198-001

אבק כוכבים

שם הכותב/ת:מערכת חיות הבית

צילום:מערכת חיות הבית

כתב: טל יפה   צילמה: חנה שלג

כמו כל דבר אחר בצה״ל, גם התערוכה עומדת על שלושה עיקרים: השופט, המציג ולא פחות חשוב – פעיל הזירה. שלושה עיקרים שכאשר הם מבצעים מלאכתם כהלכה התערוכה ״זורמת״ ונראית כמעין מחול שהכוראוגרפיה שלו משלבת כניסות ויציאות, הליכה וריצה במעגל, התלבטות – ומנצח אחד. לכל אחד מצלעות המשולש תפקיד הדורש מיומנויות שונות, אך דומה שהמציג (Handler) והשופט שותפים למעין טקס מורכב שכל אחד מהם מכיר היטב. השופט והמציג חייבים להכיר את הנקודות הטיפוסיות של כל גזע, ההכנה הייחודית של הפרווה וכמובן אופן ההצגה. השופט מנסה להעריך את הגלוי ומחפש את הנסתר, והמציג מבליט את הגלוי ודואג להצניע היטב את הנסתר.

דניס סבוליץ' הוא אחד המציגים הטובים באירופה שכבר לפני כשני עשורים בלט בשלישיה הראשונה של מציגים שהציגו בתערוכות החשובות ברחבי אירופה. הוא הציג כלבים מ-7 קבוצות ה-FCI וזכה לעמוד אין-ספור פעמים על הפודיומים. בתחרות ה-TOP DOG OF THE YEAR היוקרתית הוא הציג כל הדרך לפסגה שלוש שנים רצופות. מציגים צעירים רבים רואים בו מודל לחיקוי ובמסגרות לימודיות שהוא עורך בכל רחבי היבשת משתתפים רבים מהם המיישמים את שלמדו בזירות האירופאיות. תלמידים לא מעטים הפכו למציגים בפני עצמם ובצניעות שאינה אופיינית לחלק לא קטן מהעוסקים בהצגת כלבים, הוא באמת גאה בכולם.

דניס ואשתו ידרנקה הם מגדלי קולי ארוך שיער. את שם בית הגידול Dennisay's Geantles בחרו השניים כשהם מאחדים את שמות בתי הגידול הגידול שלהם. כשהחלו בגידול משותף. במהלך השנים ביססו השניים את מעמדם כמגדלים עטורי הישגים (דניס יותר משני עשורים מוביל את הגידול בארצו קרואטיה, שנתיים ברציפות 2012 ו-2013 הקולי הטוב באירופה ולמעלה מ-100 אלופים מבית גידולו בכל רחבי היבשת). כמגדל וכמציג משלב דניס את יכולותיו הטכניות והבנתו בטיפוח ובתצוגה לתוצאה הקרובה ביותר לשלמות. התפיסה שלו טוטאלית: הכלבים שהוא מציג עוברים תחת ידו סדרת טיפוח קפדנית שמעמידה אותו בצורה המיטבית בכל זירה, נוצצת ככל שתהיה. תחילה הוא לומד את המאפינים של הכלב ומשלים בטכניקה המתאימה את החלקים הטעונים שיפור. התקשורת אליה הוא מגיע עם כל כלב מוצג מהווה דוגמה יוצאת דופן להבנה מוחלטת בהתנהגות ובהצגה והכלבים העולים לזירה שמחים לנוע לצידו, ויעידו על כך נפנופי הזנב הנלהבים (לאלו שזנבם במקומו). את נסיונו כמטפח וכמציג הוא מעביר הלאה בסדנאות שהוא עורך ברחבי אירופה, והוא מתמקד בדור הצעיר ובליגות הנוהג הצעיר אותן הוא מרבה לשפוט. ישראל תמיד סיקרנה את דניס ובחודש אוקטובר השנה הוא ניצל ״חלון״ בסדר היום האירופי שלו והגיע להעביר סדנא להכנת כלבים ולהצגתם.

ביום ב׳ בשבוע שלאחר התערוכה, נערכו הסדנאות בקיבוץ מעברות. הסדנאות חולקו לפי גודל הכלבים ומאפייניהם. כפי שניתן היה לצפות, שמו של דניס סבוליץ' הולך לפניו וההענות היתה יפה. הדבר היפה ביותר בסדנאות מעין אלו הוא לחזות מהצד בשינוי המתחולל במציג ובכלב לפני ואחרי מגע ידו של דניס. המקצוענות המוקרנת מכל תנועה מעידה בצורה מוחלטת על הנסיון, הביטחון והיכולת, העושים את הרושם הנכון על הכלב ובעליו כאחד. חלקה הראשון של הסדנה הוקדש לתצוגה. בחלק זה התרכזו המשתתפים בשיפור טכניקות התצוגה וההעמדה על הקרקע ועל שולחן. דניס עבר ותיקן כל מציג ומציג, מחלק טיפים, מעיר ומלמד. חלקה השני הוקדש לטיפוח. כשכלבים פרוותיים משמשים כדוגמנים לשיטות ההברשה וההכנה. הסודות המקצועיים (שלא נחשוף כאן) שדניס ליקט ואסף במשך שנים צצו ועלו והותירו לא מעט מגדלים ומציגים מופתעים. אם לסכם, מסתבר שהתכשירים היעילים ביותר הם דווקא מוצרי יסוד פשוטים למדי המותירים הרחק מאחור מותגים מפורסמים ויקרים פי כמה.

בסיום הסדנה לכלבים הקטנים והבינוניים עברנו לסדנא נוספת שיוחדה להצגת כלבים גדולים. למרות השונות הרבה בין הגזעים, אופי המבנה והתנועה הטיפוסית החליף דניס את ההתייחסות לכל מציג וכלבו הספציפי בטבעיות כמעט כפי שהזיקית מחליפה את צבעיה. הערב ירד לאיטו (לשמחתנו עדיין היה שעון הקיץ) ושעות הערב הקרירות היוו מסגרת מצויינת לכלבים ולמציגים. בין לבין, נוצרה מעין אחווה של שותפי-סוד המשתתפים במפגש מיוחד שללא ספק יזכרו למשך זמן רב.

הישראלים ידועים בגישתם הישירה ולא תמיד אורחים המגיעים מקרוב או רחוק יודעים להתמודד עם הצרה הזאת. דניס אולי הופתע מעט בתחילה, אך עד מהרה השתלב בצורה מושלמת בתמונה הכוללת ואפילו לא מצמץ למבול צילומי הסלפי שהגיע מיד בסיום. בשעת לילה מאוחרת למדי כשהתרווח במושב לצידי בדרך הביתה חייך והודה שהיתה זו חוויה נעימה במיוחד ושהוא חייב להגיע לכאן שוב. הוא התרשם במיוחד מהמגוון של משתתפי הסדנה, מגדלים ותיקים ואחרים טירונים, בני כל הגילאים, וציין את הנציגות הנאה של ילדי הנוהג הצעיר.

אירגון הסדנה וכל הכרוך באירוח שלו בארץ היה כרוך בהתרוצצות לא מועטה אך היתה שווה את המאמץ. השיעור בטיפוח ותצוגה מהווה את החלק שלעיתים מהווה את ההבדל בין המקום הראשון והתהילה, למקום השני ולשיכחה. לי נותר להסכים עימו ונקווה שאכן נראה אותו כאן שוב בקרוב.

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf