Screen Shot 2016-04-06 at 9.19.10

אימוץ חתולים – כך תעשו זאת נכון

שם הכותב/ת:מערכת חיות הבית

צילום:מערכת חיות הבית

מערכת ״חיות הבית״

חושבים לאמץ חתול? אתם עומדים להצטרף לחלק הסטטיסטי העומד להטות את הכף לטובת החתולאים. לא מדובר בסקר ברשת וגם לא במסע לעידוד אימוץ חתולים כי אם מגמה עולמית ההולכת וגדלה במיוחד באזורים עירוניים. העולם נחלק לשני חלקים לא שווים – חובבי חתולים וחובבי כלבים. יש הטוענים כי ניתן לגדל כלב אך החתול בעצם מגדל אותך. הוא לא גר אצלך כי אם הוד מעלתו החתול מאפשר לך להתגורר אצלו. כשאנו מתייחסים למאפייני האופי בולט הדבר עוד יותר: אסוציאטיבית הכלב הוא נאמן, אופיו יציב, תמיד יהיה בעדך והראיה בטובה לכך היא מגוון תפקידי העבודה הכרוכים לעיתים בסיכון חיים אותם ממלא הכלב ללא שהיות. ואילו החתול, נמשל למתוחכם, מסתורי והפכפך באופיו.

אנו עומדים באמצע העשור השני של המאה ה-21 וסטטיסטית החתולים הופכים לאחת משלושת חיות המחמד המובילות בפופולריותן. מרבית החתולים מציגים מבנה וגודל דומים, הם נקיים מאוד, התנהגותם מרתקת והם אינם דורשים משאבים מיוחדים, אפילו לא צריך לטייל אתם בחוץ. חתולה יכולה להמליט עד 3 פעמים בשנה, אך לא תבייץ אם לא תזדווג. בדומה להריונן של הכלבות, ההריון נמשך 63 יום ובסיומו יוולדו 3-6 גורים.

כמעט כל חתול גם אם נראה לכם שהוא בטטת כורסה יצליח לשרוד בטבע. הם ציידים מלידה ומי שמגדל חתולים הבאים והולכים כרצונם מכיר את שלל הצייד שהחתול מביא הביתה. תשאלו מדוע הם עושים זאת – פשוט מכיוון שהם ציידים. אגב, בדרך כלל בתום הצייד החתול יקח את שללו למקום בטוח שם יאכל אותו. המקום הבטוח הוא הבית, ושם מחכה לו קערת אוכל לא פחות מזמינה… הריחות המוכרים עולים באפו ובדרך כלל הוא ינטוש את שללו למועד מאוחר יותר. זה בדיוק הזמן בו אתם מוצאים את מה שצד קודם, ונפטרים מזה (עם או בלי ה״איכס״ המסורתי).

חתולים הם ציידים יחידאיים. את כישורי הציד שלהם הם מפתחים בסדרה של משחקים מגיל צעיר בפיקוחה של האם כמובן. בשלב זה הם עומדים על דעתם, לומדים כללי התנהגות בסיסיים ומקבלים את היסודות ליצרת קשר ואמון עם הסובבים אותם. אם החתולה שאימצתם המליטה בביתכם, חשוב לחשוף את החתלתולים מגיל צעיר לבני אדם ולרעשים. חתלתולים שנולדו בחצרות ללא קירבת בני אדם ולא עברו תהליך חיברות מסודר ובגיל צעיר לא נחשפו לבני אדם, קרוב לוודאי שלא יצליחו לקשור קשר עם גורמים חדשים בסביבתם ויתקשו להסתגל לשינויים. חתלתולים שלא עברו את תהליך הגמילה (בהעדר אם למשל) עלולים "להיתקע" עם התנהגות גורית (ינסו להמשיך לינוק למשל). החתול רגיש ביותר – מעבר דירה, תינוק חדש המצטרף למשפחה, בעל חיים חדש, כל שינוי עלול ליצור מתח ולגרום להתנהגותו של החתול להשתנות. חתול בוגר החי בבית וגם היוצא לחצר יתקשה מאוד לעבור לעיר אחרת ותהליך ההסתגלות עלול לארוך זמן רב ולעיתים לא יסתגל כלל…

החתול יכול להיות מדד מצויין לטמפרטורת החדר בו הם נמצאים. על פי תנוחת גופו ניתן לנחש את חום החלל בו הוא נמצא: פשוט איברים, הטמפרטורה מעל 25 מעלות, סיכול קל, הטמפרטורה מסביב ל-20 ואם הוא מכורבל ואפו תחוב עמוק בפרוותו, סימן שהטמפרטורה נמוכה מ-20.

את השיר ״מה אתה עושה כשאתה קם בבוקר״ כתב והלחין שלום חנוך ויש להניח שבכדי לכתוב את השורה הראשונה ״את אותם הדברים אבל לאט״ התבונן היטב בחתול: לאחר שהתעוררו, החתולים מתיישבים ומתצפתים על סביבתם. לרוב יטפסו על ארון או כוננית. שם ישבו ללא ניע זמן מה. לאחר תצפית יסודית וממושכת נדמה כי דבר מה ״קפץ״ עליהם ובסדרת קפיצות ופרצי ריצה מהירים יצאו לפטרול אלים; הם יארבו, יתגנבו, יתנפלו וירדפו אחר כל דבר (גם אם הוא מגבת מטבח תמימה, שואב אבק או מחבת). לאחר חילוץ עצמות ומתיחת השרירים יעברו לשלב הטיפוח.

על לשונם של החתולים קרסים זעירים המעניקים לה מרקם מחוספס מאוד. הליקוק נועד לאסוף בעזרת קרסים אלו את השיער המת. פעולת הליקוק מסירה לכלוך ומרטיבה ברוק את הפרווה. הרוק מקרר את גופו של החתול בימים חמים וזוהי הדרך שלו לקרר עצמו. בתהליך הליקוק בולע החתול את השיער המת ועם הזמן עלולים להיווצר כדורי שיער. הדיוטות העדים למחזה בו חתול מקיא כדור פרווה שכזה, עלולים לרוץ עימו לווטרינר, אך זוהי תופעה טבעית ונועדה לפלוט את כדורי השיער שאינו מתעכל. לצורך עידוד פעולת ההקאה החתול יצא ל"אחו" שם ינסה למצוא עשבים רעננים שיסייעו לו בפעולה. מכאן החשיבות הרבה בבחירת סוגי הצמחים שתגדלו בבית. חתולים עלולים לנסות לכרסם את עלי הצמחים שבעציצי המרפסת וחשוב ביותר שתבררו שלא מדובר בצמחים רעילים. ישנם גם סוגי מזון ותרופות הרעילים לחתולים שחשוב להרחיק ביניהם שוקולד, בצל ושום או תרופות אנושיות שונות כמו אקמול.

כאשר החתול מבחין בציפור, או כל בעל חיים המוגדר כצייד אפשרי אך הם דמויות במסך הטלוויזיה או מעברו השני של החלון, יתרכז בהן החתול ואז, כאילו מבלי משים יבצע מספר פעולות נשיכה מהירות, כאילו הרגע נשך את נשיכת המוות והנה הטרף כבר מפרפר בין ציפורניו. מבחינה אנטומית ובשונה ממבנה הלסת של בן האדם או הכלב המאפשרת חופש תנועה גם מעט לצדדים, מבנה הלסת של החתול שונה. הוא מאפשר פתיחה וסגירה בציר אנכי בלבד. כאשר הוא מבצע את פעולת הנשיכה שתארנו, דומה הדבר כאילו הוא לוחש דבר מה לעצמו.

קשת הצבעים שרואה החתול מוגבלת מעט (בגווני הירוק אדום בעיקר) אך החתול מפוצה על כך בזכות מבנה עין הקולט פי שישה יותר אור המעניק לו ראיית לילה מצויינת. חוש שמיעה חד מאפשר לו לשמוע כל רחש, אפילו של מכרסם המציץ מחורו. גם לחתולים בעלי אזניים מקופלות יותר משלושים שרירים שונים בכל אוזןֿ, ובעזרתם הם מתבייתים על כל רחש חשוד. בסיום סדר הפעולות שתארנו עד כאן יצא החתול לסקור את ממלכתו, ירחרח כל פינה וירחיק עד לפינות המרוחקות ביותר ויסמן את גבולות הטריטוריה בגללים ובשתן. זוהי גם הסיבה מדוע חשוב ורצוי למקם את ארגז הצרכים בפינות המרוחקות ביותר בבית. זכרים יסמנו את הטריטוריה שלהם בעזרת שתן, ארוע ריחני מפתיע ללא אזהרה ולא רצוי בהחלט כשמדובר על ריהוט יוקרתי בסלון. הפיתרון להפתעות ריחניות אלו הוא סירוס. אך לא רק שתן מהווה שיטה לסימון הטריטוריה, החתול מתחכך בעצמים או בבעליו, הוא מחכך את בלוטות שומן שבצידי ראשו ומעניק לכל מה שבא עימו במגע ריח טיפוסי. למזלינו זהו ריח קל שאנו כמעט ולא מרגישים אם כי בבית עם חתולים רבים נבחין בו. מרבית סימוני הריח נמצאים בכפות הרגליים ובזנב.

כשחתול מסמר את שערותיו ומקשית את גבו הוא הופך גדול ממה שהוא באמת וכך הוא מנסה להפחיד את היריב שמולו. ההצגה נועדה להניס את היריב מבלי צורך להילחם. בדרך כלל זה עובד. מרבית החתולאים שגידלו גורי חתלתולים יודעים לספר שבכל פעם שחתלתול עובר ליד מראה הוא מיד מסתמר למראה בבואתו הנשקפת אליו, אך המראה מבעית אותם והם נמלטים מיד; אמרנו לכם שזה עובד.

חתולים ינסו לטפס לגבהים ולא תמיד הם ידעו איך לרדת. לא פעם אנחנו קוראים ידיעה על צוות כבאים שנקרא לחלץ חתול מהגבהים. אמנם חוש שיווי המשקל החתולי מעניק לו יכולות טיפוס מרשימים וגם אם ישמט מהגובה, רפלקס יסייע לגופו להסתובב כך שהגפיים כלפי מטה והגב מקושת קלות – מחלק את משקל הנפילה. כולם מכירים את האימרה "חתול נופל תמיד על הרגליים" אך חשוב לשים לב לפציעות בנפילות ממקומות גבוהים מדי.

כל כלבן מכיר את המונח ״כפת חתול״ שבחלק לא מבוטל מגזעי הכלבים היא הרצויה. לחתול כפה שבה האצבעות מהודקות והיא עגולה ואסופה. בכל אצבע, ציפורן חדה הנשלפת בעת הצורך. כל חתול ישמח לבחון את יעילותן וכל כורסא או שולחן יתאימו. סימני השריטות יכולים להרוס כל חפץ או רהיט אם רוצים להימנע מכך יש לספק לחתולים משטחי גירוד מתאימים. לעיתים בשוגג או ״בעידנא ד׳ריתחא״ החתול שלנו עלול לשרוט גם אותנו. בקצה הציפורן רובד חיידקים וגם שריטה תמימה עלולה להסתיים בזיהום לא נעים ("שרטת החתול"). בין חיידקים אלו, המסוכן לאדם הוא הטוקסופלסמוסיס, העלול לסכן נשים בהריון (ולכן הן מקבלות פטור מניקוי ארגז הצרכים של החתולים).

חתול מגרגר כשהוא שבע רצון וגם שלא. זהו רפלקס הקשור לתחושותיו והוא מגרגר בתגובה לסובב אותו. גם כאשר חתול חש כאבים הוא עשוי לגרגר כחלק מהדרך שלו להתמודד איתם. הוא מפסיק לגרגר כשהוא מתגנב לטרפו. כאשר מלטפים חתול הוא מגרגר בשביעות רצון. כאשר חתול מגרגר על שולחנו של הוטרינר, סימן שהוא מרגיש בנוח, אך הגירגור מסווה את הרחשים שהווטרינר רוצה לשמוע, ובמקרה כזה נשיפה קלה על אפו תגרום לו (לפחות לרגע קט) להפסיק מהגרגור.

החלטתם לגדל חתול, בראבו! עכשיו אתם צריכים להחליט אם יהיה זה חתול גזעי או לא. אנחנו ממליצים על אימוץ חתולים לא גזעיים לכל מי שלא ממש חייב את התוית הגזעית לאמץ חתול שאינו גזעי. ריכזנו עבורכם כמה נקודות שכדאי שתשימו לב אליהן:

  • כדאי לאמץ גורים, לא לפני גיל 6-5 שבועות. הגיל המומלץ כ-8 שבועות לאחר שכבר נחשף והתרגל לנוכחות בני אדם אחרים. רצוי שיהיו אלו גורים שנולדו בבתים. כשאתם מביאים אותו לביתכם, קחו עימכם פיסת אריג עם הריח המוכר של סביבת המגורים הקודמת שלו, כך ירגיש בנוח בביתו החדש.
  • הימים הראשונים קריטיים, הניחו לו לנפשו, הוא יישן מרבית שעות היום, אל תעירו אותו והשתדלו להיות נינוחים במידת האפשר. הכינו לו פינה בה יוכל למצוא מקום שקט לעצמו ובמקום נסתר הניחו את ארגז הצרכים.
  • עברו היטב בכל הבית וודאו שאין נגישות למקומות מסוכנים, צמחים רעילים, חומרי ניקוי, ומצבים בהם חתלתול סקרן עלול למצוא עצמו שלא בטובתו.
  • הרגילו את הגור לכלוב הנסיעות ולביקורים אצל הווטרינר כבר מגיל צעיר. ככל שתתרגלו עימו כניסה ויציאה מהכלוב, כך ייקל עליכם בגיל מאוחר יותר. חסנו את חתולכם והקפידו על חיסון כל שנה. בישראל מתגלים כל שנה כ-30 מקרי כלבת בניהם מעורבים גם חתולים.
  • שגר חתולים בחצר אינו שגר נטוש. אם החתלתולים נראים מטופלים, בריאים ושמנמנים הניחו להם. יש להניח שהאם יצאה ל״סידורים״ ותחזור. שגר שנראה מורעב ומיילל ללא הפסקה עלול להיות בצרה (קרה משהו לאם למשל). רק כאשר ברור מעל לכל ספק שהגורים בסכנה קחו אותם לווטרינר.
  • אימוץ חתול שאינו גור עלול להיות בעייתי מאחר ואופיו אינו צפוי והוא עלול להתגלות כבעל אופי סוער מהמתוכנן. כדאי להיות זהירים באימוץ חתולים שאינם גורים בגיל המומלץ אם אינכם מכירים מאין הגיע החתול וההיסטוריה שלו.
  • התאימו לחתול שלכם מזון לפי צרכיו ואל תתפתו לתוספים משולחן הארוחה. הקפידו על הפרדה בין ארוחותכם וארוחותיו. מרבית החתולים הם מסורסים/מעוקרים. חשוב ביותר שהמזון יותאם למצבם.
  • חתול אינו שותה מספיק וחיוני בארץ כמו ישראל שמים טריים ורעננים יהיו זמינים כל הזמן. ישנם מתקנים דמויי מזרקות המעודדים חתולים לשתות והם מומלצים במיוחד.

כך תמנעו מסימונים לא רצויים

סימון ע״י שתן הוא למעשה מודעה האומרת ״הייתי כאן״. כאשר חתול נתקל בסימון כזה (גם אם הוא שלו מלפני שעה…) הוא מיד מניח עליו סימון חדש. קשה מאוד להסיר את הריח האופייני. מרבית חומרי הניקוי מטשטשים את הריח בעזרת ריחות אחרים אך טיפול זה אינו יעיל מספיק ואם ישארו עקבות ולו הקלים ביותר יחזור החתול ויסמן. מוצרי Urin Off מכילים אנזימים המפרקים את רכיבי הריח ומסירים אותם לחלוטין. בעזרת תאורת אולטרא ויולט ניתן לאתר את המקומות הנגועים ולטפל בהם נקודתית.

חסנו את החתול שלכם

שלא כמו אצל כלבים, בישראל אין חוק המחייב חיסון חתול כנגד כלבת. אנו ממליצים לחסן אותו כנגד כלבת ועל הדרך גם לשבב אותו. באותה הזדמנות כדאי מאוד לשקול סדרת חיסונים שתשמור על מערכת חיסונית יעילה כנגד מחלות שניתן למנוע.

החיסון המוכר ביותר הוא כנגד החתלתלת, ניתן לגורים הצעירים בסיבוב החיסונים הראשון. ״חתלתלת״ או פאנלויקופניה (Panleukopaenia) היא נגיף הפרוווירוס החתולי וגורמת לזיהומים במערכת העיכול להקאות ושלשולים חריפים. בדומה לחיידק הפרוו הכלבי, הנגיף עמיד ביותר וההדבקה יכולה להתבצע גם דרך סוליות הנעליים, ציוד שלא חוטא וכיוב׳. בחתלתולים צעירים וקשישים הנגיף יכול לגרום גם למוות. הטיפול בחתולים בהריון יגרום כמעט בודאות לבעיות נוירולגיות קשות בגורים אם ישרדו. בשל העמידות הרבה של הנגיף זהו אחד החיסונים החשובים ביותר ומומלץ ביותר.

נפוצה ממנה אך מוכרת פחות היא שפעת החתולים Cat flu. היא עשויה להתפתח מהנגיף החתולי של הרפס וירוס וגם מהנגיף החתולי של קליציוירוס (Feline Herpesvirus, Feline Calicivirus).

ההרפס החתולי שכיחה מאוד בגורים, בעיקר באלו שגדלו ברחוב. הרבה מהם יחלו בה בגיל צעיר ומרביתם יחלימו. חלקם ישאר עם המחלה הכרונית. התסמינים באים לביטוי בעוצמות שונות ומאופייינם ע״י אף נוזל, עיניים דומעות, עיטושים ולעיתים שיעול, ירידה בחיוניות ובמשקל. לעיתים יווצרו כיבים בפה ובלשון שיקשו על הלעיסה והבליעה. חתולים צעירים וקשישים יכולים לפתח דלקת ריאות העלולה להיות קטלנית. נגיפים אלו מהירי הדבקה ונפוצים באוכלוסיות צפופות של חתולי חצר. נגיף הקליצי החתולי עובר שינויים בקלות, וקיימים זנים רבים ושונים ברחבי העולם. זנים שונים עלולים לגרום לתופעות שונות מהמוכר לנו, כמו צליעה, כשל בכבד, דימומים ואף מוות. מרבית תרכיבי החיסון הקיימים בשוק יחסנו חתול תוך שבועיים מיום החיסון. תרכיבי החיסון של מריאל, הפיורווקס, מסוגלים לחסן חתול מהר במיוחד (תוך שבוע מיום החיסון).

מרבית תרכיבי החיסון הקיימים בשוק מגינים מפני זנים מועטים יחסית, ולרוב אינם מגינים כנגד הזנים החדשים והאלימים יותר. תרכיבי החיסון של מריאל, פיורווקס מכילים שני זני קליצי מעודכנים וקרובים יותר לזני השדה, כך שחתול שמחוסן בפיורווקס אמור להיות מוגן מפני הזנים האלימים החדשים.

קלמידופילה (Chlamydophila felis) היא זיהום התוקף את העיניים, וזיהום זה עלול לגרום לפגיעה בראיה ואף לעיוורון. ישנם גזעי חתולים הרגישים יותר לנגיף ויש שפחות. חיסון זה מומלץ גם הוא אך רצוי להיוועץ עם הווטרינר שלכם בנוגע לרמת הסיכון ולכדאיותו.

(Feline Leukaemia Virus) וירוס הלוקמיה החתולי יביא למותם של יותר משליש החתולים שנדבקו בתוך שנתיים עד 4 שנים מההדבקה. התסמינים מגוונים ורחבי טווח; חום, אובדן חיוניות וחולשה, חוסר תיאבון, זיהומים בדרכי הנשימה, גירויים בעור ואובדן משקל. כ-15% מהחתולים שנדבקו יפתחו סרטן (ומכאן גם ההסבר לשמה של המחלה). כיום שכיחות המחלה בישראל נמוכה ולא מחסנים כנגדה, אך המצב עלול להשתנות, לכן רצוי להיוועץ עם הווטרינר שלכם בנוגע לרמת הסיכון ולכדאיותו.

חשוב מאוד שתתייעצו עם הווטרינר שלכם ותבקרו במרפאתו עם החתול שלכם בקביעות. מאחר וחתולים רגישים יותר, הם עלולים לפתח תופעות לוואי לא רצויות. על כן, כדאי שהחיסון שאתן נותנים לחתול שלכם יהיה ללא תוספים אנו ממליצים על ״פיורווקס״, עליו תוכלו לשמוע בהרחבה מהווטרינר שלכם.

רויאל קנין – פתרונות תזונתיים בהתאמה אישית

נכון שחתול יכול להיות בררן אבל כל מי שניגש אל מדף מזונות החתולים יכול בקלות לקבל סחרחורת מהמגוון ומשפע האפשרויות. נשאלת השאלה האם כל זה נדרש בכלל?

אחד מהגורמים המשפיעים ביותר על תוחלת החיים ואיכותם היא התזונה. תזונה יכולה לסייע במימוש הפוטנציאל הגנטי של כל חתול וחתול, ותזונה המותאמת באופן אישי לצרכי החתול תסייע במזעור נזקים ואף תעכב תופעות העלולות להפוך לבעיות בריאותיות של ממש.

אחת הדוגמאות הבולטות לכך היא המזון לחתולים מסורסים ולחתולות מעוקרות. סירוס או עיקור של חתולי בית מקובל מטעמים שונים. כאשר חתול מסורס או חתולה מעוקרת מתבגרים, מערכת חילוף החומרים שלהם משנה את פעולתה ואחד הביטויים לכך היא האטה בחילוף החומרים והשמנה. מזון לחתולים מסורסים ולחתולות מעוקרות הוא מזון מופחת קלוריות אך מעניק את כל רכיבי התזונה הדרושים ותחושת שובע בדיוק כפי שהיה עושה מזון רגיל. כך המשקל נשאר תקין ואנו מונעים התפתחות של סיבוכים הנובעים מעודף משקל כמו סכרת ובעיות מפרקים והבעיות המתעוררות מחוסר תנועה.

המזונות של רויאל קנין מצטיינים בהתמקדותם במענה מדוייק לבעיות שונות על פי הצורך. אנו מחלקים את סוגי המזון לשלושה סוגים עקרוניים: מזון לחתולים בריאים לפי גזע, גודל וגיל, מזון מניעתי שנועד למנוע התפתחות של בעיות שהחתול מועד לפתח ומזון לחתולים חולים או המחלימים ממחלה למשל מזון המיועד לחתולים המפתחים חסימות בדרכי השתן התחתונות. המזון מכיל רכיבים המסייעים בעיכוב היווצרותם של הגבישים הטיפוסיים הגורמים לחסימות בדרכי השתן התחתונות מחד ומעודדים שתייה של מים מרובים מאידך.

חשוב ביותר שלחתול שאתה מגדל יותאם המזון המיועד לו. האפשרויות הרבות שפיתחה רויאל קנין במהלך 40 שנות קיומה מעניקות גמישות מירבית והתאמה מדוייקת לפי הצרכים המדוייקים של כמעט כל חתול. תזונה נכונה ומאוזנת היא הבסיס לאיכות חיים טובה ובריאה.

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf