91400_DO_DrinkFountain_6L_BTY_INT

איך גורמים לחתולים ולכלבים לשתות יותר? טיפול מונע להיווצרות גבישים בדרכי שתן תחתונות

שם הכותב/ת:מערכת חיות הבית

צילום:מערכת חיות הבית

מרביתנו זוכרים את שעורי הטבע בבית הספר היסודי בהם למדנו על התגבשותם של גבישים. מלבד תצלומי גבישי המינרלים הצבעוניים שהראו לנו ערכנו ניסוי בכיתה. הניסוי עסק בתהליך ההתגבשות מנוזל לגביש. ההשערה היתה שככל שתמיסת הנוזל המתגבש רוויה יותר, יהיה תהליך ההתגבשות מהיר יותר. לצורך הניסוי הכנו 10 כוסות חד פעמיות (עם מכסים) חוט וסוכר. מספרנו את הכוסות בטוש עבה 1-10. ומלאנו אותן במים חמים כדי מחציתן. לכל כוס הוכנסו כפיות סוכר לפי המספר שהיה כתוב עליה. לאחר ערבוב נמרץ התקבלה תמיסה מימית עד צמיגה לפי כמות הסוכר במים. לכל כוס הוכנסה חתיכת חוט והיא נאטמה במכסה. בכל יום נתבקשנו לעקוב אחר המצב בכוסיות. התוצאות היו כלהלן: לאחר שעות אחדות בכוס אליה הוכנסו יותר מ-7 כפיות סוכר ומעלה החלה התגבשות מסביב לחוט השקוע בתמיסה. תהליך ההתגבשות המשיך באותו יחס גם בכוסות האחרות כשבכוס עם כמות הסוכר הקטנה ביותר תהליך ההתגבשות התרחש בצורה מועטה מאוד ולאחר כשבוע ניתן היה לראות ניצני תהליך בלבד. בסיום הניסוי הבינו כולם כי אכן ככל שהתמיסה רוויה יותר, מהירות ההתגבשות עולה, טעמם של הגבישים שחולקו לבני הכיתה היה מתוק וכולם זוכרים את השיעור והניסוי עד היום.

 

אם איבדתם אותנו בדרך, ואתם שואלים את עצמכם כיצד כל זה קשור לכותרת, נספר לכם כי השורות שקראתם עד כאן הן ההסבר לתופעה בה מתפתחים גבישים בדרכי השתן התחתונות של חתולים וכלבים.

 

חתולים (בעיקר) אך גם כלבים אינם שותים הרבה מים. כלבים וגם חתולים הם ציידים וניזונים מחלבון מן החי. אוכלי העשב הצורכים סיבים צורכים כמויות מים גדולות ע״מ להשלים את תהליך העיכול. שתיית המים המועטה של חתולים וכלבים הופכת בעייתית עוד יותר מאחר ומרבית הגזעים מפתחים פרווה המבודדת את חום גופם מפני הקור אך לא בדיוק מסייעות בצינון חום הגוף בימים חמים ובמיוחד באקלים החם של ישראל.

תהליך ההזעה והטלת השתן (אצל חתולים זכרים וכלבים כחלק מתהליך הסימון) מחריף עוד יותר את הבעיה.

 

אם נחזור אל הניסוי שלנו הרי שככל שהתמיסה היתה רוויה יותר, כן ירד משך הזמן בו החל תהליך ההתגבשות. אם נשווה זאת למאזן הנוזלים בגופם של חתולים וכלבים; הרי שהשתן מכיל מלחים שונים המוצאים מהגוף. כאשר השתיה אינה נעשית במידה מספקת עולה ריכוז המלחים בשתן והתמיסה הופכת מרוכזת יותר ויותר. בדיוק כפי שחווינו בניסוי עם התגבשות הסוכר, כאשר ריכוז המלחים עולה על רמה מסוימת בנוזל עלול להתחיל תהליך התגבשות של גבישים בשלפוחית השתן. מאחר ומאזן המים אינו משתנה, תהליך ההתגבשות נמשך והשלפוחית מתמלאת בגבישים העלולים לפצוע או לסתום את דרכי השתן התחתונות. סתימה של דרכי השתן התחתונות יכולה להסתבך ולהשפיע על מכלול מערכתי שלם של תפקודי הכליות והזנחה עלולה להביא לתוצאות קשות ואף למוות.

מחקרים שנערכו ברחבי העולם העלו כי חלק מהתופעה אף מחריף על רקע אדיוטופי של מתח וחרדה אותו חווים חתולים וכלבים במאה ה-21: מעבר דירה, תינוק חדש במשפחה, חתול או כלב נוסף וכדומה. ישנם גם גורמים נוספים מלבד מאזן הנוזלים בגוף, והחוקרים מייחסים זאת לנטייה גנטית של גזעים מסוימים. גבישים בשלפוחית השתן עלולים להיווצר גם כתוצאה מפעילות חיידקית בשלפוחית אך גם במקרה זה ריכוז המלחים יהיה רכיב חשוב במשוואה, שתן פחות מרוכז = הקטנת הסיכון לגבישים.

 

ובכן, לאחר שהגדרנו את הבעיה בואו ננסה להציע שתי דרכים לפתרון:

דרך המזון או דרך המים.

דרך המזון משמעו מעבר להאכלה במזון רטובבפאוצ׳ים או בקופסאות שימורים. המזון בפאוצ׳ים איכותי ביותר, זהה ברכיבי התזונה שלו למזון היבש והוא מכיל נוזלים המשפרים בצורה משמעותית את מאזן הנוזלים. מזון בפאוצ׳ים מתאים לחתולים ולכלבים קטנים אך עלול לאתגר את חשבון הבנק שלכם. ניתן לעבור לקופסאות שימורים שגם הן מכילות כמות גדולה של מים אך רכיביהם אינם זהים לרכיבי התזונה במזון היבש (אך לפחות ניתן מדי פעם לגוון).

 

דרך המים משמעו יצירת סביבה המעודדת שתיה. אם נניח הרבה כלים למים ונדאג לאספקת מים טריים יש להניח שנעלה את הסבירות להגברת השתייה אך ניתן לעשות הרבה יותר מכך.

חב׳ האגן הקנדית המייצרת מזון, ציוד ואביזרים לחיות מחמד פיתחה בן שלל מותגיה מחלקה המתמחה באביזרים מתקדמים לחתולים ולכלבים. תחת המותגים cat-it ו-dog-it. ביחידת המחקר והפיתוח הבינו את מהות הבעיה והפתרון שפיתחו עושה שימוש

באחד מהכוחות הטבעיים החזקים ביותר, האינסטינקט:הם פתחו מתקן שתיה דמוי מזרקה המכיל משאבה, מערכת מסננים פנימית (מיקרוני ופחם) המעבירה את המים במעגל סגור, מצננת אותם ומזרימה אותם על פני משטח המגדיל את מידת החימצון שלהם. המתקן שקט לחלוטין ורעש הפכפוך חרישי ונעים לכל בני הבית. אין צורך לחבר את המכשיר אל מערכת המים, יש למלא את מיכל המילוי מעת לעת לפי הצורך.

 

תודוהרבה יותר כיף לשתות ממזרקה של מים זורמים מאשר ללקק מצלוחית מים שאולי צפים בה מיני מרעין בישין. מערכת המסננים של המזרקה תסלק כל שארית לא רצויה והמים יישארו צלולים וקרירים. המסננים נמכרים בנפרד ומוחלפים מעת לעת, וכך מובטחת פעילותו לאורך זמן של המתקן. במבחני השטח שנערכו בארה״ב וקנדה ניצפו חתולים וכלבים שהושארו בחדר בו פעלה מזרקה. חתולים וכלבים כאחד לא יכלו להישאר אדישים לרעש הפכפוכך ולתנועת הזרימה וניכר היה כי והתחושה של מים צוננים הזורמים על הלשון מעוררת אותם לשתות. והם חזרו אל המתקן שוב ושוב.

 

מזרקת המים מיוצרת בשלושה גדלים; 2 ליטר לבית בו חיים חתול או שניים, 4 ליטר לבית בו חיים כלב אחד או שניים ו-6 ליטר, לבית בו חי כלב גדול או מס׳ חתולים. המזרקה של 6 ליטר מצוידת בהגבהה המקלה על הכלבים גדולי המידות את השתייה וחוסכת להם את הצורך בהתכופפות.

 

להשיג בחניות המובחרות לחיות מחמד.

יבואן: מ.ו. מפעלי ים בע"מ. לפרטים נוספים: www.mwsea.co.il

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf