ukccn 151

בולדוג

שם הכותב/ת: אבי מלאך

צילום: אבי מלאך

היסטוריה קטנה

בסוף חודש מרץ השנה נרשמה היסטוריה קטנה: שופט ישראלי שפט את אליפות מועדון הבולדוג האנגלי (הצפוני).

באנגליה קיימים 18 מועדונים לגזע הבולדוג האנגלי המפוזרים על גבי האי הבריטי וכולם מאוחדים תחת מועדון האם המפקח על פעילויותיהם ומקיים פעם בשנה את תחרות ״בולדוג השנה״ (Bulldog of the Year) היוקרתית. הזכר והנקבה שזכו בתערוכה יוזמנו אף הם להשתתף בטקס בחירת ״בולדוג השנה״. כל מועדון שכזה רשאי לקיים תערוכת אליפות (CC Championship Show) אחת לשנה. המועדון הצפוני נוסד בשנת 1933 במנצ׳סטר ומרכז את הפעילות בחלקה הצפוני של הממלכה המאוחדת.

אל יקל בעיניכם הדבר; מהיום בו הגשתי את מסמכי הבקשה להתקבל כשופט מן המניין חלפו לא פחות מ-4 שנים. למי שאינו מצוי בנבכי הבירוקרטיה הכלבנית אסביר כי מאחר ואנגליה איננה חלק מה-FCI (אירגון הגג הכלבני הבינ״ל), דרוש אישור מיוחד לשופטים מחוץ ה-KC האנגלי (האירגון הכלבני של הממלכה המאוחדת). בימים אלו ממש נעשים צעדים להקל על הבירוקרטיה בין שני האירגונים שאולי תפשט את התהליכים המייגעים הללו. הבירוקרטיה האנגלית עתיקה כדברי ימי האימפריה והיא אינה עושה הנחות לאיש; ערימת הטפסים היתה אינסופית, התבקשתי לציין אלופים מבית הגידול שלי, מספר המלטות, מספר שנים שאני שופט, מקומות ותאריכים בהם שפטתי, מספרי הכלבים בכל תערוכה ועוד ועוד. הטפסים נשלחו ל-Breed council הלוא היא ״מועצת הגזע״ המורכבת מכל המי ומי (ובמקרי של דוברי האנגלית, ההאו האו…). ה-Breed council הוא הממיין ומאשר שופטים שהוסמכו באנגליה ומחוצה לה ובמידה והם עומדים בקריטריונים אותם קבע, מכניס אותם לרשימת השופטים המאושרים על פי דרגת מיומנותם, ומקדם את דירוגם על פי נסיונם ומעמדם.

לאחר פרק זמן שבו כבר הספקתי לשכוח את הבקשה לוועדה האנגלית, התשובה הפתיעה והחמיאה; דורגתי ברשימת ה A3, כלומר שופט בדרגה של CC (מורשה להעניק מועמדות לאליפות מקביל ל-CACIB) אולם כזה שטרם שפט תערוכות אליפות; לאחר שיפוט ישתנה הסטאטוס ל- A1.

ערב אחד בשנת 2012 קבלתי הזמנה ממזכירת החוג של Northern Bulldog Club לשפוט את תערוכת אליפות המועדון בשנת 2014. כמובן שהתהליך היה קשור במילוי של עוד אי אלו טפסים, הפעם כאלו של ה-KC האנגלי עצמו ולבסוף, כשכל האישורים אושרו ונחתמו, ניתן היה להישען לאחור ולהמתין. שנתיים חלפו ביעף והנה אני אורז מזוודה בדרכי לנתב״ג בואכה נמל התעופה לוטון.

התערוכה התקיימה בעיר Nantwich צפונית למנצ'סטר, ביום ראשון האחרון לחודש מרץ. למרות מיקום התערוכה בצפון, לנתי במלון בעיר Chatam הסמוכה ללונדון, בה מתגורר Rob Harris מבית הגידול המפורסם Nobozz ממנו רכשתי מספר כלבים ועל הדרך הפך לחבר קרוב.

בלילה שלפני התערוכה עבר השעון האנגלי לשעון קיץ. כך יצא שביום התערוכה יצאנו ב-5 בבוקר כשלפנינו כארבע שעות נסיעה. האדרנלין דחק את העייפות הצידה, המוסיקה ברכב והרוח הקרירה רק עשו לי טוב על הבוקר.

לתערוכה נרשמו 134 כלבים ל-137 כניסות (באנגליה ניתן לרשום את אותו הכלב למספר כיתות). מספר שיא למועדון בשנים האחרונות. 9 כיתות זכרים שמתחילים בגורים מגיל שישה חודשים, כתת קשישים (זכרים ונקבות יחד) ו-9 כיתות נקבות. בסיום שיפוט כל הכיתות (זכרים ונקבות) נכנסים כל מנצחי כיתות הזכרים לבחירת הזוכה במועמדות לתואר האליפות (ה-CC) וסגנו. בתום כיתות הזכרים, בוחרים את מנצח הגורים הזכרים מבין שתי כיתות הגיל (Puppy, Baby) והמנצח עולה למעמד בחירת כוכב התערוכה. חוזרים על אותו סדר בכיתות הנקבות. שלא כמו שאנו רגילים בארץ גם אלו שלא זכו במקומות הראשונים נשארים באולם ולא הולכים הביתה כך שהאולם נשאר מלא ורוגש עד לסיומה של התערוכה. כל כלב מכל גיל יכול להיות זה שיקבל את ה-CC, כלומר גם גור בן שישה חודשים(!) שלא כפי שנוהגים בתערוכות ה-FCI, חלוקת הכיתות אינן רק לפי גיל ומיועדת להשיג לכל מציג תואר כל שהוא למשל; כיתת הטירונים (Novice) המיועדת לכלבים שלא זכו מעולם ב-CC ולא מוקמו יותר מ-3 פעמים במקום הראשון. הבוגרים (Graduate) כלבים שלא זכו ב-CC ולא מוקמו יותר מ-4 פעמים במקום הראשון.

תערוכות באנגליה הם עניין של מסורת ארוכת שנים. האווירה באולם היתה מדהימה, האולם קושט בדגלי אנגליה. על שולחן סמוך הוצגו לראווה מזכרות ממותגות של המועדון. על שולחן אחר חגיגי לא פחות הוצגו הפרסים למשתתפים. כל משתתף מוזמן לרכוש כרטיס הגרלה ממוספר שהכנסותיו הולכות לקופת המועדון. על שולחן צדדי מונחים כשני תריסרי פיצ׳יפקעס; ובהפסקה נערכת הגרלה בה כבודת השולחן כולה מוגרלת בין המשתתפים. מאחר ובבריטניה מדובר, בר צמוד סיפק את הבירה ואת הנקניקיות שריחן נישא למרחוק.

הזירה גדולה ולראשונה השתמש המועדון ברמפה עליו עולה הכלב, השופט לא צריך להתכופף, וכולם יכולים לראות את הכלב היטב.

מסביב לזירה ישבו מגדלים ותיקים מהשורה הראשונה וזה היה כבוד גדול עבורי לראות כי באו לראות אותי שופט.

התערוכות באנגליה בשונה מתערוכות בארץ (ובשונה מחלקי העולם בהם נוהגים על פי תקנון התערוכות של ה-FCI), שופטים ללא הכתבת דוחות שיפוט. ממקמים ללא ציונים מהמקום הראשון ועד למקום החמישי ובסוף מכתיבים דוחות למקום הראשון והשני. את הדוחות יש לשלוח עד שבוע לאחר התערוכה. הדוחות מתפרסמים בעיתון "OUR DOGS" היוצא כל שבוע באנגליה. אם חושבים על זה לרגע, הרי במקום לחכות ולקבל את הדוח לאחר התערוכה כולם קוראים זאת שבוע אחר כך. כמובן שזאת אנגליה ורק שם יש שבועון כלבני המפרסם את דוחות המנצחים.

למרות שהמשימה נשמעה מורכבת, גייסתי את הטכנולוגיה לטובתי. הקלטתי באייפון דוחות בעברית לשני המקומות הראשונים, צילמתי את הכלבים הזוכים ולמחרת היום בחדרי במלון כתבתי את דוחות שיפוט. הדוחות צריכים להיכתב ברוח חיובית ולציין את הדברים הטובים שבכלב. כשחזרתי ארצה הקלדתי את הדוחות ושלחתי למזכירות התערוכה.

צוות הזירה יעיל מאד והשיפוט התנהל בצורה שוטפת ללא כל עיכובים. מאחר ואין צורך לכתוב דוחות בעת השיפוט עצמו, ניתן להקדיש תשומת לב מדוקדקת לכלב, ולשמור על קצב של 3-2 דקות לכל אחד. למרות כמות הכלבים הנאה, התערוכה הסתיימה לאחר 5 שעות לערך, כולל הפסקה קצרה. מנצחי הגזע שלי היו שניהם מנומרים ומעולים מכל הבחינות למרות גילם הצעיר. שניהם הציגו ראשים מעולים וטיפוסיות שכל מגדל חולם עליה.

מנצח הזכרים שלי ״צד את עיני״ מיד כשניכנס לזירה ומאוחר יותר בחרתי בו לכוכב התערוכה. הוא הגיע מכיתת הצעירים והיה זה ה-CC הראשון שלו, Basshunter General Maximus (יליד נובמבר 2013) בן לאלוף אנגליה Ch Kingrock Captain Cook ומנצח הגזע בקראפטס השנה.

מנצחת הנקבות עשתה את כל הדרך מאירלנד Edstrong Diamond Jubilee בתו של Jr ch Quintic Follow me.

גולת הכותרת מבחינתי היתה מנצחת הגורים, Ocobo Heartbreaker at Shipshape בתו של CH Ocobo Gobstoppa ו-Mystyle ;Alice in Wonderland כלבה בצבע לבן בת עשרה חודשים בלבד, לה אני צופה עתיד מזהיר. בגזע הבולדוג האנגלי כל כך הרבה מרכיבים צריכים להתאזן לכדי צללית הרמונית כה מיוחדת, נדיר ביותר למצוא איזון כה מושלם ואיכות שכזאת בגיל כה צעיר.

אם אסכם את התערוכה, הרי שרמת הנקבות היתה גבוהה מרמת הזכרים, ורמת הגורים והצעירים היתה טובה מרמת הכלבים הבוגרים. למרות שנכחו בזירה אלוף עולם, אלופי אנגליה ועוד, מצאתי כי עדין יש מקום לשיפור בגזע. שיפוט גזע בארץ המקור שלו הוא לא דבר של מה בכך, מדובר בארץ המכתיבה את עתידו של הגזע ואחראית על שינויים ועידכונים בתקן. לכבוד היה לי לשפוט את הגזע באנגליה ואני מקווה לחזור לשם שוב; לא בכל יום פוסעים 130 כלבי בולדוג אנגלי בזירה מול שופט ישראלי ואת התחושה הזאת של תערוכה ראשונה בארץ המקור של הגזע אותו אני מגדל, אנצור לתמיד.

תערוכה באנגליה, איננה שלמה ללא סיום בפאב. השמש נטתה על צירה, ואנו שמנו את פעמינו לפאב קרוב לאכול ולשתות וליהנות מהמשך האווירה הנעימה שהמשיכה ללוות אותנו. לשולחננו הצטרפו מציגים ובעלי כלבים ובילינו עוד כמה שעות עד שהלילה ירד, אז יצאנו חזרה בדרכנו לכיוון לונדון.

אבי מלאך הוא מזכיר הנהלת חבר השופטים, מגדל ושופט ספציפי לגזע הבולדוג האנגלי ושופט מוסמך למספר גזעים נוספים בקבוצות 2, 6, 8 ו-9.

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf