birman-1

בירמן, חתול רב-רושם העוטה כפפות לבנות

שם הכותב/ת: מתוך האנציקלופדיה לחתולים, רויאל קאנין

צילום:מערכת חיות הבית

הסטוריה

חתול יפיפה זה הופיע בתחילת המאה הקודמת באירופה, ומקורותיו נותרו בגדר תעלומה, שהצמיחה אגדות רבות. הידועה שבהן מספרת על שני טיילים בריטיים עשויים ללא חת שאספו זוג חתולים ממקדש לאו-צון בבורמה. נקודת ההתחלה המוסכמת של הגזע היא הגברת לאוטרדי מהעיר ניס שבדרום צרפת. היא הציגה לראשונה את חתול הבירמן שלה, בדוגמת הפרווה הידועה כ"סיל-פוינט" (גוף בהיר, והקצוות – הפוינטס – בצבע חום כהה, בדומה לחתולים הסיאמיים) בתערוכה בפאריס בשנת 1926. הוריו של החתול הגיעו אליה מבורמה, ובירמן פירושו בצרפתית "מבורמה".

בתקופת מלחה"ע השניה הגזע כמעט ונכחד לחלוטין. בסוף המלחמה ידוע על שני פרטים בלבד ששרדו: אורלוף וזניה דה קאבה, בבעלות בודין – קרוואזייה. צאצאיהם של הזוג ייסדו מחדש את הגזע בצרפת שלאחר המלחמה. המגדלים נאלצו לעשות הרבעות עם גזעים ארוכי שיער אחרים, כמו פרסי קולור-פוינט, וסיאמיים, כדי לשמור על המאפיינים הצורניים של הגזע בתהליך בנייתו מחדש.

בתחילת שנות החמישים החלו שגרים טהורי גזע בירמן להיוולד, וכונו Chat sacré de Birmanie, ובאנגלית – בירמן, כדי לבדל אותם מחתול נוסף שהגיע מבורמה, הבורמזי.

הגזע הגיע לארה"ב בסוף שנות החמישים, והוכר בבריטניה בשנת 1965, וע"י ה-CFA בשנת 1966. גם בארה"ב וגם באירופה החתול הפך לפופולרי ביותר, והוא נשאר כזה גם כיום.

הגזע עבר התפתחויות רבות מבחינת צבעי הפרווה שלו, או אם לדייק – צבעי ה"פוינט" שלו. בתחילת הדרך היה שילוב צבע אחד, פרווה בצבע לבן-קרם עם סיל פוינט. בהמשך היתווספו צבעי פוינט נוספים, בלו פוינט בסוף שנות החמישים ושוקולד פוינט, רד פוינט וטאבי-לינקס בשנות השבעים-שמונים.

הבירמן שימש ליצירת גזעים חדשים, כמו הרגדול בקליפורניה.

מאפיינים

מבחינה צורנית, הבירמן הוא אמצע הדרך בין חתול פרסי לחתול סיאמי. גודלו בינוני ופרוותו משיית באורך בינוני עד ארוך. יש לו עיניים בצבע כחול ספיר עמוק, אזניים קטנות יחסית ואף רומאי. הפרווה אינה סמיכה כמו של החתול הפרסי, וארבעת כפות הרגליים תמיד עם "כפפות" לבנות.

זהו חתול נינוח בעל אופי מאוזן – לא פאסיבי או נמרץ מדי. הוא מתיידד בקלות עם חתולים אחרים וכלבים. הוא יהנה ממשחק ויהיה חברה מוצלחת לילדים, אך זקוק גם לשקט ולשלווה. הוא קשור לבעליו וירעיף עליהם חיבה, ואף עשוי לגלות כלפיהם רכושנות. הוא נהנה מתשומת לב ואינו אוהב להשאר לבדו. מחוץ לבית הוא יגלה יכולות אתלטיות וכישורי צייד מעולים.

בתקופת הנשירה יש להברישו מדי יום. ביתר הזמן יש להברישו מדי שבוע.

הגורים נולדים לבנים והם יקבלו את מאפייני הצבע שלהם בגיל שבוע בערך אם יש להם צבעים כהים (כמו סיל פוינט), ושבועיים או יותר אם הם בעלי צבעים בהירים (כמו לילך-פוינט). הצבע הסופי יתקבע רק בגיל שנתיים, אחרי עונת החורף, וילך ויתכהה עם השנים.

תקן הגזע

חתול בגודל בינוני בעל גפיים באורך בינוני ומבנה מסיבי ומרשים.

משקל 4.5-8 ק"ג, פרווה ארוכה למחצה עד ארוכה.

הראש גדול ורחב, מעוגל מעט, מעט ארוך יותר מאשר רחב. הגולגולת מעוגלת מעט, הלחיים מלאות, עצמות לחיים גבוהות ומודגשות. האף רומאי באורך בינוני, עם סטופ או בלעדיו (תלוי באגודה השופטת). החרטום מפותח והסנטר מוצק.

האזניים קטנות, מעוגלות בקצותיהן, נטויות מעט באלכסון ומרווחות זו מזו. חלקן הפנימי חלק.

העיניים גדולות, כמעט עגולות ומרווחות וצבען כחול, כהה ככל האפשר.

הצוואר בגודל בינוני ושרירי.

הגוף מאורך מעט, כבד ובעל מבנה עצם איתן. השרירים מוצקים.

הרגליים מעט ארוכות וחזקות. הכפות מעוגלות ומוצקות, עם שניצי פרווה בין הבהונות.

הזנב ארוך למדי, נוצתי ונישא זקוף.

הפרווה משיית, באורך בינוני-ארוך עד ארוך באזור הצוואר, הגוף, הצלעות והזנב, וקצרה על הפנים והגפיים. פרווה תחתית דלילה. צבע הבסיס של הפרווה בהיר, וינוע בין לבן לקרם, ופיגמנט הצבע מופיע רק בקצוות (פוינטס): אזור המסכה, האוזניים והזנב, בדומה לחתולים סיאמיים. דרושה ניגודיות מובהקת בין הצבע הבהיר לכהה. כפפות לבנות על ארבעת כפות הרגליים, והן מסתיימות מיד במפרק כף הרגל. צבעי הפיגמנט הכהה: סיל-פוינט (חום כהה), שוקולד-פוינט (חום בהיר), בלו-פוינט (אפור כחלחל), לילך-פוינט (אפור ורדרד), רד-פוינט (חום-ג'ינג'י) או קרם-פוינט. צבעי כריות הכפות ורוד עם נקודות צבע.

הכלאות עם גזעים אחרים: אסורה.

שגיאות פוסלות: כיתום לבן על החזה או הבטן. היעדר כפפות. כתמים לבנים על איזורי הפוינט.

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf