AFB_118

בוקסרים בניחוח סתיו צרפתי

שם הכותב/ת: פרנק היימן

צילום: פרנק היימן

העיירה לה גראנד פארוייס (La Grande Paroisse) נושקת לפרברים הדרום מזרחיים של פאריס (העיר והחלום) לא רחוק מיער פונטבאלו.

בסוף השבוע האחרון של חודש אוקטובר התכנסו בעיירה הציורית לאליפות האזורית של מועדון הבוקסר הצרפתי. התערוכה היתה, ללא צל של ספק, פתיח מוצלח לשנת 2012, שבמהלכה תארח צרפת את ה"אטיבוקס" – אליפות הבוקסר העולמית המתארחת בכל שנה בבמדינה אירופאית אחרת.

ברנאר קפקא (Bernard Kafka) נשיא מועדון הבוקסר הצרפתי היה מרוצה עד מאוד מהאירגון, ובמיוחד מהשמש שהאירה פנים בעונה כה הפכפכה של השנה. צרפת בתקופות המעבר יכולה בתוך יממה אחת לעבור מהקיץ אל החורף ובחזרה. מזג האויר שיתף פעולה ונשאר על "נעים", ולמעט צינת בוקר מרעננת הימים היו יפים.

ברנאר קפקא וז'ילבר ז'ואוול (Gilbert Guevel) ערכו את מבדקי האופי לבוקסרים ביום שבת (יומה הראשון של התערוכה). כ-30 בוקסרים השתתפו במבחן ולמעט שניים, כולם עברו.

בצרפת משמרים את הנוהג שאנו רואים בתערוכות של גזעים גרמניים החייבים במבחן עבודה ועורכים ביום הראשון מבדק המשלב סיבולת ומשמעת. מבחן מאמץ וסיבולת לגזע עם זרבובית קצרה כמו הבוקסר יכול לסייע רבות בבחירת הכלבים שיתנו את הטון הגידולי בשנים הבאות. אנו חיים כיום בעידן בו הבריאות עולה לראש רשימת הדרישות הגידוליות. הבוקסר הינו גזע קצר זרבובית וחוסר תשומת לב לנשימה נורמלית עלול להוביל לאסון גידולי; בל נשכח שהבוקסר הוא גזע המיועד לעבודה. בנסיבות אלו מבדק שכזה הופך להיות משמעותי וחיוני מאוד.

הנבחנים השכימו לקו הזינוק, וניצלו היטב את השעות הקרירות של הבוקר. המבחן כולל מבדק כושר ומבדק אופי. והמשתתפים החלו בריצה של 20 ק”מ בה נבחנה הסיבולת של הכלבים. לאחר מכן עברו הכלבים מספר מבדקים נוספים שבחנו את יצר ההגנה. הפעילות נערכה על שפתו של האגם המקומי והיתה מהנה במיוחד. כולם, כלבים ונוהגים כאחד, נהנו ממזג האויר הנעים. העובדה שכל המשתתפים (למעט שני נכשלים) עברו היא תוצאה חיובית בהחלט.

למחרת נשפטו בשלוש זירות מרווחות קרוב למאה הכלבים שהשתתפו בתערוכה (אזורית, להזכירכם). ניתן היה למצוא איזון נאה בין מספרי הכלבים הצהובים למנומרים (בתערוכות אנו מוצאים לא אחת מיעוט של אחד הצבעים).

שלושת השופטים שהוזמנו לתערוכה היו ברנרד קפקא, יו”ר מועדון הבוקסר הצרפתי, גיאורגיוס שוגול (Georges Shogol), שופט גיאורגי המתגורר כעת באיטליה ומיודעתנו פאולה וואטן מיקרה (Paola Watten-Micara). פאנל שכזה מתאים לתערוכות ברמה הגבוהה ביותר ואכן הרישום הצדיק את ההרכב ש”סיפק את הסחורה”, ולראיה – לא נרשמה “התקפלות מוקדמת” לפני בחירת המנצחים, גם במקרים של מגדלים המגיעים ממרחק של 600 ק”מ.

כמעט שליש מהכלבים המשתתפים היו גורים או קשישים, אותם שפט היו”ר הצרפתי מר ברנרד קפקא, שאמר "שיפוט גורים הינו מורכב וחייב לקחת בחשבון את הגדילה המורכבת של גורים מגזע הבוקסר. הקשישים, לעומת זאת, הפגינו תנועה ומבנה נכונים ומרשימים לא פחות מהכלבים הצעירים יותר”.

לקוראינו שאינם מכירים את הגזע עלינו לציין כי הבוקסר הוא הגזע היחיד בו התקן מציין במפורש שאופיו הטוב של הכלב אינו “מתקלקל” כאשר יתבגר. המארגנים היו שבעי רצון ממספרי הנרשמים בקרב הגורים ובמיוחד בהתחשב בעובדה שמדובר בתערוכה אזורית בלבד.

כעת לא נותר לנו אלא לחכות לסתיו ולאטיבוקס, שצפוי להיות אחד הארועים המשמעותיים ביותר בעולם הבוקסרים. לא יודע מה אתם תיכננתם, אני אהיה שם!

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf