kasya

COOL SENSE בית הגידול של לריסה גוברב לחתולי מיין קון

שם הכותב/ת:מערכת חיות הבית

צילום: מערכת חיות הבית

צניעות מידה נאה היא, בכל התחומים. לריסה מגדלת בשנים האחרונות חתולים מגזע המיין קון אבל מדגישה לפניי שהיא "רק מתחילה ויש לי עוד הרבה מאוד מה ללמוד״…

לריסה עלתה לארץ בלוויית בתה בשנת 1992. לריסה מהנדסת אלקטרוניקה ותקשורת בהכשרתה והיא עבדה בברית המועצות ככתבת וכמנחה בטלוויזיה. כשעלתה לארץ רצתה להשתלב בתקשורת הישראלית ולא רצתה להצטרף אל מקימי הערוץ הרוסי.

ארבע שנים מאוחר יותר פגשה לריסה את בניה, שהביא כנדוניה שני בנים משלו. בין לבין נולדה בת משותפת והנה לריסה חובקת ארבע ילדים "וחמישה נכדים!", היא מוסיפה בגאווה. המשפחה המורחבת מציגה מנעד גילאים יפה כשהנכדה הגדולה בערך בגיל של הבת המשותפת, והאושר כידוע, הוא בן בלי גיל…

לריסה גדלה בפיטיגורסק, עיר בצפון קווקז. תמיד רצתה לגדל בעלי חיים אך בכל פעם שהנושא עלה, נמצאה הסיבה הנכונה מדוע אי אפשר. לריסה החליטה לעשות מעשה וכאשר היתה בת 11 לערך, הגניבה הביתה עכבר. האם המבועתת הסכימה לכל ובלבד שהעכבר יסולק וכך הגיעה החתולה הראשונה. ברוסיה גידול החתולים הגזעיים לא היה מפותח באותם ימים. חתולים שהציגו פרווה ארוכה זוהו כ״חתולים סיביריים״. אולי היתה פעילות של חתולאים גזעיים ואולי לא, אך לריסה ומשפחתה היו רחוקים מכל זה. כאשר ברית המועצות החלה להתפורר למדינות חבר העמים, עלתה לריסה ובתה שהיתה בת 11 לערך, לארץ.

הן אימצו חתולת חצר שחייתה עימם 13 שנים וכאשר פרשה לעולם שכולו טוב, החלו לריסה ובתה לחפש חתול או חתולה חלופית. הפעם לריסה החליטה שתעמיק באפשרויות והחליטה לחקור בעיניין. היא החלה לפקוד את תערוכות החתולים, מתפעלת ממבחר הגזעים אך להחלטה לא הגיעה. השנים חולפות מהר, וב-2010 ביקרה לריסה בתערוכת חתולים. בין החתולות המוצגות היתה חתולת מיין קון בת 10 חודשים שהתנמנמה לה בצד. כאשר לריסה התקרבה, כאילו באופן מודע בחרה המיין קונית הצעירה להתעורר וה״להתחיל״ עם לריסה. ״זאת היתה לגמרי בחירה שלה״, מספרת לריסה. וכך הצטרפה "קאסיה" למשפחתה של לריסה כמתנת בת המצווה של הבת הצעירה הילה.

המיין קון נחשב לגזע החתולים הגדול בעולם חתולי הבית הגזעיים והוא ללא ספק המרשים מבניהם. קאסיה מבינה היטב מי היא ולמי היא (נפשית) שייכת והדיאלוג שלה עם הבת שונה לחלוטין מהדיאלוג של שאר הסובבים: ״איתי היא מדברת במילים ובהברות בודדות. מיאו אחד וזהו", מספרת לריסה, "עם הבת זה משפטים וסיפורים שלמים״. למיין קון אופי ייחודי המשתלב היטב עם מבנה גופם המרשים. הם מכירים באיכותם ובגודלם, מלאי ביטחון עצמי ובשעות שהם ערים, שמחים לשחק ולהתשובב.

הבחירה בגזע המיין קון אולי היתה מקרית אך התחקיר המקיף ואיסוף החומר אודות הגזע אינו מקרי כלל ועיקר; לריסה החליטה שהיא פונה לגדל, קבעה את הגבולות (בית גידול קטן) ואת הרמה והאיכות (מיטבית) ויצאה לדרך: ״ללא ספק כל זה לא היה קורה אלמלא בניה והילה, היא מפרגנת, ואכן מי אם לא אנחנו נדע להעריך את כמות העבודה הנדרשת בבית גידול שכזה גם אם הוא בגודל צנוע. ״לבחירה על היקף והגודל השפעה גדולה על כל ההתנהלות. אחרים יצאו בתכניות גידול גרנדיוזיות ולמרות שהחלו בגידול בערך בתקופה שאני התחלתי, הם אינם קיימים ואילו אנו (לא שכחנו לנקוש על עץ, לסכל אצבעות ולספור שלושה טפויים) קיימים וממשיכים״.

בדומה לשמות בתי גידול גם בעולם החתולאי ישנה תחרות על ״תפיסת״ שמות ואם עד היום למרבית בתי הגידול העוסקים בגזע שירבבו את השם ״קון״ לשמם, כיום זה כבר אינו כה פשוט, ועל אלו המעוניינים לרשום שם בית גידול חדש צריכים להפגין קריאטיביות רבה יותר. ״למרות גודלו של הגזע, הוא עדין מאוד ורגישותו עומדת ממש בסתירה להופעתו", מסבירה לריסה, "שם בית הגידול שבחרנו ״Cool Sense״ מגיע מהמונח ״לטיפה עדינה״ המאפיינת את הגזע״.

כידוע, קיימות מספר פדרציות לחתולים גזעיים ובחלק מהגזעים ישנה ראיה שונה של תקני הגזע והטיפוסים. ישנם גזעים המוכרים בטיפוס מסויים בפדרציה אחת ואילו באחרת, העדפות שונות לאותו גזע. כך גם בגזע המיין קון אשר צריך להיות חזק, גדול ובעל עוצמה חתולית ניכרת; הגולגולת חזקה; הלסתות תואמות; הגוף מאורך וחזק עם מבנה עצמות מאוזן לעוצמתו; והזנב ארוך ועבה. המבט וההבעה צרכים להיות פראיים ולשקף את אופיו העצמאי והבטוח בעצמו. המיין קון שלריסה מגדלת הוא הגזע כפי שנודע בעבר ״Old Type". ״אמנם חתול מושלם קיים רק בציורים, אך לשאוף למושלם ביותר, הוא הסוד של כל מגדל אמיתי", היא אומרת.

האופי של המיין קון עומד בסתירה גמורה למראהו, הוא חתול גדול-מימדים אך רגוע וחברותי. למעשה מיין קון בוגר שנחשף בצורה נכונה לא יחשוש מדבר, והרוגע שישרה על כל הסובבים ממש מדבק. חתולים מבלים 2/3 מסדר יומם בשינה או במנוחה. שאר היום מוקדש ל״שונות״ – קצת מכל דבר: אוכל, טיפוח, שיחות עם חברים ומשחק. המיין קון הוא חתול אתלטי ואוהב מאוד לשחק. הוא ישחק עם כל מה שניתן, חפץ, אדם, כלב או שולחן. עם חתולים בגודל כזה, ובמיוחד כאשר הם צעירים צריך מרחב וסבלנות.

לריסה מקדישה זמן רב לבחירת הבתים שאליהם ילכו החתלתולים מבית גידולה. לפני שיעברו לחזקת המשפחה החדשה שלהם צריך לברר אם זהו חתול ראשון ושאכן מדובר במשפחה רגועה וסבלנית שתדע להעריך את חבר המשפחה החדש העומד להגיע. שנית, יש להבטיח שהבית ערוך לקלוט חתול כזה, כלומר שהוא ישאר בתוך הבית ללא אפשרות לצאת החוצה. הפתרונות של ״קצת בבית וקצת בחוץ״ לא עובדים: ״המיין קונים שלי חייבים לחיות בתוך הבית. נקודה״. מי אינו מכיר סיפורים אודות חתולים שהגיעו לבתים לא נכונים והסיפור לא תמיד מסתיים ב״הפי אנד״: ״לפני כשנה מסרתי חתלתול מקסים למשפחה שבתחילה התלהבה מאוד אך בתוך ימים הבחנתי במצוקה שהולכת וגדלה מצד המשפחה ומכך הסקתי שגם מצד החתול. התעוררה בי דאגה וכשהגעתי לביתם לביקור גיליתי שהחתלתול הפך עצבני וחסר מנוחה על גבול הפרנואידי. ללא ספק היה מדובר במקרה חמור של חוסר התאמה ועוד באותו יום החזרתי אותו בחזרה לבית הגידול. היה זה מזל כפול – מאחר והנזק שנגרם לא היה בלתי הפיך והיה זה מזל (וגם גנטיקה) כי הוא גדל להיות אחד החתלתולים היפים בבית הגידול".

המיין קונים אינם חתולים מזיקים אך גודלם עשוי להיות בעייתי; גור בן שלושה או ארבעה חודשים – והנחשב כגור לכל דבר – כבר נראה כחתול בוגר, ולמרות גודלו, התנהגותו אינה תואמת את הופעתו. למיין קון רצונות משלו וצריך לדעת כיצד לכבד אותם; זכרים מתבגרים לאט וצריך לתת להם את הזמן והמרחב. מאחר וכמו לחתולים גזעיים אחרים קיימות בעיות בריאותיות העוברות בתורשה, לריסה מבצעת בדיקה גנטית לכל שגר לפני שהיא מחליטה את מי להשאיר ואת מי למכור הלאה. ״הבדיקה מבחינה טכנית פשוטה מאוד וגם אם היא עולה כסף, היא שווה זהב, כך אנו יכולים להוציא מהגידול חתלתולים הנושאים עימם תכונות העלולות לבוא לידי ביטוי בגידול עתידי״.

למיין קון מספר בעיות המאפיינות גזעים גדולים כמו בעיות לבביות שונות, ובעיה בתפקודי מערכת הכליות. גודלם של החתולים והגדילה המהירה דומים לקיים בגזעי ענק אחרים (כמו בעולם הכלבי למשל) ובכדי למנוע בעיות בהתפתחות השלד, יש לשים לב לספיגת הסידן במיוחד בתקופת הגדילה. נקודה נוספת חשובה היא המשנן, ובמיוחד בחתולים המסוגלים להאריך ימים המשנן עלול להיות בעייתי; לריסה מייעצת ללמד את הגורים מגיל צעיר ציחצוח שיניים וכך למנוע בעיות משנן בגיל מבוגר. בסדרת ה-Vet Care של רויאל קנין ניתן למצוא אמנם את ה-Dental Care, המפחיתה את אבן השן ומקטינה את הסיכוי לדלקות חניכיים, אך ציחצוח קבוע וסדיר מהווה טיפול מונע חשוב מאין כמותו וגם מעניק זמן איכות עם החתול.

אל המזון של רויאל קנין הגיע לריסה במסגרת נסיונותיה למצוא מזון שיתאים לחתולים שלה. לרויאל קנין מזון מיוחד לגזע המיין קון וההתאמה היתה מושלמת. למרות נסיונות לגוון במזונות אחרים, כל החתולים של לריסה הצביעו פה אחד על רויאל קנין כמזון הרשמי ללא יוצאים מהכלל. ״מאחר ותמיד קיים צורך לגוון אני מגוונת עם מזונות מהסדרות האחרות: פעם המזון למניעת כדורי שיער, ופעם אחרת לפרווה מטופחת ולעור בריא; כך אני משנה להם מדי פעם את המגוון וגם שומרת על בריאותם״. (ואנחנו מוסיפים שזוהי הדרך האידאלית לניצול מיטבי של מגוון המזונות של רויאל קנין וממליצים עליה בחום).

המיין קון נחשב לאחד הגזעים המגוונים ביותר מבחינת צבעים וזאת היתה אחת מהנקודות שסיקרנה מאוד את לריסה ההסתברויות הגנטיות מציגות אפשרויות מגוונות והתוצאות תמיד מרהיבות וכמעט תמיד מפתיעות. בבית הגידול של לריסה היא מחזיקה שש חתולות מיין קון; שלוש נקבות הגיעו מקווי גידול אירופאיים מובילים (פולין) ומהוות את הבסיס הגידולי. לריסה מציגה בכל התערוכות בארץ, "שלא להפלות אף עמותה״, היא מחייכת. כל החתולים בבית הגידול שלה כבר זכו בתארים אך כפי שאתם בוודאי יודעים, תערוכות זה דבר מדבק ולריסה ללא ספק נדבקה בוירוס הזה לצמיתות.

לפרטים נוספים: laragu9@mail.ru