Saint_5

אליפות צרפת לגזע הסן ברנרד

שם הכותב/ת: כריסטיאן לאפיי נשיאת המועדון הצרפתי לסן-ברנרד

צילום: פרנק היימן

ב-25-24 בספטמבר 2010, כשבוע לאחר אליפות המועדון הצרפתי למסטיף טיבטי, נפגשו באותו מקום ממש בעיר ארוויל, כשעה נסיעה מפאריס, 140 בעלי סן ברנרד ועוד 81 מאסטיפים טיבטיים לתערוכה שהפגישה שני ענקים הרריים, המסטיף הטיבטי מהרי ההימאליה והסן ברנרד (או בשמו הקדום – מסטיף אלפיני) ממעבר גוטהרד שבהרי האלפים. תערוכה בה משתתפים יותר מ-200 כלבים בגודל שכזה משאירה רושם כביר על כל מי שמזדמן למקום. כפי שניתן לחוש מתערוכות בינלאומיות ברחבי העולם המגמה של חובבי הכלבים נוטה בצורה בולטת לכיוון הגזעים הקטנים ולמרות גודלם והרושם הכביר שמשאירים הסן ברנרד והמסטיף הטיבטי, המספרים נוטים לכוון הגזעים הקטנים ובצורה נחרצת. בעולם בו הגזעים הגדולים שומרים אמנם על גודלם הפיזי אך קטנים מספרית, האיכות לעיתים מתדלדלת. צרפת עדיין ממשיכה להוביל בגזעים רבים את הרמה העולמית בכמות ובאיכות, גם אם לעיתים היא נאלצת להתחלק עם מעצמות כלבניות אירופאיות אחרות. הוכחה מצויינת לכך הופגנה השנה באליפות העולם לגזע הסן ברנרד שנערכה השנה בגרמניה כשהמגדלים הצרפתים כבשו במספריהם ובהישגיהם את האליפות.

העיר ארוויל הסמוכה לנאמור היא עיירה קטנה עם 2,200 תושבים שהתרגלו כבר למסורת הנהוגה כאן מזה שנים לארח את תערוכות שני המועדונים, ביחד או לחוד. מזג האויר שיתף פעולה גם הוא, והיה אידאלי לכל הכלבים, אולי מעט קריר למציגים. המציגים משני הגזעים הגיעו גם מחוץ לצרפת ונרשמו נציגים מבלגיה, גרמניה, הולנד, שוויצריה, איטליה, שבדיה ועוד. הגשם המאפיין את האזור בסתיו שיתף פעולה גם הוא ודחה את הופעתו להמשך השבוע.

תערוכות גזע בצרפת נערכות במשך יומיים, כאשר ביום שבת, ה-25 לספטמבר, נערכים מבחני אופי לכלבים וביום שלאחריו נערכת התערוכה עצמה. בצרפת הפעילות של מגדלי הסן ברנרד והמסטיף הטיבטי נערכת לרוב במסגרות משותפות כשגזע נוסף בקבוצה 2.2 ה"אידי" (כלב רועים מהרי האטלס) מצטרף לפעילות זו. הפעם אנשי האידי לא נכחו בשל פטירתו לאחרונה של ד"ר גאדויס, שהיה מהאישים המרכזיים שדחף לקידום הגזע בצרפת. את הכלבים הבוגרים בחן ריימונד סואלט ואילו הכלבים הצעירים נבחנו על ידי ג'וסא ראטון. למחרת הצטרף לצוות השופטים בכיתות השיפוט שופט נוסף, דידיא באסט. לגזע הסן ברנרד שתי תצורות פרווה, פרווה קצרה ופרווה ארוכה. כל תצורה נחשבת לגזע נפרד הזכאי לתארים משל עצמו. גם בתערוכה עצמה נשפטו שני הגזעים בנפרד.

האופי בגזעים גדולים מהווה נקודה חשובה ביותר העשויה להעיב על הגידול האנטומי הנכון ביותר. בחלק מהגזעים אותם אנו מגדלים כמו הרועה גרמני או ההאסקי הסיבירי נוצרים שני קווי גידול:

מצד אחד קו של כלבים עובדים, שם מושם דגש על תנועה, מבנה אנטומי נכון ואופי כשהסה"כ עונה על סעיפי היעוד ופחות על סעיפי היופי.

מצד שני מתפתח קו "תערוכות" של כלבים העונים לחלוטין על סעיפי היופי אך רחוקים מאוד מסעיפי הייעוד. המגדלים הצרפתיים בגזעים מסויימים נוקטים בתהליך המשלב את שתי הדרישות לקיום סעיפי היופי והייעוד כשהדגש הוא על האופי וכך לבחור לא רק את הכלבים היפים כי אם להיות בטוח שמבחינת האופי הם אכן מתאימים.

גם למתבונן מהצד קשה שלא להתפעל מרמת הכלבים בשני הגזעים. נדיר לראות גזעים אלו בתערוכות בינלאומיות, ונדיר עוד יותר למצוא כלבים ברמה גבוהה. בתערוכה ניתן היה לציין בסיפוק שניתן למצוא הרבה כלבים איכותים משני הגזעים, והגאווה הגדולה – שמרביתם מגידול צרפתי. כיתות הגורים הציגו את הדורות הבאים ואין ספק שמדובר על עתיד יציב, בריא ומבטיח. הכלבים שהוצגו נבחנו בכל המאפיינים של הגזע, אופי, מבנה ותנועה. רק באופן שיפוט שכזה ניתן להיות בטוחים שאנו מגדלים את הכלבים הנכונים ואיננו מנציחים תופעות העלולות להביא גזעים מופלאים אלו לכליה.

הכתבה פורסמה במקור בחודש אוקטובר 2010 בירחון הצרפתי "כלבים 2000".

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf