Img_8415

ביקור אצל נינה זובריניץ’ – קרואטיה

שם הכותב/ת:מערכת חיות הבית

צילום:מערכת חיות הבית

קרואטיה נמצאת בליבו של הבלקן ונוצרה מחדש עת התפרקה יוגוסלביה בשנת 1992 לרכיביה הלאומיים. ממערב לה הים האדריאטי עם אחד מהחופים היפים בעולם המנוקדים בהמוני איים. סרביה היא שכנתה מצפון, בוסניה הרצגובינה נוגסת בה מדרום וממזרח תוחמות אותה הונגריה וסרביה. בקרואטיה 4.3 מליון תושבים. כמדינה הממוקמת בלב ליבה של אירופה, אין פלא שהפעילות הכלבנית החלה מוקדם למדי, כבר בשנת 1891. הקטלוג הראשון מתעד 103 משתתפים בתערוכה ראשונה בשנת 1906 בזגרב. כיום ההתאחדות הקרואטית לכלבנות מונה 5,000 חברים ויותר מ-100 גזעים. בקרואטיה 7 גזעים לאומיים כשבשאר העולם הגזע המוכר ביותר הוא הדלמטי. בקרואטיה עצמה הגזעים הפופולריים הם על טהרת גזעי הציד; ה-Posavaz hound וה- Istrian hound הם שני גזעי הציד המובילים של קרואטיה עם יותר מ-800 גורים חדשים מדי שנה (והמגמה נמשכת). אך את הגזעים הללו יש להניח כי לא נפגוש ברחובות זגרב הבירה, שם נוכל למצוא את הגזעים המוכרים לנו יותר כמו אמסטפים, בולדוגים צרפתיים, רועים גרמניים ועוד. בכל שנה נרשמים בקרואטיה כ12,000- גורים מכל הגזעים וההערכה אומדת את מספר הכלבים הגזעיים במדינה בכ-500,000.

נינה זובריניץ’ חיה עם בן זוגה יעקב בזגרב הבירה ואליהם מצטרפים טיה, כלבת הקולי חלק השיער שלה וחתול שהגיע באופן די עצמאי, התנחל ונשאר. שניהם מתכנתים בוגרי הפקולטה להנדסת אלקטרוניקה ומחשבים של אונ’ זגרב. נינה אחראית לכמה מהחידושים הממוחשבים בהתאחדות הקרואטית כמו ספר הגידול המעודכן “און ליין” של התאחדות הקרואטית אותו הם השיקו בשנת 2003 ומיחשוב תערוכות הספשילטי של מועדון הרועים (משנת 2006). קולים הגיעו לקרואטיה כבר בשנות ה-50 מבית הגידול האנגלי המפורסם Ladypark והניחו בסיס איתן להמשך הגידול. כלבת הקולי הראשונה בקרואטיה היתה לאלופת היופי הבינ”ל הראשונה (מבין כל הגזעים) בכל יוגוסלביה (הקונפדרציה שאיגדה את כל 8 הרפובליקות שבשנת 1992 פרשו לדרך עצמאית) הישג חסר תקדים. גזע הקולי נהנה מפופולריות עד לפרוץ המלחמה שקרעה את הבלקן. לאחר המלחמה (1990-1995) ירד בצורה דרמתית מספרם של הקולים מ-2000 לכ-200 כלבים בלבד. למרות הירידה במספרים, קומץ המגדלים שנותר בגזע, נאמן לערכיו ושומר על רמה גבוהה.

קולים קצרי שיער יובאו לקרואטיה מאוחר יותר, רק בשנת 2007. הראשונה להגיע היתה Sandcastle’s My Cup Of Tea מבית הגידול הפיני המפורסם של קירסי רוטיאנן (Kirsi Rautiainen) אותה נינה פגשה בקראפטס של אותה שנה. לרגע מכונן זה קדמו נסיונות קודמים של נינה בגזע הקולי כאשר עוד בשנת 1992 היא מצטרפת לחוג לכלבי רועים וחוברת ליאסנה קובאצ'ביק (Jasna Kovačević) מבית הגידול Triad שמשכנעת את ההורים של נינה לאפשר לה לקחת כלב קולי. כך הגיעה הקולית הראשונה ”Triad Irresistibly Spellbound) “Nera). עם Nera נינה החלה לצבור נסיון בתצוגות וגם החלה לצלם כלבים, נושא המרתק אותה ובו היא מצטיינת במיוחד כפי שאתם יכולים לראות מהתצלומים שמסביב. Nera כיום בת 12, עדיין צעירה ברוחה ובעברה קריירה נאה של תצוגה בתערוכות אך ללא הצלחה בגידול ולאחר מספר לא מועט של נסיונות כושלים נאלצה בשנת 2003 לעקרה.

לאחר העיקור החלה נינה לחשוב על נקבה נוספת אך הרעיון של הקולים קצרי השיער שבה את ליבה וכך לאחר מפגש בלתי נשכח עם קירסי רוטיאנן בקראפטס של 2007 הגיע Tia. מהר מאוד הפכה Tia לאלופת קרואטיה, סלובניה ולאלופה בינלאומית. היא הוצגה בחמש מדינות, וזכתה בתארים וזכתה יותר מפעם אחת לעמוד על דוכן מנצח הגזע ומנצח הגזע מהמין הנגדי. נינה ניסתה גם להשתתף באג’יליטי ולמעשה Tia היא הכלבה היחידה בקרואטיה האוחזת בתואר באג’יליטי ובתואר אלוף בינ”ל. בשנת 2010 השיקה נינה את בית הגידול שלה Toonian. “חיפשתי שם קליט וקל ללא משמעות מלבד לי”, היא מספרת; Toonie היה שמה של הכלבה הראשונה שלה Nera.

השגר הראשון של Tia בישר את תחילת הגידול של קולי חלק שיער בקרואטיה. היעדים אותם מציבה נינה מתרכזים כולם באיכות הגידול וביצירת המשכיות לגזע בטיפוסיות ובתכונות הגופניות כפי שהתקן מתאר. חשיבות רבה היא מייחסת לקווי הגידול אותם היא בוררת בקפידה עם העדפה ברורה לקוים סקנדינביים להם רקע של קוי גידול אנגליים עתיקים. לא כל אחד יכול לרכוש גור של קולי קצר שיער; נינה בוררת את הרוכשים בקפידה על-מנת שתוכל להמשיך ולבסס את הגידול בקרואטיה באותם סטנדרטים גבוהים אותם הציבה מלכתחילה.

בעתיד מתכננת נינה לפנות לקריירה של שיפוט אך רק לאחר צבירת נסיון בגידול ובביסוס הגזע בקרואטיה, בזירות ומספרית בספר הגידול.

אתם מוזמנים לקפוץ לביקור ב: http://smooth-collie.com

קולי ארוך-שיער וקולי קצר-שיער חלקו תקן אחד עד שנת 1993. מאורך מעט מגובהו בשכמה, אצילי בכל הופעתו והבעתו ייחודית ומתוקה. הסרט “לאסי שובי הביתה” חקק בליבותינו את צליליתו לנצח. אין זה כלב שעשועים. זהו כלב רעיה שנולד לעבודה. תנועתו חלקה, קלילה זריזה ועליזה. אופיו הקנה לו מעמד מיוחד בקרב כלבי השירות המסייעים למוגבלים. הפרווה של ארוכי השיער, כפולה כשהעליונה ייחודית עם מרקם מחוספס ושיער שופע אך לא בהגזמה. גם פרוותם של קצרי השיער כפולה, העליונה קצרה וצמודה ומרקמה דומה בחיספוסו לקרובו שופע השיער. הצבעים הם צבעי הקולי המסורתיים: טריקולור, סייבל ומרל עם סימני לבן טיפוסיים.

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf