IMG_1111_resized

כלבים לוקחים את ההגה לכפיים

שם הכותב/ת:מערכת חיות הבית

צילום: מערכת חיות הבית

סיפורם של שלושה כלבים ניו-זילנדיים אסופיים

בכל רחבי העולם פועלים אירגונים שראשי התיבות שלהם SPCA ("צער בעלי חיים" של הגויים: Society For The Prevention Of Cruelty To Animals). אגודות אלו פועלות על בסיס התנדבותי ומסייעות לאלפי כלבים וחתולים שננטשו, הוזנחו או נשכחו. אחת הבעיות המרכזיות של ארגונים אלו היא לשמור על מודעות ולהישאר במרכז השיח הציבורי. הכלבים והחתולים שהם אוספים נאספים גדודים גדודים והכרח קיומי עבור אירגונים אלו למצוא להם בתים חמים. למרות שכיות החמדה שהטבע העתיר עליה מלוא חפניים, גם בניו זילנד כלבים נטושים ובמיוחד באוקלנד הבירה בה מתרכזים יותר מ-30% מאוכלוסיית המדינה.

הניו זילנדים תמיד השתדלו להיות הראשונים בכל דבר שעשו וכך תרמו לאנושות לא מעט שיאים; ב-1893 ולראשונה בעולם ניתנה זכות ההצבעה לנשים. ב-1953, סר אדמונד הילרי היה הראשון לכבוש את פסגת האוורסט (בצוותא עם טנזינג בן השרפא) ובשנות השבעים היו אלו הניו זילנדים שהציגו לעולם את קפיצת הבנג׳י…וכעת, שוב לראשונה ניו זילנדי הופך לראשון בתחומו; כלב בירדד קולי מעורב בן 10 חודשים העונה לשם פורטר הפך לכלב הראשון הנוהג ברכב אמיתי. שני עמיתיו, ג׳יני ומונטי גם הם רשמו פרק בהיסטוריה של הנהיגה הכלבנית אם כי מטבע הדברים ראשון יש רק אחד.

מיזם זה נועד למשוך את תשומת לב הצופים ולעורר שיח ציבורי. בעיות דומות ניתן למצוא בכל רחבי העולם וכפי שהבאנו לפני גליונות מספר את סיפור ה״בעלים הנעלמים״ גם כאן יצירתיות במאמץ שיווקי הביאה לתוצאה הרצויה, כלבים נוספים אומצו והרשת הוצפה בלינקים אל הסרטונים שהועלו ביוטיוב (www.drivingdogs.co.nz).

יבואן BMW וסוכנות ״מיני״ באוקלנד הבירה שיתפו פעולה עם SPCA אוקלנד והגו מסע פרסום מהפכני בו לראשונה בעולם, כלבים ילמדו לנהוג במכונית. הרעיון היה שבתום כ-8 שבועות של למידה הכלבים יפגינו את כישוריהם במבחן נהיגה רשמי בשידור חי. הכוונה במסע הפרסום היתה להוכיח לציבור כי הכלבים המאומצים מסוגלים לכל דבר, הם פקחיים ומהירי לימוד. המטרה המרכזית כמובן היתה ליצור התעניינות מצד ציבור רחב ככל האפשר ולקרוא להם לבוא ולאמץ את אחד מהכלבים או החתולים הנמצאים במחסה. בעזרת צוות מאלפים בראשותו של מארק וט (Animals on Q) הוכיחו אנשי ה-SPCA למאמצים פוטנציאליים שלא כמו שהפתגם אומר, ניתן ללמד גם כלב זקן טריק חדש (You can teach an old dog new trick). משפחות רבות שחיפשו לעצמן כלב כחיית מחמד נרתעו מלאמץ כלב צעיר והעדיפו על פניו גור. מטרת מסע הפרסום היה לנפץ את המיתוס שמנע אימוץ של כלבים צעירים. כריסטין קליין, מנכ״לית SPCA אוקלנד סיכמה כי העובדה שכל מה שהיה דרוש לשלושת הכלבים היו 8 שבועות לימוד, מדגימה בצורה המרשימה ביותר עד כמה מוצלחים יכולים להיות הכלבים הנמצאים ב-SPCA.

לאלו מבניכם השואלים את עצמם כיצד בכלל ניתן ללמד כלבים לנהוג, ואיך הם הצליחו לעשות זאת ב-8 שבועות נסביר כי כאשר אנו מלמדים בעל חיים לבצע דבר מה, עלינו לבנות תכנית לימוד סדורה מחולקת ליעדי למידה. ישנם גורמים נוספים כמו סביבת הלמידה, הדרך, וחשוב לא פחות הבחירה בכלב המתאים.

כך למעשה החל הפרוייקט: מרק וט וצוותו Animals on Q ביקרו במחסות ברחבי העיר אוקלנד ובחנו כלבים צעירים בני כ-10 חודשים. הכלבים נבחנו לפי מידת התאמתם; גודל בינוני ומעלה, זריזות, מוטיבציה ופוטנציאל לימוד. במקביל הוכן הרכב בו ינהגו, מיני קופר מדגם קאנטרימן שהותאם לנהיגה באמצעות כפות כלביות (בדומה למתקני שליטה ברכב לבני אדם המשותקים בפלג גופם התחתון). תהליך הנהיגה נלמד היטב ותורגם לתהליך לימוד במנות קטנות ובשלבים. בכל שלב נוסף פרט חדש לחלק הנלמד. בשלב הראשון הכלבים למדו להתיישב ולהחגר. אחר כך להניח כפות על ההגה, אחר כך להעביר את מוט ההילוכים למצב drive. ולבסוף ללחוץ על המצערת ולהתחיל בנסיעה. ע״מ שהתהליך יהיה קרוב במידת האפשר למציאות נבנה בעבורם מעין סימולטור נהיגה עם כסא נהג, חגורת בטיחות, הגה, ידית הילוכים ובשלבים היותר מתקדמים חוברו לסימולטור גלגלים וכאשר הנהג הכלבי היה לוחץ על דוושת הגז, אחד מאנשי הצוות היה מושך בעזרת רצועה את כל הסימולטור ומדמה את הנסיעה בה היה מתחיל הכלב לאחר הלחיצה על הדוושה. בשלב האחרון הכלב תפס את מקומו ליד ההגה במכונית ונהג. הבניה הסבלנית של התהליך כולו בעזרת הסימולטור העבירה בצורה חלקה את הכלב מכיתת הלימוד אל נהיגת המבחן.

כאן שווה לבצע עצירה ולהסביר כי שיטת האילוף משלבת ניתוח וחלוקה נכונה של סבלנות וזמן. על ביצוע הנכון יקבל קליק מהקליקר ומדי כמה ביצועים גם משהו לנשנש. על ביצוע לא טוב לא מקבלים דבר, מתעלמים. עונשים כפי ששמתם לב אין כאן. לאט ובהתמדה בונים את התהליך כולו כאשר חוזרים עליו שוב ושוב על פי שלביו. יש לקחת בחשבון כי הכלב אינו יכול להיות מרוכז במשך שעות רבות ויש צורך לתת לו פסקי זמן להתרעננות. תהליך הלימוד נפרס למנות פעילות קצרות. את החזרות מבצעים על פני כל שעות היום.

למי מכם שכבר מפנטז על הכנת נהג תורן להחזיר את הילדים מהחוגים, אנחנו צריכים להקדים ולומר (וגם למען הגילוי הנאות) שצוות המאלפים Animals on Q של מרק וט אינו טירון בעסק והוא הכין מספר לא מבוטל של בעלי חיים לבצע כמה טריקים מורכבים מאוד כפי תוכלו לראות בקליפים המתעדים את המבצע. אך באותו העיקרון ועם אותה כמות של סבלנות ניתן ללמד בעלי חיים כמעט כל דבר. הפרט היחידי במשוואה יהיה הזמן שהתהליך ייקח. יש לקחת בחשבון כי תהליך הלמידה מחייב חזרה ותזכורות חוזרות בכדי לשמר את היכולות שנלמדו.

האינטנסביות שבשגרת היום יום של לימוד וחזרה כמעט השכיחה את תאריך היעד שהתקרב במהירות. בתום 8 שבועות של לימוד ובשידור חי באחת מהתכניות הפופולריות בניו זילנד ביצעו כל אחד מהכלבים נסיעת מבחן חלקה לחלוטין. חובבי הכלבים ברחבי ניו זילנד מחאו כף, והרשת הוצפה בלינקים לקליפים שהועלו בזריזות והקמפיין שתוכנן להעשות את עבודתו נאמנה באזור אוקלנד, עבר וגלש אל מעבר לגבולות המדינה וכבש כל בימה אפשרית. כבר באותו יום באוסטרליה הפכו הכלבים לשיחת היום ומשם קיפצו הכוכבים הכלביים אל שאר מדינות העולם.

ויש גם סוף טוב! 8 השבועות בהם אנשי Animals on Q עבדו עם הכלבים יצרו קשרים כה עזים עם הכלבים, עד שהם החליטו שפשוט בלתי אפשרי להיפרד, ואימצו את שלושתם. כעת שלושת הכלבים מצאו לעצמם בית חם ובעלים אוהבים והלא זו היתה מטרת הקמפיין מלכתחילה.

אתם מוזמנים לצפות ב: www.youtube.com/thedrivingdogs