jackie

בולדוג אנגלי, אלא מי?

שם הכותב/ת: אבי מלאך

צילום: יגאל פרדו

   ערך: איתן הנדל     צילומים: יגאל פרדו

אחי ואני תמיד רצינו כלב. ההורים אטמו אזנים ואנחנו נאלצנו להסתפק באקווריום משותף בחדר. אבל תמיד חלמנו על כלב ולא סתם כלב; בולדוג! אבא של חבר של אחי גידל את מטילדה, בולדוגית חכמה ומקסימה. מטילדה הייתה מגיעה לביתנו מידי פעם, נובחת, ואנחנו היינו מאכילים אותה בבורקס שנשאר משבת. את מטילדה הכירו כולם. המגדל שלה, ארזי גפן, אדם מקסים וצבעוני, נהג דן בקו 63, הסתובב תמיד עדוי בתכשיטים ומטילדה לא משה מצידו. גם כשנהג באוטובוס. אגדה עירונית מספרת כי יום אחד יצאה מטילדה לבדה, הגיעה לתחנת אוטובוס של קוי דן ועלתה על אוטובוס קו 53 במקום 63, הקו של ארזי גפן. כמובן שכל הנהגים ידעו למי היא שייכת ומטילדה הוחזרה הביתה בתום הקו.

יום אחד אחי, ללא כל הכנה, הביא הביתה את "מק" – גור בולדוג זהוב, ייבוא מדרום אפריקה. את שמו קיבל מק מפסל הכרום, הסמל של משאיות מק. ומיד עם הגעתו, המיס את המשפחה כולה. מק היה בבחינת סנונית ראשונה ואחריו באה קים, צברית, צאצאית לקווים מדרום אפריקה – מנומרת עם אופי מקסים שחיה עד גיל 12, בריאה ועליזה. תערוכות לא היו הצד החזק שלה. כל ההמלטות של קים היו טבעיות ובהמלטה הראשונה שלה התחיל בית הגידול שלי. לאחר לילה ארוך ובלתי נשכח, קיבלתי מאחי גורה אדומה ושובבה, דיזל, ובית הגידול "פני מלאך" יצא לדרך.

גם ההמלטות של דיזל היו טבעיות וכך הצטרפה אלינו ברנדה, היום בת רבע ל-12, אלופת ישראל ואלופת אירופה. דיזל לא היתה כלבת תערוכות מצטיינת, אך היתה כלבת גידול מעולה, ומרבית צאצאיה היו הרבה יותר טובים ממנה. כמגדל, אני רואה חשיבות עצומה לשמור על קשר עם הבעלים, להדריך ולשכנע את המגדלים החדשים לבוא ולהציג בתערוכות. אחד הגורים היותר מוצלחים, פיקאסו פני מלאך, היה לאלוף אירופה צעיר ואחרים מצאצאיה זכו במקומות ראשונים בזירות הבולדוג בארץ.

הישגיה של ברנדה לא ביישו את צאצאיה. מלבד ברנדה הקשישה אני מציג גם את ליה פני מלאך, אלופת ישראל, מנצחת גזע "סידרתית" בתערוכות מועדון ובינ"ל. וגם בתה של ליה – PNEI MALLACH I AM GORGEOUS, רק בת שנתיים וחצי וכבר אלופת ישראל, מנצחת גזע וכוכבת תערוכת כלבי הדוגה.

לפני כשש שנים הצטרף זכר יבוא מאיטליה, LUVIPRIDE YOU ARE THE BOSS או בשמו המקומי פבריציו, אלוף ישראל, אלוף בינלאומי, כוכב תערוכה ומנצח גזע מספר רב של פעמים. אחריו הגיע זכר נוסף מבית הגידול LUVIPRIDE ונקבה מבית גידול בהולנד.

בשנה האחרונה הוספו לבית הגידול כלב וכלבה ברמה עולמית, מבית הגידול האנגלי המפורסם NOBOZZ .NOBOZZ BRICK BUILT ובשמו המקומי "רוק" כבר הוכתר כאלוף צעיר. רוק מייצג שושלת יוחסין שניתן רק להתקנא בה: הוא בן לאלוף עולם CH. DRACO MALFOY (אלוף העולם פעמיים ברציפות, מנצח קבוצה פעמיים באליפות העולם וסגן כוכב תערוכה) ולאם NOBOZZ LUCKY CHANCE בת לאלוף אנגליה. שני כלבים אלו הינם קפיצת מדרגה בבית הגידול, פרי מאמץ משותף של חברי הטובים רחלי ואלעד דור, ולהם מגיעות התודות על העזרה בהבאת הכלבים ארצה.

זהו גם המקום להודות לד"ר שרון רגב, הווטרינר המלווה את בית הגידול כמעט מתחילת דרכו.

בוקסה

כלב מוצק ומפחיד למראה בעל ראש ייחודי המשאיר רושם רב. אופיו חביב ועליז ועומד בסתירה מוחלטת למאפייניו הגופניים. הגוף ריבועי מלפנים ורחב. החלק האחורי צר וקל יותר. המותנית גבוהה מהשכמה וקו הגב גלי (לא בהגזמה). התנועה הטיפוסית ייחודית אף היא, מתגלגלת כשהכתף מובילה בכל צעד כהליכתו של שרירן.

הבולדוג האנגלי ידע תהפוכות רבות. היה זה גילגולו קצר הרגליים של המסטיף שהגיע מהמזרח. התפרסם כלוחם אמיץ בזירות השוורים. הקרבות הופסקו והבולדוג הפך לבן לוויה. בייחודיותו, סחף הבולדוג המוני מעריצים בכל רחבי העולם, והפך לאייקון לאומי, שם נרדף לעמידות ונחישות במיוחד בימי מלה"ע השניה כבן לוויתו של וינסטון צ'רצ'יל. עברו האלים הוא הסיבה לצורתו המפחידה ולמבטו המאיים, ואכן הבולדוגים הראשונים הצדיקו את המוניטין. הכיוון הגידולי הביא לכלב רחב מאוד מלפנים, צר מאחור, לסת תחתונה חזקה ואף פחוס. עיוות זה הלך והחמיר ובשל הסכנה לבריאותו של הגזע, נוצר לחץ דעת קהל בעולם שפועל לתיקון המצב ולכלבים בריאים יותר.

מה אוכלים הבולדוגים של אבי:

המזון הייחודי של רויאל קאנין לבולדוג אנגלי. צורת הכופתית ייחודית ומותאמת ללסתות הכלב, ומחייבת את הבולדוג ללעוס ולא לבלוע. ההבדל גדול ומורגש מיד במיוחד בצעירים. הצעירים אוכלים מגיל 3 חודשים עד לגיל שנתיים רויאל קאנין מקסי ג’וניור.  מגיל שנתיים עוברים לרויאל קאנין בולדוג אדולט. אבי אוהב לפנק בתוספות: מידי פעם ביצה קשה, גבינת פרמזן מגורדת או קציצות מבשר טחון שנעשה במיוחד בשבילם מבשר בקר טרי.

 

מה אוכלים הגורים והאם המניקה:

גורים יונקים עד גיל 3 שבועות. מגיל זה עד לגמילתם בגיל 5 שבועות אבי מוסיף תחליף חלב רויאל קנין מעורבב עם רויאל קנין סטארטר. בהמשך אבי מאכיל בסטארטר עד לגיל 12 שבועות. עד לגמילת הגורים גם האם אוכלת סטארטר, המהווה מזון אידאלי לייצור חלב מזין ולהבטחת התפתחות נאותה של הגורים.

תחליף החלב של רויאל קאנין הוא המעולה מסוגו. מועשר בויטמינים, בעל נעכלות גבוהה ומסייע בצורה מעולה להתפתחות מערכת עיכול בריאה ויציבה. גם גורים בני יום שנאלצו להסתפק בתחליפים המשיכו להתפתח בצורה מדהימה ובמקרים מסויימים תחליף החלב ממש הציל חיים. אבי ממליץ בכל פה לכל מגדל להוסיף את התחליף בצורה קבועה לכל שגר.

 

מי יכול לקנות גור:

בולדוג אנגלי הוא כלב מפונק, אוהב ילדים ומוצא בקלות את מקומו במשפחה. מי שיש לו בולדוג אחד, זו רק שאלה של זמן עד שיהיה לו בולדוג נוסף, עוד אחד ועוד אחד… הוא חייב לחיות בבית, וזקוק למקום קריר בחודשי הקיץ החמים, ולהרבה הרבה חיבה. אינו אוהב להישאר לבד בבית וסטודנטים או וורקוהוליסטים צריכים לשנות הרגלים או לעבור לגדל גזע אחר. כל גור מבית הגידול "פני מלאך" נמכר אך ורק למשפחות המתאימות לגידול בולדוג. כל גור מחוסן בחיסון ראשון לפחות, משובב בשבב ולאחר תילוע. לחבילה מצטרפת תעודות יוחסין של ההתאחדות הישראלית לכלבנות, והכל ארוז בשמיכה עם “ריח מהבית”, ערובה להסתגלות טובה. מעט מזון לימים הראשונים, הנחיות האכלה (כמה שיותר אוכל כך טוב יותר), וכמובן מספר טלפון ואימייל למשלוח תמונות.

 

טיפוח הכלבים:

לבולדוג האנגלי פרווה קצרה וחלקה, קלה מאד לטיפוח. הברשה אחת לשבוע תספיק די והותר. הכלבים מטופלים במהלך השנה, כל חודש אבי מטפל בטיפות פרונטליין פלוס ולא בתרסיס (בולדוגים לא אוהבים תרסיסים). הפרונטליין יעיל, אינו מסכן כלבים קשישים, גורים או מיניקות ושומר על הכלבים נקיים מפרעושים. רחיצה אחת לחודש בשמפו לעור רגיש או שמפו היפואלרגני. בולדוג הוא כלב עם קפלי עור. ניקוי יומי מתחת לקפל האף נועד למנוע הצטברות לכלוך וזיהומים. מגבון לח או צמר גפן טבול במים פושרים יעשה את העבודה. הייבוש חשוב והכרחי.

את הבולדוג לעולם לא מספרים בשל פרוותו הקצרה. הוא משיר את פרוותו והברשה תסיר את השיער המת ותמנע את שיער בכל הבית. בחודשי הקיץ הבולדוגים עוברים להתגורר מול המזגן. הם יוצאים לטיולים קצרים בשעות הבוקר המוקדמות והערב המאוחרות. הבולדוג אינו מיועד לטיולים ארוכים או לשהייה ארוכה בשמש, הוא גם אינו יודע לשחות ולכן אין כל סיבה לקחת אותו לים.  מסקנה: גם חביב וגם מתאים לבטטות כורסא!

הערת העורך: אבי מלאך, בוגר תואר ראשון במדעי החיים באוניברסיטת תל-אביב, הוא אחד הפעילים הותיקים במערכת הכלבנית. הוא חבר בחוג לכלבי דוגה מזה 20 שנה, מילא שורה של תפקידים בהי"ל ובועד החוג, שימש כמנהל ספר הגידול הישראלי במשך 6 שנים, וכמזכיר ועדת גידול מדעית. כיום משמש כמזכיר הנהלת חבר שופטים ושופט ספציפי לבולדוג אנגלי ולמספר גזעים נוספים. אבי מייצג את המגדל ש"צמח" מהשטח, אינו מתנשא ושומר על גישה חיובית גם בזמנים קשים.

לפרטים על בולדוג אנגלי: www.pneimallach-bulldogs.com

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf