו על הצאן והבקר שגידלו. לאיציק תמיד היתה משיכה לכלבי הרועים הקווקזים וכאשר עלתה המשפחה לארץ לא ויתרו על רועה קווקזי אחד שהגיע עימם וחי בדירה שלהם בירושלים. בארץ איציק מימש את נסיונו העשיר בעבודה עם כלבים, למד אילוף ועסק בהכשרת כלבי שמירה.

אורלי נולדה בעיר רוסטוב-נה-דונו שבצפון קווקז, שם התגוררה משפחתה בדירה קטנה בה לא ניתן היה לגדל כלבים. אך מחוץ לעיר, בביתו של הסב, היה רועה קווקזי גדל מידות שענה לשם ״פירט״. לבני המשפחה ובמיוחד לילדים הוא היה חבר נפלא למשחק. למרות המוניטין שהקווקזים זכו לו (בצדק, אגב) הוא היה רך כחמאה לסובבים ואפילו שיתף את חתולי החצר והתרנגולות בשאריות מצלחתו. מיותר לציין שזרים זכו ליחס אחר לחלוטין…

לאורלי הייתה חברה טובה שגרה בשכנות ומשפחתה גידלה בוקסרית גזעית עם תעודות. כמובן שאורלי התלוותה אליה לכל תערוכה. אורלי בתחילה ניסתה גם היא לקבל אישור לגדל כלב אך הוריה סרבו. ״הם היו נוהגים לומר לי שכאשר יהיה לי בית משלי אוכל לגדל מה שארצה והיום הם יכולים לאכול את הכובע״, צוחקת אורלי.

לפני כשני עשורים עלתה משפחתה והתגוררה בראשון לציון. איציק שגם הוא התגורר באזור ניהל עסק בנושאי שמירה וכח אדם ואורלי הייתה בצוות הניהול. כך הכירו השניים, ועל בסיס התחביב המשותף החליטו להינשא. גם לאורלי וגם לאיציק זהו ״סיבוב שני״ – לאורלי בת (קאטיה, 22) ולאיציק שלושה ילדים; (גילי 21, סיגל 26 וקובי 28). אל המשפחה המורחבת הצטרף מיכאל (10) שגם גר עימם. ״כל הילדים לקחו חלק בטיפול, בהצגה בתערוכות ובמיוחד באהבה לבעלי החיים ובמיוחד לכלבים", מדגישה אורלי.

בתחילה שכרו איציק ואורלי משק במושב יציץ. הכלבים הראשונים שאורלי ויעקב גידלו היו רוטווילרים, "כלבים חזקים, לא מלוטשים וקשוחים,״ אומרת אורלי. הם הציגו את הכלבים בתערוכות המועדון וזכו להישגים יפים. באותם ימים, גזע הרוטווילר היה הגזע הבולט בין החוגים והמועדונים בהי״ל עם 600 חברים והתהדר בזירה ייחודית רק לו בתערוכות הבינלאומיות. אך כלבי הרועים הקווקזיים עימם גדלו תמיד היו במחשבותיהם. עד מהרה מגיע דרחן, רועה קווקזי היישר מהרי קווקז, בן להורים עובדים ומאוחר יותר הגיעו שתיים מאחיותיו. ״היו אלו כלבים חסונים וקשוחים עם אנטומיה נכונה ואופי טיפוסי, בסיס מעולה לתחילת הגידול".

באחד מביקוריה של אורלי אצל חברים ברוסיה, היא ראתה לראשונה כלב מגזע צ׳או צ׳או שהגיע מארה״ב. ״הייתה זו אהבה ממבט ראשון, הבנתי שאני חייבת כלב כזה״. לפני שחזרה לארץ היא הזמינה גורים מההמלטה הראשונה ועד מהרה הגיעו שתי גורות וזכר. זכר נוסף מצאה אורלי בארץ אצל משפ׳ ויסוצקי שעלתה מאוקראינה עם כלביה. הזכר הרוסי הצעיר שהיה מרשים ביותר, מת בגיל צעיר ואורלי שהיתה קשורה אליו מאוד עצרה את תכנית הגידול למשך מספר שנים.

איציק, חרוץ ונבון כפיים הפך את המשק המוזנח עד מהרה לכלביה מטופחת עם שטח לאימונים ולאילוף על מתקניו הייעודיים. עד מהרה החוג לכלבי צאן מתחיל לערוך את תערוכות המועדון במקום. אורלי סיימה קורס בסיסי לכלבנות ואחר כך קורס מתקדם והפכה לרכזת הגידול של כלבי הרועים הקווקזיים. במהלך העשור האחרון ובסיועו של אלכס רוזן (היו״ר לשעבר של המועדון לכלבי צאן) הגיעו 4 זכרים מקוי גידול מובילים. אורלי ואיציק מדגישים כי הם מחפשים את הכלבים המקוריים המגיעים מרקע בו האופי לא נחלש. ״רועה קווקזי הוא גזע קשוח, המסתדר מצוין עם כל החיות במשק אך עלול להיות מסוכן מאוד לכל מי שינסה להיכנס או להזיק מבחוץ," מבהיר איציק. לאחרונה הוא ייבא לארץ גזע שעדיין אינו מוכר בעולם, ״רועה גרוזיני״ ( בספרות מתייחסים אליו כווריאנט של הרועה הקווקזי) וכעת הוא בוחן את מידת התאמתו לתנאי הארץ. "התקווה הגדולה שלנו היא וים – זכר שלמרות גילו הצעיר הספיק לקטוף תארים רבים (אלוף רוסיה, בלרוס, מולדבה, גאורגיה, מנצח אירואסיה 2011 ומקום שלישי בכיתת אלופים באליפות העולם שנערכה באותה שנה בצרפת״ מוסיף איציק.

ואכן – הסקטור חי! והפעילות מתרחבת וכל המשפחה עברה לשטח בן 6 דונם בפאתי מושב גני יוחנן. למרות התנאים המאוד ״חלוציים״ עמם מתמודדת המשפחה, כל המתקנים והכלביה עברו שדרוג והמשפחה פותחת פנסיון בנוסף לפעילות האילוף והגידול במקום. אורלי במקביל מתחילה בלימודי וטרינריה ובימים אלו עומדת לסיים את הכשרתה.

לפרטים נוספים: http://www.sectorhai.gid.co.il

                       חוות-סקטור-חי https://www.facebook.com

כלב רועים קווקזי

כלב רועים קווקזי נחשב לאחד הגזעים הקשוחים ביותר וברחבי ארצות חבר העמים הוא משמש לתפקידי שמירה להם נצרכים שומרים בלתי מתפשרים. הגזע מתאפיין בטיפוסים שונים מאחר וניתן למוצאו לרוחבה אסיה בואכה אירופה והקווקז, ובמיוחד לאור הקרבה הגיאוגרפית לצירי הנדידה המסורתיים של עדרים וכלבי רועים מארצות שכנות (שם כפי הנראה נפגשו לאורך השנים עם כלבי רועים מרכז אסיאתיים). אורך הפרווה ומגוון צבעיה יכול אף הוא להטעות, אך אין לטעות באופיים: נאמנים ללא פשרות, טריטוריאליים וקשוחים אך עדינים לבני משפחתם. כלבי רועים קווקזים מסתדרים מצויין עם בעלי חיים אחרים אך עלולים להיות מסוכנים לזרים, ובשל כוחם העצום וגודלם יש לקחת נקודה זו בחשבון. זהו כלב הלומד במהירות והמסוגל לפעול בצורה עצמאית או בקבוצה כנגד כל איום ולא להניח לו עד להכרעה. במהלך השנים התבססו בארץ מספר קווי גידול איכותיים של כלבי רועים קווקזיים שהגיעו עם עולים ממדינות חבר העמים. כלבי רועים קווקזיים משמשים גם כיום ככלבי עבודה על המדרונות הפראיים של הרי הקווקז ומגינים בחירוף נפש על העדרים ורועיהם מפני טורפים כמו זאבים ודובים.

מה אוכלים הכלבים בסקטור חי? ״את כל הכלבים בסקטור חי אנו מאכילים ברויאל קנין," מסבירה אורלי. "כלבי הצ׳או צ׳או אוכלים רויאל קנין מדיום המתאים לגודלם ובא לידי ביטוי במיוחד בפרוותם המבריקה, וכלבי הרועים הקווקזיים אוכלים את הרויאל קנין ג׳יאנט שנועד לכלבים ענקיים. זהו מזון המכיל את הרכיבים המתאימים לכלבים בגודל זה, עם תשומת לב לרכיבים המסייעים בשמירה על הלב והמפרקים.״

מי יכול לקנות גור: איציק מחייך מתחת לשפמו ומסביר: ״צ׳או צ׳או הוא כלב שיכול להתאים למשפחות רבות אם כי באופיו הוא מעט ״סנוב״ – צריך לקחת בחשבון שהפרווה שלו מצריכה תשומת לב לטיפוח. הקווקזי זה כבר סיפור אחר- הוא לא מתאים לכל אחד הוא גזע קשוח מאוד, מסתדר בכל מקום אך חייבים לקחת בחשבון את הכוח שלו ואת האופי איתו ירד מהרי הקווקז״. איציק, המאלף שנים רבות כלבים מגזעים שונים, מציין שזהו כלב השמירה האולטימטיבי, פיקח, חד, בלתי ניתן לשיחוד ונאמן בצורה מוחלטת.

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf