Meilleur_male_RBIS

אליפות המועדון הצרפתי לדני ענק 10-11 לספטמבר 2011, נואביס, צרפת

שם הכותב/ת: פרנק היימן

צילום: פרנק היימן

כל מי שארגן תערוכה בימי חייו יודע שאין די במציאת מקום לתערוכה, רישום משתתפים, הזמנת שופטים ושאר לוגיסטיקה; מזג האויר הוא תמיד השחקן הראשי במחזה שכולם מקווים שיהיה מוצלח ולא יהפוך לטרגדיה…

בבוקר התערוכה – ז’אן פרנסואה מרטין, יו”ר המועדון הצרפתי לדני ענק, נשאה עיניה למרום בתפילה חרישית להרחקת עננים; “אין לנו בעיה עם מספר המשתתפים, האיכות של הכלבים והמקצועיות של המציגים", היא אמרה, "רק עם מזג האויר…”

אכן, זהו הימור לא פשוט לבחור את תחילת ספטמבר לתערוכה שלא בתוך אולם. קשה שלא להתפעל מהצלחתה של התפילה, שכן רוב הזמן השמש זרחה ורק ביום ראשון (היום השני לתערוכה) התקדרו השמים ונותרו מעוננים מרבית שעות היום. דקות לפני הזירה המרכזית ובחירת כוכב התערוכה, שטף גשם חזק את הזירה, כמו מכין את המדשאה לבאות, ואז חלף כלא היה ואיפשר לסיים את התערוכה לאור קרניה הזהובות של שמש בין הערביים.

הדני הענק נחשב לאחד מהגזעים הפופולריים בעולם ובצרפת הוא נחשב לאחד המועדונים החזקים. גודלו הופך אותו למיוחד בשל הצרכים הנילווים לגידולו, (מקום, מזון והשגחה) ומכאן גם רגישותם של המגדלים לכל טלטלה כלכלית. לגזע 3 כיתות שיפוט; שחור והרלקווין, חום וחום מנומר וכחול. בתערוכה נשפטו הכלבים כל אחד בצבעו כך שהיתה זירה אחת לצבע החום, זירה שניה לצבע המנומר, שלישית לצבע השחור, רביעית לצבע ההרלקווין, חמישית לכחול. זירה שישית הוקדשה לצבע ה-grautiger, או מרל, צבע שאינו מוכר בארצות כמו גרמניה, איטליה, וגם ישראל (ראו מסגרת בעמ' 6). בסיום השיפוט בזירות מוכנסים כל ארבעת המקומות הראשונים ל”כיתת מנצחים” מיוחדת שם נקבעים מנצחי הצבע. ביום שבת הוקדש השיפוט לגורים ולצעירים וביום ראשון נשפטו כיתות הבוגרים.

היתרון הברור לקיים את אליפות המועדון שוב בנואביס (Neuvic), אינו רק הנוף. עיירת הנופש נואביס שוכנת בליבו של אזור כפרי טובל בירק, עם שפע מלונות וחדרי ארוח ואטרקציות תיירותיות לרוב ואכן משתתפי התערוכה הרבים התפזרו בנוחות בין אתרי הארוח שמסביב. כמה משתתפים? 301 בדיוק (26 כלבים פחות מאליפות 2010), עדות מצויינת לביקוש ולעניין שמעוררת האליפות. אמנם באליפויות ארציות ברחבי צרפת, מספרי משתתפים שכאלו אינם חריגים, אך בהתחשב במשבר הכלכלי הפוקד את אירופה ועל רקע הנתונים המדאיגים מתערוכות של גזעים אחרים בצרפת, ניתן לזקוף לאנשי הדני הענק כמה וכמה נקודות זכות. גזע הדני הענק הוא גזע מיוחד ומגדלי הגזע הינם אנשים מיוחדים והאוירה בהתאם; התחרותיות לא הפכה לאיבה ונשמרת במסגרת הספורטיבית. בסיום השיפוט לחיצות הידיים החיבוקים והנשיקות דומים למתרחש במפגש משפחתי של משפחה מורחבת במיוחד… אין ספק שהיחסים החבריים בין כל המציגים מעידים על חברות של ממש, שותפות ומסגרת חברתית מגובשת. שטח התערוכה גם הוא התאים בצורה מצויינת לארוע (הנערך כאן זו השנה השלישית ברציפות ונשכר כבר מראש גם לשנת 2012). הזירות הענקיות התאימו גם הן לגודל הכיתות ובמיוחד בצבע השחור ששפט מר חוסה גארסיה אבאד הספרדי (בית הגידול דה גאראבא De Garaba מויאדוליד) שהחליף את דר’ ברנג’ר שנאלץ לבטל את השתתפותו ממש ברגע האחרון. מלבד מר אבאד, פאנל השופטים כלל את  מר קלאוד ויאולה מצרפת ( בית הגידול of Ericeira, שפט את ההרלקווין), מר גווידו ונדוני מאיטליה (שפט את הכחולים), פיטר ואן מונפורט מיודענו מהולנד (בית הגידול Von Haus Vom Steraldted שפט את הצבע חום ומנומר) ויו”ר המועדון הגב’ ז’אן פרנסואה מרטין שפטה את ה-grautiger.

בסוף יום השיפוט השני ולאחר הצגת מנצחי הצבעים, הוכנסו לזירה הגורים והצעירים שזכו יום קודם לכן וקיבלו את התשואות המגיעות להם. לאחר צילום משותף עם הדור הצעיר התכנסו השופטים לבחור את כוכב התערוכה 2011.

לאחר שנתיים בהן שלטו נקבות ככוכבות תערוכה (Iskandar of Ceres הנקבה החומה בשנת 2008, וב-2009 מנומרת איטלקיה Della Baia Azzura Zeudi) הוכתר ב-2010 זכר ככוכב התערוכה, Atos Boree of Iskandar והמומנטום נמשך; תחת שיפוטו הקפדני של מיודענו השופט והמגדל הוותיק מר פיטר ואן מונפורט שעמד בראש פאנל השופטים נבחר הזכר המרשים Duo-D’Eclat Small Vernières. זכר זה הוא בנו של אחד מהזכרים המרביעים שהשפיעו רבות על הגידול באירופה בשנים האחרונות Manolo von der Ofnethöhle שהיה מנצח ה-Eudcc (המועדון האירופאי לדני ענק) 2008.

יו”ר המועדון הצרפתי לדני ענק – ז’אן פרנסואה מרטין, (בית הגידול Of Fauvelle), שופטת בינ”ל ופעילה בעשורים האחרונים בכל הקשור למועדון הצרפתי לדני ענק יכולה להיות גאה בהישגי המועדון ובפעילותו במהלך כל השנה: “לתערוכה בנואביק הגיעו כ-20% משתתפים מהמדינות השכנות ובעיקר מאיטליה וספרד. צרפת מהווה עבורם תחרות רצינית והם רואים בהשתתפות אתגר איכותי רציני, ובזכיה – הישג אמיתי.” אין ספק שהגידול הצרפתי כפי שמתבטא בכלבים שמוצאם מצרפת הזוכים בחו”ל והרמה של הכלבים הצרפתיים מהווה עובדה המחזקת את דבריה. כלבי הדני הענק שהוצגו במהלך היומיים אכן הצדיקו את דבריה ואני כבר סימנתי ביומן את ספטמבר 2012, אני אהיה שם!

 

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf