IMG_1481

אביבים

שם הכותב/ת: ליהיא פקר

צילום: ליהיא פקר ומארכיון המשפחה

לתינוקת שנולדה בתל-אביב בשנת 1946 קראו ליהיא, כשם כלבת הקוקר ספניאל של דודתה. האם הטריה אהבה את הכלבה ואת שמה, וכאן אולי התחיל הרומן של התינוקת עם כלבים. את ילדותה העבירה ליהיא בחברת כלבים כמובן, קייסהאונד ויותר מאוחר פודלית חומה. בגיל 20 נישאה ליהיא ליזהר פקר והתינוקת הראשונה שלהם היתה כלבה אפגנית שאליה הצטרפו במשך השנים שלושת הילדים הביולוגיים; שי, גלי ועדי. דאסטי, כלבת האפגני, ניצחה מספר פעמים את המרוצים של החוג לכלבי רוח. לאחר שהאפגנית נפטרה בגיל 14, ליהיא רצתה גזע יותר תקשורתי, והחליטה לחזור לגזע אותו אהבה מהילדות, הפודל החום.

ליהיא טסה לארה״ב, לבית הגידול בצפון ניו יורק; קירי יצאה מתוך השגר ובחרה בליהיא. כשהמגדלת העירה את תשומת ליבה כי הגורה אולי גדולה מדי לתקן האירופאי, ועם צבע מעט שונה מהרצוי, ליהיא התעקשה שהגורה בחרה בה, ועל כן היא תיקח אותה.

כך הגיע Graystone Kiri מבית גידול אמריקאי בצפון ניו-יורק לישראל. הכלבה הסתפרה אצל חנה אילן שהציעה לליהיא לקחת אותה לתערוכה. ליהיא שמעה ועשתה. קירי נכנסה לראשונה בתולדותיה לזירה, השופטת אווה הירש הסתכלה על הכלבה, ואמרה: ״פסולה, גבוהה!״.

ליהיא טרם היתה ערה למגבלת גובה בגזע, אך במקום ייאוש וכעס הפך חוסר הידע לסקרנות שעוד נראה את תוצאותיה כמה שנים מאוחר יותר. ב-1992 הלכה קירי לעולמה; האובדן היה גדול, וכדי להתגבר עליו החליטו ליהיא ובעלה להביא מוקדם ככל שניתן גור פודל, בצבע חום כמובן. עוד באותו שבוע ליהיא טסה לארה״ב ופגשה את מישל מקנטייר (Michelle McIntire) מ-Torbec kennel. למרבה המזל למישל היתה גורה חומה למכירה, וליהיא קראה לה Kiri B, ארזה את מיטלטליה ואת הגורה וחזרה לארץ. Kiri B היתה הכלבה המייסדת של בית הגידול. בתערוכות היא קיבלה באופן קבוע ציון "מצוין". ליהיא תמיד הקפידה להיות עסוקה בנוסף לגידול שלושת ילדיה ולעבודתה בבית חולים כקלינאית תקשורת. מאוחר יותר למדה קולנוע וכשסיימה ביימה והפיקה סרטים דוקומנטריים עבור הטלויזיה הישראלית. כשהשתעממה גם מזה, הפכה לתקליטנית במועדונים ודיסקוטקים (כן, שמעתם נכון DJ Leehy in the House !).

בשנת 1996, כאשר הילדים בגרו ועזבו את הבית, ליהיא חזרה לשגרה בה מצאה קצת פנאי לעצמה, והחליטה להקדיש את זמן האיכות שהתפנה לה ללימוד הפודלים. היו לה כמה שאלות לא פתורות שהיא רצתה לברר. השאלות התרבו, וליהיא העמיקה עוד ועוד בתחום. בדרך נבחרה ליו״ר המועדון הישראלי לפודל, תפקיד שמילאה כעשר שנים. לאחר חריש עמוק, בשנת 2003 הוסמכה ליהיא לשיפוט גזע הפודל. שם בית הגידול של ליהיא נרשם בשם ״אביבים״ בשנת 1973 (בגזע האפגני).

גזע הפודל הוא אחד הגזעים האייקוניים; תספרתו העשויה למשעי מהווה את הצללית האולטימטיבית עבור כלבים טהורי יחס באשר הם. לפודל ארבעה גדלים, כאשר הגודל הענק הוא הפחות נפוץ. כל גודל נשפט לחוד, ובכל גודל ניתן למצוא מספר צבעים; שחור, לבן, אפור, חום וזהוב (בגוונים מקרם לאדום). הצבע הנדיר ביותר מבין צבעי הפודל הוא הצבע החום, וכמובן שמי אם לא ליהיא תבחר בגודל הנדיר ביותר ובצבע הבעייתי ביותר. רק לשם המחשה – באליפות אירופה 2014 בברנו צ׳כיה הוצגו 39 פודלים ענקים לבנים: 34 שחורים ורק 6 חומים.

אמנם הפודל הפך לאייקון לכלבים טהורי יחס, אך התשלום שבעליו משלמים עבור היותו אחד הגזעים המוכרים ביותר אינו נספר בכסף כי אם בשנות חיים; כל מגדל של פודל יודע כמה שעות עליו להקריב לפני כל תערוכה. כשבעלים של פינצ׳ר ננסי למשל יוצא לתערוכה, הוא מעביר יד על הכלב, קושר לרצועה ויוצא לדרך. בעלים של פודל מתחיל בתהליך שסופו, דקות ספורות לפני העלייה לזירה, ובדרך לילה לבן אחד לפחות.מאז Kiri B, לא רכשה ליהיא אף כלבה נוספת ואת הגידול שלה היא מבצעת במשורה, כשהזכר אותו היא בוחרת צריך לענות על שתי דרישות עיקריות: להיות מקו דם רחוק ככל האפשר מהנקבה, ולהציג תכונות שיכולות לתקן שגיאות אצל הנקבה. בכדי למצוא זכר מתאים מוכנה ליהיא להגיע עד קצוות תבל, ואולי בשל כך עד היום ליהיא ביצעה רק מספר מצומצם של המלטות. היא גאה על התואר "מגדל מצטיין" שניתן לה משנה לשנה, ובמיוחד על הגורים מהגידול שלה החיים מחוץ לגבולות ישראל בארה״ב, קנדה ואירופה. גידול איכותי נמדד ברוכשי הגורים. מרבית הגורים מבית הגידול אביבים נרכשים דווקא ע״י מגדלים אחרים, המדד המובהק לגידול איכותי. את הכלבה המוצלחת ביותר מכל המלטה (כמו כל מגדל ותיק) היא משאירה לעצמה. זעתר לדוגמה, ילידת 1998, הוכתרה כ"צעיר הטוב בתערוכה" (מעיין חרוד 99'), ובתה צ׳ופצ׳יק ילידת

 2002 אף עלתה עליה בהישגיה וזכתה 11 פעמים בתואר ״כוכב התערוכה״ של מועדון הפודל הישראלי, והיתה אלופה של 8 מדינות ומנצחת אירופה ב-2004.

למרות הבידוד הנכפה בדרך כלל על מגדלים ישראליים שאינם יכולים לצאת לתערוכות ברחבי העולם באותה קלות בה עושים זאת עמיתיהם האירופאיים למשל, לא חוסכת ליהיא מאמצים ושוקדת על שמירת קשר עם המגדלים המובילים באירופה, בארה״ב וקנדה. מדי שנה היא מקפידה להגיע לתערוכות החשובות ולהציג לפחות בשתיים מהן. בסוף השבוע הלפני-אחרון של חודש אוקטובר הציגה ליהיא בתערוכה האירופאית בברנו, צ׳כיה את אלוף על ״אביבים זאוס השזוף״ (יליד 2011) ואת האלופה ״אביבים דוז פוינט״ (12.12.2012). גם זאוס וגם דוז פואה ניצחו בכיתותיהם והפכו גם לאלופי צ'כיה.

כמגדלת מוערכת מוזמנת ליהיא לשפוט את גזע הפודל וכבר הספיקה לשפוט ברבות מארצות אירופה. היא שמחה לשתף מנסיונה ולסייע לעמיתים מהארץ ומהעולם ואכן לכידותו של המועדון הישראלי לפודל ראויה להערכה. מנסיונה הפודלים באירופה אינם שונים מהפודלים בארה״ב וקנדה למרות שמגבלת הגובה והצבע אינן קיימות על פי התקן האמריקאי. ההוכחה לכך היא שרבים מהכלבים הזוכים באירופה הם אמריקאים (לפחות בחלקם) ובארה״ב, רבים מהכלבים הזוכים מגיעים מקוים אירופיים.

מה אוכלים הכלבים של ליהיא: ״רויאל קנין מציגה קשת של פתרונות ייעודיים לגזע הפודל אך אני מתאימה את המזון לפי הצרכים שלהם, אני מאכילה ב-Maxi Adult, Energy 4300 שהם מזונות עשירי קלוריות לכלבים הצעירים והפעילים שלי, Maxi Adult 5+ למתבגרים  ו-RENAL (מזון רפואי לכלבים עם כליות בעייתיות) לכלבה בת ה-10״.

מי יכול לקנות גור: “אני מאוהבת בגזע הזה… אבל הוא מתאים לאנשים שאוהבים את האופי הנהדר של הפודל; מנומס אבל לא מתחנף לזרים. שומר מעולה ורגיש מאוד לבעליו. כלב מאד אלגנטי ואצילי, ללא נשירת שיער או ריח מהפרווה. יש לקחת אותו לתספורת פעם בחודש – בשום פנים לא לגלח אותו!!! הפרווה מבודדת בצורה מעולה בקיץ מהחום ובחורף מהקור".

טיפוח הכלבים: ״הכלבים שלי מתרוצצים לא מעט – פרונטליין פותר לי את בעיית הפרעושים – כל חודש, 12 חודשים בשנה. אני חופפת פעם בשבועיים בשמפו ESPRI, ואחרי השטיפה מכינה תערובת של ליטר וחצי מים, 2 כפות קונדישנר וכמה טיפות שמן תינוקות (חשוב לערבב היטב) ושופכת על הכלבה. אינני שוטפת את התערובת, מיבשת עם BLOWER (כמו שמיבשים מכונית) ואחר כך עם FAN ומברישה״.

ליהיא פקר היא אם לשלושה, בעלת תואר שני בהפרעות דיבור ושמיעה (אונ׳ תל אביב), בוגרת בית צבי בקולנוע, אוטודידקטית בתקליטנות ושופטת ספציפית לגזע הפודל. לפרטים נוספים: leehy@netvision.net.il

ו-www.avivimbrownstandardpoodles.com

כתבות נוספות

להורדת המגזין בגרסת Pdf