Best Breeders Group - Velvet Dandy

לשפוט בשוודיה

שם הכותב/ת: מירנה שיבולת

צילום: מערכת חיות הבית

היה לי לעונג לשפוט בתערוכה הבינלאומית של ההתאחדות הדרום-שוודית לכלבנות במאלמו, שוודיה ב-20-21 למרץ השנה. שוודיה היא מופת להתנהלות כלבנית מוצלחת. במועדון הכלבנות השוודי יש 300,000 חברים – במדינה בה קצת יותר מ-9 מליון תושבים, נתון מרשים לכל הדעות. 80% מהכלבים הגזעיים רשומים במועדונים, ויש מעט מאוד כלבים מעורבים. בעלי הכלבים אחראים לכלביהם ומונעים מהם להסתובב חופשי ואינם מאפשרים הזדווגויות לא מבוקרות. לפיכך, בעיה של כלבים נטושים, משוטטים או קורבנות התעללות כמעט אינה קיימת.

אחת הסיבות העיקריות לכך היא הקורסים שעורך המועדון השוודי כדי ללמד ו"לחנך" את קהל בעלי הכלבים, במטרה למקסם את איכות החיים של הכלב ובעליו. הם מציעים הדרכה לאנשים המעוניינים לרכוש גור בנושאי מאפייני הגזע, בחירת גזע מתאים, גידולו וחינוכו של הגור, כמו גם קורסים באילוף, החל מהרמה הבסיסית ועד לרמות מתקדמות של אימון כלבי ספורט ותצוגות כלבים. כלבי ספורט הנם פופולריים מאוד בשוודיה. ישנו מועדון כלבנות בכל עיר וכפר, בו יכולים בעלי הכלבים וכלביהם להיפגש לצורך אותם שיעורים, להשתתף בפעילויות ולקבל עזרה או עצה טובה במידת הצורך. ציבור המגדלים מרבה להשתמש בשירותים אלו ומפגין השתתפות פעילה בארועים כלבניים.

ההתאחדות השוודית לכלבנות מעודדת ומקדמת את נושא הגידול הנכון, ונלקחים בחשבון לא רק המאפיינים החיצוניים של הכלב אלא גם בריאותו והמזג שלו. הם ערכו רשימה של הוראות גידול ספציפיות לגזעים מסוימים, בהם הגזמות במאפיינים חיצוניים של הגזע עלולות להוביל לפגיעה בבריאותו של הכלב ואיכות חייו. הם מביאים זאת לידיעת השופטים כדי שאלו לא יעניקו ציונים גבוהים לכלבים שלמעשה סובלים מבעיות אלו ובכך מצמצמים את התופעה: המגדלים מכוונים לגידול בריא יותר ותיפקודי יותר. מועדוני גזעים רבים דורשים בדיקות גנטיות ובריאותיות כדי לאשר גידול. למרכיב האופי חשיבות גדולה, והשופטים מתבקשים לשים לב לענין זה במהלך השיפוט. מגדלים רבים נדרשים להעביר את כלביהם מבחני אופי כדי לזכות באליפויות.

השופטים התקבלו בחום ע"י הוועדה המארגנת והכל היה מאורגן למופת. היומיים בהם נערכה התערוכה עברו ביעילות ובזמן. המקום היה מרווח והזירות גדולות, כך שניתן היה לראות את הכלבים בתנועה ללא הפרעה. האווירה היתה שקטה מאוד, ורק בסוף היום הבחנתי בכלב אחד שנבח והבנתי שבמהלך כל היום הכלבים התנהגו למופת ובדממה. כך גם הבעלים שלהם, שהתנהלו בנימוס וברוגע.

שפטתי מגוון של כלבים, חלק מקבוצה 5 (כנעני, שיבה, אקיטה, יורזייר, פודנקו פורטוגז פקונו, וולפינו איטלינו) וחלק מקבוצה 1 (בורדר קולי, קולי חלק וארוך שיער, כלב צאן אנגלי עתיק). הכלבים ששפטתי היו באיכות מעורבת, אך הזוכים היו באיכות מעולה. במיוחד השיבה אינו, שהיה מדהים והצליח יפה בתחרות רב גזעית בזירה המרכזית בסוף היום. הייתי גאה לראות את הכנענים, שהיו באיכות מעולה והיו יכולים לעשות חייל גם בזירה ישראלית. כלבי הקולי איכזבו, אבל הזוכים שלי היו מצויינים והייתי שמחה לקחת איתי הביתה את הזוכה BOB שלי, כלבת טריקולור מקסימה.

הזירה המרכזית היתה מאורגנת וייצוגית וחלק מהכלבים שהופיעו היו מרשימים מאוד. הטריירים הפגינו איכות מעולה והזוכה בתערוכה (BIS) היה סקוטיש טרייר שידוע בעברו מרובה הזכיות.

למעט העובדה שחיכיתי למזוודתי האומללה, שהמשיכה לטייל בלעדי בזמן שהותי בשוודיה, הנסיעה היתה חוויה מהנה מאוד. אפילו מזג האוויר לא היה קר כמו שחששתי. תמיד נפלא לראות כלבים מעולים ולנהל שיחה על כלבים עם מומחים נחשבים.