DSCF6795

אם לפיות היו זנבות…

שם הכותב/ת: סטלה ודניאל שינדלר

צילום: יגאל פרדו וארכיון המשפחה

כאשר סטלה שינדלר החליטה שהיא תהפוך למגדלת, היא כינסה את הפורום המשפחתי אשר דן, אישר וחילק תפקידים. התפקידים חולקו, השנים חלפו וכיום ניתן לראות שני דורות כתף לכתף מגדלות יחדיו את הקוקר ספניאל האמריקאי, גזע מיוחד ומרשים, שילוב ייחודי של אופי ויופי המגיע ביחד עם שני טון טיפוח ועבודה קשה… דניאל הבת, שותפה מלאה לעבודה הקשה ושותפה מלאה בבית הגידול, הפכה כבעלים רשומים נוספים ממש בתחילת השנה.

שמו של בית הגידול FAIRIES COCKERS הינו פשרה מסויימת לשם אותו בחרה סטלה בתחילה; “חשבתי לרשום את השם “FAIRY TAILS” שהוא משחק מילים על זנבות ואגדות אך בשל עיכוב ברישום, מגדלים הולנדיים רשמו את השם ואני בחרתי באחת האפשרויות הנוספות שנתתי”, מספרת סטלה. משפחתה של סטלה מקורה באוסטריה אך תעתועי הגורל הביאו אותם לדרום אמריקה, לארגנטינה אם נדייק, ומשם עלו לישראל. “מאז ומתמיד היו כלבים בבית הוריי ואני גדלתי יחד אתם”, מספרת סטלה. תמיד גידלה קוקרים אם כי בשנת 1988 החליטה לייבא לארץ כלבת רועים גרמנית מבית הגידול Schwazen Zwinger. היא הוצגה כגורה וקטפה את התואר “הגור הטוב בגזע” אך מעבר לכך לא הרבתה להגיע לתערוכות. היתה לה המלטה אחת והיא הלכה לעולמה בגיל מופלג. אם התבוננתם בתצלומי הכתבה, וודאי הבחנתם שסטלה היא קטנת מימדים. התמודדות עם כלבים גדולים אינה מתאימה כל כך לגודלה ועל כן החליטה להתמקד בקוקר ספניאל האמריקאי, גזע שהתפתח מקרובו האנגלי אך שונה ממנו עד מאוד ובמיוחד בכל הקשור לטיפוח הפרווה.

מאחר ומדובר על נושא רציני, לקחה אותו סטלה ברצינות הראויה והחלה לחקור בנושא גידול בכלל ובגזע הקוקר ספניאל האמריקאי בפרט. לאחר תקופת התלמדות, קריאה מעמיקה בכל ספר אפשרי בנושא וקשירת קשרים עם מגדלים באירופה ובארה”ב החלה שלב היישום. ההתחלה היתה צנועה – כלבה שרכשה בארץ ושני כלבים נוספים שייבאה מחו”ל; האחד מבית הגידול “La Vigie (של מיודענו השופט מר לוראן פישאר השוויצרי) וכלב נוסף משבדיה מבית הגידול Gazette’s.

ההמלטה הראשונה היתה ב-2003 וכך לאט לאט ובעקביות החל בית הגידול צובר תארים והצלחות רודפות הצלחות. “חיידק התערוכות” עובד כאן שעות נוספות ומבלי לקחת בחשבון את השעות הרבות של טיפוח ואימון סובבים הכלבים (וסטלה כמובן) ברחבי העולם בין אליפות כזאת או אחרת. בשנת 2008 בתערוכה הבינלאומית תל-אביב זכתה סטלה עם Aprés Midi Fairies Cockers בתואר הנכסף “כוכב התערוכה”, פעם ראשונה בישראל שקוקר ספניאל אמריקאי קוטף את התואר הנכסף. Aprés Midi בצרפתית משמעו “אחר הצהריים” (שעת לידתה…). היא אלופת ישראל של 5 מדינות אירופאיות, CH Fairies Calvin Klein מההמלטה האחרונה גם הוא מחזיק בתואר אלוף ישראל ועוד 5 מדינותאירופאיות ניצח את הקבוצה בתערוכת עכו האחרונה ולבסוף סיים כסגן שני לכוכב התערוכה. אחותו CH Fairies Choe מחזיקה באליפות של 3 מדינות אירופאיות – הרשימה חלקית ועוד היד נטויה…

דניאל, דור ההמשך, עושה בימים אלו צעדים (גדולים יש לומר) וראשונים בתחום הכלבני כאשר היא חובשת את ספסלי המדרשה, ומסייעת בתערוכות רבות ליד שולחן המזכירות. עקבותיו של החיידק הכלבני ניכרים גם כאן, ודומה שהתאבון הכלבני של דניאל רק התעורר. “ההמשך ברור", היא אומרת, "עכשיו אני לומדת את מה שאפשר ובאופק, מדרשה מתקדמת ואולי גם תחילת מסלול להתמחות בשיפוט.” יש סיפוק גדול לדור המייסדים להעביר את הלפיד לדור ההמשך ולהתבונן כיצד הלפיד עובר הלאה ולהבתו עולה ומתגברת. גם העיסוק שבחרה דניאל מעיד על העניין שלה בבעלי חיים; דניאל היא עוזרת וטרינר במקצועה אך בשנת הלימודים הקרובה היא תתחיל ללמוד רפואה הומאופטית ואלטרנטיבית (וטרינרית) במסגרת המסלול לרפואה משלימה בסמינר הקיבוצים בתל-אביב. סטלה היא רופאת ילדים, וניתן לומר גם כי גם במקרה זה הרפואה נשארת במשפחה.

מה אוכלים הכלבים של FAIRIES COCKERS: “רק רויאל קאנין, מזון המותאם בדיוק לפי הצרכים של הגזע, עם דגש על טיפוח פרווה ועל פי הגיל,” קובעת סטלה בנחרצות. "חשוב להבין שלתזונה תפקיד חשוב ביותר אם בגזע כה מיוחד כמו הקוקר ספניאל האמריקאי הפרווה זקוקה לתוספים מיוחדים שאני מוסיפה בנפרד", היא מדגישה.

 

מה אוכלים הגורים והאם המניקה: כפי שכבר הזכרנו, סטלה היא רופאת ילדים. ”הכל מתחיל עוד לפני ההרבעה; האם לעתיד מתחילה לאכול את ה-D 24 TH וכשהגורים בני 3 שבועות אני מתחילה להעביר אותם לסטרטר. הקוקריות האמריקאיות הן אמהות מצויינות אך אני בודקת את הוספת המשקל השבועית לכל גור וגור ובמידת הצורך אני מוסיפה חלב אם של רויאל קאנין אם צריך”.

 

מי יכול לקנות גור: “הקוקר ספניאל הוא כלב בגודל בינוני קטן, עם אופי מתוק, המתאים לחיי משפחה בעיר בכפר או בכל מקום אחר בלי קשר לגודל החלל הדרוש. כל מה שהכלב צריך הוא בעלים אוהב ואיכפתי, והיתר הוא בונוס טהור,” מוסיפה סטלה. טיפוח? "אכן, למי שמתעתד להציג בתערוכות הטיפוח חשוב ומהווה התעסקות לא פשוטה אך התוצאה מדהימה.”

 

טיפוח הכלבים:  “עם הפרווה של הקוקר ספניאל האמריקאי לא משחקים. זוהי פרווה עשירה וייחודית וחייבת בחפיפה מסודרת; מוצרי הטיפוח של איב סאן ברנרד מהווים עבורינו פיתרון מקצועי איתו אנו יכולים לשמור על איכות הפרווה גם בתנאים הקשים של האקלים וטיב המים בארץ. כל חפיפה באחד ממוצרי האיכות של איב סאן ברנרד מסתיימת בטיפול בקונדישינר המחזיר את השומניות לעור, מונע ריח רע ומותיר את הפרווה מבהיקה ומשיית. בכלבים בעלי פרווה כה ארוכה, פרעושים יכולים להוות בעיה איומה ועל כן פעם בחודש, כל חודש (כן כן, גם בחורף) אנו משתמשים בפרונטליין פלוס”.

לפרטים נוספים אתם מוזמנים לפנות לדניאל ולסטלה ב:

Schindler.danielle@gmail.com, estela1@netvision.net.il

 

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf