Betta fish-177145785

פמיניזם מעשי – דג קרב סיאמי (BETTA SPLENDENS)

שם הכותב/ת:מערכת חיות הבית

צילום: באדיבות חב׳ האגן והויקפידיה

אחד מדגי האקווריום הססגוניים ביותר הוא דג הקרב הסיאמי (ובשמו הלטיני Betta splendens) המשתייך למשפחת דגי הגוראמי (Osphronemidae). זהו דג המוכר לתושבי מלזיה ותאילנד (סיאם לשעבר) כ״דג הנושך״ על שום האגרסביות הרבה שהוא מפגין כלפי מתחריו; תכונה זו הקנתה לו את המוניטין שבעטיו החלו לאוספו ולגדלו בשבייה. האיכרים גידלו את הדגים יפי הסנפיר לא רק בשל יופיים כי אם בשל יצר הקרב שלהם; לאחר תום יום העבודה היו מתכנסים לתחרויות בהם הונחו הימורים על הדגים שהיו נלחמים אחד בשני לעיתים עד מוות.

עיסוק זה הפך להמוני כל כך עד שהמלך התאילנדי חייב רישוי לעריכת קרבות דגים אלו מחד והעניק פרסים למגדלים שהציגו את הדגים היפים ביותר (והקרביים ביותר) מאידך. באמצע המאה ה-19 מדען בשם תאודור קנטור ששירת בסיאם (תאילנד של היום) ב״כוח הרפואי לבנגל״ כרופא קיבל מהמלך כאות הוקרה על פועלו מספר דגי Betta. תאודור התרשם מאוד מיופיים ומאופיים וכתב עליהם מאמר שהתפרסם בשנת 1840 שם הם הוגדרו כ-Macropodus pugnax. במחצית השניה של המאה ה-19 יוצאו דגים אלו לאירופה והחלו להופיע אצל מגדלים בצרפת אנגליה וגרמניה וב-1910 לערך הגיעו גם לארה״ב. שנה קודם לכן, צ׳רלס טייט רגאן הבין שלמעשה כבר קיים דג אחר בשם Macropodus pugnax ובשם המדע החליט להגדירו מחדש כ-Betta splendens שמשמעו בלטינית ״לוחם מפואר״, וכך הם מוגדרים גם היום ובפי המגדלים נקראים בקיצור Betta.

 

זהו דג המגיע אלינו מאגן ההיקוות של המקונג בדרום מזרח אסיה. ישנם יותר מעשרים מינים שונים המשתייכים למשפחת דגי הגוראמי, אך ללא ספק שה-Betta splendens הוא המרהיב שבהם. הוא חי ביובלי הנהר הקטנים ומסוגל להתקיים גם בשלוליות רדודות. אורכו יכול להגיע עד ל-7.5 ס״מ אך האגו שלו גדול בהרבה; עמידותו הרבה והאגרסיביות שלו משרתים אותו היטב בסביבת מחייתו בטבע; שם, מושפע מעונת הגשמים הוא נאלץ להגן על הטריטוריה שלו מפני פולשים בני מינו או אחרים. גשמי המונסון הפוקדים את אזורי אקלים אלו יכולים להביא עימם כמויות מים המציפות אזורים נרחבים, שבאותה המהירות זורמים אל הנהרות הרחבים ולים. העלייה והירידה במפלס המים הם חלק בלתי נפרד מההתמודדות של ה-Betta והוא מסוגל להסתפק גם בשלולית מים צנועה אותה יחלק עם אחרים מבני מינו. מדענים מצאו דגי קרב ממשפחת ה-Betta ששרדו בשלוליות מים בוציות ביותר במשך העונה היבשה. הוא אוכל כל וניזון מחרקים ופלנקטון עם העדפה לחרקים קטנים, ראשנים ואפילו דגיגים אחרים. עמידותו וחוסנו הפכו אותו לזן פולש מסוכן במקווה מים בהם הטמפרטורה אינה יורדת מתחת ל-20 מעלות אם כי מדענים כבר נתקלו בדגים ששרדו במקווה מים אירופאים אליהם הגיעו במקרה ושם הטמפרטורה היתה נמוכה יותר.

 

חלק מרכזי מהופעתו הססגונית הם הסנפירים המפותחים הנפרשים לרווחה ומשווים להופעתו גודל, הוד והדר בעת שהוא נלחם עם יריב כלשהו או מחזר אחר נקבה. הצבעוניות המרהיבה והסנפירים המפותחים הם מנת חלקו של הזכר בלבד בעוד שהנקבה מציגה מבנה רגיל למדי ולרוב גופן הוא בצבע אחד בלבד. בתחילה היו מוכרים דגי ה-Betta בצבעים חומים ירקרקים אדומים. בשנת 1927 הגיעו במשלוח דגי קרב שהגיע מקמבודיה לסן פרנסיסקו דגי Betta שצבע גופם היה כסוף בהיר וסנפיריהם בצבע אדום בוהק. בתחילה סבר בעל החנות אליו הגיע המשלוח כי מדובר במין אחר ומיהר לקרוא להם ״קמבודיים״ על שום מקורו של המשלוח. הוא פרסם את דבר המשלוח והצבעים הבלתי שיגרתיים אך אז הסתבר כי מדובר באותו מין ומגדלים רבים בכל רחבי העולם החליטו לפתח את הקומבינציות הצבעוניות של דגי ה-Betta.

 

כפי שכבר הזכרנו בתחילת הכתבה, מדובר על משפחה המונה כ-20 תת מינים המציגים אורכי סנפירים שונים, צורות זנב וכמובן צבעים. חלק מתת מינים אלו הולכים ונעלמים בסביבת מחייתם הטבעית בשל שינויי אקלים ואבדן בתי גידול. בשנת 1963 הוקם בארה״ב ה-IBI, הקונגרס הבינ״ל למגדלי דגי ה-Betta ומאז עד היום הוא הגוף המקצועי המקובל על מרבית המגדלים בעולם. בנוסף מנסה הקונגרס לסייע למיני ה-Betta הנמצאים בסכנת הכחדה, מחנך לגידול נכון של דגים אלו ואחת לשנה מתכנס למספר ימי דיונים בנושאים שונים הקשורים לגידול, רבייה וכיוב׳. האירגון גם אחראי על קטגוריות הצבע הייחודיות של דגי הקרב ועל כתיבת התקנים והכשרת השופטים לתערוכות המיוחדות הנערכות ברחבי העולם ובמיוחד בארה״ב. תערוכות אלו נערכות בצמוד לתערוכות בנושאי חיות מחמד, ציוד ומזון הנערכות כל שנתיים בגרמניה וכל שנה בלאס ווגאס ארה״ב.

 

אם הגעתם עד כאן וודאי תשאלו כיצד קשורה הכותרת המסקרנת המתנוססת בראש הכתבה? ובכן, התנהגותו של ה-Betta אכן ייחודית ומכל הבחינות, ומשמשת כר נרחב למחקרים ותצפיות; הוא אגרסיבי; טריטוריאלי ופמיניסט; לאחר שקנה חזקה על טריטוריה צנועת מימדים, הוא יגן עליה בחירוף נפש. לאחר שהצליח להרשים אחת מהנקבות החולפות בתכונותיו הצבעוניות, יפי סנפיריו ואיכות ריקודי החיזור שלו, יתחילו השניים במחול משותף שבמהלכו ייצרו מעין עננת בועות אויר שתתלכדנה לכדי גוש הומוגני ויציב. לענן בועיות זה תטיל הנקבה את ביציה והזכר יפרה אותן. כשהתהליך יסתיים, יניס הזכר את הנקבה מן הקן מאחר ויש להניח שהיא תאכל אותן. במשך 48 השעות הבאות, ישמור בחירוף נפש הזכר על הביצים וכל ביצה שתשמט תוחזר באדיקות אל מקומה. כמו שאמרנו, הוא לא מניח לנקבה לעשות דבר וכך דואג להישרדותם של הדגיגים הנושאים את הגנים שלו. זכר בריא ובעל ערכים פמניסטיים בולטים יצליח בכך ויוריש את מורשתו המוצלחת לדורות הבאים.

 

לאחר 36 שעות יתחילו לבקוע הביצים ודגיגונים שאורכם אינו עולה על 2 מ״מ ימלאו את קן הבועיות. בשלב זה הדגיגונים ישארו בתוך הקן למשך יומיים שלושה נוספים. אל גופם עדיין צמוד שק חלבון ממנו הם ניזונים בימיהם הראשונים. לאחר מספר ימים, כאשר תכולת שק החלבון נספגה בגופם והם גדלו מעט הם יחלו לצאת מן הקן ולשחות בצורה עצמאית. לאחר שבוע מהבקיעה הדגיגונים יחלו במסע ההישרדות שלהם כאשר הם מטפסים אט אט בשרשרת המזון. בטבע רק מעטים מהם שורדים אך באקווריום מוגן ניתן לגדלם בתהליך מרתק בו הם יהפכו להיות דגי קרב צבעוניים בגודל מלא כבר לאחר כארבעה חודשים.

 

אם נפלה בחלקכם בקיעה מוצלחת עליכם לבודד את הדגיגונים לאזור מופרד באקווריום (או ע״י מחיצה או להעבירם לאקווריום אחר). כעת עליכם למצוא דרכים לספק לדגיגונים את התנאים המתאימים לגדילה. המים חייבים להיות בטמפרטורה של 25ºc וחומציותם 6.9-7.3. מזון לדגיגונים יכול להיות מזון דגים רגיל אך כתוש לכדי אבקה אותה הם יכולים לבלוע. זיכרו שהכמויות צריכות להיות זערוריות אך להינתן במספר רב של פעמים. רצוי שהמים בהם הם שוהים יהיו מחומצנים היטב אך שאם פילטר מותקן באקווריום, הוא יהיה בעוצמה הנמוכה ביותר ומירב הרכיבים יהיו זמינים לדגיגונים ולא ישאבו אל קרבי המסנן.

בשלבי חייהם הראשונים ניזונים הדגיגונים מפלנקטון של מים מתוקים (״מים ירוקים״). בכדי לקבל אספקה טרייה של הללו כל מה שיש לעשות הוא לקחת כלי זכוכית לכבישת חמוצים (2-3 ליטר), לשטוף היטב ולהכניס לתוכו מי אקווריום שהחלטתם להוציא לצורך ריענון. מים אלו הם מים מטופלים ללא חשש לזיהומים וכל מה שיש לעשות הוא לסגור היטב את הצנצנת ולהעמיד אותה באור שמש מלא. בתוך ימים אחדים המים יהפכו עכורים ירקרקים. את התערובת הירקרקה תוכלו להעביר בכמויות קטנות אל האקווריום. דרך נוספת להזנת דגיגים שאך בקעו היא באמצעות פירורי חלמון ביצה קשה; זהו חלבון זמין ומזין ומתפורר במים לחלקיקים זעירים נוחים לבליעה. ככל שילכו הדגיגונים ויגדלו, ניתן יהיה לעבור למזון הרגיל, בתחילה להמיסו ואז להגישו ואחר כך בדרך הרגילה.

הדגיגונים ילכו ויגדלו ובתוך שבועות אחדים יגיעו לגודל מלא ויקבלו את מיטב צבעיהם. רמת הצבעוניות ועוצמת הצבעים הם אחד הסממנים לבריאותם של הדגים. דגים הסובלים ממחלה או הנמצאים בסטרס כתוצאה מחילוקי דעות טריטוריאליים יאבדו מזוהר צבעיהם. זכרים החיים בצפיפות זה לזה יעמעמו את צבעיהם במידה וזכר חזק מהם מפגין אגרסביות ויצר טריטוריאלי.

 

דגי ה-Betta הם ללא ספק מהדגים המרהיבים ביותר שיכול אקווריום להכיל אך בעולם ניתן לראות דגים המוחזקים בגביעי מים קטנטנים בתנאים לא ראויים. כיום, בארצות האיחוד האירופי וארה״ב חוקקו תקנות המסדירות זאת ואוסרות על אחזקה לא נאותה של דגי נוי.

 

רעיון גאוןהאקווריום הראשון שליאקווריום מיוחד לדגי Betta

מי אינו מכיר את התחינות והבקשות של הבן או הבת לחיית מחמד? אנו במערכת חיות הבית סבורים כי גידול חיית מחמד ע״י בני המשפחה כפעילות משותפת מלכדת חשובה בכל המובנים ותורמת חלק חשוב בחינוך הילדים לאחריות אישית, דאגה לזולת ואהבת בעלי חיים. ילדים המגדלים חיות מחמד ומטפלים בהן במסירות ובאהבה יגדלו להיות בני אדם טובים יותר. תהליך גידול חיית המחמד הוא תהליך מלמד, גורם להרחבת הידע ותורם להערכה העצמית, לסיפוק והנאה.

 

קחו רעיון במחיר שווה לכל נפש; אקווריום מיוחד לדג קרב סיאמי (Betta splendens). דג קרב סיאמי הוא דג מרהיב ביופיו החי לבד וזקוק לשטח מחייה מצומצם ביותר. ערכת האקווריום של חב׳ מרינה (מקבוצת האגן הקנדית) הוא הפיתרון האידאלי לדג הראשון ולאקווריום הראשון. הערכה מעוצבת בצורה ארגונומית ומכילה בסיס שהוא גם מתלה לתליה על קיר, מיכל פלסטיק שקוף לתכולה של 2 ליטר מים, אבני חצץ דקורטיביים וכיסוי עליון. בגב המיכל מקום להכנסה של רקע צבעוני (לכל מיכל רקע צבעוני שניתן להחליף ברקע אחר, אישי).

מידות המיכל (20x20x20 ס״מ) נוחים להצבה על שידה, מדף, כוננית או לתלות על הקיר; אקווריום אחד או יותר כתצוגה צבעונית חיה. כל מה שעליכם לעשות הוא להוסיף דג ומים.

 

להשיג בחניות המובחרות לחיות מחמד

היבואן: מ.ו. מפעלי ים בע"מ. לפרטים נוספים: www.mwsea.co.il