50060_for_pn_820x410

סטייטי (Satiety), תוכנית חדשה לאיזון ושמירה על משקל תקין לכלבים וחתולים

שם הכותב/ת:מערכת חיות הבית

צילום: מערכת חיות הבית

המגיפה של המאה ה-21 היא ללא ספק ההשמנה (והכוונה לוא דווקא לבעלי חיים כי אם גם לבני אדם). בארצות המערב נעשים נסיונות רבים לשנות מגמה זו, ומאמץ רב מושקע בחינוך מגיל צעיר. בעלי החיים החולקים את חייהם עימנו מושפעים אף הם, וכלבים וגם חתולים מפתחים עודף משקל (המונח המגדיר 10% יותר ממשקל גופם הרצוי) וחלקם אף סובלים מהשמנת יתר (המונח המגדיר יותר מ-20% ממשקלם הרצוי). חשוב להבין כי העיקרון שצריך להנחות אותנו, בני אדם ובעלי חיים הוא זהה; כמות צריכת האנרגיה (קלוריות) צריכה להיות שווה פחות או יותר לכמות האנרגיה (קלוריות) ש״נשרוף״. איזון הוא העיקרון; במידה ו״נשרוף״ יותר קלוריות ממה שאנו צורכים, נאבד משקל. במידה ונצרוך יותר קלוריות ממה שאנו צורכים נוסיף למשקל (נשמין). עליה במשקל יכולה לנבוע משני טעמים; האחד, פעילות גופנית ההופכת את האנרגיה לבניית מסת שריר. מסת השריר היא תוספת משקל אך מהסוג החיובי. הטעם השני, בהיעדר פעילות גופנית נאגרת אנרגית הגוף העודפות ברקמות השומן. ישנן גם סיבות קליניות לעליה במשקל; תת פעילות בלוטת התריס, כלבות מעוקרות /כלבים מסורסים, הפרעות בתהליך חילוף החומרים, וגיל מתקדם. כלבים וחתולים בעלי משקל תקין הם בעלי איכות חיים טובה יותר, הם בריאים יותר, פעילים ושמחים יותר.

הצלחה חלקית בלבד למרבית תכניות ההרזיה בעולם

לעיתים אנחנו מתייחסים למזון כפיצוי ומעניקים ממנו ביד רחבה לכלב או לחתול שלנו שהשארנו בבית שעות ארוכות לבדו (נקנקיות, גבינה צהובה, עוגיות ועוד). חטיפים אלו מכילים כמות קלוריות שוות ערך למחצית מנה היומית של החתול או הכלב, ולעיתים אף יותר. מלבד הנזק הבריאותי והחינוכי (שלא נעסוק בו בכתבה זו) הרי זוהי תוספת קלוריות מיותרת שתוביל עד מהרה לעודף משקל.

מרבית האנשים הנתקלים בבעיה של משקל עודף מחליטים ״לעשות דיאטה״ כלומר, להפחית בכמות המזון. העיקרון בו נצרוך פחות קלוריות מכרגיל אינה עובדת. ההפחתה של מזון ״רגיל״ כלומר, עם אחוזי שומן גבוהים יחסית אינו מרשם נכון והתוצאות מאכזבות. מיותר לציין שהרעב יהפוך את הכלב או החתול לעצבני, יוביל לצמצום מסת השריר בעיקר ולא יביא לתוצאות רצויות לאורך זמן. גם הצלחה מהירה תוביל לעליה מהירה וחזרה למשקל הקודם ולעיתים אף מעבר לו.

תכנית מדודה בדרך להרזיה בטוחה

פתרון נכון חייב להתבסס על תכנית תזונתית נכונה ומדודה המותאמת לכל אחד בצורה מדוייקת והמשלבת בין הפחתת הקלוריות והגברת הפעילות הגופנית. קצב ההפחתה השבועי בכלבים צריך לעמוד על 3-1% לשבוע לכלב ו-2%-1/2% לחתול. לכל כלב או חתול יש לבנות תכנית המותאמת אישית והמתבססת על המשקל אותו רוצים להסיר. חשוב לדבוק ביעדי התכנית ולשמור על לוח הזמנים כפי שנקבע.

רויאל קנין השיקה כבר לפני למעלה מעשור מזונות דלי-קלוריות המבוססים על נוסחאות בהן אחוזי השומן נמוכים ואחוזי החלבון והסיבים גבוהים. לחלבון ערך קלורי זהה לזה של השומן אך הגוף צורך אנרגיה רבה יותר בעיכולו. בנוסף, חלבון הוא חומר הגלם לבניית מסת שריר. המזונות לכלבים המתבגרים, לכלבות מעוקרות ולכלבים מסורסים מכילים הרכב קלורי מופחת ועשיר יותר בחלבון וסיבים. המזונות הרפואיים של רויאל קנין פותחו למקרים בהם עודף המשקל הופך להשמנת יתר.

רויאל קנין – המובילה העולמית במחקר רפואי בנושאי השמנת יתר בחתולים ובכלבים

רויאל קנין היא המובילה העולמית במחקרים הנוגעים לעודף משקל והשמנת יתר ומהווה את המקור העשיר ביותר למחקרים בנושא השמנת יתר בחתולים ובכלבים. בתחילת שנות האלפיים, בתום מחקר מקיף הושק האובסיטי; מזון רפואי שעד לאחרונה היה יחידי לטיפול בבעיית השמנת היתר. בתום עשור של מחקרים הושק ב-2013 הסטייטי (Satiety) לחתולים ולכלבים.

לא יהיה זה נכון לכרוך תזונת חתולים ותזונת כלבים באותה נשימה; המחקר הרפואי שהתלווה לפיתוח הסטייטי העמיק בכל המאפיינים והציב את הסטייטי בנקודה שונה לחלוטין משאר המזונות הרפואיים המיועדים לכלבים וחתולים הסובלים ממשקל עודף ומהשמנת יתר. כמעט בכל מאפיין שנבדק זכה הסטייטי לאחוזי הצלחה גבוהים בהרבה משאר מתחריו והפך למזון הטוב מסוגו בתוך זמן קצר ביותר. חמש נקודות בולטות נחקרו והוכחו; הסטייטי יעיל ביותר בהפחתת משקל, הסטייטי מפחית בצורה משמעותית את התחינות למזון, הסטייטי שומר על מסת השריר במהלך ההרזיה, הסטייטי משפר איכות חיים ואחרון וחשוב לא פחות, הסטייטי עוזר בשמירה על משקל תקין גם לאחר שתכנית ההרזיה הסתיימה. אחת המסקנות החשובות שנאספו במחקר הביאו ליצירת שני סוגי מזונות לכלבים, לכלבים קטנים ולכלבים גדולים, ומזון אחד לחתולים. בצורה זו נעשית ההתאמה מדוייקת ביותר, והתוצאות בהתאם.

סטייטי-מזון רפואי להפחתה ושמירה על משקל תקין

הפירוש בשפה העברית של הסטייטי הוא שובע, ולגמרי לא במקרה. אחת הבעיות הקשות בכל תכנית להפחתת משקל היא תחושת השובע והרוגע. הסטייטי הוא ללא ספק הדור הבא במזונות הדיאטטיים. למרות שהבררנות אינה מאפיינת חתולים וכלבים הסובלים ממשקל עודף, הסטייטי טעים מאוד אך חשוב מזאת, סיבים תזונתיים המשולבים בצורה ייחודית לסטייטי מספקים תחושת שובע ורוגע. כאשר הרעב מושקט, הכלב והחתול יכולים להתפנות לעיסוקים אחרים כמו פעילות גופנית המעודדת את חילוף החומרים, שורפת קלוריות ומפחיתה במשקל. הרוגע והשקט מפחיתים את התחינות שלעיתים קשה לעמוד בפניהן וכך הבעלים אינן עומדים בפני דילמות קשות (ומחרבות דיאטות…).

הסטייטי מסייע לא רק במהלך תכנית ההרזיה כי אם גם אחריה למרות שלאחר הגעה למשקל תקין ניתן להפחית כ-15% מכמות המזון המומלצת מבלי שהכלב או החתול שלנו יהיה רעב. לחליפין, במקרים בהם הבעיה אכן לא התעוררה על רקע רפואי ניתן לעבור למזון דל קלוריות רגיל או כזה המותאם לחתול או הכלב (למסורסים מעוקרים לדוגמא). הרכיבים שבמזון מיוחד זה משלבים נוסחאות מיקרו ומקרו תזונה למיקסום תהליך ההפחתה במשקל. הסיבים התזונתיים הופכים נפחיים יותר בנוכחות נוזלי הקיבה והחלבון הזמין הוא בעל נעכלות גבוה ושומר על מסת השריר מפני התדלדלות. לכלבים ולחתולים שאינם סובלים מבעיות מפרקים והתנועתיות שלהם תקינה, עידוד פעילות גופנית יעודד גם פיתוח מסת שריר.

לפרטים נוספים: אורי שמעוני ori@beit-erez.co.il