foods

תגבור במזונות גזעי החתולים – מזונות מיוחדים לגזעי ספינקס ורגדול

שם הכותב/ת:מערכת חיות הבית

צילום: מערכת חיות הבית

לאחרונה ובדומה לשאר העולם הצטרפו למזונות המיוחדים לגזעי חתולים 2 מזונות נוספים לגזע הספינקס ולגזע הרגדול.

לכלבנים שביננו, מזונות הגזעים אינם דבר חדש. יותר מ-25 גזעים כבר זכו למזון התפור על פי מידותיהם, ואנו לא נעשה לכם ספויילר ולא נספר על הגזעים הבאים בתור… הסיבה לסוגי מזונות בין הגזעים היא השונות הפיזיולוגית. ההבדל בין כלב מגזע צ׳יוואוואה לבין כלב מגזע דני ענק ברורה לעין, וגם הדיוטות יסכימו לצורך בהתאמה, לפחות בגודל הכופתית. אך כפי שידוע לכל, ישנם הבדלים רבים נוספים, הנוגעים לקשת רחבה של משתנים, צרכים תזונתיים, גרף גדילה ותוחלת חיים. החתולים שמרו על טיפוסיות הרבה יותר ״הדוקה״ והשונות בין הגזעים, מתונה הרבה יותר מאשר בעולם הכלבי. אין בנמצא גזע חתולי השוקל 5% ממשקל גופו של גזע אחר (כפי שהזכרנו, דני ענק וצ׳יוואוואה). אך עדיין ניתן למצוא הבדלים רבים במבנה הגוף, בצורת הגולגולת, בגודל ובמשקל כבוגר, בסוג ואורך הפרווה וכמובן באופי. בארץ ניתן להשיג מזונות לגזעי מיין קון, חתול פרסי, סיאמי, בריטי קצר שיער, ספינקס, רגדול וחתול יער נורבגי. ניתן להבחין בקלות בהבדלים שבינהם.

מבין הגזעים האחרונים שהזכרנו, שני גזעים; ספינקס ורגדול הולכים ותופסים להם מעמד הולך וגדל כשציבור רחב יותר ויותר לומד להכירם ומחליט לצרף אותם כחבר למשפחתם. שני הגזעים הללו ייחודיים כל אחד בפני עצמו ועל מנת שהצדדים הפחות ״מוצלחים״ העלולים להתגלות בתורשה שלהם, עוצבו במיוחד עבורם מזונות שיסייעו להם ולבעליהם להגיע למלוא הפוטנציאל החיובי, ולהימנע עד כמה שאפשר מהתכונות הפחות חיוביות העלולות לצוץ כאשר לא שמים את הדגשים הנכונים ולא מקפידים על אורח חיים מתאים.

הספינקס, גזע ייחודי בעדינות עורו ובחיות אופיו

הספינקס הוא ללא ספק אחד הגזעים היותר מיוחדים (שימו לב, זה לא חייזר – זה חתול!) וזאת לא רק על שום צורתו כי אם בשל העובדה שהוא מודע לה… ההיסטוריה הקדומה מציינת חתולים שלא צימחו שיער וגם בעולם הכלבי אנו מכירים גזעים קרחים. בשל מגע עורם החלק והנעים היו נחשבים כ״כריות חימום״ וגזעי כלבים קרחים ביבשת דרום אמריקה היוו חלק מהפולחן האלים להם סגדו בני המאיה והאינקה במרכז היבשת, והאצטקים בחלקה הצפוני יותר (מכסיקו של היום). זהו חתול בעל מבנה טיפוסי עם אופי סקרן הגורם לו להידחף אל מרכז כל התרחשות. הוא יעדיף להתכרבל בכל חיק מזדמן ותכונה זו הפכה אותו לאחד החתולים החביבים. היעדר הפרווה אינה הופכת אותו לחתול המתאים לחיות במחיצת בני אדם אלרגיים לחתולים וזאת מאחר ורבים סובלים דווקא מרגישות לרוק ולא לשיער או לפרווה. בכל מצב, הספינקס יהיה עדיף על גזעי חתולים אחרים מאחר ואינו משיר שיער.

בשל עורו החשוף, הוא זקוק לרמות אנרגיה גבוהות יותר מגזעים אחרים ויש הכרח לשמור עליו מפני חום או קור קיצוני. הגן האחראי על נשירת השיער משפיע על המשנן ובגזעים קרחים (כלבים וחתולים) יש נטיה בגיל לא מבוגר יחסית לאבד שיניים, לא רק על רקע של דלקות חניכיים או הגיינת פה לקוייה. הכופתית שמרקמה וצורתה עוצבו בהשראת ליטושו של היהלום מאלצת את החתול לפצח את הכופתית וללעוס, פעולה שבמהלכה הכופתית נשברת לרסיסים ואינה נדבקת לשיניים.

לספינקס רגישות לבעיות לבביות והמזון שעוצב עבורו מכיל נוסחה של אנטי אוקסדנטים המסייעים לחיזוק שריר הלב. ניתן להשיג את המזון המיוחד לספינקס לכל אחד מהגילאים, גור ובוגר.

רגדול, חתול מרשים עם רגישויות משלו

הרגדול אינו גזע קדום ולמעשה נוצר בקליפורניה בתחילת שנות השישים. שמו בא לו על שום נינוחותו, במיוחד כאשר גוחנים לקחתו בידיים, ואז הוא מרפה את שריריו כבובת סמרטוטים (Ragdoll). זהו גזע גדל איברים, המסוגל להגיע לגודל יפה, ועל כן חשוב לשים לב למשקלו ולמצב השלד והמפרקים. נינוח ומתפנק אך אוהב מאוד את הפעילות ואתגרי טיפוס מושכים אותו במיוחד. הפרווה, ארוכה בשלושה צבעים כשהצבע המוכר ביותר הוא הביקולור, כשמסיכה כשל זורו עוטפת את העיניים הכחולות ומותירה סימן בצורת האות v הפוכה לאורכו של הפרצוף. פרווה ארוכה מרככת את צלליתם של הרגדולים ומוסיפה מימד מרשים להופעתם. ראש רחב מעניק הבעה כמו משלימה את הרושם הגדול וה״דובי״. הכופתית בנויה במיוחד במנסרה משולשת בכדי לאלץ את החתול ללעוס את מזונו וכך לעודד ייצור רוק והקטנת הסיכון בהיווצרות שכבה רכה שעלולה להתפתח לכדי אבן שן. נוסחאות ייחודיות של רכיבי תזונה מסייעים בתחזוקת המפרקים והשלד, מעניקים תגבור ומעשירים את העור והפרווה ודואגים לפעילות תקינה של הלב. בנוסף לאלו, תשומת לב מיוחדת ניתנת לדרכי השתן התחתונות מאחר ועל פי המחקרים זהו אחד הגזעים הנוטים לפתח גבישים וחסימות בדרכי השתן. לאחר כ-50 שנה מאז פרץ הרגדול את תחומי קליפורניה וכיום הוא נפוץ בכל רחבי העולם ונחשב לאחד הגזעים הפופולריים.

צוות הפיתוח של רויאל קנין שוקד כל העת להיות בחזית הטכנולוגית ועוסק במחקרים כבסיס לפיתוחי המזונות העתידיים. אם לא תספרו לאף אחד, נוכל לגלות לכם שיש עוד גזעים נוספים בפיתוח, ועליהם נספר בגליונות הבאים.