DSC_8152

אובדן הבכורה של כלבים בעלי תעודות יוחסין

שם הכותב/ת: יצחק יעקב (סופליץ)

צילום:מערכת חיות הבית

אין זה סוד שבשנים האחרונות יותר ויותר קשה למכור שגרים של כלבי רועים גרמניים עם תעודות יוחסין. המצב החמיר עד כדי כך שמגדלים רציניים מביעים “הרהורי כפירה” האם להמשיך ולגדל. הסיבות למצב זה שונות ומגוונות; חלקן אינו בשליטת המגדלים. ברצוני להתמקד בשתי סיבות עיקריות שלפחות אחת מהן יכולה לצטמצם בצורה משמעותית ע”י המגדלים. התנהגות אחראית של כלל המגדלים יכולה לשפר את המצב ואף להחזירו לקדמותו.

הסיבה הראשונה – ריבוי בשגרים של כלבים מגזע הרועים הגרמני ללא תעודות יוחסין (בסלג כלבני – ”גזעי ללא תעודות”). מטבע העניין, אין בידי סטטיסטיקות היכולות ללמד על גודל התופעה, אך ידיד מאלף כלבים בעל שם המצוי היטב בתחום מעריך שקרוב ל-50% מההמלטות בארץ הן ללא תעודות יוחסין.

הסיבה השניה נגזרת מהראשונה אך חמורה הרבה יותר; חיסול הערך המוסף של כלבים בעלי תעודות יוחסין. סגירת הפער שהתקיים בעבר בין חומר גידולי של כלבים בעלי תעודות יוחסין (הפועלים על בסיס הקוד הגידולי של החוג הישראלי לכלבי רועים גרמניים המסונף להי”ל והכפוף לתקנוני ה-FCI), לבין גידול “פיראטי” של כלבים “גזעיים ללא תעודות”.

על פי הקוד הגידולי המגדלים הפועלים במסגרת החוג לכלבי רועים גרמניים מחוייבים על תקנון גידול מסודר, חייבים בצילום אגן, מבחן התאמה לגידול, הצגה וקבלת ציון בתערוכה, מבחני עבודה וכיוב’. המגדלים הפיראטיים אינם מחוייבים לדבר ומרביעים “כל מה שזז”.

אם בעבר אדם שהתעניין ברכישת גור/ה היה שואל למחירו של הגור היה ניתן בפשטות לומר לו “הסתכל סביבך וראה את ההבדל הבולט בין פרטים שמקורם ללא תעודות יוחסין לבין פרטים בעלי תעודת יוחסין." כמובן שאין צורך להתנצל; בזכות כך דרשנו מחיר בהתאם וגם קיבלנו.

בהכללה ניתן לציין שלמרות עליות וירידות בביקוש לגורים בכלל ובגזע הרועים הגרמניים בפרט, עדיין הייתה יציבות שאפשרה גידול סביר. גם אז התקיימו שני שווקים האחד של כלבים בעלי תעודות יוחסין שנמכרו במחירים גבוהים יותר, ומערכת מקבילה שבה נמכרו גורים “גזעיים ללא תעודות” במחירים נמוכים יותר. ההבדל החזותי בין שתי קבוצות הגורים היתה ניכרת מאוד לעין גם להדיוטות שאינם “מומחים בכלבנות”.

אז כיצד זה קרה?

קרה וקורה שאנו יורים לעצמנו ברגל ו”מיטב בחורינו” זכרים מצמרת הגידול המאורגן; מנצחי כיתות, אלופי ישראל, כלבי ייבוא מחו”ל – כ-ו-ל-ם משתתפים בחגיגה ומרביעים בכמויות כלבות ללא תעודות יוחסין או פסולות לגידול (ביניהן כלבות שאף ניצחו כיתות בתערוכות אך נמצאו פסולות לגידול בהמשך בשל צילום אגן לא-תקין).

התוצאה היא אחת: נמחק הפער, אותו ערך מוסף שאפיין את המגדלים הפועלים במסגרת החוג לכלבי רועים גרמניים. ללא הבדל נראה לעין “המחיר מדבר” והם כעת “תקועים” עם שגרים שלמים.

מה ניתן לעשות?

למעשה לא הרבה – לכאורה ניתן להעביר החלטה במסגרת מועדון הגזע או במסגרת ועדת הגידול של ההי”ל שתרחיק בעלי כלבים המשתתפים בהרבעות הפיראטיות (לתקופה מסויימת או לצמיתות) בפעילויות השוטפות כמו תערוכות ומבחני עבודה. מאחר ואנו ביסודנו חברה דמוקרטית חופשית שאינה מתבססת על שיטות “האח הגדול” לא הייתי ממליץ על כך מסיבות מובנות. תקוותי שעצם העלאת הנושא לדיון תתרום לאווירה שתניא חלק מבעלי הכלבים מנוהג זה, למרות הרווח הכספי הכרוך בכך.

אפשרות נוספת ויעילה הרבה יותר היא הוצאת הפרטים שנפסלו מגידול ע”י עיקור/סירוס. פסילה לגידול מתרחשת לאחר גיל שנה בעיקר בשל צילום אגן לא-תקין. פרטים אלו, אם ישמשו להרבעות פיראטיות (ללא תעודות) למעשה כבר עברו את שלבי הבחירה של מגדלים מנוסים ועל כן תרומתם לצמצום הפער האיכותי גבוהה במיוחד.

בכדי ליצור טובת הנאה למגדלים שירתמו ליוזמה זו, הייתי מציע להעניק לכל מגדל המסרס זכר או נקבה שנפסלו לגידול השתתפות חינם בפעילויות השוטפות דוגמת תערוכות חוג או אפילו תערוכות בינ”ל.

כותב שורות אלו אינו מתיימר לדעת את המתרחש במועדוני גזע אחרים, אלא מתרכז במתרחש בין כותלי החוג הישראלי לכלבי רועים גרמניים. אם מציאות דומה מתרחשת גם בגזעים אחרים, ניתן רק להצטער במסגרת “צרת רבים – חצי נחמה” (ואם נהיה מעט יותר מציאותיים אזי “צרת רבים נחמת טיפשים”).

כל גור הנולד לכלבים בעלי תעודות יוחסין זכאי לתעודת יוחסין. תהליך הפקת תעודת יוחסין דורש עמידה בתקנוני גידול ומשתנה מגזע לגזע. רק תעודת יוחסין קובעת שהגור גזעי ומציגה את השושלת המשפחתית שלושה דורות לאחור. תהליך האישור והביקורת הכרוכים בהוצאת תעודות מאפשרים לעצור הרבעות המביאות להופעה של תופעות גנטיות לא רצויות העלולות להשפיע על בריאותם של הגורים הגדלים ומכאן על המשך הגידול בגזע. הרבעות של כלבים שאינם מאושרים אינה רק פוגעת בגידול המאורגן. היא מאפשרת העברה של תכונות גנטיות לא רצויות.

יצחק יעקב (סופליץ) הוא כלבן ותיק ומגדל הוא בעל השכלה חקלאית (בקר) נולד ומתגורר בקיבוץ אושה. בגידול שלו הוא שם דגש על אופיו של הכלב ושתיים מהכלבות מגידולו נושאות תוארי עבודה.

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf